Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Sfaturi cumparare apartament Bucuresti

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
298 replies to this topic

#19
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,058
  • Înscris: 24.02.2006

 thalia, on 03 mai 2019 - 16:34, said:

Ai insirat o sumedenie de pretentii la un buget foarte redus, pe bune.

daca lista aia e categorisita drept "pretentii" si "2 camere, suma maxima 80k euro" e un buget foarte redus, atunci e clar ca ne apropiem de varful unei bule imobiliare :)

#20
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,176
  • Înscris: 28.06.2005
Știu că o să mă înjure colegul MARlN_ION, dar cred că Pallady Towers poate fi o alegere bună.
Chiar de nu e semicentral.

#21
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002
@MARlN_ION: Înţeleg ce spui, ai dreptate. Tu te ştii pe tine însuţi, dar dacă ai veni din provincie, fără să ştii ce şi cum, ce ai face? Nu ai încerca să fii cât mai documentat, înainte de a plăti un comision sau o taxă, să te trezeşti, vorba ceea, "şi **** şi cu banii luaţi"? Posted Image
Ţinând cont de situaţia din teren, cred că în locul iniţiatorului aş opta pentru un aparament nou într-un bloc al unui dezvoltator cu referinţe solide.

Ontopic, pentru construcţii vechi, aş adăuga şi eu ceva pe listă: verificarea situaţiei contractuale, pe cât posibil. De la cine şi când a cumpărat actualul proprietar.
Am avut probleme cu un apartament cumpărat de la un om OK, dar care a fost dat în judecată de fratele fostului proprietar, că acela ar fi fost bolnav mintal când a semnat contractul de vânzare-cumpărare. Eu am fost acoperit de contract încheiat la valoare reală, cumpărător de bună credinţă.

Situaţia juridică a proprietăţii este foarte importantă. În Braşov avem cartea funciară, unde sunt notate sarcinile trecute şi prezente ale imobilului. În Bucureşti nu ştiu dacă e tot carte funciară sau alt sistem.

Edited by Yoda, 03 May 2019 - 17:18.


#22
MARIN_lON

MARIN_lON

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 12.04.2019
Inițiator mai reține un ultim sfat - citește-l de un milion de ori - nu depăși 4 - 5 km de la Universitate indiferent în ce parte te uiți pe harta Bucureștiului.

Citește și reține sfatul ăsta și pune condiția asta în capul listei tale.

#23
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,176
  • Înscris: 28.06.2005
@MARIN_ION, ar fi ideal, dar găsește în limita propusă de tine și în suma oferită de el un bloc de după anii '60?

#24
MARIN_lON

MARIN_lON

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 12.04.2019
Citește și reține sfatul ăla cu distanța și pune condiția asta în capul listei tale. Este cea mai importantă condiție pe care să o îndeplinească un cumpărător din provincie indiferent că vrea bloc nou sau vechi.

Restul sunt povești pentru proști cu zonele Bucureștiului și deja se plătește preț de prosteală peste distanța asta.

Găsește și la 2,5 km de la Universitate în blocuri vechi de tip MONOLIT din beton armat care nu cad decât cu dinamita dărâmate.

Edited by MARIN_lON, 03 May 2019 - 17:28.


#25
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,484
  • Înscris: 17.09.2007

 MARIN_lON, on 03 mai 2019 - 17:08, said:

Acum serios și fără glumă - este foarte greu ce vrea inițiatorul și numai unul ca mine cu multă experiență ar putea să îl ajute dar asta înseamnă să meargă cu el la fiecare vizionare de apartament nou sau vechi și nu face NIMENI asta fiincă este pierdere de timp.
Am mai spus ca nu exclud vizitele si nici banii de consultanta.

 MARIN_lON, on 03 mai 2019 - 17:08, said:

Dacă inițiatorul va ȘTI cu adevărat cum să verifice tot ce îl interesează poate va găsi un apartament cum vrea dar -ATENȚIE - trebuie să vadă PERSONAL zeci de apartamente și noi și vechi.

Hansolo - Trebuie să vizionezi apartamente și noi și vechi EXACT din aceiași zonă, chiar de pe aceiași stradă și să tragi singur concluzia dacă merită să dai cam 40.000 de euro în plus la apartamentul nou care poate este într-un bloc mai prost ca structură decât apartamentul vechi.

Uite, asta e un sfat general bun, ai un like. Crezi ca pot sa stiu care bloc are structura de rezistenta buna, care nu? Am spus ca nu am idee, nu sunt de meserie si chiar daca as fi de meserie ar trebui sa am experienta directa in realizarea/autorizarea constructiei respective.
Repet, nu am exclus deloc banii de consultanta si sunt constient ca la orice cumparare trebuie sa accepti anumite compromisuri, vreau sa inteleg cum le pot aprecia la modul general.
Am in lista cateva apartamente care par interesante, nu am pus link-urile pentru ca nu vreau sa se considere reclama sau altceva nepotrivit. Oricum, ieri am avut prima supriza cand am sunat la un numar sa ma interesez de un apartament si in urma discutiei a disparut de pe lista, posibil sa fi ramas eronat trecut sau sa se fi vandut deja.

 Yoda, on 03 mai 2019 - 17:16, said:

@MARlN_ION: Înţeleg ce spui, ai dreptate. Tu te ştii pe tine însuţi, dar dacă ai veni din provincie, fără să ştii ce şi cum, ce ai face? Nu ai încerca să fii cât mai documentat, înainte de a plăti un comision sau o taxă, să te trezeşti, vorba ceea, "şi **** şi cu banii luaţi"? Posted Image
Ţinând cont de situaţia din teren, cred că în locul iniţiatorului aş opta pentru un aparament nou într-un bloc al unui dezvoltator cu referinţe solide.
Referinte de unde? Pana acum am citit impresiile de pe acest forum si pe Google Maps.

 Yoda, on 03 mai 2019 - 17:16, said:

Ontopic, pentru construcţii vechi, aş adăuga şi eu ceva pe listă: verificarea situaţiei contractuale, pe cât posibil. De la cine şi când a cumpărat actualul proprietar.
Am avut probleme cu un apartament cumpărat de la un om OK, dar care a fost dat în judecată de fratele fostului proprietar, că acela ar fi fost bolnav mintal când a semnat contractul de vânzare-cumpărare. Eu am fost acoperit de contract încheiat la valoare reală, cumpărător de bună credinţă.

Situaţia juridică a proprietăţii este foarte importantă. În Braşov avem cartea funciară, unde sunt notate sarcinile trecute şi prezente ale imobilului. În Bucureşti nu ştiu dacă e tot carte funciară sau alt sistem.
Un verisor notar din provincie mi-a spus sa nu-mi fac probleme, ca e carte funciara si la orice notar din Bucuresti nu apare nici o problema. Eu sunt mai sceptic, am spus la inceput ca o sa merg la un notar cu o recomandare personala.
Teoretic nu se mai poate intampla asta http://www.jurnalulo...ana-la-craiova/, fiind sistemul informatic mai bun acum. Practic prefer sa ma asigur ca nu ajung in situatia aia.

#26
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 04.09.2008

 Hansolo, on 03 mai 2019 - 17:38, said:

Oricum, ieri am avut prima supriza cand am sunat la un numar sa ma interesez de un apartament si in urma discutiei a disparut de pe lista, posibil sa fi ramas eronat trecut sau sa se fi vandut deja.

Probabil nici nu a fost vreodata pe lista. Agentii mai fac magarii din astea si creaza fictiv anunturi ca apoi sa suni si sa iti zica ca nu mai e... sau dupa foarte scurt timp (gen cateva ore) sa iti zica ca s-a dat. Dar stai... ca iti gasesc ei unul la fel de bun numai sa te grabesti ca se va da si ala ca asta "fictiv".

Edited by greywolfact, 03 May 2019 - 17:50.


#27
MARIN_lON

MARIN_lON

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 12.04.2019
Cu actele nu ai probleme la blocurile vechi fiincă nu au avut treabă cu legea 112/1995 cum au probleme cele din centru (ultracentrale).

Cu actele la cele noi - ATENȚIE MARE - te sfătuiesc să le vadă și un avocat ca să fii mai sigur.

Edited by MARIN_lON, 03 May 2019 - 17:51.


#28
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 MARIN_lON, on 03 mai 2019 - 17:18, said:

Inițiator mai reține un ultim sfat - citește-l de un milion de ori - nu depăși 4 - 5 km de la Universitate indiferent în ce parte te uiți pe harta Bucureștiului.
Nu e chiar asa. Depinde de zona. 7-8 km pot fi ok.

#29
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,146
  • Înscris: 05.12.2002
Hansolo:
Cauta o zona OK, un bloc reabilitat (conteaza) 1978+, scara de bloc curata, fara datorii prea mari la intretinere si un apartament cat mai cazut. Daca poti pune si centrala termica, cu atat mai bine.
Checklist-ul initial se reduce drastic si il renovezi cum vrei.
Ar trebui sa gasesti fara probleme 2 camere sub 60.000.

Stiu pe cineva care a vandut de curand un apartament pe Chisinau, renovat si mobilat decent (nu a fost "pregatit pt. vanzare", dar asta a fost situatia), 2 camere, 57.000.

#30
MARIN_lON

MARIN_lON

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 12.04.2019
pastila - ATENȚIE -suma inițiatorului (80.000) nu este pentru zona de nord care este BUNĂ și la 10 km de la Universitate.

Inițiator privește cu atenție 3 tipuri de structură a blocurilor vechi

MONOLIT interior cu plăci pe exterior

https://www.google.r...12!8i6656?hl=ro

Edited by MARIN_lON, 03 May 2019 - 17:58.


#31
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 04.09.2008

 MARIN_lON, on 03 mai 2019 - 17:51, said:

Cu actele la cele noi - ATENȚIE MARE - te sfătuiesc să le vadă și un avocat ca să fii mai sigur.

La blocurile care accepta orice fel de credit de regula ar trebui sa fie ok ca fac bancile verificarea. Iar daca blocul e ridicat pe credit e inca mai sigur. (se fac verificari inclusiv la cum se respecta proiectul in fazele de constructii). Ar trebui sa iti dea de gandit daca cineva iti zice ca vrea doar cash si e vorba de sume gen 50-100k si ca ridica blocul din fondurile sale + banii dati de tine avans Posted Image

Evident daca poate sa se mai uite si un avocat cu atat mai bine.

Edited by greywolfact, 03 May 2019 - 17:55.


#32
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

 MARIN_lON, on 03 mai 2019 - 17:08, said:

Hansolo - Trebuie să vizionezi apartamente și noi și vechi EXACT din aceiași zonă, chiar de pe aceiași stradă și să tragi singur concluzia dacă merită să dai cam 40.000 de euro în plus la apartamentul nou care poate este într-un bloc mai prost ca structură decât apartamentul vechi.

Privește doar exemplul ăsta

https://www.google.r...mbfov=100?hl=ro

2 camere în blocurile noi din stânga imaginii = 120.000 de euro

2 camere în blocurile vechi din dreapta imaginii = 60.000 de euro

Vorbesti prostii
Blocurile alea vechi sunt niste cutii nenorocite, la fel ca si blocurile de garsoniere de vis-a vis de langa metrou, auzi si daca trage un part pisica unuia de pe baba novac in ele, ai locuri de parcare 0 barat cu minus, negoita a mai si intrat cu bordura si trotuarul pana in peretele blocului....

Nu mai vorbesc de balcoanele retrase in interior ca nu ai aer deloc in ele, 30 de grinzi in fiecare apartament si numa colturi de parca cineva a incercat sa faca toate camerele trapez.

Cu exceptia cutiilor de langa cimitir si a aloara de opt etaje din spate de la mcdonalds nu cred ca exista blocuri mai proaste in Dristor pe o raza de 1km


A.... sa nu mai zic ca toate scarile blocurilor alea din triunghul magic sunt adopst nocturn de homelessi?
Hai ca rog un prieten sa imi dea niste poze maine.

Edited by Jammalan-the-Prophet, 03 May 2019 - 18:00.


#33
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007

 projectfp, on 03 mai 2019 - 16:09, said:

Eu nu inteleg ce sfat vrea.

cred ca doar se lauda....

#34
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Alice, on 03 mai 2019 - 17:52, said:

Checklist-ul initial se reduce drastic si il renovezi cum vrei.
Checklist-ul pare SF.
Sunt chestii care pot fi importante (distanta metrou), iar altele aproape ridicole (contor sigurante automate (cu diferential, bobina MSU)

#35
MARIN_lON

MARIN_lON

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 12.04.2019
Continui aici că nu știu ce are forumul ăsta

Structură mixtă - diafragme și stâlpi cu cadre ( grinzi )

https://www.google.r...12!8i6656?hl=ro

Structră numai cu stâlpi și cadre (grinzi), blocuri făcute INAINTE de 1977

https://www.google.r...12!8i6656?hl=ro

Hansolo - mulțumește-i userului Jammalan-the-Prophet pentru sfaturile pe care o să le primești de la el că eu vorbesc PROSTII.

Cred că el este domnul Zilișteanu și te poate lămuri mai bine ca mine.

Tocmai de asta nu este bine să scrie cineva care se pricepe ceva pe aici că apar MARII experți imobiliari.

Edited by MARIN_lON, 03 May 2019 - 18:11.


#36
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016
Pai normal ca vorbesti tampenii, ii recomanzi niste blocuri ca asa ti se pare tie ca e bine dupa cifre, nu conteaza ce zice unu care a copilarit si a trait aproape 30 de ani in zona aia.
Si btw desteptul lu tata, blocurile alea nu sunt de dinainte de 1977, ci de 1967!!!!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate