Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme
 Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel
 [Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali
 Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic
 

Memoria Virtuala

- - - - -
  • Please log in to reply
115 replies to this topic

Poll: Memoria Virtuala (42 member(s) have cast votes)

Cum recomandati sa fie setata memoria virtuala?

  1. System managed (23 votes [54.76%] - View)

    Percentage of vote: 54.76%

  2. Aceeasi cu memoria fizica (in cazul meu, 32GB) (3 votes [7.14%] - View)

    Percentage of vote: 7.14%

  3. De doua ori memoria fizica (in cazul meu, 64GB) (6 votes [14.29%] - View)

    Percentage of vote: 14.29%

  4. No paging file (10 votes [23.81%] - View)

    Percentage of vote: 23.81%

Vote Guests cannot vote

#109
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,876
  • Înscris: 30.08.2006
Normal ca se poate dezactiva complet dar nu are treaba cu ingreunarea pc-ului.

#110
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
Dupa cum am mai spus anterior, memoria virtuala nu poate fi dezactivata complet. Exista acolo un minimum allowed.
Momentan, am dezactivat cache-ul facut de hard-uri pe SSD si in RAM. Sa vad daca era asta "buba".

#111
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
Ba poate fi dezactivata complet - pagefile.sys sa dispara complet.
Eu nu folosesc deloc inca de pe vremea Windows 8.

La Windows 10 mai ramane insa un alt fisier - swapfile.sys de vreo 16 MB care e un fel de cache ptr Apps-urile "moderne" din Windows.
Nu are treaba cu pagefile-ul ptr sistem.

#112
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
Deci imi recomanzi sa dezactivez complet?
Eu am 128GB de RAM. Ar trebui sa fie de ajuns, ma gandesc.

#113
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
Pai am mai zis pe topic - doar jocurile vechi sau unele aplicatii mai vechi cer pagefile - nu ca ar avea nevoie ci ptr ca asa au fost programate - sa verifice daca exista.
Daca se ve intamplasa ocupi toata memorie te va atentiona windowsul.

Oricum ai prea multa memorie ptr ziua de azi, nu stiu la ce iti foloseste :D

#114
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,418
  • Înscris: 16.03.2011
Depinde ce aplicatii utilizezi,opera consuma putin ram,nu cred ca an depasit 1,5gb in mod normal

#115
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,445
  • Înscris: 28.09.2008

View Postlost_in_a_dream, on 15 iunie 2023 - 21:07, said:

Pana la urma, am setat-o la doar 4GB.
Tot se misca greu PC-ul si nu stiu de la ce. Am crezut ca e de vina Windows 11, dar patesc si pe 10. :(

View Postlost_in_a_dream, on 16 iunie 2023 - 00:39, said:

Am luat 2 buc de aici: https://www.itgalaxy...nel-kit-413370/
Merg fara probleme. Dar m-ar interesa un upgrade la procesor. Acuma am Ryzen 5 3600. Daca pun Ryzen 9 5900X, merg memoriile? In lista QVL a placii de baza, nu apar: https://download.gig...meer_210224.pdf
Multumesc.

Sunt absolut convins ca daca aveai placa de baza de la intel nu aveai problema asta.
Ok procesoarele de la amd sunt foarte bune bla bla bla... insa comunicarea intre placa de baza si restul componentelor o sa fie intotdeauna mai precara la amd.

Am OBS ca iti face o placere nebuna sa iti faci rau, crezand ca o sa ne oftici. Asta se cheama autoflagelare.
Ti-au spus destui pe aici ca nu ai nevoie de mai mult de 32 gb ddr4 pt torrenti, convertit fisiere mkv in xvid si ocazional fifa 11... si ai ajuns la 64 gb. Apoi iar ti s-a spus ca ai degeaba 64 gb si ai trecut la 128 gb ddr4.
Probabil treceai si la 256 Gb ddr4 daca nu erai limitat de placa de baza.
Probabil e o chestie mai profunda la tine legata de pubertate, adolescenta si nu sunt in masura sa te ajut.

Am inteles ca implicit memoriile ddr4 vin din fabrica la 2100 Mhz si ce trece peste valoarea asta sunt cu overclock.

https://www.intel.co...rclock-ram.html
"Overview
Overclocking RAM can result in higher memory speeds and better performance from your PC.

Overclocking is often thought of in the context of a CPU or GPU, but you can also overclock RAM (random access memory) to achieve faster speeds.

The speed of RAM, measured in MHz, refers to its data transfer rate. The faster the data transfer rate, the better the RAM’s performance. Overclocking RAM involves modifying specific parameters such as timings and voltages to allow the modules to operate at greater speeds than they might out of the box.

Altering clock frequency or voltage may void any product warranties and reduce stability, security, performance, and life of the processor and other components."

Motivele pt care w10 si w11 se misca greu pot fi gasite doar daca chemi un amic priceput ori il duci la un service.

Nu intotdeauna cea mai noua vers de ytorrent e si cea mai buna.
Vezi sa nu ai locatia temporara diferita de cea finala la ytorrent.
Dezactiveaza upload, limiteaza viteza de download, dezinstaleaza antivirusul daca folosesti altceva decat Windows Defender, dezactiveaza windows update, verifica temp procesor si video, lasa cate un singur modul de 32 gb ddr4 si vezi daca se misca mai bine w10.
Acum dumnezeu stie si cate hdd-uri ai conectate si cate filme descarci in acelasi timp + cate filme au upload in acelasi timp.


#116
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,445
  • Înscris: 28.09.2008
Evident opresti ytorrent cand faci conversie la fisiere.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate