Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Ce fel de mașină preferați: nouă sau second-hand, veche sau nouă?

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
150 replies to this topic

#37
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Îndemânare am (afară de lucrurile care cer mecanică de fineţe mare), intuiţe am   :)

#38
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Toata lumea prefera masini noi ) cat mai scumpe si mai dotate ) doar ca putini isi permit masini noi ( de fapt spun gresit ca putini isi permit masini noi , pentru ca cei cu SH adica vechi cum le zici tu , platesc mai multi bani pe achizitie + reparatii in decursul a 5 ani decat daca si-ar fi luat direct una noua ; e drept ca baga acesti bani in decursul a 5 ani si nu toti odata , insa ce nu realizeaza e ca si-au pierdut mult timp prin service in loc sa stea relaxati ) .
Hai sariti cu gura iubitorii de sehas ca nu e asa Posted Image

#39
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
Am avut 4 masini pana acum. Primele trei au fost noi, ultima (cea actuala) a fost second-hand. Prima, o Dacie 1310 a dus-o pana la 100.000 Km, a doua, o Solenza am rabdat-o pana la 200.000 Km. Am mai avut apoi un Logan la care i-am dat drumul pe la 200.000 Km. Acum am un Opel, l-am adus din Germania pe la 150.000 Km (cica). Am facut cu el aproape 300.000 Km si sunt foarte multumit. Nu mi-a creat probleme prea mari. Se pare ca vrea sa iasa la pensie odata cu mine.

#40
meowth

meowth

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 14.01.2006
Eu prefer noua. In afara de prima masina, pe care am avut-o de la tata ( o Dacia 1300, ca sa nu va inchipuiti cine stie ce barosan de bani gata Posted Image ) restul mi le-am cumparat noi. Momentan sunt la a doua masina. Prefer sa fiu primul proprietar, sa miroasa a nou, nu a detergent sau fum de tigara. Intr-adevar, cum spunea cineva de dinaintea mea, e o chestiune de preferinte personale, care depinde mult de motivul pentru care isi ia fiecare masina si , evident, de buget.

#41
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005

View Postdjl, on 03 mai 2019 - 13:50, said:



Probabil voi deveni mecanic expert, din moment ce-mi doresc una veche de tot   :rolleyes:   Asta dacă nu va fi cumva vreun "Merecedes" W123 "Cobra" cu cutie automată   :D



Niciuna, dar ştiu cam ce-mi doresc, numai permis şi buget să fie   :P

Stii ca totusi e o masina nu o carte de telefoane care sa iti fie donata? Si ca a cumpara masina aia inseamna sa ai ba niste bani pe care in general ii obtii muncind?

#42
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Orice masina  cu tractiune integrala

#43
RoD1

RoD1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 11.05.2008

View PostBaxon, on 03 mai 2019 - 17:02, said:

Toata lumea prefera masini noi ) cat mai scumpe si mai dotate ) doar ca putini isi permit masini noi ( de fapt spun gresit ca putini isi permit masini noi , pentru ca cei cu SH adica vechi cum le zici tu , platesc mai multi bani pe achizitie + reparatii in decursul a 5 ani decat daca si-ar fi luat direct una noua ; e drept ca baga acesti bani in decursul a 5 ani si nu toti odata , insa ce nu realizeaza e ca si-au pierdut mult timp prin service in loc sa stea relaxati ) .
Hai sariti cu gura iubitorii de sehas ca nu e asa Posted Image

Sunt destui care au bani de masini noi, dar nu cumpara una noua. Deci nu toata lumea prefera masini noi.

#44
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View PostRoD1, on 03 mai 2019 - 20:53, said:

Sunt destui care au bani de masini noi, dar nu cumpara una noua. Deci nu toata lumea prefera masini noi.
Prost sa fiu sa-ingrop banii intr-o masina noua care se devalorizeaza cu 50 % in primul an.
Masina e o necesitate nu un lux , o iei iti faci treaba cu ea  si o reciclezi.
De obicei le tin 7-8 ani cu exceptia unui Pajero care l-am tinut 15

#45
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Prefer ce-mi permit...cu consumabile ieftine

#46
RoD1

RoD1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 11.05.2008
Exact, si eu prefer masina cu cel mai mic cost de exploatare/intretinere/reparare. Si evident sa nu ma lase niciodata in drum. Nu ma intereseaza piele/optiuni/plastice/fond de ten/tampoane.

Edited by RoD1, 03 May 2019 - 21:37.


#47
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,157
  • Înscris: 13.11.2017

View Postciine, on 03 mai 2019 - 21:11, said:

Prost sa fiu sa-ingrop banii intr-o masina noua care se devalorizeaza cu 50 % in primul an.
Masina e o necesitate nu un lux , o iei iti faci treaba cu ea  si o reciclezi.
De obicei le tin 7-8 ani cu exceptia unui Pajero care l-am tinut 15

Unde ai gasit tu o masina devalorizata cu 50% dupa primul an ? Ca vreau si eu un BMW de 50000 cu vechime de un an Posted Image !

Edited by Ford4, 03 May 2019 - 21:37.


#48
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,520
  • Înscris: 30.08.2017
50% dupa primul an e imposibil...mai mult de 20  - 25% nu cred ca e posibil...poate doar daca a facut 150k km. Imi aduc amite ca am vazut undeva o masina cu 2 ani vechime si 230.000 km. Masina fusese luata de noua in leasing apoi dupa 2 ani compania de leasing a scos-o la vanzare.

Societatile de asigurari considera devalorizarea anuala pe la 10%...eu zic ca e intre 10-15% in mod normal. Masina actuala am luat-o cu 18 luni vechime la 70% din pretul de nou....deci oarecum mai bine decat media.

Edited by george_alexandru, 03 May 2019 - 21:46.


#49
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View PostFord4, on 03 mai 2019 - 21:37, said:

Unde ai gasit tu o masina devalorizata cu 50% dupa primul an ? Ca vreau si eu un BMW de 50000 cu vechime de un an Posted Image !
Corectez  , e vorba de primi  2 ani sau 25 % in primul an https://www.capital....lasa-medie.html
la care se adauga nr de km

Quote

Ca idee, un autoturism nou se devalorizează, în medie, cu circa 24,2% după primul an de la înmatriculare şi cu procente cuprinse între 5% şi 6% în fiecare dintre următorii ani  

Edited by ciine, 03 May 2019 - 21:49.


#50
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

View Postsarac.lipit, on 03 mai 2019 - 21:12, said:

Prefer ce-mi permit...cu consumabile ieftine
Pai aia, ca nu-ti permiti nimic pentru ca sarac.lipit... Posted Image

#51
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postciine, on 03 mai 2019 - 21:11, said:

Prost sa fiu sa-ingrop banii intr-o masina noua care se devalorizeaza cu 50 % in primul an.


O masina noua  se devalorizeaza 50% dupa primul an daca o bati de un pom la 100km/h si n-ai casco !

View Postciine, on 03 mai 2019 - 21:11, said:

Masina e o necesitate nu un lux , o iei iti faci treaba cu ea  si o reciclezi.

Binenteles ca e o necesitate de aceea iei nou pt ca la alea noi nu stai cu morcovul ca te lasa pe undeva si reparatia te costa ca mai bine cumperi alta . Nu mai zic de siguranta , la sh siguranta e zero , au fost la stiri cu masini vandute Audi Q5 de 3 ani si n-avea nici macar un aibag montat Posted Image

View Postciine, on 03 mai 2019 - 21:11, said:

De obicei le tin 7-8 ani cu exceptia unui Pajero care l-am tinut 15
Iei un gunoi vechi si in 7-8nani cat e latine mai bagi ince de 5 ori pretul masinii in reparatii daca circuli cu ea , ca daca o ti in parcare atunci nu platesti decat parcarea si impozitu .
Deci daca tot o ti 7-8 ani , ce naiba te mai intereseaza cat ii scade valoarea in primul an ?? Aaaaa , ai vrut doar sa evidentiezi o tampenie, tipic romanului care le stie pe toate dar de fapt nu stie nimic

Edited by Baxon, 03 May 2019 - 22:21.


#52
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View PostBaxon, on 03 mai 2019 - 22:20, said:

Bre, fiecare pasare pe limba ei piere , tu poti sa-ti iei noua si la fel ca tine toti care habar n-au cum e facuta o masina , eu in schimb pot si-mi permit sa fac una din  bucati sau sa o construiesc artizanal de la 0 cu costuri minime .
Asta imi ofera satisfactia lucru;lui bine facut  de mana mea si increderea in exploatare  conform cerintelor mele si am la activ 2mil de km rulati
Nu schimb masina decit daca am avantaje evidente in acesta operatiune , am un consum mai mic am o eficienta mai mare am un confort sporit si o fiabilitate mai buna
O tampenie tipic romaneasca e sa schimbi telefonul, masina si tot ce nu intelege ramanul , dupa marketul producatorului   si pe urma sa se planga ca e sclav pe plantatie si nu-i mai ajunge salariul Posted Image

Edited by ciine, 03 May 2019 - 22:41.


#53
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Pasarea malai viseaza , adica tu cumperi un sh de 5 ani cu 6k de euro si mai bagi inca 10k euro in 7-8 ani cat o mai ti si tu si zici ca e afacerea cea mai ok ?
Poti sa ai si 10 trilioane de km , nu inseamna nimic pt mine . In timp ce erai la volan eu cel mai sigur stateam la soare prin Monte Carlo si beam o bere rece ...
Ceea ce e important de retinut e ca unii cumpara masini noi , trag in draci de ele 5 ani cat is in garantie si apoi le vand pe bani buni la agaricii care cumpara sh , sa bage ei banii de reparatii ca sa mai mearga masina aia deja epava in devenire ! Mie , sincer imi convine cand vad cu cat entuziasm pleaca omul cu masina ce o vand dupa 5 ani , entuziasm care-l tine fix o zi ; a doua zi il vad la banca cum scoate economiile sa schimbe juma de masina ca i-o venit vremea la reparat ....Posted Image

P.S. Daca n-ar exista cumparatorii de SH , ar fi rau pt mine ca nu as putea sa-mi cumpar masina noua tot la 5 ani , deci , pe aceasta cale , va multumesc sincer Posted Image

Edited by Baxon, 03 May 2019 - 22:50.


#54
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Ah, pe mine că unii au "B.M.W."-u' sau mai ştiu eu ce marcă iubită pe la noi, mă lasă rece.
Nu e vorba de performanţe, că unele dintre ele sunt performante şi dotate, e de atitudine. Şi înainte să cineva "dacă ai avea bani", dacă aş avea bani acuma mi-aş lua ceva special, nu ceva banal.

Edited by djl, 03 May 2019 - 22:51.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate