Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 

Durata de viata SSD !

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#73
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Imagine de HDD cu Macrium Reflectfree ... best in class.

#74
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,166
  • Înscris: 06.02.2011

View Postccdsah, on 28 ianuarie 2019 - 23:35, said:

Chit ca ai SSD sau HDD ar trebui sa faci backup saptamanal...
Asa este, in special la ce e foarte important si nu poate fi recuperat de pe internet. Pentru mine fotografiile si filmarile sunt cele care trebuie sa le salvez, incepusem la un moment dat sa le pun pe dvd-uri (citisem ca rezista si 100 de ani) insa sunt prea mici si ia prea mult timp sa le scriu, sotia se apucase la un moment dat sa le printeze ca pe vremuri insa spre deosebire de vechile timpuri acum avem fotografii cu zecile de mii Posted Image
La un moment dat ma gandeam sa cumpar un hard extern de vreo 2-3TB insa si ala daca din greseala l-ai scapat sunt sanse destul de mari ca si datele tale sa nu mai fie unde le-ai lasat. O alta varianta ceva mai eficienta cred ar fi cloud-ul insa la cat as avea de stocat m-ar costa prea mult.
Totusi cred ca nu va mai dura mult si vor inventa astia un SSD sau un mediu de stocare mult mai rapid, de ordinul zecilor de TB si care sa reziste o viata cu conditia sa nu-i dai foc  :)

Edited by maladetz, 29 January 2019 - 01:08.


#75
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Imi aduc aminte cand mi-am luat primul SSD acum cativa ani cand erau a naibii de scumpe, cum aveam eu aplicatie de monitorizat numarul de scrieri si cum verificam zilnic cat are la bord :)
E bine mersi si azi, a revitalizat un laptop antic.

#76
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,166
  • Înscris: 06.02.2011

View PostRemicade, on 31 ianuarie 2019 - 15:33, said:

Imi aduc aminte cand mi-am luat primul SSD acum cativa ani cand erau a naibii de scumpe, cum aveam eu aplicatie de monitorizat numarul de scrieri si cum verificam zilnic cat are la bord Posted Image
E bine mersi si azi, a revitalizat un laptop antic.
Cat are scris pe el pana acum?

#77
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Undeva la 40 TB, eram asa paranoic ca swapul il tineam pe HDD :).

#78
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,166
  • Înscris: 06.02.2011
Si eu am aceeasi tentatie insa deocamdata am un WD de 250GB pe care o sa-l schimb cu unul de 1TB asa ca nu-mi mai bat capul deloc cu menajatul lui si vad ca functioneaza f bine.

#79
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,544
  • Înscris: 25.04.2007

View PostRemicade, on 01 februarie 2019 - 16:14, said:

Undeva la 40 TB, eram asa paranoic ca swapul il tineam pe HDD Posted Image.
Pe SSD-urile actuale, daca mai sant si de cel putin 250 GB, de preferat >= 500 GB, e si pacat sa nu lasati memoria virtuala pe ele, ca sa beneficiati de viteza mai mare de cel putin 3 ori decat a unui HDD. Nu trebuie sa va faceti griji in privinta imbatranirii lor. Va vor tine multi ani indiferent ce veti face cu PC-ul. Teoretic peste 10 ani.
Maladetz, cumpara un SSD bun, de ex Samsung 860 EVO de 500 GB si nu-ti mai fa atatea griji! Vezi ca noile Samsung QVO sunt mai putin fiabile ca EVO, au Total Bytes Written (TBW) mai mic, de asta nici nu mai au 5 ani garantie ci doar 3. In magazinele serioase ce dau 5 respectiv 3, ca mai sunt magazine dubioase ce dau doar 2 ani cat sunt obligate de lege.

#80
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,166
  • Înscris: 06.02.2011

View PostCousteau, on 09 februarie 2019 - 22:27, said:

Pe SSD-urile actuale, daca mai sant si de cel putin 250 GB, de preferat >= 500 GB, e si pacat sa nu lasati memoria virtuala pe ele, ca sa beneficiati de viteza mai mare de cel putin 3 ori decat a unui HDD. Nu trebuie sa va faceti griji in privinta imbatranirii lor. Va vor tine multi ani indiferent ce veti face cu PC-ul. Teoretic peste 10 ani.
Maladetz, cumpara un SSD bun, de ex Samsung 860 EVO de 500 GB si nu-ti mai fa atatea griji! Vezi ca noile Samsung QVO sunt mai putin fiabile ca EVO, au Total Bytes Written (TBW) mai mic, de asta nici nu mai au 5 ani garantie ci doar 3. In magazinele serioase ce dau 5 respectiv 3, ca mai sunt magazine dubioase ce dau doar 2 ani cat sunt obligate de lege.
Probabil te referi la OP cand zici sa lasi memorie virtuala pe ssd nu ? Din ce am citit pe forumuri producatorii recomanda sa lasi nepartitionat intre 7 si 10% pentru OP pentru prelungirea vietii, performanta e aceeasi.
Chiar am facut niste teste pe un SSD de 250GB care mai avea liber pe el 5GB si nici spatiu pentru OP nu am lasat(mai mult de curiozitate) performanta a fost aceeasi ca si atunci cand avea doar vreo 30GB ocupati . Oricat de mult m-a tentat Samsung, m-am dus pe WD Blue 3D Nand, pretul e aproape la jumate si are tot 5 ani garantie si 400TBW .

Edited by maladetz, 10 February 2019 - 03:26.


#81
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,166
  • Înscris: 06.02.2011
Telefoanele smart au memorie tip SSD sau sunt peste SSD tehnologic vorbind?

Edited by maladetz, 11 February 2019 - 12:45.


#82
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 22.10.2007
au memorie tip stick, la ssd sunt mai multe cipuri, la telefoane doar 1.
cum mai mult e mai bun decat mai putin nu au cum sa fie peste ssd-uri.

#83
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Am un SSD cu 32 TBW garantati de Kingston si pana acum a ajuns spre la 57 TB si incat se tine bine!

Attached Files

  • Attached File  ssd.png   73.64K   38 downloads


#84
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Nu e rau deloc. Dar e f f f mic. La ce il folosesti?

#85
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
E doar experimental sa vad cand crapa Posted Image Un programel il streseaza incontinuu.

#86
andrei2021

andrei2021

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 26.03.2021
Salut,aveti idee cit se poate scrie pe un ssd samsung de 2 tb,din seria 990 pro?

#87
ChemTeacher

ChemTeacher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,935
  • Înscris: 26.05.2007

View Postandrei2021, on 12 mai 2023 - 16:20, said:

Salut,aveti idee cit se poate scrie pe un ssd samsung de 2 tb,din seria 990 pro?

https://www.tomshard...-pro-ssd-review

Endurance (TBW)  1200TB

Edited by ChemTeacher, 12 May 2023 - 18:13.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate