Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

Sfaturi cumparare apartament Bucuresti

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
298 replies to this topic

#1
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,477
  • Înscris: 17.09.2007
Am cautat un thread generic si n-am gasit, sper ca e in regula daca deschid aici acest thread.
Vreau sa cumpar in Bucuresti un apartament de 2 camere, suma maxima 80k euro fara credit (peste care vor mai fi doar comisionul agentiei si taxele notariale).
Alte criterii ar fi etaj intre 1 si 5, apropiere de metrou si nu foarte departe de centru.

Nu sunt din Bucuresti asa ca nu imi permit sa caut echipe pentru renovari, nu vreau sa fac dirigentie de santier (nici nu ma pricep), nu e urgent dar exclud cele care se finalizeaza ,,in curand" asa ca pana acum am impartit in 2 categorii cautarile:
- apartamente mai vechi mobilate - 80k
- apartamente noi nemobilate (pana in 75k, restul de 5k fiind mobilierul - am un prieten care imi face mobila pe comanda de calitate foarte buna si in care am incredere), dar cu toate finisarile si obiectele sanitare+AC+toate utilitatile

Am un amic arhitect in Bucuresti care macar cu un notar fara probleme mi-a spus ca ma ajuta, sper si cu informatii despre ansamblurile rezidentiale (aici e ceva mai nebulos pentru ca desi am incredere in el trebuie sa cunoasca direct dezvoltatorul sau sa fi facut dirigentie de santier; la modul general am citit pe acest forum care ar fi problemele dar la modul particular cred ca nici patronii nu stiu intotdeauna care e situatia).

Avand in vedere ca nu am foarte mult timp pentru deplasari/vizite in Bucuresti, am spus ca pana la vizite/apelurile punctuale sa incerc sa sistematizez putin cautarile si criteriile. Prietenul cu mobila mi-a recomandat sa merg si la targurile imobiliare, am studiat putin problema si n-am vazut nici un beneficiu practic.
Am folosit platformele mai cunoscute de imobiliare/vanzari pe criteriile mentionate si ca zone geografice interesante la apartamente noi am gasit in Mihai Bravu, Iancului si Grozavesti.

Ca si criterii de verificare la vizita am trecut urmatorul checklist general:
  • autorizatie constructie si PV receptie lucrari
  • acte bransamente furnizori
  • risc seismic?
  • an constructie
  • mobila
  • distanta metrou
  • contor sigurante automate (cu diferential, bobina MSU)
  • centrala proprie
  • tip instalatie gaze (cupru, pexal, polipropilena)
  • aer conditionat
  • masina spalat rufe
  • robineti coloane
  • robineti baterii/centrala monocomanda
  • usa vizitare cada/baie
  • verificare etanseitate cada/faianta
  • usa intrare metalica
  • cuptor electric sau gaz
  • frigider
  • sifon baie
  • geamuri termopan
  • tip podele
  • stare pereti
  • vana gaze bloc
  • vecini, situatie asociatie (pentru cele vechi)

Nu ma deranjeaza comisioanele agentiilor, in fond am vandut in provincie un apartament prin agentie pentru ca nu aveam timp sa raspund la telefoane/sa fac prezentari, mi s-a parut cel putin la vanzare un serviciu extrem de util. La cumparare sunt putin mai sceptic in privinta identificarii/anuntarii eventualelor vicii ascunse, dar e posibil sa ma insel.
Daca aveti sfaturi va rog sa-mi spuneti.
Multumesc

#2
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Asta e un forum gratuit.
   Aici primesti sfaturi gratis.
   Pentru ce vrei tu sfaturile sunt pe bani. Ai grija sa pastrezi chitanta !

Edited by cspot, 03 May 2019 - 15:57.


#3
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
Eu nu inteleg ce sfat vrea.

#4
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 04.09.2008
Ajuta si daca spui pentru ce il iei - locuit sau inchiriat.
Cred ca e relativ greu sa gasesti ceva bun in perioada asta. Daca mai pui si ca nu esti in Bucuresti se complica rau.
Apartamentele la preturi bune se dau repede si majoritatea nici nu ajung pe internet.

#5
MARIN_lON

MARIN_lON

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 12.04.2019
Sunt și eu tare CURIOS ce sfaturi o să primești.

Ca fapt divers - nu ești deloc pretențios la cât să scrie unul care se pricepe la imobiliare AIUREA aici.

A mai rămas să treci și dacă în bucătărie sunt - ATENȚIE - gândaci mari negri sau din ăia mai mici maronii.

Edited by MARIN_lON, 03 May 2019 - 16:14.


#6
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,272
  • Înscris: 24.11.2002
Sfatul meu e sa iei unul vechi nemobilat si sa iti schimbi/refaci partea de instalatii in functie de preferinte si buget, chiar daca trebuie sa faci pe dirigintele de santier.  Asta daca e pentru tine, sa locuiesti in el.
Daca vechiul proprietar a dat cu cu var rosu in dormitor, tu il lasi asa? Chiar si pentru igiena ar fi bine sa dai cu var.

Lista e foarte buna si ar trebui folosita si de altii, dar eu as adauga si suprafetele camerelor sa fie cat de cat legale: minim 12mp la dormitoare, 18mp pentru camera de zi, baie de 4,5mp, spatiu pentru depozitare/debarale

Edited by vestale, 03 May 2019 - 16:18.


#7
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,477
  • Înscris: 17.09.2007

 greywolfact, on 03 mai 2019 - 16:11, said:

Ajuta si daca spui pentru ce il iei - locuit sau inchiriat.
Cred ca e relativ greu sa gasesti ceva bun in perioada asta. Daca mai pui si ca nu esti in Bucuresti se complica rau.
Apartamentele la preturi bune se dau repede si majoritatea nici nu ajung pe internet.
Locuit, pentru fiica mea.
Uite, asta e un sfat util, habar nu am ca apartamentele la preturi bune se dau repede si nu ajung pe Internet.
Nu ma grabesc, am in vedere ca nu ma pricep si nu vreau sa ma arunc oricum.

#8
MARIN_lON

MARIN_lON

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 12.04.2019
Citește cu mare ATENȚIE sfatul unui fost patron de agenție imobiliară centrală din București (9 ani) - NU APELA la o agenție imobiliară că dacă văd ăia ce pretenții ai e posibil să primești un șut în dos rapid.

Caută SINGUR apartamentul ăla perfect și care să îndeplinească cerințele tale și când îl vei găsi să postezi aici că sunt și eu curios dacă nu cumva trăim în Viena sau Paris și nu în București.

#9
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,477
  • Înscris: 17.09.2007

 MARIN_lON, on 03 mai 2019 - 16:12, said:

Sunt și eu tare CURIOS ce sfaturi o să primești.

Ca fapt divers - nu ești deloc pretențios la cât să scrie unul care se pricepe la imobiliare AIUREA aici.

A mai rămas să treci și dacă în bucătărie sunt - ATENȚIE - gândaci mari negri sau din ăia mai mici maronii.
Am trecut o lista cu ce ar trebui sa verific cand ma duc la vizionare. Ti se pare ceva exagerat? Lista am compus-o pentru a nu uita sa verific ceva.
P.S. Multumesc pentru sfaturi, am citit si pe alte thread-uri sfaturile tale, daca tie ti se pare anormal sa ai habar ce compromisuri trebuie sa accept ok, e opinia ta.

Edited by Hansolo, 03 May 2019 - 16:25.


#10
EMotanuIO

EMotanuIO

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,497
  • Înscris: 05.07.2018

 Hansolo, on 03 mai 2019 - 16:22, said:

Am trecut o lista cu ce ar trebui sa verific cand ma duc la vizionare. Ti se pare ceva exagerat? Lista am compus-o pentru a nu uita sa verific ceva.
vrancea zona seismica.

#11
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,477
  • Înscris: 17.09.2007

 vestale, on 03 mai 2019 - 16:17, said:

Sfatul meu e sa iei unul vechi nemobilat si sa iti schimbi/refaci partea de instalatii in functie de preferinte si buget, chiar daca trebuie sa faci pe dirigintele de santier.  Asta daca e pentru tine, sa locuiesti in el.
Daca vechiul proprietar a dat cu cu var rosu in dormitor, tu il lasi asa? Chiar si pentru igiena ar fi bine sa dai cu var.

Lista e foarte buna si ar trebui folosita si de altii, dar eu as adauga si suprafetele camerelor sa fie cat de cat legale: minim 12mp la dormitoare, 18mp pentru camera de zi, baie de 4,5mp, spatiu pentru depozitare/debarale
Multumesc pentru sfat. Nefiind din Bucuresti, pe partea de instalatie electrica/feronerie sunt sigur ca as gasi sfaturi si recomandari bune inclusiv pe forum (culmea, electricianul la apartamentul in care stau l-am gasit pe acest forum, nu altfel - a facut o lucrare ca la carte), pe partea de constructii cred ca mi-ar fi mai greu.
De asemenea mai vechi nemobilat gasesc destul de greu, din motivul asta am cautat noi nemobilate (poate fi si vechi dar mobilat si renovat ok, nu cu sfinti pe pereti).
Suprafetele le voi verifica inainte de vizita, de regula sunt mentionate in clar.

#12
MARIN_lON

MARIN_lON

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 12.04.2019
Mai trece și - ATENȚIE - cum sunt poziționate țevile de scurgere la baie la WC și - ATENȚIE MARE ȘI NU RÂDE - dacă se aude rahatul cum coboară de la etajele superioare prin coloana de scurgere.

La astea noi dacă nu știai - domnișoara de deasupra nu pune hârtie igienică în vasul de WC înainte de a face PIPI și se aude EXACT cum s-ar pișa în cana ta de cafea din livingul în care ai și bucătăria.

Vezi că treaba cu PIPI în cafeaua ta este valabil și la rezidențialele SCUMPE din Băneasa, adică nordul Bucureștiului unde vrea să cumpere toți.

Edited by MARIN_lON, 03 May 2019 - 16:34.


#13
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002

 cspot, on 03 mai 2019 - 15:52, said:

Asta e un forum gratuit.
   Aici primesti sfaturi gratis.
   Pentru ce vrei tu sfaturile sunt pe bani. Ai grija sa pastrezi chitanta !

Sfătoşii ăştia pe bani, degrabă tăietori de chitanţe, sunt parcangii care au reuşit să termine liceul?

Poate sunt membri ai forumului care au un apartament la vânzare. Sau ştiu pe cineva care are.
Hai să încercăm să rămânem oameni, să nu ne transformăm în dragneaţi şi dăncile.

Edited by Yoda, 03 May 2019 - 16:35.


#14
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007

 Hansolo, on 03 mai 2019 - 16:18, said:

Locuit, pentru fiica mea.
Uite, asta e un sfat util, habar nu am ca apartamentele la preturi bune se dau repede si nu ajung pe Internet.
Nu ma grabesc, am in vedere ca nu ma pricep si nu vreau sa ma arunc oricum.

Parca esti cumparatorul de la apartamentul pe care l-am vandut anul trecut.
Ai insirat o sumedenie de pretentii la un buget foarte redus, pe bune.
Ala al meu, simt ca mi s-a ridicat tensiunea numa' cand imi amintesc, ne-a cerut n detalii, s-a sucit de 2 ori, a cerut avansul minim, a schimbat notarul, si l-a adus pe al lui ,a vrut avans cu suma cea mai mica. A adus-o si pe sora-sa care zicea ca e avocat si mai rau il incurca.
Pana la urma si-a enervat notarul lui, care era sa-l dea afara pe usa.Posted Image
Om mai sceptic n-am vazut in viata mea. Si n-avem fata de Nutu Camataru nici eu , nici barbate-miu.
Da' am nervi de otel si rabdare pe masura si am reusit sa-l vandPosted Image

#15
MARIN_lON

MARIN_lON

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 12.04.2019
Yoda - Nu sunt parcangii, sunt unii care chiar ȘTIU cu ce se mănâncă imobiliarele dar tocmai că sunt luați în râs aici nu merită să mai scrie nimic.

Ca fapt divers - ce este o DIAFRAGMĂ și dacă este importantă la o clădire nouă sau veche de ce nu îi explici tu ?

Înainte să vadă dacă este dreaptă faianța pe perete poate îi explici tu cum să verifice dacă are sau nu DIAFRAGME din beton armat blocul ăla și cât de importante sunt la cutremur.

Edited by MARIN_lON, 03 May 2019 - 16:42.


#16
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002
Unde a întrebat iniţiatorul de diafragmă?

Un agent imobiliar serios este aur curat, îşi merită cu prisosinţă comisionul dacă-şi face treaba. Dar de aici şi până a pretinde că orice sfat în domeniul ăsta costă bani, e cale lungă.

#17
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,477
  • Înscris: 17.09.2007

 thalia, on 03 mai 2019 - 16:34, said:


Parca esti cumparatorul de la apartamentul pe care l-am vandut anul trecut.
Ai insirat o sumedenie de pretentii la un buget foarte redus, pe bune.
Care pretentii? Te referi la checklistul de vizitare?
Apartamentul in care stau l-am luat pe baza unei recomandari a unui arhitect bun prieten care a stiut cum s-a facut. Cat a cerut vanzatorul atat i-am dat (l-am intrebat daca negociaza bine, daca nu oricum am fost dispus sa-l iau), am facut o vizita scurta si apoi l-am renovat complet ca am avut cum. Evident ca nu avea tot ce e in checklist, dar ,,zidurile au fost bune".
Vechiul apartament din care m-a mutat evident ca nu avea toate bifele de pe checklist, l-am vandut ca atare. Nu stiu cum a fost stresul la tine cu cumparatorul, eu am comunicat agentiei pretul minim sub care nu scad si am asteptat cateva luni pana au gasit cumparator in suma respectiva.

In Bucuresti incerc sa ma pregatesc cat mai bine inainte de a apela la agentii/telefoane directe. M-au ajutat mult threadurile de pe aceste topicuri (la ansambluri rezidentiale si nu numai) si incerc sa invat din experienta altora.

#18
MARIN_lON

MARIN_lON

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 12.04.2019
Acum serios și fără glumă - este foarte greu ce vrea inițiatorul și numai unul ca mine cu multă experiență ar putea să îl ajute dar asta înseamnă să meargă cu el la fiecare vizionare de apartament nou sau vechi și nu face NIMENI asta fiincă este pierdere de timp.

Dacă inițiatorul va ȘTI cu adevărat cum să verifice tot ce îl interesează poate va găsi un apartament cum vrea dar -ATENȚIE - trebuie să vadă PERSONAL zeci de apartamente și noi și vechi.

Hansolo - Trebuie să vizionezi apartamente și noi și vechi EXACT din aceiași zonă, chiar de pe aceiași stradă și să tragi singur concluzia dacă merită să dai cam 40.000 de euro în plus la apartamentul nou care poate este într-un bloc mai prost ca structură decât apartamentul vechi.

Privește doar exemplul ăsta

https://www.google.r...mbfov=100?hl=ro

2 camere în blocurile noi din stânga imaginii = 120.000 de euro

2 camere în blocurile vechi din dreapta imaginii = 60.000 de euro

Deci o diferență de - ATENȚIE - 60.000 de euro între 2 tipuri de apartamente pe aceiași stradă și care sunt în blocuri față în față.

De aia zic că trebuie să vezi PERSONAL zeci de apartamente și noi și vechi din aceiași zonă/stradă.

Edited by MARIN_lON, 03 May 2019 - 17:12.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate