Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Aberația numită "Impozit auto"

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
214 replies to this topic

#199
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

 SmurfK, on 16 mai 2019 - 20:25, said:

Da, dar oricum ramane corect pana la un anumit punct. Ar trebui sa se introduca in calcul si numarul de km.

#200
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
E prea complicat. Cine verifică nr. de km? Cum? Tu te-ai duce la RAR în fiecare an să verifice nr. de km, ca să-ți poți plăti impozitul?

S-a luat decizia să se meargă pe cilindree, pentru că e simplu. Cealaltă variantă era pe valoare. Dar acolo... Valoarea mea, valoarea mea, cum mașina nu-i un bun cu caracter special, cum sunt apartamentele, de exemplu, poți cumpăra o mașină cu 50.000 euro, mi-o vinzi mie cu 5.000, ți-o vând înapoi cu 5.000, iar ăla e prețul după care se calculează impozitul. La cilindree, n-ai ce măgării să faci.

#201
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 SmurfK, on 16 mai 2019 - 20:25, said:

Păstrezi taxarea mai mare în cazul autovehiculelor mai scumpe, dar și descurajezi achiziționarea de autovehicule care papă mult carburant.
Mercedes C-klasse 2.0 vs Mercedes C-klasse 2.2
Mazda 6 2.0 vs Mazda 6 2.2
Toyota Avensis 2.0 vs Toyota Avensis 2.2

Cum justifici impozitul mai mare de 4,4 ori pentru motorizarea 2.2? Consumă carburant de 4,4 ori mai mult? La prețul de achiziție nu cred că e diferență chiar așa de mare.

#202
MrNiceGuy

MrNiceGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 09.02.2008
Probabil că nu consumă mai mult, dar ai prestanță Boss!
Când te întreabă cineva ce motor are mașina și îi spui că 2.2 sau chiar mai mare, te privește cu respect! Adică ești potent financiar și ți-ai permis.
Eu am mai spus-o, când cineva își cumpără o mașină, e întrebat "ce motor are?", altceva nu prea contează.

#203
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012

 ericmario, on 07 mai 2019 - 18:34, said:



Mi se pare o idioțenie extremă și acceptată mâlc de contribuabili ca un autoturism cu motorizarea 2200 cmc să fie impozitat cu de 4,4 ori mai mult ca un autoturism similar dar cu o cilindree de 2000 cmc.
Un copil de clasa întăi cred că ar vedea fractura logică.


de fapt totul se reduce la:
-faci parte dintr-o societate care are niste reguli
-regulile sunt de ceva vreme, nu au fost modificate "in timpul jocului"
-daca vrei alt regim, inregimenteaza-te politic,, fa-te ministrul finantelor si modifica taxele
-stii care-i spilul? din postura de ministru - NU VEI MODIFICA NIMIC!!! doar perspectiva de a privi faptele se va schimba...

#204
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 MrNiceGuy, on 17 mai 2019 - 21:54, said:

Probabil că nu consumă mai mult, dar ai prestanță Boss!
Când te întreabă cineva ce motor are mașina și îi spui că 2.2 sau chiar mai mare, te privește cu respect! Adică ești potent financiar și ți-ai permis.
Eu am mai spus-o, când cineva își cumpără o mașină, e întrebat "ce motor are?", altceva nu prea contează.
Poate acolo, la tine o fi așa.
Aici nu mă întreabă nimeni "ce motor are", ăștia nu sunt retardați.
În fine, ignoră-mi răspunsul.

 gushpi, on 17 mai 2019 - 22:09, said:


-daca vrei alt regim, inregimenteaza-te politic,, fa-te ministrul finantelor si modifica taxele
Nu, am făcut altceva.
Am zis deja că am impozit 82 euro/an.

Încă o dată:
Opel Corsa B 1.4 benzină Euro2 60 cp = 106 euro/an impozit.
Peugeot 2008 1.6 benzină Euro5 120 cp = 82 euro/an impozit.

Cum dracului se face că noi suntem mai catolici decât papa, un popor ortodox?

#205
MrNiceGuy

MrNiceGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 09.02.2008
Nu mai bine faci tu o cerere și o trimiți la minister să îți explice de ce și cum se calculează impozitul? Cred că ei sunt mai în măsură să te lămurească.

#206
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,466
  • Înscris: 15.06.2007

 Paz, on 16 mai 2019 - 20:46, said:


Da, dar oricum ramane corect pana la un anumit punct. Ar trebui sa se introduca in calcul si numarul de km.
ce conteaza nr de km? Sunt mii de masini pentru care se plateste impozit si zac de ani de zile pe strazi.

Edited by tfmercedez, 18 May 2019 - 21:00.


#207
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Pt strazi sunt alte taxe. Si oricum sunt unii care si le tin in curte sau in garaj. Curte sau garaj pt care platesc alte taxe.

#208
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,466
  • Înscris: 15.06.2007

 ericmario, on 17 mai 2019 - 18:43, said:


Mercedes C-klasse 2.0 vs Mercedes C-klasse 2.2
Mazda 6 2.0 vs Mazda 6 2.2
Toyota Avensis 2.0 vs Toyota Avensis 2.2

Cum justifici impozitul mai mare de 4,4 ori pentru motorizarea 2.2? Consumă carburant de 4,4 ori mai mult? La prețul de achiziție nu cred că e diferență chiar așa de mare.
pentru ca fiecare cmc se inmulteste cu un coeficient. Daca este sub 1000, coeficientul e mic. Cmc inmultit cu x = lei.
Sunt niste bareme la care se modifica valoarea coeficientului. 1000, 2000, 2500, 3000.
Daca motorul este 2.1, toti cei 2100 cmc se inmultesc cu coeficientul marit, nu doar cei 100 peste 2000.

Au bagat la cap si constructorii auto cum sta treaba cu impozitul. Inainte Mercedes avea o gramada de motorizari care acum par bizare, gen 3200, 3500, 3600, etc. Acuma toate sunt de 2999,99cmc sa nu sara calu' la taxe.
In Olanda  parca, se impoziteaza nr de CP, motiv pentru care motoarele vandute pe acolo sunt electronic limitate si au putere mai mica decat un anumit barem.

Am vazut recent niste aberatii pe strada, Audi A7 5.0TDI. M-a facut curios sa vad ce o fi sub capota, si cand colo, ce sa fie? Tot motor de nici 3L, adica 2999cmc. Dar pe caroserie scrie 5.0 , pentru fraieri. Idem la BMW X50dM, care tot  un motor de 3l are.

Edited by tfmercedez, 18 May 2019 - 21:30.


#209
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,348
  • Înscris: 22.10.2007
N-ai inteles nimic, el intreba de ce saltul e asa mare, de 4x+, de la 2.6 la 2.7l e doar de 2x.
Nu e 5.0 ci 50 in cazul audi, la benzina au 20, 30 tfsi pe A1, sunt motoare sub 2l, parca 1.4, nu are treaba cu cilindreea in orice caz.
La fel si la bmw x5 m50d, e ca sa-l diferentieze de 30d, tot 3 litri are dar 4 turbine, e alt animal.

Edited by _-livio-_, 19 May 2019 - 01:43.


#210
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,585
  • Înscris: 15.01.2017

 ericmario, on 17 mai 2019 - 18:43, said:


Mercedes C-klasse 2.0 vs Mercedes C-klasse 2.2
Mazda 6 2.0 vs Mazda 6 2.2
Toyota Avensis 2.0 vs Toyota Avensis 2.2

Cum justifici impozitul mai mare de 4,4 ori pentru motorizarea 2.2? Consumă carburant de 4,4 ori mai mult? La prețul de achiziție nu cred că e diferență chiar așa de mare.

Simplu, pentru se poate si pentru marea majoritate a romanilor sunt imbecili care iubesc banii altora.

#211
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 _-livio-_, on 19 mai 2019 - 01:42, said:

N-ai inteles nimic, el intreba de ce saltul e asa mare, de 4x+, de la 2.6 la 2.7l e doar de 2x.
Mulțumesc, în sfârșit cineva care înțelege.

 Epdm, on 19 mai 2019 - 19:47, said:

Simplu, pentru se poate si pentru marea majoritate a romanilor sunt imbecili care iubesc banii altora.
Da, capra vecinului e sportul național la noi.
Sau "nu contează că plătesc ca prostul, important e să plătească și vecinul".

#212
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

 ericmario, on 19 mai 2019 - 20:28, said:

Mulțumesc, în sfârșit cineva care înțelege.

problema e ca tu nu prea intelegi :). ai mai deschis topicuri pe tema asta, si o sa tot mai deschizi pana te lamuresti ca aceasta taxa urmareste obtinerea unei sume de bani cat mai mare, fara a provoca un raspuns agresiv din partea celor vizati de taxa (demonstratii, greve, proteste etc).

#213
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

 tfmercedez, on 10 mai 2019 - 07:02, said:

apa meteorica, pe care o platim, adica apa de ploaie. Cu ce uzeaza apa de ploaie canalizarea? Ba din contra , nu-i dauneaza, ci o spala, o curata de depuneri. Daca ploua mult , platesti mai mult decat consumi, si poate ai si bafta sa fii inundat , ca nu inghite  canalizarea.

Canalizarea presupune servicii de intretinere, altfel mai preia o lula apa cand ploua.

 _Smiley_, on 20 mai 2019 - 05:55, said:



problema e ca tu nu prea intelegi :). ai mai deschis topicuri pe tema asta, si o sa tot mai deschizi pana te lamuresti ca aceasta taxa urmareste obtinerea unei sume de bani cat mai mare

Asta e de fapt cel mai solid argument, taxele nu-s bazate pe o logica ci pe o nevoie de a aduna cat mai multi bani de la cei care ii au.
Asta nu intelege @Baxon

#214
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 _Smiley_, on 20 mai 2019 - 05:55, said:

problema e ca tu nu prea intelegi :). ai mai deschis topicuri pe tema asta, si o sa tot mai deschizi pana te lamuresti ca aceasta taxa urmareste obtinerea unei sume de bani cat mai mare, fara a provoca un raspuns agresiv din partea celor vizati de taxa (demonstratii, greve, proteste etc).

 Kres, on 20 mai 2019 - 06:22, said:

Canalizarea presupune servicii de intretinere, altfel mai preia o lula apa cand ploua. Asta e de fapt cel mai solid argument, taxele nu-s bazate pe o logica ci pe o nevoie de a aduna cat mai multi bani de la cei care ii au. Asta nu intelege @Baxon

Să înțeleg că voi simțiți vreo plăcere în momentul în care plătiți impozitul a.k.a. taxa de protecție?

#215
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 ericmario, on 20 mai 2019 - 17:03, said:

Să înțeleg că voi simțiți vreo plăcere în momentul în care plătiți impozitul a.k.a. taxa de protecție?
Mai incerc , ca poate pricepi .  https://dexonline.ro/definitie/impozit
Taxa de protectie este in mintea ta , in realitate sint bani pt functionarea statului societatii .
Nu pot sa-ti spun ce simt cind platesc , si nu pot sa-ti spun ce gindesc despre cei ce nu platesc , fenteaza sau se vaita .

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate