Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

ip static?

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
popik87

popik87

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 23.11.2016
.

Edited by popik87, 08 May 2019 - 15:38.


#20
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postrumegus, on 08 mai 2019 - 15:18, said:

[...]intr-un bloc se invart cam aceleasi ip-uri, foarte limitate ca numar.
Lasa bre switch-ul ca treaba lui e alta. Si intr-un bloc se cam invart aceleasi 1K IP-uri cam limitate intradevar. Doar ca o retea a unui furnizor nu e la fel ca aia de acasa din dormitor.

#21
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,538
  • Înscris: 07.03.2006

View Postrumegus, on 08 mai 2019 - 15:18, said:

Nomal ca tot isp-ul, ca doar nu-si ia singur swichul singur de la google, doar ca prin acel swich sunt alocate utilizatorilor, in ordinea in care se conecteaza/deconecteaza, intr-un bloc se invart cam aceleasi ip-uri, foarte limitate ca numar.
Repet.
Switch-ul ala nu are nicio treaba cu repartizarea IP-urilor.  El doar face parte dintr-un (probabil mai multe) vlan(uri) si manegeriaza alte chestii (de care n-are rost sa discutam acum). Si nimeni nu aloca static resurse finite si costisitoare (in cazul de fata ip-uri) per BLOC/SCARA atata timp cat CGN-ul e o metoda mult mai eficienta ce infloreste de la o zi la alta. Reciteste postul meu legat de modul de atribuire a adreselor ip via dhcp si o sa intelegi de ce se “invart” aceleasi ip-uri pt aceeasi useri.

#22
popik87

popik87

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 23.11.2016
Eu eram curios de ce pe conexiunea veche ADSL(de la Romtelecom) aveam ip dinamic si de ce pe fibra optica(de la Telokom) am ip static,desi nu platesc pentru acest serviciu - m-am uitat in myaccount si stiu sigur ca nu platesc,am acea optiune nebifata dar au fost si caderi de curent de 4-5 ore si nu s-a schimbat ip-ul.Nu imi schimb eu ip-ul pentru un server de CSGO.....asta ar fi culmea.Probabil asta este politica lor pentru o conexiune mai stabila.

#23
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Mah, da' serios:
1. de ce nu suni la relatii clienti.
2. care e problema cu ban server, tu singur ai zis chestia asta... dupa aia "nu schimb eu ip pentru ban serve", de parca cine stie ce inginerie o fi schimbare ip sau ban pe server.....

#24
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Asta a fost implementarea pentru sagemcom, fiindca doar acolo se întâmplă treaba asta. Probabil n-au vrut sa plătească ceva licente către Huawei si au facut ei vreo soluție pe genunchi.

Edited by MembruAnonim, 08 May 2019 - 16:29.


#25
popik87

popik87

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 23.11.2016
Am inteles perfect acum de ce am ip static din  raspunsurile date de voi.Multumesc!Unii insa au o fixatie cu relatii clienti Telekom....raspunsurile se pot afla si de pe forumuri specializate.

Edited by popik87, 08 May 2019 - 16:44.


#26
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Ce amincercat eu sa explic, dar repede s-au gasit unii sa ma contrazica, doar sa se dea ei mai destepti, e ca la tine in zona, sunt alocate doar o serie limitata de ip-uri. Posibil sa fi primit ban pe toata clasa de ip, stiind ei ca e dinamic, deci degeaba resetezi, schimbi ip, banul ramane. Drept ca nici vecinii tai nu se vor putea conecta, dar asta e alta poveste.

#27
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Mai bine o lasai asa... IP-ul lui nu se schimbă deloc, e tot timpul la fel! Nu o mai da cu clase de ip-uri, switchuri si alte bălării.

#28
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Schimba MAC-ul la router si dai restart.

#29
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Din pacate MAC-ul nu se poate schimba la tipul ăsta de echipament!

#30
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Si ce conexiune e la telekom nu cumva e tot PPPoE? Sau ceva PPP? Si atunci schimba MAC-ul e o solutie cu valoare zero chiar daca s-ar putea schimba MAC-ul?

#31
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu e ppp la gpon

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate