Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...
 cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag
 Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 

Reziliere contract inchiriere spatiu comercial

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
-MARIN

-MARIN

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 8
  • Înscris: 15.02.2019
jakota - Aia a fost bătaie de joc ce ai scris tu cu partajul și proprietarii ăia au pus oamenii pe drumuri degeaba. Ăia sunt mai nenorociți ca proprietarul inițiatorului.

vallyyy - Dacă ai dat jos fără acordul proprietarului lambriul ăla de pe pereți și i-ai stricat pereții cu o lavabilă lui ăla eu te sfătuiesc nici să nu te mai întâlnești față în față cu ăla și să îl anunți telefonic că nu mai închiriezi iar din avansul tău să schimbe butucul la ușă că tu nu le mai dai nici o cheie. Ei oricum ar trebui să schimbe butucul ca să nu ai tu o dublură.

Edited by -MARIN, 15 February 2019 - 11:09.


#20
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,681
  • Înscris: 22.05.2011

 -MARIN, on 15 februarie 2019 - 10:49, said:

jakota - Aia a fost bătaie de joc ce ai scris tu cu partajul și proprietarii ăia au pus oamenii pe drumuri degeaba. Ăia sunt mai nenorociți ca proprietarul inițiatorului.

De ce?   Bataie de joc la adresa cui?
Proprietarii aveau opinii diferite,  si s-a cazut de acord cu obtinerea celei mai bune oferte reale  din piata,   pret la care sa se  faca partajul.

PS.  Aici la munca,  se intampla la fel, in  ultimele luni au venit 2-3 comisii (cu agenti, potentiali clienti  etc...) sa evalueze spatiul,  chiria va expira in viitorul apropiat, se pare ca proprietarul e deschis si sa vanda  or sa bage alti chiriasi...  Sa vezi cum e sa caste ochii printre birouri, 15-20 de persoane,  in timp ce tu-ti vezi de treaba ta  Posted Image

Edited by jakota, 15 February 2019 - 11:00.


#21
-MARIN

-MARIN

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 8
  • Înscris: 15.02.2019
Ofertele de preț și la vânzări și la închirieri nu se fac așa iar la partaj trebuiau să se înțeleagă ăia altfel, nu să își bată joc de potențialii cumpărători sau chiriași punându-i pe drumuri pe ăia.

Edited by -MARIN, 15 February 2019 - 11:06.


#22
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,681
  • Înscris: 22.05.2011
Marine,
singura bataie de joc poate la adresa agentilor pusi pe ciupit ceva, ~90% din cei veniti, chiar daca anuntul preciza clar ca nu se lucreaza cu agentii/intermediari.

Initiator,  tre sa te intelegi cu proprietarul si cazut la pace cu el dpdv material ;  eu cred ca va fi bucuros ca ai dat un var/curatenie  , totusi - fara stirea sau acordul lui  nu se face asa ceva.

#23
vallyyy

vallyyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 12.02.2008
Lambriul a fost dat jos cu acordul lor,la momentul actual,am fost asigurat ca o sa primesc inapoi toti banii si ca daca totusi vreau sa ma razgandesc putem modifica contractul,ca am inteles eu gresit ca bannerul e comandat de mai multa vreme,ca asa ,ca pe dincolo,sincer la momentul actual nu stiu ce sa mai fac ,sunt confuz si am timp pana pe 25 februarie sa iau o hotarare definitiva

#24
-MARIN

-MARIN

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 8
  • Înscris: 15.02.2019
Modifică clauzele alea cum am scris eu mai sus și rămâi acolo, că poate durează și 1 an până vinde ăla.

Clauza cu rezilierea mărește-o la minim 60 de zile, tu cere 3 luni (90 de zile) ca să ai timp să îți vinzi marfa dacă vrea să te zboare proprietarul, dar sigur nu îl păcălești pe juristul ăla că el a făcut contractul și bagă clauză că dacă se vinde spațiul (de fapt apartamentul ăla) să rămâi în continuare și la noul proprietar până îți expiră contractul de închiriere.

Știe juristul ăla ce trebuie modificat și adăugat, tu doar îi spui că doar așa rămâi în continuare.

Dacă era sigur proprietarul că își ia banii repede pe apartamentul ăla vândut ca spațiu comercial nu se mai complica cu tine, este posibil să ceară preț de spațiu comercial (mult mai mare) chiar dacă este apartament și astea se dau FOARTE greu.

Mai spune-i lui juristul ăla care a făcut contractul că e pămpălău și prost și spune-i că a zis asta unul care făcea și revendicări prin centrul Bucureștiului (o să înțeleagă el) și spune-i să nu mai păcălească oamenii săraci (chiriașii) că nu ajunge milionar așa.

Edited by -MARIN, 15 February 2019 - 14:41.


#25
vallyyy

vallyyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 12.02.2008
Sincer sa fiu as vrea sa continui cu ei din simplu fapt ca spatiul are vad foarte bun si eu vad potential mare acolo.Continui doar daca sunt de acord cu clauzele respective, modificate evident,alte clauze ar mai fi de specificat ?
Ideea este ca eu sunt panicat,este prima mea afacere si eu voi ocupa toate functiile:administrator,angajat,femeie de serviciu etc. E greu la inceput de drum cu un buget relativ redus si uitandu-ma acum mai bine cat mi-ati deschis ochii,se vede ca mai am multe de invatat.Multumesc mult si astept cu mare interes daca mai aveti alte sfaturi

Edited by vallyyy, 15 February 2019 - 17:35.


#26
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014

 -MARIN, on 15 februarie 2019 - 09:03, said:

inițiator dacă mai citești pe aici reține - Când închiriezi în altă parte să te uiți în contract și să îi spui proprietarului să treacă preaviz de MINIM 60 de zile ca să ai timp să îți vinzi stocul de marfă și nu 10 zile, că în situația asta dacă te dă ăla afară îți aruncă și marfa ta nevândută dacă nu o iei repede din spațiul lui.

La vânzare să fie trecută clauză că noul proprietar care va cumpăra te va menține ca și chiriaș până expiră contractul tău de închiriere.

Îi spui proprietarului unde vei închiria după ce pleci de la ăsta de acum să treacă și clauzele astea, dacă nu vrea înseamnă că e un distrus care face foamea și - ATENȚIE - te va da afară imediat cum găsește alt chiriaș să îi dea chirie mai mare decât ia de la tine.

Preavizul scurt de 10 zile la spații comerciale tocmai de asta este trecut ca să zbori repede și în locul tău să vină alt chiriaș care plătește mai mult. Trăiesc din multe chirii din București, merg și prin tribunale și am fost mulți ani și patron de agenție imobiliară.

La preavizul de 10 zile proprietarul schimbă butucul uși în a 11 zi și tu nu mai ai CHEIE POTRIVITĂ să deschizi ușa și din CIVIL dai în PENAL dacă spargi ușa aia.
Cum schimba butucul usii ? El nu are cheie de la spatiu, doar chiriasul are, deci trebuie sa sparga usa ca sa schimbe butucul, si asta inseamna infractiune

#27
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014

 -MARIN, on 15 februarie 2019 - 09:03, said:

inițiator dacă mai citești pe aici reține - Când închiriezi în altă parte să te uiți în contract și să îi spui proprietarului să treacă preaviz de MINIM 60 de zile ca să ai timp să îți vinzi stocul de marfă și nu 10 zile, că în situația asta dacă te dă ăla afară îți aruncă și marfa ta nevândută dacă nu o iei repede din spațiul lui.

La vânzare să fie trecută clauză că noul proprietar care va cumpăra te va menține ca și chiriaș până expiră contractul tău de închiriere.

Îi spui proprietarului unde vei închiria după ce pleci de la ăsta de acum să treacă și clauzele astea, dacă nu vrea înseamnă că e un distrus care face foamea și - ATENȚIE - te va da afară imediat cum găsește alt chiriaș să îi dea chirie mai mare decât ia de la tine.

Preavizul scurt de 10 zile la spații comerciale tocmai de asta este trecut ca să zbori repede și în locul tău să vină alt chiriaș care plătește mai mult. Trăiesc din multe chirii din București, merg și prin tribunale și am fost mulți ani și patron de agenție imobiliară.

La preavizul de 10 zile proprietarul schimbă butucul uși în a 11 zi și tu nu mai ai CHEIE POTRIVITĂ să deschizi ușa și din CIVIL dai în PENAL dacă spargi ușa aia.
Cum schimba butucul usii, el nu are cheie  ptr ca atuni cand inchiriezi unei firme predai toate cheile , nu poti avea cheie( de la un magazin de exempl)sau chiriasul schimba butucul si deci iar tu ca proprietar nu ai cheie

 neamanole, on 09 ianuarie 2020 - 17:36, said:

Cum schimba butucul usii, el nu are cheie  ptr ca atuni cand inchiriezi unei firme predai toate cheile , nu poti avea cheie( de la un magazin de exempl)sau chiriasul schimba butucul si deci iar tu ca proprietar nu ai cheie
Te rog raspunde Marin, tot spui mereu ca esti patron de imobiliare, lamureste problema asta, cred ca intereseaza atat pe proprietari cat si pe chiriasi

#28
titi_steel

titi_steel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 31.12.2019

 neamanole, on 09 ianuarie 2020 - 17:39, said:


Cum schimba butucul usii, el nu are cheie  ptr ca atuni cand inchiriezi unei firme predai toate cheile , nu poti avea cheie( de la un magazin de exempl)sau chiriasul schimba butucul si deci iar tu ca proprietar nu ai cheie


Te rog raspunde Marin, tot spui mereu ca esti patron de imobiliare, lamureste problema asta, cred ca intereseaza atat pe proprietari cat si pe chiriasi

Te duci la nea Vasile si iti copiaza 100 de chei.

#29
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014
Ma duc la nea Vasile si imi copiaza 100 chei , dupa care chiriasul schimba butucul. Tu gandesti inainte sa dai un raspuns?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate