Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Sfaturi cumparare apartament Bucuresti

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
298 replies to this topic

#37
MARIN_lON

MARIN_lON

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 12.04.2019
Domnul de mai sus - vezi că este pe aici și userul nepot care stă la New Town. Îți explică el dacă mă pricep sau nu la zona Dristor în care te-ai născut tu.

Eu m-am născut pe aici unde am stat până la 15 ani

https://www.google.r...12!8i6656?hl=ro

Și stau de 30 de ani pe bulevardul ăsta

https://www.google.r...12!8i6656?hl=ro

Edited by MARIN_lON, 03 May 2019 - 18:29.


#38
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016
Nu e nevoie sa imi explice altcineva faptul ca habar nu ai de ce cutii de chibrite recomanzi.
Faptul ca prezinti ca o afacere niste blocuri care noaptea au casa scarii adapost de homelessi spune destul...


View PostMARIN_lON, on 03 mai 2019 - 18:26, said:

Eu m-am născut pe aici unde am stat până la 15 ani
https://www.google.r...12!8i6656?hl=ro
Și stau de 30 de ani pe bulevardul ăsta
https://www.google.r...12!8i6656?hl=ro

Si nici unul nu e in dristor , da tu ii recomanzi nsite blocuri acolo...
Da, buna treaba.

Asa pot sa recomand si eu unele in Ciorogarla ca arata frumos pe google...

Edited by Jammalan-the-Prophet, 03 May 2019 - 18:33.


#39
MARIN_lON

MARIN_lON

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 12.04.2019
Și am avut agenția imobiliară mulți ani prin zona asta, nu știu ce are forumul ăsta că nu apuc să postez tot ce scriu

https://www.google.r...12!8i6656?hl=ro

Vezi că boschetari sunt și EXACT unde vezi patul ăsta de lângă Sala Palatului

https://www.google.r...12!8i6656?hl=ro

Edited by MARIN_lON, 03 May 2019 - 18:35.


#40
adrian_efa

adrian_efa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 01.12.2007
In Titan/sector 3 la 80k euro sunt deja apartamente cu 3 camere si centrala ( am vazut eu unul semidecomandat si vroia 78k euro pret fix)...blocul era 1984, izolat etc.
Cand am vandut/cumparat ceva am lucrat cu femei agent imobiliar...barbatii mi se par putin isterici si le stiu ei pe toate...cum avem un exemplu mai sus Posted Image

Edited by adrian_efa, 03 May 2019 - 18:34.


#41
MARIN_lON

MARIN_lON

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 12.04.2019
adrian_efa - Agentele alea erau proaste și nu știau nimic. Te-au păcălit că erau tinere și frumoase.

Edited by MARIN_lON, 03 May 2019 - 18:43.


#42
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

View PostMARIN_lON, on 03 mai 2019 - 18:31, said:

Vezi că boschetari sunt și EXACT unde vezi patul ăsta de lângă Sala Palatului
https://www.google.r...12!8i6656?hl=ro

Asa, si tu i-ai cumpara copilului tau un apartament cu o colonie din asta la scara...hai zi DA!

View PostHansolo, on 03 mai 2019 - 16:18, said:

Locuit, pentru fiica mea.


#43
MARIN_lON

MARIN_lON

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 12.04.2019
Am multe apartamente închiriate în centru și în vile și în blocuri dar eu joc în altă categorie și de MULȚI-MULȚI ani.

Eu recomand fiecăruia în limita sumei de bani de care dispune, restul sunt povești cu boschetarii sau alte prostii din astea.

Edited by MARIN_lON, 03 May 2019 - 18:55.


#44
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

View PostMARIN_lON, on 03 mai 2019 - 18:51, said:

AM și în blocul SECURIȘTILOR un apartament băgat la închiriat, adică ăsta
Am multe apartamente închiriate în centru și în vile dar eu joc în altă categorie și de MULȚI-MULȚI ani.

Stim, stim, esti bazut, ai haur, si dusmanii te invidie la tine

Dar topicul nu este despre tine, e al unui om care vrea ap intr-un bloc pentru fata lui, si eu ii recomand sa evite si zona mentionata de tine prima data si a doua, unde blocurile nu sunt din 77 ci din 67 si putin si pe a treia ca daca la pasaj la muncii nu mai sunt homelessi e din cauza ca i-au gonit pestii si tarfele pe toti d-acolo.

Edited by Jammalan-the-Prophet, 03 May 2019 - 18:54.


#45
MARIN_lON

MARIN_lON

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 12.04.2019
Vezi că eu NU recomand blocurile exacte pe care le-am pus și au fost puse ca exemplu.

Eu nu mai deranjez pe aici, te las pe tine să dai sfaturi.

Edited by MARIN_lON, 03 May 2019 - 18:59.


#46
adrian_efa

adrian_efa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 01.12.2007
@ vad ca te prinzi repede ca tu esti cel mai frumos si destept Posted Image ti-ai murit laudatorii de te agiti pe aici, incerci sa agati clienti pentru ca nu mai ai fonduri de advertising? si nu mai scrie cu caps lock ca dai impresia ca esti pe pastile :))))
sfatul meu pentru initiator este sa incerce sa gaseasca un agent normal nu un samsar

Edited by adrian_efa, 03 May 2019 - 18:58.


#47
MARIN_lON

MARIN_lON

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 12.04.2019
Nu mai am agenția de ani de zile și mă ocup și cu altele dar nu e treaba ta.

Mai bine scrie aici -ATENȚIE - cu cât ai mărit prețul apartamentului pe care l-ai vândut la sfatul agentei aia ca să afle și cumpărătorii provinciali cum sunt JEFUIȚI de agenți care fac înțelegere cu vânzătorii.

Cei din provincie citiți cu atenție - MINIM cu 5.000 - 7.000 de euro a fost mărit prețul apartamentului userului de mai sus.

Sunteți JEFUIȚI și PROSTIȚI și de agenții imobiliari și de vânzătorii care acceptă mărirea prețului și cu 10.000 la suma de 60.000 - 70.000 de euro.

A fugit adrian_efa repede (este offline) ca să nu spună cu cât a mărit prețul apartamentului la vânzarea lui și să aflați cum sunteți JEFUIȚI.

Hansolo - întreabă-l pe adrian_efa cu cât a mărit prețul apartamentului când l-a vândut cu agenția aia imobiliară ca să știi cu câte MII de euro vei fi JEFUIT de agenții imobiliari ca provincial care cumperi în București.

Edited by MARIN_lON, 03 May 2019 - 19:33.


#48
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,477
  • Înscris: 17.09.2007
Apropo de checklist-ul initial, l-am strans in functie de experientele (putine) pe care le-am avut sau am citit.
Baia: Pana acum 12 ani habar nu aveam cum sa ma uit la o baie. Am fost intr-o delegatie in Poiana la un hotel de 5* (la care a fost si summit-ul Nato inainte). Baia parea o reconditionare de incapere comunista, cu cada dar gresia/faianta parea ok. Nu avea perdea de dus, am intrat sa fac un dus si am cautat sa indrept jetul spre faianta, sa nu stropesc in baie. Dupa ce am iesit am vazut ca era apa pana la jumatatea camerei: intre cada si faianta era un polistiren nenorocit lipit in cateva puncte, nu exista sifon iar panta era spre camera. A nu crede ca voi veni cu nivela sa verific planeitatea pardoselei...

Dupa experienta asta am stiut ce sa le cer celor care mi-au renovat apartamentul in care stau. N-am stiut sa urmaresc la instalator, mi-a tras alimentarea cu apa la masina de spalat (intr-o debara langa baie) dar a uitat sa traga scurgerea iar zidarii terminasera de pus gresia/faianta. A ramas un compromis (ca nimeni nu voia sa plateasca pentru scoaterea faiantei iar lucrarea s-a intins pe cateva luni), montarea printr-un canal de cablu pe sub gara/prin gura de vizitare de sub cada. As fi platit eu dar mesterii respectivi am avut dubii ca ar fi refacut cum trebuie lucrarea (si in provincie e problema cu gasire firma de lucrari - nu am lucrat cu Dorei ci cu firma).

Partea de contracte cu utilitati am trecut dupa ce am citit pe aici de ,,bransari" la gaze in butelii din subsol sau evacuare ape uzate nu in canalizare ci in fosa.

Edited by Hansolo, 03 May 2019 - 19:43.


#49
MARIN_lON

MARIN_lON

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 12.04.2019
Hansolo - Îți recomand să cauți prin blocurile astea pe Moșilor ceva de 2 camere și dacă nu găsești caută mai departe dar nu depăși 4 -5 km de Universitate că este PĂCAT să arunci banii ăia într-o zonă de rahat a Bucureștiului

https://www.google.r...12!8i6656?hl=ro

Ăsta este cu vedere pe spatele bulevardului și este bloc MONOLIT din beton armat

https://www.olx.ro/o...html#c21574e645

Citește cu atenție - este vândut prin agenție, deci vânzătorului o să-i rămână cam 70.000 restul ia agenția, asta ca să înțelegi cam cu cât vei fi JEFUIT de agenții imobiliari.

Edited by MARIN_lON, 03 May 2019 - 20:00.


#50
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,451
  • Înscris: 26.02.2012

View Postthalia, on 03 mai 2019 - 16:34, said:

Ai insirat o sumedenie de pretentii la un buget foarte redus, pe bune.
Am crezut ca faci misto dar imi dau seama ca esti serioasa. 80.000 euro buget REDUS pentru un ap 2 camere in Bucuresti/Romania/Dragnea/PSD???

Sper ca ai citit partea in care el zice ca vrea in BUCURESTI nu la Viena...

#51
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,516
  • Înscris: 18.10.2011

View PostMARIN_lON, on 03 mai 2019 - 16:30, said:

Mai trece și - ATENȚIE - cum sunt poziționate țevile de scurgere la baie la WC și - ATENȚIE MARE ȘI NU RÂDE - dacă se aude rahatul cum coboară de la etajele superioare prin coloana de scurgere.

La astea noi dacă nu știai - domnișoara de deasupra nu pune hârtie igienică în vasul de WC înainte de a face PIPI și se aude EXACT cum s-ar pișa în cana ta de cafea din livingul în care ai și bucătăria.

Vezi că treaba cu PIPI în cafeaua ta este valabil și la rezidențialele SCUMPE din Băneasa, adică nordul Bucureștiului unde vrea să cumpere toți.
Daca esti serios:
Cred ca se aud la toate apartamentele chestiile astea. mai ales noaptea, cand e linistie. Cand vine apa de sus pe coloana de scurgere se aude.

#52
MARIN_lON

MARIN_lON

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 12.04.2019
Ăsta tot pe Moșilor este dar este în bloc cu structură mixtă - diafragme și stâlpi cu cadre (grinzi)

https://www.olx.ro/o...html#20583b663e

#53
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,516
  • Înscris: 18.10.2011
Riscul seismic: ca sa fii sigur: apartamente dupa 77 sau cele de 4 etaje. Numai la criteriul asta si elimini vreo 30%+ din blocuri...

#54
MARIN_lON

MARIN_lON

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 12.04.2019
aaa4567 - uite unde se aude CLAR-CLAR pipiul domnișoarei de deasupra și ai impresia că face EXACT în cana ta de cafea.

https://www.google.r...=!3m1!1e3?hl=ro

Edited by MARIN_lON, 03 May 2019 - 20:05.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate