Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Ce fel de mașină preferați: nouă sau second-hand, veche sau nouă?

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
150 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
Ce fel de maşină preferaţi: nouă sau second-hand, veche sau nouă? De ce preferaţi ceva anume?
Veche nu înseamnă neapărat second-hand. Dacă moşteneşti o maşină veche, nu e neapărat second-hand, pentru că a mai fost în familie.
Later edit: Veche = mai veche de 2004-2005. Nu mă luaţi pe mine cu maşină de 10 ani e maşină veche, că nu pun urechea la aberaţiile consumeriste!
Later edit 2: în funcţie de gusturi, dar şi în funcţie de buget. Adică puteţi spune şi ce vă doriţi, dar şi ce vă permiteţi.

Edited by djl, 03 May 2019 - 13:28.


#2
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,413
  • Înscris: 15.12.2009
Cat de veche? Ca daca-i din 70 si o cheama GTO, s-ar putea sa o prefer in locul unui BMW.

Edited by Ann0nyym0us, 03 May 2019 - 13:15.


#3
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
Deci daca iau de la un unchi o masina, nu e masina SH, ca a mai fost in familie? :D

#4
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,495
  • Înscris: 16.03.2007
imi place ca ai simtit nevoia sa ne precizezi ca vechi nu inseamna sh...

Edited by laffin, 03 May 2019 - 13:16.


#5
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,819
  • Înscris: 01.11.2005
Carucior cu rulmenti

#6
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
Depinde de buget, daca e mic, esti fortat sa alegi SH, ca nu exista nou... daca e mare, depinde ce fel de persoana esti... unii prefera un SH cu sigla premium in loc de ceva nou cu sigla non-premium dar care poate e chiar mai dotata si mai fiabila/curata decat SH-ul premium. E si mult risc la masinile premium SH, ca majoritatea sunt epave reparate si vandute ca "tinute in garaj", dar nu zic ca le-au tinut in garaj ca sa le repare ca erau epave :D

#7
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,907
  • Înscris: 18.12.2007
Omul a  intrebat ce preferi, nu ce iti permiti sa cumperi...

Edited by AlexEn, 03 May 2019 - 13:21.


#8
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
de servici, astea sunt imune la orice.

Edited by arg, 03 May 2019 - 13:22.


#9
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,796
  • Înscris: 13.07.2011
Noua e noua, ofera avantaje din cam orice punct de vedere mai putin al pretului. Cine isi permite isi cumpara masina noua, are garantie, stie ca nu a mai calarit-o altcineva si sta in liniste. Dar si mai dureros este atunci cand o gasesti lovita sau zgariata.

SH cu km putini si dintr-un an recent. Spre exemplu 2017-2018-2019 sub 20.000km, mi se pare cea mai buna alegere. In cele mai bune cazuri masina inca detine garantie, daca nu provine de la un rent-a-car sau stiu eu ce nebunie, nu este calarita foarte mult. Masina vina ca si noua la un pret mult mai avantajos.

SH vechi cu km si an peste 5 ani. Nu am ales niciodata o astfel de masina, pentru ca este ca la loterie, ori ai noroc, ori ai ghinion si daca ai ghinion bagi in ea mai mult decat a costat.

Vechi (oldtimer). In general nu prea iti permiti, chiar si asa nu sunt pasionat pentru ca stiu ca toata ziua trebuie sa stai sa repari ceva la ea, ramane blocata in mijlocul intersectiei, etc. Este ceva pentru pasionati.

#10
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,709
  • Înscris: 14.10.2008
Noua sau foarte putin rulata, diesel. Am Golf 5 din 2008, 1,9 TDI, urmatoarea va fi automata.

#11
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,636
  • Înscris: 29.12.2016
Avand in vedere ca traim unde traim, o masina noua este o grija in plus. Chiar daca ai garaj, o parchezi in Carrefour si trece unul cu carutul pe langa ea. Sau deschide portiera putin mai mult si iti lasa urme. N-am dormit 2 nopti cand un dobitoc mi-a lasat o urma cu portiera de mi-a indoit putin si tabla, si asta la o Skoda SH veche de 5 ani.

#12
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,457
  • Înscris: 30.10.2003
Noua, ultimele tehnologii, cat mai multe beculete si leduri.

#13
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
LJIOuVq8RnmTYf4PcYJe6g.jpg
PccTTRXZTzWVVTMy497Pog.jpg
KB3DH5OpSN644BHPYZxHhw.jpg
dTSDn9CZQF2sDwZx2WE7-g.jpg
JrgyWYw8Qgmj6VRkJYcqJg.jpg
cFoQLAFbRji9D084Znm1_w.jpg
c-9zgTWyQDiOZN8Wlvf_VA.jpg
Ce2lH8nTRm-WNJ91wXAOtg.jpg
Bq840kdmSl2NcuS44oRJzg.jpg
Oricare din cele de mai sus.

#14
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001

 djl, on 03 mai 2019 - 13:13, said:

nouă sau second-hand, veche sau nouă?
Ce-i cu tine? Nu-ți mai ies nici întrebările bine?
Cu "nouă" am înțeles, dar cum e cu second-hand și veche? Nu-s la fel?

#15
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,373
  • Înscris: 24.09.2017
yo-s comod de fel. si nici nu fac multi kilometrii. asa ca iau masina noua, Logan plus. daca mi-ar da cineva in scris dupa ce iau o masina sh, ca merge 100.000 km fara probleme, as lua sh.
asa ca eu prefer sa iau o masina noua, sa stiu eu cum o intretin si sa o schimb la 12-15 ani.
totusi, sper ca urmatoarea mea masina sa fie electrica. sa vedem cu banii si toate cele.

oricum raspunsul pe care o sa ti-l dea oamenii o sa fie scos din context. adica, cineva poate sa zica ca el face in fiecare zi o navesta de 100 de km, omul ala o sa puna accent pe confort. altu o sa-ti zica ca el merge doar in oras, drumuri scurte. nu o sa-i pese asa de tare de cat de puternica e masina sau comfortabila. plus ca depinde de bugetul fiecaruia. asa ca trebuie sa alegi masina potrivita pentru nevoile tale.

#16
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006

 tehnics, on 03 mai 2019 - 13:18, said:

Carucior cu rulmenti
Ce amintiri !Cum mai crizam si oripilam vecinii cu huruitul ala înfiorător!

#17
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,428
  • Înscris: 30.08.2017
Prefer putin rulate, max 2 ani, max 30.000km. Toate cele 4 mașini detinute până acum au fost achiziționate in limitele astea.

#18
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,160
  • Înscris: 28.06.2005

 AlexEn, on 03 mai 2019 - 13:21, said:

Omul a  intrebat ce preferi, nu ce iti permiti sa cumperi...
După 30+ ani de visat, îmi permit să cumpăr un Corvette Sting Ray Coupe 1963, divided/split rear window.
Dar de preferat, ar fi un TAB. Sau măcar un cap tractor.

Cu toate astea, îmi e suficientă orice cotineață care nu-mi omoară spatele la drum mai lung de 2 ore și are minimul necesar de dotări funcționale.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate