Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Importanta locatie apartament Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
92 replies to this topic

#19
MARIN_lON

MARIN_lON

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 12.04.2019
Kres - Cel mai bun răspuns. Nota 10. Și apartamentele alea BUNE nu ajung pe internet.

Edited by MARIN_lON, 05 May 2019 - 08:35.


#20
cbr40

cbr40

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 04.05.2019

View PostKres, on 05 mai 2019 - 08:30, said:

@initiator

Nu gasesti. Apartamentele bune in Bucuresti nu se vand, se mostenesc. Ca sa gasesti ceva ori trebuie sa dai foarte mult ori sa faci compromisuri.

Cine a vrut sa se mute in Buc s-a cam mutat in 2012-2016 de cand cu prima casa. Nu sunt apartamente foarte multe din care sa alegi.

Foarte adevarat @Kres, mi se par foarte putine apartamente decente pe piata, nici macar nu includ pretul aici! As fi fost dispus sa stau si cu chirie o perioada chiar, daca nu erau scorurile astea ametitoare la chirii!

#21
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View PostKres, on 05 mai 2019 - 08:30, said:

Nu gasesti. Apartamentele bune in Bucuresti nu se vand, se mostenesc.
Cine a vrut sa se mute in Buc s-a cam mutat in 2012-2016 de cand cu prima casa.
Ai dreptate. S-au terminat apartamentele bune in Bucuresti, e oraș inchis!
Nu te-ai mutat inca, esti terminat! Adios!

(râd curcile si cu fundu...)

Edited by Quantum, 05 May 2019 - 08:36.


#22
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,504
  • Înscris: 30.08.2017
Poti incerca si la o agentie de turism...cand am vandut apartamentul am avut vizitatori care contactasera o agentie sa le gaseasca un apartament (pentru ca era apartament bun si era in pachetul exclusivist al agentiilor Posted Image) . Nu te costa decat comisionul cand cumperi. Dar ce vrei tu s-ar putea sa nu gasesti usor.

#23
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,369
  • Înscris: 28.10.2018
Importanta locatiei apartamentului -> e important sa fie cat mai aproape de serviciu. Atat al tau cat si al consoartei.

Si eu zic ca merita sa inchiriezi un apartament, mai ales ca unele blocuri din Romania pe afara sunt tencuite frumos iar structura de rezistenta, instalatiile, izolatia termica si de apa sunt praf. 50 de ani nu sunt de colo, se intampla multe cu o cladire in 50 de ani.

Statul in chirie ca sa te poti misca dupa job este important. Poti sa fii proprietar la batranete, sa iti cumperi o casa in salbaticie cand nu mai conteaza locatia.

Edited by abac, 05 May 2019 - 08:41.


#24
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
De ce e important sa fie langa locul de munca?
Sa pleci in pauza de masa sa mananci acasa?

#25
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,369
  • Înscris: 28.10.2018
Ca sa nu stai ca vita in staul blocat in trafic cate o ora jumate dimineata si la fel seara.

#26
MARIN_lON

MARIN_lON

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 12.04.2019
Inițiator - Nu mai PIERDE timpul cu vizionările fiincă ce ai văzut până acum tot aia vei vedea chiar dacă mai vizionezi și o SUTĂ de apartamente de pe internet. Pierzi vremea degeaba tot căutând.

Fă o comparație între apartamentele vizionate și alege cel mai bun apartament și ca locație și ca bloc.

Edited by MARIN_lON, 05 May 2019 - 08:46.


#27
cbr40

cbr40

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 04.05.2019

View Postprojectfp, on 05 mai 2019 - 08:42, said:

De ce e important sa fie langa locul de munca?
Sa pleci in pauza de masa sa mananci acasa?

E important sa poti sa ajungi relativ repede la munca si drumul in sine sa nu iti provoace nervi. Momentan eu fac o ora pana la job si merg (mult) pe niste drumuri deplorabile ca sa ajung la metrou. In rest nu mi-ar pasa ca faci 20 sau 40 min pana la job.

#28
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019

View Postabac, on 05 mai 2019 - 08:40, said:

Statul in chirie ca sa te poti misca dupa job este important. Poti sa fii proprietar la batranete, sa iti cumperi o casa in salbaticie cand nu mai conteaza locatia.
Problema e ca fara o constrangere nu o sa ai la batranete cashul sa cumperi casa, pe langa faptul ca toata tinerete ai platit chirie cand puteai plati rata si la batranete iti ramanea tie casa.
Asta cu statul in chirie e pentru cei ce lucreaza in tara, un contract anul asta in Bucuresti, la anul in Constanta, peste doi ani in Cluj... dar de obicei cine are joburi de acest tip vin pe langa beneficiile acordate de stat si beneficiile acordate de angajator, adica nu prea isi pune problema sa plateasca chirie.

#29
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,369
  • Înscris: 28.10.2018

View Postprojectfp, on 05 mai 2019 - 08:46, said:

Problema e ca fara o constrangere nu o sa ai la batranete cashul sa cumperi casa, pe langa faptul ca toata tinerete ai platit chirie cand puteai plati rata si la batranete iti ramanea tie casa.
Asta cu statul in chirie e pentru cei ce lucreaza in tara, un contract anul asta in Bucuresti, la anul in Constanta, peste doi ani in Cluj... dar de obicei cine are joburi de acest tip vin pe langa beneficiile acordate de stat si beneficiile acordate de angajator, adica nu prea isi pune problema sa plateasca chirie.

Daca cumperi o casa de 50 de ani si platesti rate 35 de ani, la batranete cotetul in prag de demolare va valora aproape nimic. Si daca nu vei gasi un investitor care sa demoleze sa construiasca si sa va re-vanda la niste preturi reduse (minus valoarea terenului care a fost sub casa), ramai de traiesti intr-un bloc fantoma, perfect inconfortabil din toate punctele de vedere. Intr-o casa veche intra bani cu nemiluita atat dpdv consum energetic cat si roabe de bani sa efectuezi reparatii.

In alta oridine de idei, daca banii de rata (sau de chirie) sunt toti banii (in surplus) pe viata ta, atunci cam ai dreptate, ramai cu crenvustiul in mana la batranete daca nu te repezi la un credit.

#30
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
Asa ziceau unii ca tine si in anii 90... ca put apartamentele ca sunt vechi de zeci de ani, si pana ies la pensie nu mai valoraza nimic ba chiar se darama... si 30 de ani mai tarziu acele apartamente valoreaza mult mai mult, chiar si asa, cu inca 30 de ani mai vechi si epave in prag de demolare cum spui tu.

#31
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,369
  • Înscris: 28.10.2018
Pai sa valoreze, nu le las eu? :)

#32
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
Prin vest, cu cat e mai veche cladirea si in prag de prabusire cu atat valoreaza mai mult... te las pe tine sa ghicesti de ce.

#33
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

View Postcbr40, on 05 mai 2019 - 08:27, said:

Caut apartament de jumate de an, intentionez sa stau ani buni in el Posted Image

Sa incerc sa ma exprim mai bine: nu m-am plimbat chiar in toate zonele orasului dar mai important n-am locuit in ele! Stiu ca o locatie centrala te scuteste de trafic dar depinde si unde ai treaba. In cazul meu majoritatea timpului o sa fie pierdut pana la munca, pana la supermarket, pana in parc, 2 ori pe saptamana la o cafea in oras si pe viitor pana la o gradinita probabil. Mai multe locatii ofera lucrurile astea, de la Unirii, Victoriei, Tineretului pana la Dristor, Crangasi etc. Si aici intervine si intrebarea mea: fiecare zona are probabil plusuri si minusuri dar voiam sa stiu din experienta voastra cat pret ar trebui sa pun strict pe zone cotate mai bine versus zone mai "ieftine", d-asta am dat exemplu Crangasi.

N-am locuit in prea multe zone din oras si intreb sincer, no trolling Posted Image

Unirii, Victoriei si Tineretului sunt supraevaluate. Exista zone apropiate mai ieftine cu aceleasi facilitati. Accesul la metrou si parc este similar la Tineretului si Brancoveanu(5-10 min).
Intrebarea e de fapt unde este zona job-ului, ca sa stii aproximativ pe ce linie de metrou te pozitionezi.
Sectorul 3 e ok, dar e peste mana sa ajungi in Nord, si, din pacate, am in lista din ce in ce mai multi oameni care se plang de parcul din zona, din ce in ce mai aglomerat.

Am mai stat si mi-a placut oarecum la Iancului, daca nu stai la bulevard. Parcul National cu stadionul sunt chiar misto. Magazine, scoli, tot ce vrei. Blocurile de pe stradutele din spate sunt totusi un pic cam inghesuite, soarele il vezi mai greu. Ce nu mi-a placut unde am stat era ca erau destule apartamente goale, iarna neincalzite.
Ideal ar fi sa prinzi o casa la Vatra Luminoasa, da' cu toii vrem, nu? Posted Image

Din ce am vazut eu, ti-as recomanda in zona din spatele soselei Oltenitei (Padesu), blocurile sunt aerisite si dincolo de ele ai zone de case. Distanta pana la metrou si parc, max 10 min. Sunt magazine si farmacii, inclusiv Sun Plaza la 30 de min de mers. Cu locurile de parcare ar putea fi o problema daca nu ti-l transmite propietarul, primaria sect 4 le-a scos la inchiriat pe toate incepand de anul trecut si s-au cam luat. Dar, nefiind atat de inghesuit, se mai gasesc. In plus, mai e o parcare publica data in folosinta acum o luna pe Oltenitei, se poate face abonament si acolo. Pe langa asta, mai e parcarea privata supraetajata de la langa fostul City Mall, acu Vodafone. Posted Image)

Edited by mihaigerard, 05 May 2019 - 09:18.


#34
daybreak246

daybreak246

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 05.07.2014

View Postprojectfp, on 05 mai 2019 - 08:58, said:

Prin vest, cu cat e mai veche cladirea si in prag de prabusire cu atat valoreaza mai mult... te las pe tine sa ghicesti de ce.
Poate pentru ca vestul(o parte din el) nu are o zona similara cu Vrancea?

P.S.Vezi ce s-a intamplat de curand cu cutremurul relativ mic din Italia si cu cladirile istorice.
https://ro.wikipedia..._earthquake.jpg

Edited by daybreak246, 05 May 2019 - 09:16.


#35
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 10.10.2011
auzi acolo, in bucuresti apartamentele bune se mostenesc hahahaha. oriunde pe planeta asta exista apartamente bune. ca nu si le permit toti aia e altceva. asta nu inseamna ca nu exista apartamente bune pe piata.
eu am vazut 34 de apartamente pana am gasit cel in care stau. mai cauta ca il vei gasi. ce e al tau e pus deoparte.

#36
cbr40

cbr40

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 04.05.2019

View Postmihaigerard, on 05 mai 2019 - 09:13, said:

Unirii, Victoriei si Tineretului sunt supraevaluate. Exista zone apropiate mai ieftine cu aceleasi facilitati. Accesul la metrou si parc este similar la Tineretului si Brancoveanu(5-10 min).
Intrebarea e de fapt unde este zona job-ului, ca sa stii aproximativ pe ce linie de metrou te pozitionezi.
Sectorul 3 e ok, dar e peste mana sa ajungi in Nord, si, din pacate, am in lista din ce in ce mai multi oameni care se plang de parcul din zona, din ce in ce mai aglomerat.

Am mai stat si mi-a placut oarecum la Iancului, daca nu stai la bulevard. Parcul National cu stadionul sunt chiar misto. Magazine, scoli, tot ce vrei. Blocurile de pe stradutele din spate sunt totusi un pic cam inghesuite, soarele il vezi mai greu. Ce nu mi-a placut unde am stat era ca erau destule apartamente goale, iarna neincalzite.
Ideal ar fi sa prinzi o casa la Vatra Luminoasa, da' cu toii vrem, nu? Posted Image

Din ce am vazut eu, ti-as recomanda in zona din spatele soselei Oltenitei (Padesu), blocurile sunt aerisite si dincolo de ele ai zone de case. Distanta pana la metrou si parc, max 10 min. Sunt magazine si farmacii, inclusiv Sun Plaza la 30 de min de mers. Cu locurile de parcare ar putea fi o problema daca nu ti-l transmite propietarul, primaria sect 4 le-a scos la inchiriat pe toate incepand de anul trecut si s-au cam luat. Dar, nefiind atat de inghesuit, se mai gasesc. In plus, mai e o parcare publica data in folosinta acum o luna pe Oltenitei, se poate face abonament si acolo. Pe langa asta, mai e parcarea privata supraetajata de la langa fostul City Mall, acu Vodafone. Posted Image)

Mersi pentru raspuns! Lucrez relativ aproape de Universitate/Cismigiu, dar consoarta lucreaza in Pipera, deci e greu de gasit ceva apropiat de ambele. Plus ca n-as vrea sa ma leg de o zona anume, job-ul se poate schimba.

Legat de Iancului, preturile pentru zona aia mi se par foarte mari! Inteleg ca esti aproape de Universitate etc. dar cand lucrezi in West Gate Militari (dau un exemplu) nu te ajuta foarte mult.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate