Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

drepturile copiilor in numele ...
 Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 

Aberația numită "Impozit auto"

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
214 replies to this topic

#163
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 DMIHNEA, on 12 mai 2019 - 15:15, said:

e vreo tara fara impozit auto?eu zic ca nu e...
In Uk .

#164
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,698
  • Înscris: 15.06.2007

 zile_san, on 10 mai 2019 - 16:35, said:

nu ziceam de motor ca nu e de ajuns :) spuneam doar ca m-as bucura daca ar scadea impozitul :)) este o forma tampita de a lua bani. inteleg sa imi iei impozit pe veniturile realizate.dar sa imi iei atat impozit ca ma dau cu masina... in fine. regulile sunt reguli
1000-1500 de euro pe an pentru cineva care isi permite sa dea 70000-100000 din buzunar,  inseamna ca impozitul ala este modic ,  gen 1% din venitul anual, dar reprezinta enorm pentru cineva care se speteste pe bani de nimic.  
Totusi nu cred ca este situatia in care impozitul atinge valoarea masinii. Atunci e aiurea, inseamna ca este o rabla. Impozitul asta incearca sa tina prostimea departe de ceva ce nu-si permite. Daca nu ar fi nici un impozit , am vedea orice bosketar cu humwee din anii 90 pe strada. Mi-ar fi frica sa ies pe sosea, serios.
Imediat si-ar cumpara romanasii numa F150 raptor, cu motor de 7 litri.

 Baxon, on 12 mai 2019 - 22:04, said:


In Uk .
nici franta nu are impozit auto.

Cel putin nu pe cilindree.

Altfel nu veneau tíganii din franta si uk numa cu GLS si X uri cu volan pe partea femeii.

#165
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,128
  • Înscris: 17.01.2012

 tfmercedez, on 14 mai 2019 - 09:20, said:

...cu volan pe partea femeii.
hihi!

#166
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,356
  • Înscris: 22.10.2007

 tfmercedez, on 14 mai 2019 - 09:20, said:

1000-1500 de euro pe an pentru cineva care isi permite sa dea 70000-100000 din buzunar,  inseamna ca impozitul ala este modic ,  gen 1% din venitul anual, dar reprezinta enorm pentru cineva care se speteste pe bani de nimic.  
Totusi nu cred ca este situatia in care impozitul atinge valoarea masinii. Atunci e aiurea, inseamna ca este o rabla. Impozitul asta incearca sa tina prostimea departe de ceva ce nu-si permite. Daca nu ar fi nici un impozit , am vedea orice bosketar cu humwee din anii 90 pe strada. Mi-ar fi frica sa ies pe sosea, serios.
Imediat si-ar cumpara romanasii numa F150 raptor, cu motor de 7 litri.


strawman, oricum sunt pe strada cu 1.9tdi powaaaa si o coada lunga neagra la fiecare apasare de pedala.
lumea vrea masini ce consuma 0 sau umplu rezervorul in timp ce merg, asta ii tine din a-si lua masini cu cilindree mare, restul dau banii sau le inmatriculeaza pe la vecini.
impozitul e doar o vaca de muls, ba proletariatul se mai si bucura ca burghejimea plateste.

#167
MrNiceGuy

MrNiceGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 09.02.2008
Nu cred că se bucură proletariatul că burghezul plătește, eu merg pe pe principiul "dacă îți permiți și merită, dai", nu are rost să fortez nota.
Cum zicea și tfmercedez mai sus, cine are bani de o mașină nouă cu cilindree mare nu se uită la impozit, adică nu impozitul îl încurcă să o cumpere și să o întrețină. Problema apare la cel care are 4000-5000 de euro și vrea să facă din kkt bici și să și plesnească, că in loc să cumpere ceva decent (conform nivelului său de trai), el vrea ceva mai mult, să vadă lumea scris 3.0 TDI pe mașină, chiar dacă mașina e din 2000. Nu ar calcula cât îl mai costă o anvelopele de vară (că is bune și alea de iarnă), că dacă se întâmplă ceva la motor sau caroserie, nu are bani de reparație. Dacă nu ar fi impozitul, acolo s-ar ajunge la cultura unora.

#168
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,356
  • Înscris: 22.10.2007
vezi pe pagina precedenta, fix chestia asta a aparut pe acolo.
ca e motor de 1.4, 2 sau 3 e fix acelasi lucru, cine n-are bani de intretinere n-o sa aiba indiferent ce e sub capota.

Edited by _-livio-_, 14 May 2019 - 15:06.


#169
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

 Celtic, on 07 mai 2019 - 18:39, said:

Cred ca cel mai bine ar fi sa nu mai impoziteze deloc.
Eu altceva nu pricep.....unu care isi cumpara o rabla de masina din west plateste impozit pe ea desi a dat probabil 3-4 mii de euro pe rabla, altul isi ia o scula audio sau video pe care a dat 10.000 de euro si nu plateste impozit....
Imi scapa mie ceva sau e ilogic? Posted Image

#170
Louisy

Louisy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 24.02.2014
Iti scapa faptul ca scula de 10000 sta in casa si nu o vede clasa proletara. Daca ar vedea-o, ar gasi "normal" sa fie un impozit si pe electronice. Dar masinile se vad, ca sunt pe strada. Asa ca se mai racoreste si pastorul de capre din vecini, e plin topicul de pastori.

Una dintre cele mai aberante motivatii ale acestor pastori este "vrei fitze, atunci plateste costurile, nene". Ca si cum impozitul ar fi un cost si nu un furtisag pus de comunistii care s-au perindat la putere. Dar, dupa cum spuneam, important e sa se racoreasca clasa proletara, sa nu ii pocneasca vena de ciuda cand se uita la altii.

#171
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,622
  • Înscris: 13.06.2004
@ tfmercedez : găseşti la s.h. şi la 10.000 - 20.000 Euro maşini cu motoare de 2,5 - 3 litri. Nu cred că eşti bogătan dacă investeşti în aşa ceva.
Dar e bine să ai cel puţin 2.000 Euro puşi deoparte pentru piese.

#172
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,356
  • Înscris: 22.10.2007
stiu niste baieti cu nissan patrol de prin anii 90+, motoare de 2.8 si 4l diesel, nu au absolut nimic in comun cu luxul si fitele, ba din contra, zici ca esti in caruta, dar ajung in locuri unde multe masini nu au sanse.
mai stiu alti baieti cu toyote hilux din 2005-6 cu motoare de 2.2+, la fel si alea, foarte departe de fite.

Edited by _-livio-_, 14 May 2019 - 16:48.


#173
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 MrNiceGuy, on 12 mai 2019 - 21:22, said:

Da Boss, mă freacă pe mine. Mă freacă faptul că românașul stă în chirie, își cumpără mașini scumpe, motor de 3000 cmc  (că e grăbit tot timpul nu are timp să stea în trafic), dar când vine vorba să întrețină mașina, dă fuga la vulcanizare să vadă dacă au venit anvelope pe 18/19 inch second hand din Germania, anvelope cu care rămâne "încălțată" mașina 2-3 ani, până ies sârmele din ele.
Pe român îl interesează în general propria persoană, cum să fenteze una-alta, cum ar putea să primească gratis ceva și să arate lumii ce om de succes e, chiar dacă e restant la întreținere.
Știi vorba aia cu căinele care moare de drum lung și prostul de grija altuia?

LE. Repet a n-a oară, dacă nu vedeți nimic aberant in formula de calcul, atunci plătiți până vă iasă pe ochi, sau luați-vă mașini cu motor de drujbă.
Dacă cilindreea crește de la 2000 cmc la 2200 cmc cu 10%, impozitul de ce crește cu 440%???
Considerați că aberația asta e ceva normal?

#174
Louisy

Louisy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 24.02.2014
Tovarasu' de mai sus, se preface ca "uita" varianta nr. 3, cea mai simpla si mai echitabila: anulam impozitul auto, care este stabilit printr-o lege. Orice lege se poate modifica sau abroga.

#175
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,698
  • Înscris: 15.06.2007

 Valmont43, on 14 mai 2019 - 15:34, said:


Eu altceva nu pricep.....unu care isi cumpara o rabla de masina din west plateste impozit pe ea desi a dat probabil 3-4 mii de euro pe rabla, altul isi ia o scula audio sau video pe care a dat 10.000 de euro si nu plateste impozit....
Imi scapa mie ceva sau e ilogic? Posted Image
parca exista impozit pe piscina, teren de tenis , daca ai asa ceva in ograda.

Si a mai vrut ponta impozit marit pe a doua casa detinuta

Edited by tfmercedez, 14 May 2019 - 17:33.


#176
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 Louisy, on 14 mai 2019 - 17:30, said:

Tovarasu' de mai sus, se preface ca "uita" varianta nr. 3, cea mai simpla si mai echitabila: anulam impozitul auto, care este stabilit printr-o lege. Orice lege se poate modifica sau abroga.
Limba romana " inteleasa " este grea "
Mai citeste :
Impozitul constituie o sursă a finanțării cheltuielilor de interes general al statului și al administrației locale.
Este un instrument al politicii economice, prin care se redistribuie o parte a veniturilor.
Impozitele reprezintă un izvor principal (alături de împrumuturi și „tipărire” de bancnote/monedă scripturală) al formării veniturilor bugetului de stat și al finanțării cheltuielilor publice

Si acum  spune cu de unde luam banii care acum vin din taxe si impozite ? gaseste alta sursa de finantare !

#177
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 tfmercedez, on 14 mai 2019 - 17:34, said:

parca exista impozit pe piscina, teren de tenis , daca ai asa ceva in ograda.

De ăla pe piscină știu sigur. Altă aberație.
Dar într-o țară în care "capra vecinului" e sport național nu te mai miri de nimic.

#178
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 86-APP, on 14 mai 2019 - 17:40, said:


Si acum  spune cu de unde luam banii care acum vin din taxe si impozite ? gaseste alta sursa de finantare !
Sursa ar fi sa nu mai fure astia ce ne conduc !

Nici tu n-ai treaba cu lb romana Posted Image

#179
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 86-APP, on 14 mai 2019 - 17:40, said:

Limba romana " inteleasa " este grea "
Mai citeste :
Impozitul constituie o sursă a finanțării cheltuielilor de interes general al statului și al administrației locale.
Este un instrument al politicii economice, prin care se redistribuie o parte a veniturilor.
Impozitele reprezintă un izvor principal (alături de împrumuturi și „tipărire” de bancnote/monedă scripturală) al formării veniturilor bugetului de stat și al finanțării cheltuielilor publice

Si acum  spune cu de unde luam banii care acum vin din taxe si impozite ? gaseste alta sursa de finantare !
Să presupunem că impozitul la un apartament de 2 camere, zona 2, e 200 lei/an.
Impozitul la un apartament de 3 camere, în aceeași zonă a aceluiaș oraș ar fi 900 lei/an.
Nu vezi nimic greșit aici?
Și am fost generos cu exemplul ăsta, pentru că măcar numărul de camere crește cu 33%, nu cu 10% ca în exemplul dat de mine.

#180
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,698
  • Înscris: 15.06.2007

 ericmario, on 14 mai 2019 - 18:07, said:


Să presupunem că impozitul la un apartament de 2 camere, zona 2, e 200 lei/an.
Impozitul la un apartament de 3 camere, Ăźn aceeași zonă a aceluiaș oraș ar fi 900 lei/an.
Nu vezi nimic greșit aici?
Și am fost generos cu exemplul ăsta, pentru că măcar numărul de camere crește cu 33%, nu cu 10% ca Ăźn exemplul dat de mine.
asa-i ca nu te-ai uitat pe fluturasul de la primarie , pe care scrie cum se calculeaza impozitul? Tine cont de : -suprafata
-materialele  de constructii
-zona de amplasare.
O casa din căcat (vaiuga) nu va plati mai mult decat una din caramida arsa, la aceeasi suprafata.
Daca imobilul este nerenovat, degradat, inestetic, impozitul va fi de pana la 5x mai mare. Daca nu-ti permiti sa iti renovezi macar fatada, inseamna ca .. o vinzi si te muti in ceva mai mic, care nu se darama peste trecatorii de pe strada.

Edited by tfmercedez, 14 May 2019 - 18:34.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate