Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Ce fel de mașină preferați: nouă sau second-hand, veche sau nouă?

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
150 replies to this topic

#145
Amaryl

Amaryl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,705
  • Înscris: 14.02.2019
Nu, am adus numai pt mine, nu merită s o faci pt alții decât dacă faci afacere din asta și nu mi s a părut atrăgător.
N am înțeles ideea cum că generalizezi tu pt că generalizează toți. Cred că de fapt te refereai la majoritate pt că ai și oameni care postează obiectiv.
Altul care ar fi mers cu turma, cu unele din ele de fapt, că sunt 2, ar fi de înțeles, dar la tine care e logica să faci asta ?

#146
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

View PostBaxon, on 05 mai 2019 - 23:57, said:

...Daca mi-as fi luat SH ca tine era motiv de lauda...
nici pomeneala.
sh-urile sunt un compromis.
fiecare se descurca cu ce are.

Edited by arg, 06 May 2019 - 00:05.


#147
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Gata fratilor , m-ati convins , traiasca SH . Asta e la moda , asta se cere , asta trebuie luat ! Bafta sa prindeti masinile SH care sa fie ieftine , in stare cat mai buna , foarte dotate , brand premium, nu mai vechi de 3-4 ani si daca e posibil cu km reali sub 100k . Aaa si diesel neaparat pt consum mic si cuplu mare Posted Image

#148
Amaryl

Amaryl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,705
  • Înscris: 14.02.2019
Aham...
De ce nu poți discuta serios, ignorând trolii ? Cu argumente pro și contra.

#149
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,979
  • Înscris: 15.05.2009

View Postrichelieu, on 04 mai 2019 - 11:45, said:

Toate aceste “pagube”, pot fi evitate prin asigurări și/sau contracte de service.
Sau daca nu te-ai gandit la cele doua variante, cand iti "pica" problema, pui 100 euro si inchiriezi 2 zile o troaca.
Daca tot e sa faci contractul ala de 10.000 koko.

Evident ca e multa vrajeala cu "te lasa in drum sh-ul".
La fel de bine te lasa si una noua. E pur si simplu chestie de preferinta, de fudulie uneori(sa miroasa a nou).
Sau de logica unei alegeri care ti se potriveste, ca buget si clasa de masina. Degeaba iei Logan nou daca standard-ul de siguranta si calitate e mai sus.
Te duci catre un sh in mintile lui la aceeasi bani, cu avantajele mentionate si evident si cu riscuri.
Nu exista alegerea perfecta, decat daca ai masina de facut bani si nu mai conteaza.

Si la final, reversul medaliei. Si un sh Golf DSG in mintile lui, luat cu 40% din pretul de noua, la 30 luni vechime si 165 k km reali si istoric accidente nepatat poate sa-ti faca figuri, asta dupa ce ai 260 k km si te minunezi ca nu ai bagat decat ulei, filtre, placute. Ete ca de doua sapt am bagat 600 euro in ea si alergarea continua. Nu stiu cat, caci daca se opreste pana in 1500 nu e grav. Dar asta nu-mi garanteaza ca peste 3 luni nu o apuca iar. Loterie.

Edited by nniki, 06 May 2019 - 00:32.


#150
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,979
  • Înscris: 15.05.2009

View PostAmaryl, on 05 mai 2019 - 23:41, said:

Păi să mă scuzi, dar tu ești masochist.
Adică ai luat dinadins mașini cu probleme pe care sa le repari și apoi ai atins nirvana cu mașina nouă ?
:))))))))))) Magnific.
Noroc ca masochistul e simpatic uneori. Mai da culoare topicurilor.

#151
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,335
  • Înscris: 22.10.2007
Bine, discutia asta e interminabila, sh cat si o masina noua vin cu avantaje si dezavantaje, eventual un sh de 1-2 ani si in garantie e intre.
Ce am vazut vav de sh au fost faze de genul gigel care are o tigaie noua dar ieftina imprumuta sau e plimbat cu una dintr-o clasa mai mare, categorie mult mai mare de pret etc si atunci i se aprind beculetele, vrea si el una, de noua nu prea sunt fonduri dar se incadreaza la sh si asa isi ia... s8, vede el cum o intretine, sa schimbi un ulei si niste curele nu e capat de tara, daca pica, pica. Dupa care acel s8 va fi mereu referinta dupa care face comparatiile, evident ca daca se urca intr-un Logan il mananca toata pielea si face alergie.
Naiba eu am un focus din 2007 si o astra din noiembrie 2017 si cand m-am plimbat cu un x5 din 2015 cam eram pe ganduri, desi nu prea imi plac camioanele de genul.

Edited by _-livio-_, 06 May 2019 - 07:39.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate