Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 

Sfaturi cumparare apartament Bucuresti

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
298 replies to this topic

#289
tomtom

tomtom

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 03.01.2007
Da.
Este langa calea ferata si fix in intersectia de la podul constanta. Este zgomot, dar depinde si mult si de etaj. Daca e pe la 12-13, nu cred ca vei avea probleme.

Pai l-ai gasit. Citeste anuntul.
Are 70 utili plus balconul de 20.
Este construit in 2008.
Costa 85.000.
Ai metrou, tramvai, autobuz oarecum la scara.

Da-l incolo de balcon deschis, ca ti-l poti inchide ulterior.
Iar in 20mp ai loc de biciclete si trotinete.

Masina de spalat oricum vei cumpara, deci nu vad care e problema sa aiba si uscator. Ocupa acelasi spatiu.

View Postthe_same, on 26 aprilie 2020 - 11:07, said:

Open space si decomandat? Nu, mersi.
Inteleg de ce sunt asa multi analfabeti functional.
Omul a specificat clar in primul post cerintele, dar se gasesc unii sa il trimita la naiba in praznic in cosmopolis.
Eu am boxa de ex unde tin biciclete, trotinete,sanie,roti masina,etc.
Daca nu ai boxa, nu ai nevoie de balcon inchis?
Nu am nimic cu cei care stau acolo, dar omul a zis clar ce cauta.
Cu 90k euro gasesti ap nou la 5 min pe jos de metrou dristor/mihai bravu de 2 cam,decomandat, 50mp plus balcon.

Rotile de masina le tii in service. Te costa 50 lei/sezon.
Trotinetele si bicicletele in locurile special amenajate din ansamblul in care locuiesti, presupunand ca nu vorbim de un bloc comunist.
Sania nu stiu. Aici m-ai prins. Dar n-as da 5-7000 euro pe o boxa ca sa-mi tin bicicletele nici sa ma bati.

Metropolis e la 5min de mers pe jos de metrou.
Nu stiu de unde ai tras concluzia ca este in cosmopolis.

Edited by tomtom, 26 April 2020 - 13:30.


#290
ronin0ro

ronin0ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 25.10.2008

View Posttomtom, on 26 aprilie 2020 - 13:24, said:

Da.
Este langa calea ferata si fix in intersectia de la podul constanta. Este zgomot, dar depinde si mult si de etaj. Daca e pe la 12-13, nu cred ca vei avea probleme.
Nu stiu ce sa zic, acum stau la et 10/11, vedere catre bulevard cum am zis, si nu e liniste absolut deloc. Imi imaginez ca si acolo e la fel. In anunt nu mentioneaza etajul.
E open space, sa zicem ca ai putea sa tragi un zid ca sa delimitezi bucataria, dar deja alti bani si nu stiu cat loc ramane, nu vad o schita cu dimensiuni in anunt dar din poze pare ca nu ai loc nici de o masa. Mobila si culorile alese sunt nok, deci estimez ca mai investesc vreo 10k in el ca sa il aduc la un stadiu decent pt mine ( nu zic ca nu poate ramane asa, doar ca mie personal nu-mi place cum arata). Nu mentioneaza orientarea, care pentru mine e foarte importanta. In asta de acum nu am lumina naturala si nu-mi place absolut deloc.
Si blocul ala pare construit putin de-ampulea, de un baietas care a vrut si el sa faca un bloc. Nu-mi inspira incredere.
Deci nu, nu l-am gasit.

Pai l-ai gasit. Citeste anuntul.
Are 70 utili plus balconul de 20.
Este construit in 2008.
Costa 85.000.
Ai metrou, tramvai, autobuz oarecum la scara.

Da-l incolo de balcon deschis, ca ti-l poti inchide ulterior.
Iar in 20mp ai loc de biciclete si trotinete.

Masina de spalat oricum vei cumpara, deci nu vad care e problema sa aiba si uscator. Ocupa acelasi spatiu.



Rotile de masina le tii in service. Te costa 50 lei/sezon.
Trotinetele si bicicletele in locurile special amenajate din ansamblul in care locuiesti, presupunand ca nu vorbim de un bloc comunist.
Sania nu stiu. Aici m-ai prins. Dar n-as da 5-7000 euro pe o boxa ca sa-mi tin bicicletele nici sa ma bati.

Metropolis e la 5min de mers pe jos de metrou.
Nu stiu de unde ai tras concluzia ca este in cosmopolis.


#291
tomtom

tomtom

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 03.01.2007
Sunt trei blocuri. Unul de 18 si doua de 13. Doua subsoluri.
Baietasii se limiteaza de obicei la P+4.

S-V cu vedere directa in intersectie.
Apartamentele sunt mari.
Cel din poza este din pacate cel mai prost compartimentat 2 camere.
In schimb pretul este imbatabil.

Multa bafta.

#292
SisterRay

SisterRay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 10.09.2005
https://www.storia.r...rei-IDiz2d.html

Ăsta are o bubă mare de tot. A fost spart peretele și nu văd în anunț să precizeze că are acte pe modificări. Am mai văzut anunțuri cu apartamente comuniste modificate, dar în ele ori se spunea că au fost efectuate modificările cu autorizație, ori se punea o schiță din proiectul de modificare pe care se vedeau aprobări.

#293
silviu99

silviu99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 13.07.2021
Mon cher, diafragmele din beton se pun din motive de necesitate, nu merge asa "daca e importanta punem daca nu, nu". Poti face un bloc de locuinte fara diafragme, doar pe structura din grinzi si stalpi si vei avea liber la compartimentare insa e posibil sa-ti rezulte niste dimensiuni de stalpi, grinzi si placi de ramai masca, unde mai pui ca s-ar putea sa ai nevoie de un stalp-doi in mijlocul apartamentului :)). Asa prin diafragme se reduce dimensiunea stalpilor si grinzilor...daca o constructie nu are diafragme nu inseamna ca este nesigura (vezi cladirile de birouri).

View PostMARIN_lON, on 03 mai 2019 - 16:37, said:

Yoda - Nu sunt parcangii, sunt unii care chiar ȘTIU cu ce se mănâncă imobiliarele dar tocmai că sunt luați în râs aici nu merită să mai scrie nimic.

Ca fapt divers - ce este o DIAFRAGMĂ și dacă este importantă la o clădire nouă sau veche de ce nu îi explici tu ?

Înainte să vadă dacă este dreaptă faianța pe perete poate îi explici tu cum să verifice dacă are sau nu DIAFRAGME din beton armat blocul ăla și cât de importante sunt la cutremur.


#294
w1rE

w1rE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 25.11.2007
Salutare,

Anul viitor voi dori sa achizitionez un apartament cu 3 camere intr-un bloc nou si as avea nevoie de un sfat in legatura cu peretii despartitori din apartament.

Am vazut ca majoritatea fie au din dubla placare cu rigips si vata minerala fie din caramida  ~12.5 cm.

Care din acesti pereti ar oferi o mai buna izolatie fonica? O amica locuieste intr-o garsoniera (bloc nou) cu pereti subtiri din caramida si aude tot.

Pana acum am locuit doar in blocuri vechi cu pereti grosi si am avut parte de liniste.

Multumesc

#295
Myorlawr

Myorlawr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 08.08.2019
Sincer, cred ca nici una dintre variante... Daca vrei intradevar liniste, va trebui sa iti izolezi fonic apartamentul ceea ca nu e asa de ieftin. Ca sa-ti faci o idee, pe mine ma aud vecinii DE SUB MINE cand vorbesc mai tare...

#296
Miimii

Miimii

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 24.10.2020
Buna seara,

Ma intereseaza sa achitionez un apartament in Bucuresti(prima casa sau credit imobiliar):

- preferabil langa statia de metrou Lujerului(la cateva minute de aceasta de mers pe jos) deoarece e aproape de zona de munca/facultati(pe viitor poate il inchiriez)/supermarketuri. As pune si Gorjului insa are mai putine facilitati ca Lujerului si este mai departe de centru.

- dupa 77 ->nu as vrea un bloc care a trecut deja printr-un cutremur.

- 2 camere dar cu holul/camera mai spatioase sau 3 camere.

-  buget: 80-100k, prefer cat mai gol pentru a-l ameneja singur.

Ce spuneti de un astfel de apartament? Din ce am vazut blocurile noi nu sunt aproape de statie. Pot conduce, insa nu as vrea sa fiu intr-un loc unde as face pe jos 15 minute pana la statia de metrou/supermarket sau sa fiu nevoit sa iau masina pentru orice.
https://www.imobilia...dviz=3223226442

#297
cristianc1

cristianc1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,148
  • Înscris: 01.04.2016
Apartamentele fara centrala nu vor valora prea mult in viitor. Deja interesul pentru ele e mai mic decat la cele cu, si la cumparare si la inchiriere. Fara centrala facturile sunt foarte mari si probabil o sa fie si mai mari in urmatorii ani.

#298
XtremePWN

XtremePWN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 739
  • Înscris: 26.11.2019

View PostMiimii, on 29 noiembrie 2021 - 21:55, said:

Buna seara,

Ma intereseaza sa achitionez un apartament in Bucuresti(prima casa sau credit imobiliar):

- preferabil langa statia de metrou Lujerului(la cateva minute de aceasta de mers pe jos) deoarece e aproape de zona de munca/facultati(pe viitor poate il inchiriez)/supermarketuri. As pune si Gorjului insa are mai putine facilitati ca Lujerului si este mai departe de centru.

- dupa 77 ->nu as vrea un bloc care a trecut deja printr-un cutremur.

- 2 camere dar cu holul/camera mai spatioase sau 3 camere.

-  buget: 80-100k, prefer cat mai gol pentru a-l ameneja singur.

Ce spuneti de un astfel de apartament? Din ce am vazut blocurile noi nu sunt aproape de statie. Pot conduce, insa nu as vrea sa fiu intr-un loc unde as face pe jos 15 minute pana la statia de metrou/supermarket sau sa fiu nevoit sa iau masina pentru orice.
https://www.imobilia...dviz=3223226442

Vezi ca cu prima casa nu poti inchiria decat cu acordul bancii

#299
Miimii

Miimii

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 24.10.2020

View PostXtremePWN, on 30 noiembrie 2021 - 14:03, said:

Vezi ca cu prima casa nu poti inchiria decat cu acordul bancii
Si creditul imobiliar e in regula, detin deja suma necesara pentru avans.

As dori sfaturi despre zona si evolutia acesteia in viitor(eu nefiind din Bucuresti).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate