Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!
 BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara
 

Importanta locatie apartament Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
92 replies to this topic

#55
MARIN_lON

MARIN_lON

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 12.04.2019
inițiator SERIOS acum - tu compari Calea Călărașilor cu Brâncoveanu ?

Găndește și tu rațional că râde lumea pe aici care cunoaște Bucureștiul. De Crângași UITĂ să mai pronunți cartierul ăla.

Edited by MARIN_lON, 05 May 2019 - 11:05.


#56
cbr40

cbr40

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 04.05.2019

 MARIN_lON, on 05 mai 2019 - 10:55, said:

inițiator - Eu mai mult de 90.000 nu aș da pe ăla de la DRISTOR fiincă - ATENȚIE - ăla este prețul normal pentru apartamentul ăla.

De ce cere vânzătorul prețul ăla ? Fiincă nu mai sunt altele NOI acolo și cine vrea să ia mai nou nu are alternativă.

EXACT același lucru îl vei întâlni și în alte zone indiferent că este bloc nou sau vechi.

Nu m-aș muta NICIODATĂ în Brâncoveanu, stau pe Magheru de 30 de ani.

Aș da 130.000 pe Calea Călărașilor iar în Brâncoveanu aș da 60.000 din care aș scădea 5.000 deranjul că mi-am murdărit roțile la mașină să ajung pe acolo.

Asa e, asta e problema de fapt - ca nu ai foarte multe alternative.

Ajuta-ma sa inteleg mai bine, de ce ai da 130k pe Calarasilor si 60k in Brancoveanu? Presupune ca esti un tanar corporatist si vrei sa-ti faci o familie in Bucuresti.

#57
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
Milionarule, tu stii care-i magheru? Posted Image))

https://www.google.c...31!4d26.0982232

Calea Calarasi
https://www.google.c...65!4d26.1247788

Tu vezi ce circula pe aici? Eventual sa ia undeva in spate, nu la strada aia care e plina de masini si tramvaie.

Edited by mihaigerard, 05 May 2019 - 11:10.


#58
MARIN_lON

MARIN_lON

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 12.04.2019
Fiincă pe Calea Călărașilor a locuit și doamna asta care acum este plecată de mulți ani din România

https://www.google.r...i30.z1vB08OD_-c

A locuit în blocul ăsta

https://www.google.r...12!8i6656?hl=ro

Cam MARE diferența socială între Calea Călărașilor și Brâncoveanu, nu ți se pare ?

Edited by MARIN_lON, 05 May 2019 - 11:12.


#59
cbr40

cbr40

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 04.05.2019

 mihaigerard, on 05 mai 2019 - 11:01, said:

De 20 de ani frecventez Magheru, da' n-as sta nici mort acolo. Magheru este plin de cloace insalubre, care stau sa se darame. Du-te si inspecteaza fiecare zona, si cumpara acolo unde simti ca e locul potrivit. Uita-te si la buzunar in acelasi timp, nu ingropa toti banii in lucruri pe care nu le iei cu tine. Posted Image
Pe langa asta, baeaza-te exclusiv pe ce exista in acest moment, nu asculta la promisiuni ale vreunui dezvoltator care vrea doar sa vanda.

Stiu ce zici, cand ma gandesc la sumele astea incepe sa ma doara capul putin :)

Sunt momente in care ma gandesc ca arunc banii pe geam, alte momente in care as da oricat doar sa gasesc ceva multumitor. Adevarul e pe la mijloc, dar nu l-am gasit inca :)

#60
DemocracySucks

DemocracySucks

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 06.04.2019
gasesti o gramada:

victoriei:
https://www.imobilia...lista=133127822

universitate:
https://www.imobilia...lista=133127822

stefan cel mare(nou):
https://www.imobilia...?lista=92549210

aviatiei(nou):
https://www.imobilia...lista=133128944

Doar tu stii ce mofturi ai de nu gasesti nimic, 140k eur e o suma destul de mare si gasesti multe apartamente bune si in zone centrale, ba si in in zonele alea "bune" din nord(discutabil cat de bune)

Edited by DemocracySucks, 05 May 2019 - 11:10.


#61
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,552
  • Înscris: 30.07.2007

 mihaigerard, on 05 mai 2019 - 09:13, said:

Unirii, Victoriei si Tineretului sunt supraevaluate. Exista zone apropiate mai ieftine cu aceleasi facilitati. Accesul la metrou si parc este similar la Tineretului si Brancoveanu(5-10 min).

Din ce am vazut eu, ti-as recomanda in zona din spatele soselei Oltenitei (Padesu), blocurile sunt aerisite si dincolo de ele ai zone de case. Distanta pana la metrou si parc, max 10 min. Sunt magazine si farmacii, inclusiv Sun Plaza la 30 de min de mers.

Subscriu cu privire la cele de mai sus.
In plus, blocurile alea sunt construite in 1989 si receptionate in 1990. Apartamentele sunt mari si bine impartite (doua camere cca 61 mp, ap. de trei camere au doua grupuri sanitare), multe blocuri au fost recent reabilitate termic.
Zona e ok si dpdv al oamenilor, n-am auzit manifestari iesite din comun (aproape) niciodata

LE: nu vrei sa afli cat se cere....
iar ca pont: dupa ce te decizi cu privire la zona mergi si vorbeste cu administratorii. Vei afla lucruri pe care nu le afli altfel.

Edited by crocko.dilul, 05 May 2019 - 11:13.


#62
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,538
  • Înscris: 18.10.2011
Unde e munca? Unde mai ai treburi? Accesul trebue sa fie comod pana in zonele astea.

Gasesc foarte putine motive pentru care as cumpara. Bucurestiul nu arata bine si sunt putine sanse sa se schimbe situatia. Eu as sta in chirie cativa ani si as incerca sa emigrez (eu nu-s in situatia asta deoarece am oricum o proprietate, de fapt mai multe). N-as plati 100k timp de 15-20 de ani pentru un apartament de 60k. Niciunde. Nu merita.

Sunt pe la jumatatea vietii si iti spun din experienta ca foarte putine lucruri despre care credeam ca merita acum 15 ani, mai pot spune azi ca merita. Se schimba suficient de repede situatia in oras, contextul economic. Romania nu are o economie locala, stabila, niste mari companii care sa zici ca vor sta pe piata locala  indiferent de ce criza vine. Singuertele stable sunt cele de stat, care sunt pline de tare comuniste.

Edited by aaaa4567, 05 May 2019 - 11:17.


#63
cbr40

cbr40

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 04.05.2019

 MARIN_lON, on 05 mai 2019 - 11:08, said:

Fiincă pe Calea Călărașilor a locuit și doamna asta care acum este plecată de mulți ani din România

https://www.google.r...i30.z1vB08OD_-c

A locuit în blocul ăsta

https://www.google.r...12!8i6656?hl=ro

Cam MARE diferența socială între Calea Călărașilor și Brâncoveanu, nu ți se pare ?

Asta e si intrebarea, cat de MARE este diferenta asta sociala? Stiu ca e greu de raspuns daca nu locuiesti sau frecventezi des o zona, de asta am pus intrebarea initiala.

 aaaa4567, on 05 mai 2019 - 11:15, said:

Unde e munca? Unde mai ai treburi? Accesul trebue sa fie comod pana in zonele astea.

Gasesc foarte putine motive pentru care as cumpara. Bucurestiul nu arata bine si sunt putine sanse sa se schimbe situatia. Eu as sta in chirie cativa ani si as incerca sa emigrez (eu nu-s in situatia asta deoarece am oricum o proprietate, de fapt mai multe). N-as plati 100k timp de 15-20 de ani pentru un apartament de 60k. Niciunde. Nu merita.

Sunt pe la jumatatea vietii si iti spun din experienta ca foarte putine lucruri despre care credeam ca merita acum 15 ani, mai pot spune azi ca merita. Se schimba suficient de repede situatia in oras, contextul economic. Romania nu are o economie locala, stabila, niste mari companii care sa zici ca vor sta pe piata locala  indiferent de ce criza vine. Singuertele stable sunt cele de stat, care sunt pline de tare comuniste.

Munca e prin centru si mai poate fi si prin nord, de regula unde sunt zone de cladiri mari de birouri. Alta treaba majora nu am momentan, in afara de cateva iesiri ocazionale prin oras si alte treburi in viitor vor fi cu copiii (momentan nu am). Nici eu nu sunt fan platit dobanda zeci de ani la banca, as incerca sa achit mai repede eventualul credit.

#64
MARIN_lON

MARIN_lON

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 12.04.2019
Inițiator - Este MARE-MARE diferența socială.

Eu te sfătuiesc să UIȚI de Berceni (Brâncoveanu), Militari, Crângași, Tineretului, mare parte din Vitan, de DUDEȘTI nici să nu pronunți numele ăsta, Dristor, Sălăjan, Pantelimon și altele dar nu prea mai ai unde să vizionezi apartamente.

Edited by MARIN_lON, 05 May 2019 - 11:54.


#65
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Exista TAMPITI care dau 2000 de euro/mp, pe un cacat de apartament in Bucuresti? cel mai poluat oras din univers, cel mai aglomerat, fara spatii verzi, fara o viziune de dezvoltare, fata nimic? uita de pozitionare, fugi, fugi cat mai tare de orasul asta, iti ia 10 ani din viata pe putin

Edited by Platon, 05 May 2019 - 11:51.


#66
MARIN_lON

MARIN_lON

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 12.04.2019
Îți mai rămân câteva PETICE din orașul ăsta, trage și tu concluzii singur cam care sunt PETICELE alea. Nu știu ce are forumul ăsta că postează aiurea.

Edited by MARIN_lON, 05 May 2019 - 11:57.


#67
cbr40

cbr40

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 04.05.2019

 MARIN_lON, on 05 mai 2019 - 11:50, said:

Inițiator - Este MARE-MARE diferența socială.

Eu te sfătuiesc să UIȚI de Berceni (Brâncoveanu), Militari, Crângași, Tineretului, mare parte din Vitan, de DUDEȘTI nici să nu pronunți numele ăsta, Dristor, Sălăjan, Pantelimon și altele dar nu prea mai ai unde să vizionezi apartamente.

As uita, dar imi apar in ochi la majoritatea anunturilor imobiliare. Practic ai exclus 75% din zonele pe unde mai se si vand apartamente :)

Dristor si Tineretului ce au?

 Platon, on 05 mai 2019 - 11:50, said:

Exista TAMPITI care dau 2000 de euro/mp, pe un cacat de apartament in Bucuresti? cel mai poluat oras din univers, cel mai aglomerat, fara spatii verzi, fara o viziune de dezvoltare, fata nimic? uita de pozitionare, fugi, fugi cat mai tare de orasul asta, iti ia 10 ani din viata pe putin

Sunt oarecum de acord cu tine, dar asta ar insemna sa plec din tara.

#68
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
Astia cu pretentii de clase sociale isi pun poze pe forum cu ei pe plaja la Costinesti, doar ei si nevasta in poza, ca nu mai e loc de altcineva. Posted Image
Banii iti permit sa te muti oriunde azi, indiferent de cat de inteligent esti, sau nu. :)

#69
MARIN_lON

MARIN_lON

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 12.04.2019
Inițiator - Sunt zone muncitorești ieftine și oricâți tineri corporatiști s-ar muta acolo tot zone IEFTINE și neinteresante rămân.

Până și intelectualii care se mută prin Brâncoveanu, zonă muncitorească IEFTINĂ, zici că sunt copii numai dacă citești ce postează pe aici.

Edited by MARIN_lON, 05 May 2019 - 12:12.


#70
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,407
  • Înscris: 28.10.2018

 cbr40, on 05 mai 2019 - 12:06, said:

Sunt oarecum de acord cu tine, dar asta ar insemna sa plec din tara.

Daca esti ok cu traitul mai putin cu 10-15 ani decat un vestic, si cu o calitate a vietii de batran pensionar in Romania de tot cacatul, sa duci cum ar veni o viata de bolnav sarac la batranete, e absolut in regula. Cineva trebuie sa aiba grija si de Vila lui Iohannis si de pensia lui Lazar. Doar n-a tortionit bietul om degeaba.

#71
cbr40

cbr40

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 04.05.2019

 MARIN_lON, on 05 mai 2019 - 12:08, said:

Inițiator - Sunt zone muncitorești ieftine și oricâți tineri corporatiști s-ar muta acolo tot zone IEFTINE și neinteresante rămân.

Până și intelectualii care se mută prin Brâncoveanu, zonă muncitorească IEFTINĂ, zici că sunt copii numai dacă citești ce postează pe aici.

Trebuie sa se mute si tinerii astia corporatisti pe undeva. Cred ca si zonele alea muncitoresti ieftine vor deveni cautate pe masura ce Bucurestiul creste.

 abac, on 05 mai 2019 - 12:10, said:


Daca esti ok cu traitul mai putin cu 10-15 ani decat un vestic, si cu o calitate a vietii de batran pensionar in Romania de tot cacatul, sa duci cum ar veni o viata de bolnav sarac la batranete, e absolut in regula. Cineva trebuie sa aiba grija si de Vila lui Iohannis si de pensia lui Lazar. Doar n-a tortionit bietul om degeaba.

Nu vreau sa hranesc nici unui politician, nu te contrazic aici. Doar ca decizia sa pleci din tara nu se ia usor, in cazul meu.

#72
paulokaziii

paulokaziii

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 15.07.2009

 MARIN_lON, on 05 mai 2019 - 10:10, said:

Lăsați inițiatorul să răspundă că el vrea să cumpere în București, nu voi.

Inițiator - GREU răspunsul nu-i așa ?

Vei cumpăra o ruptură într-o zonă proastă dacă te șochează prețul de 140.000 de mai sus, restul sunt povești.
Pretul este cu mult umflat fata de preturile practicate de dezvoltator.In urma cu cativa ani, cand am vazut oferta pentru apartamente, preturile pentru 2 camere erau 100k + TVA, iar cele de 3 camere intre 120.000-180.000, daca-mi aduc bine aminte.

Edited by paulokaziii, 05 May 2019 - 12:34.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate