Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Durata de viata SSD !

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#1
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011
Salutare,
Desi poate s-a mai discutat pe forum totusi ce am gasit nu a fost foarte concludent. Deoarece vreau sa trec(sunt cumva si nevoit) la SSD ca unitate principala as vrea sa stiu la ce sa la ma astept de la durata lui de viata. De ex m-am uitat la WD datorita faptului ca sunt ceva mai ieftine si sunt un nume greu cel putln pe partea de HDD-uri, nu stiu cat de buni sunt pe SSD-uri, am deja un ssd WD 256GB care vad ca in doar o luna de functionare doar cu windows, drivere si programe pe el s-a scris deja 900GB, nu pot sa-mi explic de unde atata informatie scrisa...
Poate sunt membri ai forumului care au folosit SSD-uri pentru perioade mari de timp si pot veni cu exemple clare, cu cat s-a scris pe ele, de cat timp le au sau daca sunt si exemple negative in care au murit fara sa anunte luand toate datele cu ele pe cealalta lume.

Multumesc anticipat!

#2
vidiandrei

vidiandrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 11.09.2018
Eu folosesc un SSD Samsung EVO 800 nu stiu cat... 840 sau 850 ceva de genul. Il am ca SH de la cineva. In total a fost folosit cativa ani. Nu stiu cat l-am folosit, nici nu ma intereseaza, merge totul bine si sunt multumit de el. Cand o sa schimb laptopul (care e antic) o sa-mi iau altul tot de la samsung.

SSD-urile astea noi, mai ales alea de calitate, sunt facute sa tina... Nu mai sunt ca primele generatii...

#3
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Vezi la caracteristici: (TBW) Total Bytes Written ... wd green de 480gb vad ca are 80TB... , wd blue e mai fiabil, are 200tb. Eu in 2 luni am scris 1TB insa am avut multe transferuri, niste jocuri, etc. De atunci nu mai am mare lucru de facut ... deci cred ca ma tine lejer cel putin 5 ani cat are garantia (samsung 860 evo).

#4
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 vidiandrei, on 25 ianuarie 2019 - 23:37, said:

Eu folosesc un SSD Samsung EVO 800 nu stiu cat... 840 sau 850 ceva de genul. Il am ca SH de la cineva. In total a fost folosit cativa ani. Nu stiu cat l-am folosit, nici nu ma intereseaza, merge totul bine si sunt multumit de el. Cand o sa schimb laptopul (care e antic) o sa-mi iau altul tot de la samsung.

SSD-urile astea noi, mai ales alea de calitate, sunt facute sa tina... Nu mai sunt ca primele generatii...

samsung nu mai fac laptopuri :|....din pacate :(

#5
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011

 TruculMagic, on 25 ianuarie 2019 - 23:39, said:

Vezi la caracteristici: (TBW) Total Bytes Written ... wd green de 480gb vad ca are 80TB... , wd blue e mai fiabil, are 200tb. Eu in 2 luni am scris 1TB insa am avut multe transferuri, niste jocuri, etc. De atunci nu mai am mare lucru de facut ... deci cred ca ma tine lejer cel putin 5 ani cat are garantia (samsung 860 evo).
La mine nu stiu cum naiba a scris aproape 1TB in numai o luna doar windows, drivere, programe si doua jocuri....
Ma tenteaza si pe mine samsung-ul dar varianta de 1TB e cam piperata la pret in comparatie cu WD Blue.

#6
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
Și eu folosesc SSD de ani de zile, pe post de discuri unice în sistem, și în general ca "simplu cetățean" așteaptă-te la cam aceeași fiabilitate (sau chiar mai bună) ca la HDD. Adică, e mai probabil să ți se strice HDD-ul (mai ales de la șocuri).

#7
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Depinde de foarte multi factori si noroc.

Am un SSD Adata nu mai stiu de care, 64GB, care a rezistat saracul in vreo 3 PC-uri (5-6 ani). Si inca rezista, n-a crapat.

Altii au avut baiuri cu ADATA

Acum am un Samsung 970, sper sa tina pana albesc Posted Image

Pe Samsung am 0.6TB scrisi intr-o saptamana. Adica instalat Windows si lucrat, n-am avut timp de jocuri si altele.

Edited by Lex404, 26 January 2019 - 00:01.


#8
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Ca principal, daca inseamna ce ar trebui, adica stocare, SSD-ul este durere. Merge tare si moare repede. Pentru SO, este un musai. Si daca crapa, ce?! Iei altul, show must go on.

#9
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 YOUR_GOD, on 26 ianuarie 2019 - 00:08, said:

Ca principal, daca inseamna ce ar trebui, adica stocare, SSD-ul este durere. Merge tare si moare repede. Pentru SO, este un musai. Si daca crapa, ce?! Iei altul, show must go on.

Inca nu am vazut astfel de probleme. Si un ssd cu cat e mai mare ca stocare, e mai fiabil, asa ziceau unii intr-un articol. Multi folosesc ssd-uri de peste 5-6 ani si nu au nimic. Iar la samsung ai 5 ani garantie.

https://www.pcgarage...ta-iii-25-inch/

Pare foarte interesant... la acest pret.

#10
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011

 TruculMagic, on 26 ianuarie 2019 - 00:26, said:


Inca nu am vazut astfel de probleme. Si un ssd cu cat e mai mare ca stocare, e mai fiabil, asa ziceau unii intr-un articol. Multi folosesc ssd-uri de peste 5-6 ani si nu au nimic. Iar la samsung ai 5 ani garantie.

https://www.pcgarage...ta-iii-25-inch/

Pare foarte interesant... la acest pret.
Foarte bun pret insa mie mi-ar trebui un M.2... . Am vazut ca si WD au 5 ani garantie.

 YOUR_GOD, on 26 ianuarie 2019 - 00:08, said:

Ca principal, daca inseamna ce ar trebui, adica stocare, SSD-ul este durere. Merge tare si moare repede. Pentru SO, este un musai. Si daca crapa, ce?! Iei altul, show must go on.
De ce ar fi durere SSD-ul ca stocare? Ai avut sau ai vreun prieten care a trecut printr-o experienta negativa legata de SSD?

#11
SEPTEMBER9

SEPTEMBER9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 21.11.2018
Te tine vreo 10 ani. More or less. In functie de cat scrii pe el.

#12
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011

 SEPTEMBER9, on 26 ianuarie 2019 - 00:50, said:

Te tine vreo 10 ani. More or less. In functie de cat scrii pe el.
10 ani e o durata buna, multumesc de raspuns.

#13
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

 maladetz, on 26 ianuarie 2019 - 00:39, said:

Printr-un upgrade serios, am primit si doua SSD-uri din prima generatie de astfel de componente. Stiu ca s-au facut multe imbunatatiri intre timp, dar fara vreun avertisment, bad-uri cu fac HDD-urile, a murit unul, cel mai folosit. Nu am putut face nimic, nici eu, nici altcineva mai priceput. Aveam doua parole care trebuiau scoase. S-au pierdut si procedura de reinitializare a fost complicata. Un HDD nu ar fi facut asta. Avem unele de peste 10 ani.

#14
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011

 YOUR_GOD, on 26 ianuarie 2019 - 01:15, said:

Printr-un upgrade serios, am primit si doua SSD-uri din prima generatie de astfel de componente. Stiu ca s-au facut multe imbunatatiri intre timp, dar fara vreun avertisment, bad-uri cu fac HDD-urile, a murit unul, cel mai folosit. Nu am putut face nimic, nici eu, nici altcineva mai priceput. Aveam doua parole care trebuiau scoase. S-au pierdut si procedura de reinitializare a fost complicata. Un HDD nu ar fi facut asta. Avem unele de peste 10 ani.
Ai idee cat s-a scris pe cel care a murit si cat timp a functionat? Intr-adevar asta e partea nasoala, cand se duc nu prea ai timp de reactie, insa daca tii tot timpul un soft de monitorizare cum e Hard disk sentinel care face pop-up imediat ce ai intrat in windows si care iti arata starea SSD-ului poate ai timp sa faci backup, totusi mi-e greu sa cred ca un SSD care are 100% health cade a doua zi din senin.

#15
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Nu mai stiu. Eu am lucrat cu el si, orbit fiind de timpii de raspuns, nu am luat in calcul si monitorizarea sa. Sincer, fiind la inceput, am crezut ca aceasta tehnologie vine numai cu plusuri. Back up-ul nu intra in discutie.

#16
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
1TB. Samsung. 20k de ore. 98 uzură. Cred că va rezista mai mult decât tehnologia. Și lucrează veșnic la 25°C.
Numai Samsung am folosit, e drept. Merg încă toate.

Sper să țină mai bine SSD la WD decât hardurile. Absolut toate WD au avut probleme.

#17
SEPTEMBER9

SEPTEMBER9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 21.11.2018

 maladetz, on 26 ianuarie 2019 - 01:33, said:

Ai idee cat s-a scris pe cel care a murit si cat timp a functionat? Intr-adevar asta e partea nasoala, cand se duc nu prea ai timp de reactie, insa daca tii tot timpul un soft de monitorizare cum e Hard disk sentinel care face pop-up imediat ce ai intrat in windows si care iti arata starea SSD-ului poate ai timp sa faci backup, totusi mi-e greu sa cred ca un SSD care are 100% health cade a doua zi din senin.
Pentru SSD-uri, Hard Disk Sentinel nu prea e relevant. Mai de graba, programul SSD Life.

#18
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011

 c6t9, on 26 ianuarie 2019 - 01:55, said:

1TB. Samsung. 20k de ore. 98 uzură. Cred că va rezista mai mult decât tehnologia. Și lucrează veșnic la 25°C.
Numai Samsung am folosit, e drept. Merg încă toate.

Sper să țină mai bine SSD la WD decât hardurile. Absolut toate WD au avut probleme.
Culmea e ca pe mine WD nu m-a dezamagit niciodata, am HDD de 160GB din 2006 care inca functioneaza in schimb cu seagate am avut doar experiente neplacute. Intr-adevar samsung au o tehnologie mai buna decat WD care e 3D nand fata V nand dar sunt si ceva mai scumpi, eu credeam ca tine doar de viteza insa daca durata de viata e mai mare probabil merita diferenta de bani....

 SEPTEMBER9, on 26 ianuarie 2019 - 01:58, said:

Pentru SSD-uri, Hard Disk Sentinel nu prea e relevant. Mai de graba, programul SSD Life.
Din pacate ssdlife nu ofera prea multe informatii la ssd-urile WD , imi spune doar ca e healthy, dar nici macar un procentaj 100%, iar pentru parametrii smart vor sa cumperi varianta pro :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate