Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 

Reziliere contract inchiriere spatiu comercial

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
vallyyy

vallyyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 12.02.2008
Buna seara ! Am inchiriat recent un spatiu comercial pe o perioada de 2 ani. Contractul este incheiat pe 17 ianuarie 2019 si perioada contractuala incepe de pe data de 01.03.2019- 2021. Spatiul este un apartament compartimentat,2 intrari,eu am inchiriat doar o camera cu o intrare,cu cealalta parte nu am treaba,poate fi inchiriata catre alta societate,nu ma priveste. Acum ma trezesc cu un banner in jurul usilor ( De vanzare sau inchiriere),deci oamenii au intentia sa vanda tot spatiul in cazul in care nu mai gasesc cel de-al doilea chirias (eu nu am fost informat in privinta asta in niciun fel la incheierea contractului)
La rezilierea contractului,este specificata urmatoarea clauza (vezi foto).Acum analizand,eu deduc ca in cazul vanzarii contractul devine nul si eu sunt evacuat.Poate nu ma pricep eu indeajuns sa interpretez clauza,d-aia va cer o parere avizata

Attached Files



#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Daca acel contract de inchiriere este facut cum trebuie si eventualii cumparatori trebuie sa il respecte.

#3
greenvision

greenvision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,120
  • Înscris: 03.01.2010
Inceteaza ctr. de inchiriere in caz de vanzare. Oricum poate denunta unilateral, iar termenul de 10 zile nu cred ca te linisteste

#4
vallyyy

vallyyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 12.02.2008
Deci am interpretat bine clauza de la punctul e), o sa il reziliez eu linistit acum pentru ca nu are rost sa ma mai complic(nu am apucat sa iau casa de marcat,mobilier,stoc etc) ,sper doar sa imi pot recupera banii dati pt avans

#5
greenvision

greenvision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,120
  • Înscris: 03.01.2010
Ai aceasta posibilitate?

#6
vallyyy

vallyyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 12.02.2008
Sper cu vorba buna,desi nu stii niciodata cu ce fel de oameni ai de-a face

#7
-MARIN

-MARIN

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 8
  • Înscris: 15.02.2019
Trebuia să citești bine contractul înainte de a închiria. Este făcut bine și este făcut de cine se pricepe, am făcut și eu contracte și de închiriere și altele. Nu știu în ce oraș ai închiriat și în ce zonă dar dacă este în București și în funcție de prețul cerut de proprietar s-ar putea să dureze și 6 luni până vinde ăla.

Singura soluție pe care o ai până vinde ăla este ori să îți continui activitatea acolo ori să pleci, nu poți împiedica nici vânzarea spațiului ne plecând de acolo nici rezilierea contractului pe care o poate face ăla și în baza clauzei f (preavizul de 10 zile), nu numai clauza e (vânzare).

Sunt 100% convins că nici nu ai citit contractul ăla când l-ai semnat și ai semnat ca primarul, nu trebuia să închiriezi cu clauzele alea, data viitoare când închiriezi cere proprietarului să șteargă clauze din astea și dacă nu vrea caută în altă parte.

Edited by -MARIN, 15 February 2019 - 00:23.


#8
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 06.09.2004
nu stiu cum ai semnat contractul ala, este probabil cel mai dezavantajos contract de inchiriere pe care l-am vazut. pt chirias, cel putin.

#9
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postvallyyy, on 14 februarie 2019 - 23:36, said:

Sper cu vorba buna,desi nu stii niciodata cu ce fel de oameni ai de-a face
Aha, fix cu vorba buna functioneaza contractele pe care le semnezi. Go-go, ai un viitor "beton". Vorba (buna), vine... Startap, ceva?

Ba, cand rahat pansat veti invata sa cititi ceea ce semnati si sa va asumati acest lucru?! La pul*vara?

Edited by dexterash, 15 February 2019 - 02:41.


#10
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Cel mai bine e sa caut alt spatiu, sa iti recuperezi banii si adio.
Eu stiam ca in cazul inchirierii unei locuinte preavizul trebuie sa fie de 60 zile. Dar asta nu te incalzeste deloc. Ai semnat contractul in care apare previzul de 10 zile. Este incorect dar nu merita un proces.
Banuiesc ca proprietarul joaca la 2 capete:
El de fapt vrea sa vanda dar s-a gandit ca pana gaseste cumparator, sa nu tina spatiul degeaba, sa ii mai aduca un ban. Nu e de condamnat pentru asta, spatiul e al lui, il administreaza cum vrea.
Ai gresit cand ai acceptat termenii contractului sau mai simplu, ai avut ghinion.

#11
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,721
  • Înscris: 01.12.2018

View Postaltuser09, on 15 februarie 2019 - 06:17, said:

Ai gresit cand ai acceptat termenii contractului sau mai simplu, ai avut ghinion.
Eu nu cred ca a fost tepuit.
Cred ca a fost informat de intentia reala a proprietarului si si-a asumat riscurile aferente.
Cel mai probabil chiria este modica, proprietarul ceva ruda cu el si pretul cerut este baban, proprietarul negrabindu-se sa-l valorifice imediat.

#12
-MARIN

-MARIN

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 8
  • Înscris: 15.02.2019
inițiator dacă mai citești pe aici reține - Când închiriezi în altă parte să te uiți în contract și să îi spui proprietarului să treacă preaviz de MINIM 60 de zile ca să ai timp să îți vinzi stocul de marfă și nu 10 zile, că în situația asta dacă te dă ăla afară îți aruncă și marfa ta nevândută dacă nu o iei repede din spațiul lui.

La vânzare să fie trecută clauză că noul proprietar care va cumpăra te va menține ca și chiriaș până expiră contractul tău de închiriere.

Îi spui proprietarului unde vei închiria după ce pleci de la ăsta de acum să treacă și clauzele astea, dacă nu vrea înseamnă că e un distrus care face foamea și - ATENȚIE - te va da afară imediat cum găsește alt chiriaș să îi dea chirie mai mare decât ia de la tine.

Preavizul scurt de 10 zile la spații comerciale tocmai de asta este trecut ca să zbori repede și în locul tău să vină alt chiriaș care plătește mai mult. Trăiesc din multe chirii din București, merg și prin tribunale și am fost mulți ani și patron de agenție imobiliară.

La preavizul de 10 zile proprietarul schimbă butucul uși în a 11 zi și tu nu mai ai CHEIE POTRIVITĂ să deschizi ușa și din CIVIL dai în PENAL dacă spargi ușa aia.

Edited by -MARIN, 15 February 2019 - 09:17.


#13
vallyyy

vallyyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 12.02.2008
Nu am fost informat verbal de proprietar ca are intentia de a vinde,eu cand am inchiriat acest spatiu nici anunt nu era, am facut rost de numarul de telefon de prin vecini.
I-am contactat astazi ,adica pe jurist,caci au jurist si mi-a spus ca putem discuta abia pe 25 februarie cand vine din concediu,ca trebuie sa fie prezent el si proprietara. Acum nu stiu cum sa fac,le-as da cheia si astazi ,sper sa nu se trezeasca sa zica ca i-am tinut spatiul ocupat o luna,desi practic pana pe 25 februarie se fac 2 saptamani de cand am cheia pe mana.Ce nu am inteles eu contractul este facut pe ianuarie dar eu am semnat si primit cheia in februarie,adica acum fix acum o saptamana

Edited by vallyyy, 15 February 2019 - 10:19.


#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Există vreun comerciant care să nu schimbe butucul ușii înainte de a aduce marfa în spațiu? Pentru ce ai lăza acces nelimitat oricărei persoane care ar putea, de-a lungul timpului, să fi avut acces la acea cheie?

vallyyy, contractul ăla e făcut în așa fel încât să pleci din spațiu foarte repede. Vezi ce șanse ai să renunți la el dar de recuperat avansul e puțin probabil.

#15
karapok

karapok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 07.08.2017

View Postvallyyy, on 15 februarie 2019 - 10:16, said:

Nu am fost informat verbal de proprietar ca are intentia de a vinde,eu cand am inchiriat acest spatiu nici anunt nu era, am facut rost de numarul de telefon de prin vecini.
I-am contactat astazi ,adica pe jurist,caci au jurist si mi-a spus ca putem discuta abia pe 25 februarie cand vine din concediu,ca trebuie sa fie prezent el si proprietara. Acum nu stiu cum sa fac,le-as da cheia si astazi ,sper sa nu se trezeasca sa zica ca i-am tinut spatiul ocupat o luna,desi practic pana pe 25 februarie se fac 2 saptamani de cand am cheia pe mana.Ce nu am inteles eu contractul este facut pe ianuarie dar eu am semnat si primit cheia in februarie,adica acum fix acum o saptamana


Data viitoare citeste bine contractul, acum asta este, dar pe viitor procedeaza ca la carte, cand semnezi, cand primesti cheia faci un proces verbal, subsemnata societate, om, firma, etc, am primit cheia de la spatiu pe data de, efectiv am intrat in posesia spatiului pe data X, acum cine sa mai te creada pe tine sau pe ei, ei pot sa spuna ca ti-au dat cheia la semnarea contractului, iti doresc succes,sper sa iti iei avansul inapoi si sa gasesti un spatiu bun si atentie la contract, ca daca nu deschizi ochii....

#16
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 22.05.2011
Trebui sa vorbesti intai cu proprietarul, sa vezi exact ce doreste, si cum te afecteaza pe tine.

Cel mai important e sa-ti faci bine calculele,  sa stii exact cat te costa o eventuala mutare rapida...

Initiatorul n-a zis nimic de vre-o marfa...   poate sunt doar 2 PC-uri..

Eu am fost in situatia in care s-a dat anunt, si vizionari  doar pt a stabili exact valoarea de piata(cea mai buna oferta ) pt ca proprietarii sa faca partajul.
Chiriasul a fost informat din timp,   si a suferit doar deranjul unor vizionari,  atat

Edited by jakota, 15 February 2019 - 10:30.


#17
vallyyy

vallyyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 12.02.2008
Nu am stoc,mobila,nu am nimic ,spatiul este absolut gol,doar am dat un lambriu rupt jos si am dat o lavabila

#18
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 22.05.2011

View Postvallyyy, on 15 februarie 2019 - 10:39, said:

Nu am stoc,mobila,nu am nimic ,spatiul este absolut gol,doar am dat un lambriu rupt jos si am dat o lavabila

Proprietarul stie?  (ca ai dat jos lambriu +lavabila)   Asta era treaba proprietarului,  sau sa-ti scada din chirie, costul materiale/manopera..

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate