Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Durata de viata SSD !

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#37
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,610
  • Înscris: 25.04.2007

View Postc6t9, on 26 ianuarie 2019 - 12:49, said:

Am destui prieteni fani WD. Le schimbau la 1-2 ani, până toți au ajuns să folosească numai Red (par mai ok, dar sunt foarte lente) și SSD-uri (aici am căzut de acord toți că Samsung).

Eu am peste 10 harduri. Unele dublate integral. WD sunt singurele care au căzut treptat. Mi se pare o coincidență mult prea mare. În cele externe oricum până și conexiunile sunt proprietare și practic devin mobilier. Pentru că WD este unul dintre producătorii triști care se chinuie să te forțeze la tot felul de rahaturi.

Intel ar fi putut să dețină poziția de lider și să fie unde este Samsung acum, dar politica idioată a marginalizat produsele treptat.
Eu nu am avut in 29 de ani decat discuri WD si nu mai pot nici macar aproxima numarul lor, cateva zeci cred, cu exceptia a doua discuri dure. Un Seagate de 20 MB (doua zeci de mega bytes, adica vreo 26 dischete de 740 kB incapeau pe el), primul meu HDD pus pe un Junior XT construit de mine in 1989 cu procesor i8086 si un HDD IBM de 40 G care s-a stricat in cateva zile de la achizitie si pe care mi l-a schimbat magazinul fara discutii pe un WD. Fusese un lot prost de IBM-uri.
In rest, din cele cateva zeci de WD-uri, doar doua mi-au crapat. Un green de 2 T, din primele green-uri, stricat in garantie si schimbat de Emag cu un alt green din generatia urmatoare. Asta s-a stricat treptat, in cateva zile, incat am putut salva totul de pe el dar cu mari eforturi. Al doilea stricat a fost tot un green de 2 T dar si mai nou ca generatie (EZRX) care a crapat al naibii la cateva saptamani dupa ce a iesit din garantie, deodata, n-am mai putut recupera nimic si mi-a parut rau de colectia mare de carti digitale plus favoritele (linkurile) din IE. L-am inlocuit cu un HDD identic, tot 2 T ezrx scos dintr-un My Boock WD extern, asa ca nu inteleg ce conexiuni proprietare zici ca sunt la WD, cel putin la cele de 3,5 inch de care vorbesc.
Deci am motivele mele sa am incredere in Western Digital.
Apropo de viteza WD Red, nu e chiar asa mica. Eu am in PC doua de 4 T si cand erau noi, deci goale, la testul de viteza cu BlackMagicDesign disk speed test imi dadeau peste 150 MB/s si la scris si la citit. Ca sa vezi ca nu am exagerat, am facut acum un test pe unul din ele care e plin cu 33% si cat o fi el de fragmentat si mi-au iesit peste 140 MB/s la scris/citit. Poate ca tu vorbesti de prima generatie de red. Uite si dovada:

Attached Files



#38
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,170
  • Înscris: 06.02.2011

View Postbuyonevideo, on 26 ianuarie 2019 - 14:31, said:

Nu ai spus la ce si cit folosesti calculatorul si SSD-ul.
Il folosesc la un laptop de gaming, deci jocuri, navigare internet, filme si o ora doua pe zi torenti(download/upload) teoretic doar download-ul ar trebui sa se ia in considerare ca restul doar citeste...

Edited by maladetz, 26 January 2019 - 15:28.


#39
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Lol, restul doar citeste.... nope Posted Image
La jocuri salveaza ceva mai putin, intr-adevar.
Dar mai pui un update jocuri.... deci mai scrie
Navigare - salveaza cam fiecare byte vizitat pe net, deci mai adaugi si de aici...
Apoi windows.....
Oricum, la 1 tb, folosire medie.... cel putin 6-7 ani te tine fara probleme.
Oricum, este foarte recomandat:
1. sa nu tii pe un mediu instabil ceva care iti pare rau daca pierzi (nu ca SSD ar fi instabil, dar unul vechi de 6-8 ani....)
2. sa ai backup.

Edited by buyonevideo, 26 January 2019 - 15:38.


#40
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004

View Postmaladetz, on 26 ianuarie 2019 - 13:22, said:


La ce "rahaturi" anume forteaza WD? Din ce am citit Samsung vad ca este lider in SSD-uri, Intel ar fi pe locul doi...
Daca ar fi sa faci un top5 al producatorilor de ssd-uri  care ar fi? WD s-ar afla in acel top?


Intr-adevar SSD-urile WD green nu sunt prea stralucite, nu prea inteleg ce a fost in capul lor de au scos asa ceva pe piata, am vazut totusi ca viteza de citire e bunicica, teoretic ar trebui sa imbunatateasca rularea windows-ului...

Au tot felul de modele scoase, mizează pe faptul că oamenii nu știu prea multe și cumpără. Iar cele externe folosesc numai la ei niște conexiuni proprietare care le fac piese de mobilier.

Este adevărat că red sunt mai lente din fire, dar s-au dovedit și mai rezistente.

Eu sunt unul dintre cei care dacă ar fi obligat să ia WD, s-ar uita foarte atent la ce cumpără. Dar cel mai probabil n-aș mai lua. WD și LG sunt firmele care la mine, la absolut tot, au cel mai trist istoric.

La SSD, Samsung este destul de competitiv la prețuri acum. Și sunt cu atât de puține probleme, încât pot fi luate și din alte surse la prețuri mai mici.

Știu că mereu apar discuții cu WD, însă situația nu s-a schimbat. Asta e.

#41
01252019

01252019

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.01.2019

View Postmaladetz, on 25 ianuarie 2019 - 23:35, said:

Salutare,
Desi poate s-a mai discutat pe forum totusi ce am gasit nu a fost foarte concludent. Deoarece vreau sa trec(sunt cumva si nevoit) la SSD ca unitate principala as vrea sa stiu la ce sa la ma astept de la durata lui de viata. De ex m-am uitat la WD datorita faptului ca sunt ceva mai ieftine si sunt un nume greu cel putln pe partea de HDD-uri, nu stiu cat de buni sunt pe SSD-uri, am deja un ssd WD 256GB care vad ca in doar o luna de functionare doar cu windows, drivere si programe pe el s-a scris deja 900GB, nu pot sa-mi explic de unde atata informatie scrisa...
Poate sunt membri ai forumului care au folosit SSD-uri pentru perioade mari de timp si pot veni cu exemple clare, cu cat s-a scris pe ele, de cat timp le au sau daca sunt si exemple negative in care au murit fara sa anunte luand toate datele cu ele pe cealalta lume.

Multumesc anticipat!
Nu trebuie sa te documentezi prea mult. Cumperi Intel, Samsung sau oricare alta firma care ofera 60 luni garantie (musai un magazin serios cu garantiile). Elementul cheie, ca durata de viata, este Total Bytes Written (TBW), care trebuie sa fie cat mai mare. Apoi pretul, sa te incadrezi in buget.
Daca nu scrii zilnic prosteste pe ele (fisiere mari, filme, rahaturi temporare de ordinul GB) si ii lasi un minim 25% spatiu liber pentru TRIM, un SSD este cu mult mai fiabil ca un hard clasic. O sa te plictisesti de el.

Edited by 01252019, 26 January 2019 - 16:32.


#42
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,610
  • Înscris: 25.04.2007
Un joc cum e ArmedAsault 3 salveaza fisiere si de 50 MB in functie de teren, misiune, evenimente, obiecte, etc. Imaginati-va cateva zeci bune de save-uri intr-o sesiune de joc pe zi, deci poti depasi 1-3 G scrisi in acea zi. Dar tot nu trebuie sa-ti faci griji in privinta vietii noilor SSD-uri de cel putin 500 G capacitate. Samsung EVO 860 de 1 T are "viata" teoretica de 600 TB scrisi, conform cu ceea ce scriu ei pe site. Cat trebuie sa scrii pe el intr-o zi ca sa-l omori in 10 ani? 600000 : 10 : 365 = 164,38 GB. Nu prea ai cum scrie atat, zi de zi. Chiar si cele mici de 250 G tot din seria EVO 860, au viata lunga, dar de 4 ori mai mica. Iar seria EVO 850 are viata la jumatate ca seria 860. In 5 ani probabil ca o sa ne luam unele de 10 T la pretul celor de acum, iar pe astea de 250-500 ori le donam, ori le aruncam.
Clientii de torrente nu scriu decat putin la upload.

p.s. la ce am zis mai sus despre vitexa HDD WD Red, trebuie sa specific ca am facut testul pe discul mai vechi. Pe discul nou RED, am obtinut viteze de 175 MB/s scris/citit, e drept ca este putin ocupat.

Edited by Cousteau, 26 January 2019 - 16:38.


#43
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Așa mă gândeam ieri când citisem topicul, că moare tehnologia înaintea celui pe care îl am. OP n-am făcut niciodată. Spațiul este veșnic în roșu și după 20k de ore este 98/100. Samsung 1TB.

Legat de red, păi sunt alea care nu s-au mai stricat, deci de demult :)

#44
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,170
  • Înscris: 06.02.2011

View Post01252019, on 26 ianuarie 2019 - 16:31, said:

Nu trebuie sa te documentezi prea mult. Cumperi Intel, Samsung sau oricare alta firma care ofera 60 luni garantie (musai un magazin serios cu garantiile). Elementul cheie, ca durata de viata, este Total Bytes Written (TBW), care trebuie sa fie cat mai mare. Apoi pretul, sa te incadrezi in buget.
Daca nu scrii zilnic prosteste pe ele (fisiere mari, filme, rahaturi temporare de ordinul GB) si ii lasi un minim 25% spatiu liber pentru TRIM, un SSD este cu mult mai fiabil ca un hard clasic. O sa te plictisesti de el.
Multumesc de raspuns, ma tenteaza samsung 850evo 1TB insa e aproape dublu la pret fata de un WD 1TB , ambele au 5 ani garantie insa samsung ofera 150TBW pe cand WD 400TBW. Sa incerce WD sa incante clientii cu cifrele alea?

#45
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postmaladetz, on 26 ianuarie 2019 - 16:54, said:

ma tenteaza samsung 850evo 1TB
Banuiesc ca esti masochisd daca vrei SSD pentru stocare :). Pe nici un sistem nu am doar SSD, mi se pare o risipa de bani sa nu il folosesc la intraga capacitate. HDD pentru stocare, SSD pentru SO, ai si spatiu si viteza.

#46
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,170
  • Înscris: 06.02.2011

View Postlucifer76, on 26 ianuarie 2019 - 17:24, said:

Banuiesc ca esti masochisd daca vrei SSD pentru stocare Posted Image. Pe nici un sistem nu am doar SSD, mi se pare o risipa de bani sa nu il folosesc la intraga capacitate. HDD pentru stocare, SSD pentru SO, ai si spatiu si viteza.
Din pacate sunt nevoit pentru ca nu am alta varianta decat sa repar slotul sata de pe placa de baza a laptop-ului ceea ce probabil ma ajunge mai mult decat un SSD de 1TB. Da, initial am avut SSD si SSHD insa SSHD-ul a murit din cauza acelui slot defect(din cauza mea, nu am fost destul de atent), asa ca am ramas doar cu slotul M2. Slotul in sine nu e deteriorat ci doar suportul de deasupra ce tine cablul panglica in slot insa e de ajuns sa-mi distruga orice HDD, daca ai vreo idee in a remedia problema ti-as fi recunoscator.
Tocmai de asta ma intereseaza durata de viata a unui SSD , pentru ca va fi mediul de stocare principal si cu siguranta mai sunt persoane in situatia mea poate din alte motive vor sa treaca doar pe SSD si vor sa stie la ce sa se astepte si cat se pot baza pe acest SSD. Poate acest topic va ajuta in timp mai multa lume in a capata o idee cu privire la cat de fiabile sunt SSD-urile.
Acum stau pe un SSD de 250 WD si pot sa zic ca jocurile se incarca mult mai rapid decat pe SSHD plus ca e mai silentios, nu se mai aude caraitul HDD-ului, asta ca un plus pentru a justifica banii in plus pe care oricum trebuie sa-i scot din buzunar :)

#47
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Eu am vreo 3 HDD-uri din laptopuri puse in rackuri USB externe. Acolo tin colectia de filme, poze, kituri, etc.

Am incercat cateva joace pe SSD, nu am vazut vreo diferenta semnificativa incat sa ma dea pe spate. Poate depinde de joc, dar pentru cateva secunde castigate, nu as da atatia bani.

Dar daca nu ai de ales, ia SSD mai mare, macar pentru fiabilitatea superioara. Ca pentru SO e destul si unul de 60, daca nu ai scrieri prea multe.

#48
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,170
  • Înscris: 06.02.2011

View Postlucifer76, on 26 ianuarie 2019 - 18:42, said:

Eu am vreo 3 HDD-uri din laptopuri puse in rackuri USB externe. Acolo tin colectia de filme, poze, kituri, etc.

Am incercat cateva joace pe SSD, nu am vazut vreo diferenta semnificativa incat sa ma dea pe spate. Poate depinde de joc, dar pentru cateva secunde castigate, nu as da atatia bani.

Dar daca nu ai de ales, ia SSD mai mare, macar pentru fiabilitatea superioara. Ca pentru SO e destul si unul de 60, daca nu ai scrieri prea multe.
Ar fi bine sa ajunga 60GB pt SO insa cu drivere si tot felul de programele se duce lejer in vreo 70GB, poate daca dezactivezi system restore mai castigi ceva spatiu....
Chiar acum am verificat 22GB windows si alti 54GB programe, drivere, ce mai este salvat pe desktop la care se mai adauga si system restore si pagefile plus alte chestii temporare...
Incearca sa joci dota2 de pe un hdd de 5400rpm sa vezi cum se blocheaza si cat ai de asteptat, jocul incepe si la tine inca incarca.

Edited by maladetz, 26 January 2019 - 20:27.


#49
florynsv

florynsv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 09.08.2009
Il am din august 2014 intai in calculatorul vechi si apoi din decembrie 2014 in calculatorul de acum. Nici o problema cu el.

Attached Files

  • Attached File  SSD.jpg   951.02K   34 downloads


#50
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,170
  • Înscris: 06.02.2011

View Postflorynsv, on 26 ianuarie 2019 - 20:29, said:

Il am din august 2014 intai in calculatorul vechi si apoi din decembrie 2014 in calculatorul de acum. Nici o problema cu el.
Vad ca ai scris doar 7TB pe el in 4 ani, banuiesc ca nu l-ai folosit foarte intens si ai avut windows7 pe el probabil ca la mine cu windows10 scrie de rupe, intr-o luna are deja 900GB.

#51
florynsv

florynsv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 09.08.2009
Calculatorul merge in medie cam 3 ore pe zi, la sfarsit de saptamana merge uneori si 12 ore. Intr-adevar il folosesc in general doar pentru windows si programe, jocurile si restul le bag pe hdd, doua WD unul de 1tb si celalalt de 2tb.

Edited by florynsv, 26 January 2019 - 21:19.


#52
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,170
  • Înscris: 06.02.2011
Mie in AIDA64imi arata 918GB in 28 zile, totusi in parametril SMART imi arata 253GB dar care nu-si schimba valoarea desi am mai pus ceva filme pe el, SSD Life nu stiu din ce motiv imi arata doar starea SSD-ului ca e buna si atat, nimic altceva, spune ca din nu stiu ce motive nu poate sa dea alte informatii.

Attached Files


Edited by maladetz, 26 January 2019 - 21:43.


#53
SEPTEMBER9

SEPTEMBER9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 21.11.2018
Eu am avut doar Samsung, dar am inteles ca si Intel face treaba buna. Te uiti si tu la pret.
Despre WD sa spuna cei care au avut.

#54
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postmaladetz, on 26 ianuarie 2019 - 21:41, said:

Mie in AIDA64imi arata 918GB in 28 zile, totusi in parametril SMART imi arata 253GB dar care nu-si schimba valoarea desi am mai pus ceva filme pe el,
Beleste ochii cu atentie :) Arata 2067, dar depinde cum se calculeaza, poate e in hexa.

View Postmaladetz, on 26 ianuarie 2019 - 20:59, said:

Vad ca ai scris doar 7TB pe el in 4 ani, banuiesc ca nu l-ai folosit foarte intens si ai avut windows7 pe el probabil ca la mine cu windows10 scrie de rupe, intr-o luna are deja 900GB.
Depinde, in celalalt laptop am setat ca tot ce se downloadeaza sa mearga pe hdd. La fel si swap-ul. La un moment dat pusesem cache-ul si profilul de la Firefox pe hdd, la fel temp-ul de la windows, dar nu era cine stie ce chestie.
Deci, 8 ore pe zi, cu destul iutub (care downloadeaza fiecare clip in cache), cu destul browsing, mai mult de 7 giga pe zi nu am vazut sa scrie. In ritmul asta, tine mult si bine.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate