Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

ip static?

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
popik87

popik87

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 23.11.2016
Salut!Am internet prin fibra optica de la telekom(internat+tv+telefon fix)cu router SAGEMCOM si din cate am observat am ip static desi eu nu am activat aceasta optiune din myaccount(care costa 1 euro+tva).Chiar daca scot routerul din priza sau ii dau restart(si chiar daca il tin peste noapte scos din priza) ip-ul nu se schimba....am incercat si din cmd si nimic!De ce?Si cum as putea sa schimb ip-ul?

Edited by popik87, 08 May 2019 - 08:02.


#2
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Suna la relatii clienti si intreaba.
In ce oras esti ?

#3
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009
Cum ai verificat ce IP ai? Poate tu te-ai uitat la IP-ul local (192.168.X.X, 172.16-31.X.X, 10.X.X.X), cel pe care îl alocă router-ul calculatoarelor din rețea, și nu la IP-ul extern, alocat router-ului. Nu este obligatoriu să ți se schimbe IP-ul dacă nu ai opțiunea de IP static activată.

Edited by tavitu, 08 May 2019 - 08:12.


#4
popik87

popik87

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 23.11.2016

View Posttavitu, on 08 mai 2019 - 08:11, said:

Cum ai verificat ce IP ai? Poate tu te-ai uitat la IP-ul local (192.168.X.X, 172.16-31.X.X, 10.X.X.X), cel pe care îl alocă router-ul calculatoarelor din rețea, și nu la IP-ul extern, alocat router-ului. Nu este obligatoriu să ți se schimbe IP-ul dacă nu ai opțiunea de IP static activată.
Am verificat pe adresameaip.ro  si imi arata 92.82.xx.xxx(nu se schimba niciodata)  iar ip local am ceva de genul  192.xxx.x.7(nu se schimba niciodata) daca sunt pe cablu si 192.xxx.x.2 daca sunt pe wifi(nu se schimba niciodata).Deci la ip local se schimba doar ultima cifra(si asta daca sunt pe cablu sau pe wifi).

Edited by popik87, 08 May 2019 - 08:47.


#5
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009
IP-ul local nu se schimbă, din punctul de vedere al router-ului, interfața pe cablu și interfața pe wifi sunt calculatoare diferite, deci primesc IP-uri diferite, dar care nu se schimbă. Adresa IP 98.82.X.X, este adresa IP cu care te conectezi la internet. Nu este obligatoriu să se schimbe, opțiunea de IP static dacă este activată garantează că nu se schimbă IP-ul, dar dacă nu este activată, nu afectează în nici un fel ce IP primești, poate să ți se schimbe din 5 în 5 minute sau din 5 în 5 ani. În mod realist nu prea ai ce face ca să schimbi IP-ul extern, de ce vrei să ți se schimbe IP-ul extern, poate există alte soluții la problema pe care vrei să o rezolvi prin schimbarea IP-ului?

#6
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
Ce simpatici sunt unii cand "cenzureaza" adresa locala Posted Image

Revenind, IP local se poate schimba, dar de cele mai multe ori nu se schimba singur ca nu are de ce - ca asa functioneaza dhcp-ul in cazul tau. Oricum ramane in aceeasi subnet cu gateway-ul (in 99% in cazuri, si 100% in cazul tau) tot timpul. Oricum, nici macar n-ar trebui sa te intereseaze acest aspect.
Pe de alta parte, IP rutat in internet, e, ala da: te poate interesa (din diverse motive, probabil puerile in cazul tau) si DA cu putin noroc chior poti influenta oarecum universul (aka isp-ul) prin diverse tertipuri sa iti aloce alt ip.
Apropo, de ce vrei alt ip? Posted Image

Edited by ogo, 08 May 2019 - 08:56.


#7
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Vrea sa schimbe IP extern ca sa poata accesa ceva care e limitat dupa IP: cont site, download etc. etc. etc.
S-a mai discutat asta cu "de ce sa schimbi" de 1876 de ori.
Probabil si exact situatia asta, Telekom, de 176 de ori.
Solutia era sa lasi ala scos din priza mai mult.
La el nu merge, poate e oras mic, 2 abonati, nimereste mereu acelasi IP.
Dar neah, fara informatii si fara sunat la relatii clienti, greu de dibuit.

Edited by buyonevideo, 08 May 2019 - 08:56.


#8
popik87

popik87

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 23.11.2016
Dar curios mai esti.......am primit ban ip pe un server de csgo(am jucat mai mult timp pe acel server).Ban ul pe un server se da pe ip extern sau pe ip local?asta e intrebare de mare noob.....

Edited by popik87, 08 May 2019 - 09:08.


#9
JJackFLASH

JJackFLASH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 18.06.2010
Presupun că iniţiatorul acestui topic este obsedat de ideea anonimatului online.
Atunci există o soluţie: tor.

#10
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009
Pe IP extern. IP-urile locale au legătură doar cu rețeaua locală. Poți încerca să folosești un VPN, dar nu știu dacă o să funcționeze suficient de bine pentru jocuri online. TOR are latențe foarte mari.

Edited by tavitu, 08 May 2019 - 09:11.


#11
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Ai sunat la relatii clienti ?
DA - si ce au zis ?
NU - pai, si ce mai astepti ?

#12
popik87

popik87

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 23.11.2016

View PostJJackFLASH, on 08 mai 2019 - 09:08, said:

Presupun că iniţiatorul acestui topic este obsedat de ideea anonimatului online.
Atunci există o soluţie: tor.
Pai vrei sa imi dau ip-ul,nume si prenume.....poate si cnp-ul  in mediul online,numar de telefon nu vrei?si usernam-ul nu are legatura cu numele si varsta mea.....asta ca sa poti dormi linistit la noapte,nu de alta dar romanul daca nu stie tot moare de curiozitate.Si daca voiam sa fiu anonim pe internet imi cumparam un vpn si gata.

View Postbuyonevideo, on 08 mai 2019 - 09:11, said:

Ai sunat la relatii clienti ?
DA - si ce au zis ?
NU - pai, si ce mai astepti ?
Nu imi schimb eu ip-ul pentru a intra pe un server de csgo....eu eram curios pentru ca pe ADSL(vechiul Romtelecom)din cate imi amintesc daca dadeam restart la router se schimba ip-ul sau ultimele cifre(nu imi aduc bine aminte-adica aveam ip dinamic).

Edited by popik87, 08 May 2019 - 09:22.


#13
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

View Postpopik87, on 08 mai 2019 - 09:19, said:

Nu imi schimb eu ip-ul pentru a intra pe un server de csgo....eu eram curios pentru ca pe ADSL(vechiul Romtelecom)din cate imi amintesc daca dadeam restart la router se schimba ip-ul sau ultimele cifre(nu imi aduc bine aminte-adica aveam ip dinamic).
Povestire inutila si irelevanta.
Suni la relatii clienti si intrebi despre IP (este static sau nu) si de ce nu se schimba (daca nu e static).
Atit.

#14
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
De regula, ip-ul ealocat de un switch cu management, in ordinea cone tarii clientilor, primul venit, primul servit, din aceiasi clasa de ip-uri, difera doar ultima sau ultimele cifre. Cand te deconectezi, adicaopresti routerul, locul tau ramane liber, daca intre timp, se conecteaza cineva, va primi ip-ul tau, tu urmand sa primesti la conectare, primul ip liber. Daca nimeni nu s-a deconectat intre timp, si deobicei lumea nu-si scoate routerul din priza cand se culca, vei primi tot acelasi ip. Asteapta o pana de curent mai mare, pe tot cartierul,asa ai sanse la un nou ip.

#15
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
@rumegus
pe scurt:
De regula, un server dhcp activ (pe un switch layer3 asa cum faci referire mai sus dar nu numai) nu functioneaza chiar asa cum zici tu. Ca orice dhcp va incerca sa tina acelasi ip pentru mac-ul respectiv atata timp cat pool-ul dhcp-ului permite - bineinteles asta nu e garantat atata timp cat nu exista o rezervare in forta, dar spre asta “tinde” orice server de dhcp.
Tot de regula, un ISP aloca mai mult de un /24 pool-ului zonal deci un IP poate varia mult mai mult “decat ultimele 2 cifre”.
Sa nu mai zic ca un ISP nu tine un server de dhcp pe un switch layer3. Cel putin nu unul care se respecta.


#16
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Eu incercam sa explic babeste, sa inteleagatot omul. Nu vorbeam de isp, ci de swichul de pe casa scarii.

#17
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
Pai ala de pe casa scarii nu aloca niciun ip. Si tot al isp-ului e si ala. Eu doar am detaliat/corectat/lustruit info-urile tale.

#18
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Nomal ca tot isp-ul, ca doar nu-si ia singur swichul singur de la google, doar ca prin acel swich sunt alocate utilizatorilor, in ordinea in care se conecteaza/deconecteaza, intr-un bloc se invart cam aceleasi ip-uri, foarte limitate ca numar.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate