Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Ce fel de mașină preferați: nouă sau second-hand, veche sau nouă?

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
150 replies to this topic

#55
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Pai tu nici n-ai permis de conducere , de ce ti-ai lua masina ? Sau te referi la biciclete ?

#56
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View PostBaxon, on 03 mai 2019 - 22:47, said:

Ma bucur ca ti-au ramas bani de Monte Carlo , dar tot nu vad profitul , oricum unul ca tine baga bani in masina chiar daca o tine in garajPosted Image  ca asa scrie in manualPosted Image  .
Cind am luat primul tir SH cu 45k euro si  cu 600 k km  s-a amortizat in primi 200k km  si restul pina la 1,6 mil k  a fost profit. s-a vandut la 1,600,000 km
Cind l-am cumparat pe al doilea nou  cu 125k euro s-a amortizat in 650 k km si a mai facut inca 800k km  dupa care s-a vandut   per total cel sh mi-a adus mai mult profit  cu cheltuiala minima.
Daca iau o masina sh de 9-10 mi euro n-am sa bag nici un ban in ea 5 ani si fac peste 200k km   , imi permit  sa-i dau foc dupa  acum sa-mi povestesti tu cit te-a costat pe tine 5 ani  pt  x km de mers cu masina
In viata mea n-am fost in service cu masina , am garajul meu bre cu tot ce trebuie

Edited by ciine, 03 May 2019 - 23:50.


#57
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,626
  • Înscris: 13.06.2004
Dacă nu am permis, mă bag repede să-l iau. Dacă pic examenul, mai există o soluţie până îl dau a 2-a oară. Baxoane, te las pe tine să-ţi dai seama care   Posted Image   Nu, nu e mita (şpaga).

Edited by djl, 03 May 2019 - 23:38.


#58
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,154
  • Înscris: 19.09.2005

View PostTruculMagic, on 03 mai 2019 - 16:10, said:

... ai trecut la masini ...
ups, djl invadeaza topicurile auto...

View PostBaxon, on 03 mai 2019 - 22:47, said:

...
la a cata masina noua esti colgu?

#59
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postciine, on 03 mai 2019 - 23:32, said:


Io nu fac profit din masini ca nu-s samsar .
Nu vorbim de camioane si tiristi pe topicul asta , scuza-ma dar decat sa merg cu tiru ca sa iau un salar mai bine dorm si iau aceeasi bani Posted Image ca lucra altii pt mine Posted Image

View Postarg, on 03 mai 2019 - 23:44, said:




la a cata masina noua esti colegu?
Le-am pierdut sirul ( am luat si pe firma o gramada ) .

#60
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,154
  • Înscris: 19.09.2005
daaa sigur, si fiu-miu a pierdut siru... a tecut de 200...

si citroen-ul ala ce era? tot nou?

Edited by arg, 04 May 2019 - 00:01.


#61
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,971
  • Înscris: 20.10.2015

View PostMaterium, on 03 mai 2019 - 19:17, said:

Stii ca totusi e o masina nu o carte de telefoane care sa iti fie donata? Si ca a cumpara masina aia inseamna sa ai ba niste bani pe care in general ii obtii muncind?

Daca ai fi pitzipoanca muncesti cu soldurile, "se" merita

#62
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
N-am zis ca n-am luat si vechituri pe langa , ba chiar am mentionat si pretul Posted Image .
Tot timpul o sa am ceva vechi pt " repunere " in circulatie insa masina noua nu lipseste din dotare Posted Image

View Postarg, on 03 mai 2019 - 23:58, said:

si citroen-ul ala ce era? tot nou?
Saxo , daca ai citit topicul , remarcai ca am bagat bani in ea s-o fac . Un SH pt mine inseamna maxim 500 de euro la achizitie , ce e peste e prostie crunta dpmdv .

Edited by Baxon, 04 May 2019 - 00:12.


#63
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,154
  • Înscris: 19.09.2005

View PostBaxon, on 04 mai 2019 - 00:11, said:

... Un SH pt mine inseamna maxim 500 de euro la achizitie , ce e peste e prostie crunta dpmdv .
aaaa pai atunci inseamna ca 2000e e deja masina noua.

Edited by arg, 04 May 2019 - 00:16.


#64
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postarg, on 03 mai 2019 - 23:58, said:

daaa sigur, si fiu-miu a pierdut siru... a tecut de 200...


Oricum este irelevant cate am luat de noi , nu ? Important e ca eu sa pot lua in continuare masina noua cand am nevoie si sa gasesc mereu un agarici sa-mi cumpere masina veche si obosita la banii pe care eu ii cer Posted Image

View Postarg, on 04 mai 2019 - 00:15, said:

aaaa pai atunci inseamna ca 2000e e deja masina noua.
Pt tine poate asta si inseamna , ca Golfu ala prapadit ce il ai cam atata valoreaza . Daca ai dat mai mult pe el ti-ai luat teapa Posted Image si vanzatorul o facut chef de bucurie c-o vandut-o la suprapret ..

Edited by Baxon, 04 May 2019 - 00:18.


#65
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,154
  • Înscris: 19.09.2005
tu dai 15000e si dupa 5 ani o vinzi cu 7500... unde e afacerea? ca eu nu o vad.

adica masina ta "de noua" costa 1500e/an... pai mai ieftin iesi cu taxi.

legat de golf... iti doresc sa pui mana pe unu in stare buna (si nu hotwheels) si cu peste 150cai sub capota... poate asa o sa intelegi ce inseamna o masina din alta clasa.

Edited by arg, 04 May 2019 - 00:25.


#66
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,480
  • Înscris: 04.05.2006

View Post2Unlimited, on 03 mai 2019 - 13:25, said:

Avand in vedere ca traim unde traim, o masina noua este o grija in plus. Chiar daca ai garaj, o parchezi in Carrefour si trece unul cu carutul pe langa ea. Sau deschide portiera putin mai mult si iti lasa urme. N-am dormit 2 nopti cand un dobitoc mi-a lasat o urma cu portiera de mi-a indoit putin si tabla, si asta la o Skoda SH veche de 5 ani.
Tu ești din aia din care făcea parte și unu’ căruia i-am atins oglinda cu portiera când am urcat in mașina și era sa ma ia la bătaie pentru chestia asta, cu toate ca nici măcar nu rămăsese vreo urma :)

Dacă ai bani de mașina noua și nu ii faci Casco, ori ești fraier grămada, ori nu-ti permiți mașina aia de fapt.

Ontopic: second hand nou. (Maxim un an, maxim 20-25k rulaj). E numai buna, își arata adevarata fata și absoarbe șocul celei mai nasoale devalorizări.

#67
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Odata am luat masina noua, eram student, prost si credeam ca masinile se repara doar la reprezentanta. Intre timp mi-a venit mintea la cap si am vazut ca nici o reparatie mecanica post garantie nu va compensa vreo data pierderea valorii pe care o suporti in trei ani de folosinta a unei masini noi si uneori nici macar pierderea din primul an. Poti lua masina certificata de dealer cu un an vechime si restul garantiei ramase pana la valoarea initiala si nici macar nu mai stai luni de zile cu ochii pe calendar sa iti ajunga masina. Era sa mai fac odata prostia cu masina noua cand a aparut prin tara Skoda Kodiaq, m-am dus sa vorbesc de preturi si optiuni si mi-au zis aia ca deja s-au dat toate masinile alocate pentru Romania si ca trebuie sa astept cam 8 luni pentru un diesel banal! I-am salutat din mers, inca nu s-a inventat Skoda pentru care sa astept 8 luni e o Skoda la naiba :lol:

#68
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,480
  • Înscris: 04.05.2006
Daaaaa, dar merita....pentru ca bășini de Neamț ;) ( in cazul nostru, de roman :D)

#69
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View PostBaxon, on 03 mai 2019 - 23:55, said:

Io nu fac profit din masini ca nu-s samsar .
Nu vorbim de camioane si tiristi pe topicul asta , scuza-ma dar decat sa merg cu tiru ca sa iau un salar mai bine dorm si iau aceeasi bani Posted Image ca lucra altii pt mine Posted Image


Le-am pierdut sirul ( am luat si pe firma o gramada ) .
Hai bre ca te lauzi , iti pica banii din cer, pai daca ai o afacere cum te lauzi intodeauna ai sa dormi cu sula-n cur mai ales cind muncesc altii pt tine, oricum ma bucur ca sunt oameni ca tine ce tin economia in miscare, da nu stiu de unde drak ai dedus ca eu fac km cu tirul???

#70
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postciine, on 04 mai 2019 - 08:12, said:

sa dormi cu sula-n cur
Daca tu faci asta nu insemna ca toti o fac Posted Image , io dorm fara sula in c*r si am somul linistit .

View Postarg, on 04 mai 2019 - 00:19, said:

tu dai 15000e si dupa 5 ani o vinzi cu 7500... unde e afacerea? ca eu nu o vad.


Io nu fac afaceri ca nu-s samsar - am mai scris asta !
Cand o sa ai tu bani sa-ti cumperi masina noua tot la 5 ani sa ma anunti sa putem discuta obiectiv , pana atunci ramai la sehas-uri la care nici macar nu stii ce e ala prezon la roata si la ce foloseste( la ce scrii ma indoiesc ca ai luat permisul fara spaga ) .
Cum am mai zis cam toata lumea daca sta sa gandeasca logic , poate sa-si ia masina noua si s-o tina 10 ani nu 5 cum fac eu insa pe multi nu-i duce capul si se uita doar la castigul imediat fara sa realizeze ca pe termen lung plateste mai multi bani prin reparatii la un SH .
Cine are ceva in cap  pricepe , cine nu , ii imbogateste pe aialalti Posted Image

View Postfilipxxx, on 04 mai 2019 - 07:15, said:

Odata am luat masina noua, eram student, prost si credeam ca masinile se repara doar la reprezentanta.
Ce masina noua ti-ai luat student fiind si ti s-o stricat de a trebuit s-o repari imediat ce ai cumparat-o ? Chiar m-ai facut curios si vreau sa stiu sa nu patesc ca tine , sa ocolesc marca , mersi !

View Postarg, on 04 mai 2019 - 00:19, said:

legat de golf... iti doresc sa pui mana pe unu in stare buna (si nu hotwheels) si cu peste 150cai sub capota... poate asa o sa intelegi ce inseamna o masina din alta clasa.
Si eu iti doresc acelasi lucru . Culmea e ca tu conduci un Golf care nu avea nici de noua peste 102 CP dar recomanzi una de 150 cp ....

Edited by Baxon, 04 May 2019 - 08:32.


#71
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,480
  • Înscris: 04.05.2006
Sa te gândești la vreun câștig din partea mașinii, fără a o folosi la business, sau a face un business din comercializarea de mașini, este derizoriu oricum.

View Postarg, on 04 mai 2019 - 00:19, said:

legat de golf... iti doresc sa pui mana pe unu in stare buna (si nu hotwheels) si cu peste 150cai sub capota... poate asa o sa intelegi ce inseamna o masina din alta clasa.

Haide bre, las-o jos ca macane. Nu e vreun supercar golful ăla. Tot mașina înghesuită, pentru tineret e. Aparent rapida și destul de așezată pe drum, i give her that.
Dar nu e vreun superavion.

#72
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,601
  • Înscris: 30.08.2017
Colegu Baxton, sunt SH-uri de 10 ani si SH-uri de 2 ani....daca zici ca te pricepi la masini, nu le mai baga pe toate in aceeasi oala.  Exemplu, actuala masina...18 luni vechime, 22.000km...am dat 23k eur in loc de 33k eur. Diferenta aia de 10k se simte bine in buzunar....aia 22.000km...sa fim seriosi.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate