Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 

Australia - un ''nou'' început (2019)

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
324 replies to this topic

#235
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,770
  • Înscris: 21.06.2016
Cum scrii pe forum daca n-ai internet?
Ia-o ca pe o proba eliminatorie: daca nu esti in stare sa-ti gasesti singur conditiile de la A la Z in urmatoarele 5 minute, chiar nu ai ce cauta in Australia. Serios.

#236
diabboliq

diabboliq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 22.01.2006
(desi sunt 100% de aceasi parere cu tine) nu as exclude varianta in care aceste "informatii de la A la Z" pot fi oferite contra cost.
Sunt agentii de migratie care abia asteapta. Heck, daca se insista, se gasesc si indivizi care sa te ajute cat timp se accepta faptul ca timpul si informatia costa.

Revenind la oile noastre, am fost absent (nu e ca si cum topicul este foarte activ, din pacate). Se face acusica primul an de cand sunt aici si intentionez sa postez cu 1 rezumat.
Intre timp, la orice intrebare (pertinenta si de bun simt) voi raspunde in limita timpului meu (cei cu care am interactionat deja pot confira ca sunt om de cuvant Posted Image)

View PostZozozo, on 24 mai 2019 - 20:46, said:

Ar fi super sa postezi orice informatie care ar putea ajuta pt emigrare.Este nevoie de informații de actualitate pe forum.
Multumim.

Cu mare placere as face asta insa imi este greu sa fiu la subiect cu tot ce inseamna "informatii ce ar putea ajuta pt emigare)". An de an lucrurile se schimba, evolueaza (zic eu in mod pozitiv) si toate sfaturile pot deveni invechite foarte repede. Varianta cea mai buna este self-learning + intrebari la obiect, atunci cand ceva este neclar

#237
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,558
  • Înscris: 09.09.2017
Ti-e dor de Românica??

#238
diabboliq

diabboliq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 22.01.2006

View Postleusteanul, on 08 august 2019 - 06:26, said:

Ti-e dor de Românica??

am gasit leustean si aici, dar nu asta era raspunsul.

Nu imi este dor de Romania ca tara (mai ales dupa "progresul" inregistrat in ultimul an) dar imi este dor de:
- stilul / modul in care se distreaza romanii
- imi este dor de familie si prieteni
- imi este dor sa vorbesc in romana
- imi este dor de "caldura" specifica romanilor (ceva influente latine poate .. nu stiu daca am sau nu dreptate)

#239
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,558
  • Înscris: 09.09.2017
Sa vezi ce o sa te pocneasca dorul in cativa ani!

#240
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,770
  • Înscris: 21.06.2016
De ce?
Si oricum se rezolva usor: o scurta vizita si ii trece :)

#241
diabboliq

diabboliq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 22.01.2006
Nu te contrazic. E ceva natural sa vrei sa ai comfort. Și vorbim aici de comfort creat în 30+ ani, cu prietenii și automatisme.
Rămâne să vedem ce o sa se întâmple. Așa cum spus de la început, fiind o schimbare majora în viața noastra (a familiei mele) o voi aborda pas cu pas
Dacă după 3 sau 5 sau 10 ani vom considera că există variante mai bune, le vom da curs. Până atunci, suntem în Australia și ne bucuram de tot ce oferă ea.

Îmi este greu să înțeleg ce urmărești tu prin comentariile tale, dar apreciez faptul că ești activ.

Despre venit în Romania (vizita), au fost 3 deja anul acesta și mai avem una programată la Crăciun.

#242
eu0ea

eu0ea

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 10.08.2019

View Postleusteanul, on 08 august 2019 - 06:26, said:

Ti-e dor de RomĂąnica??
In cazul meu e MD
Dar nu mi-e dor, si nu stiu daca mi-ar fi dor vreodata.
In 10 ani nu am fost in tara si nu stiu daca ma voi duce vreodata.

#243
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,558
  • Înscris: 09.09.2017
De ce iti urasti tara?

#244
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010
Nu toti au povesti de succes, eu unul nu m-as muta la mama naibii, pt nimic, mai ales ca diploma mea nu e recunoscuta si as ajunge un luzãr, probabil nici bani sa fac studii pt echivalare n-as avea la aia, dar va zic ca daca as fi un coate goale, doar cu bac sau fara, as incerca, acolo e super misto, eu am fost in adelaide, merita o vacanta acolo macar 2 sapt, eu cunosc vreo 2 povesti foarte triste, de nereusita in australia.

#245
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,154
  • Înscris: 19.09.2005
ce diploma ai nene de nu e recunoscuta in au?
poate ai una de genu: "te duci turist, te intorci jurist".

Edited by arg, 11 August 2019 - 23:08.


#246
eu0ea

eu0ea

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 10.08.2019

View Postleusteanul, on 11 august 2019 - 20:01, said:

De ce iti urasti tara?
Nu am zis ca o urasc-am zis ca nu ma voi intoarce. Parintii ne vin pe ospetii, iar VOIP/Skype etc imi e de ajuns sa tin si alte legaturi - daca trebuie

#247
eu0ea

eu0ea

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 10.08.2019

View Postpielea, on 11 august 2019 - 23:04, said:

Nu toti au povesti de succes, eu unul nu m-as muta la mama naibii, pt nimic, mai ales ca diploma mea nu e recunoscuta si as ajunge un luzĂŁr, probabil nici bani sa fac studii pt echivalare n-as avea la aia, dar va zic ca daca as fi un coate goale, doar cu bac sau fara, as incerca, acolo e super misto, eu am fost in adelaide, merita o vacanta acolo macar 2 sapt, eu cunosc vreo 2 povesti foarte triste, de nereusita in australia.

De acord - nu toate sunt reusite. Sunt multi factori in place si la urma depinde la care parte a paharului te uiti: half empty or half full.
+ nu voi aplica esecul sau succesul cuiva situatiei mele. Fiecare e diferit si are lenzile sale prin care filtreaza si interpreta situatia/informatia.

#248
diabboliq

diabboliq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 22.01.2006

View Postpielea, on 11 august 2019 - 23:04, said:

Nu toti au povesti de succes, eu unul nu m-as muta la mama naibii, pt nimic, mai ales ca diploma mea nu e recunoscuta si as ajunge un luzãr, probabil nici bani sa fac studii pt echivalare n-as avea la aia, dar va zic ca daca as fi un coate goale, doar cu bac sau fara, as incerca, acolo e super misto, eu am fost in adelaide, merita o vacanta acolo macar 2 sapt, eu cunosc vreo 2 povesti foarte triste, de nereusita in australia.

Posibil sa nu fi fost eu destul de clar sau poate nu ai inteles tu procesul.
1. un "coate goale" nu are cum sa ajunga legal in Australia
2. daca ai studii (foarte generic spus) exista solutii

Strict despre Australia, nu este o tara pentru toata lumea. Si nu ma refer aici doar la specializare sau studii. Poti sa fi un mic geniu cu X facultati si N doctorate ... dar sa nu te potrivesti din alte puncte de vedere.

Despre Diploma, da, ai dreptate. Sunt unele diplome (studii) care din pacate nu se incadreaza pe Skilled Visa, insa daca iti doresti destul de mult, se gasesc solutii. A nu fi inteles gresit, nu spun ca este o solutie sa pleci "calificat" din tara in care te afli pentru a te chinui in alta parte. De aici si pana la "luzãr", e mult drum de batut.

Povesti triste sunt si in Australia si in Pitcairn Islands si in Romania si in Germania. Ai inteles cred idea, nu are rost sa generalizam. Exista un risc in orice, depinde doar de tine sa analizezi si sa alegi variatna potrivita. Nu cred ca se mai aplica expresia "lapte si mere" niciunei tari in anul 2019.

View Postleusteanul, on 11 august 2019 - 20:01, said:

De ce iti urasti tara?

tu de ce o iubesti? (a nu se intelege ca cineva o uraste)

Ca sa fiu si mai clar, nu cred ca exista cineva care a plecat din Romania (oriunde) din ura de tara. Cred ca oamenii fac diferenta.

Edited by diabboliq, 12 August 2019 - 05:42.


#249
eu0ea

eu0ea

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 10.08.2019
Info de mai jos se refera la Canada
Recunoasterea diplomei. Foarte multi se  bazeaza pe asta. Multi cred ca acea echivalarea va deschide toate portile si companiile isi vor rupe gatul dupa tine... pe naiba, sunt si alti factori in this game. Daca vorbim numai de education, pai unul cu studii Canadiene are mai mare shanse de a sparge gheata pu primul job.

Alta e ca toti sunt legati de profesia din Ro. Stiu ca perzi ceva timp cu education, but in cazul meu am realizat ca pot sa fac ce really imi place + ca si se intreba pe piata si am fost ok sa-mi fac universitatea aici in Canada. In Ca lumea se reprofileaza si de 2-3 ori pe parcusul vietii din cauza diferitor motive: economy downturn; vor sa incerce alt domeniu; mitive familiare/ sanatate etc.
At the end of the day fii an opened mind & flexible; si controleaza factorii care ai poti controla - nu-ti irosi energia si timpul pe ceea ce nu poti controla.
Cheers

#250
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,770
  • Înscris: 21.06.2016

Cite zile de Canada ai de nu poți scrie 10 cuvinte fără sa le amesteci?

View Postleusteanul, on 11 august 2019 - 20:01, said:

De ce iti urasti tara?


Probabil ca are legătura cu abundenta exagerata a leusteanului :)

Edited by vrajitoruldinoz, 12 August 2019 - 17:14.


#251
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,154
  • Înscris: 19.09.2005
@euzeroea
mda, un chirurg care opereaza isi va schimba meseria in programator si pe urma in jurist/avocat...

sunt oameni pe meseri cu evolutie profesionala lenta, astia nu-si pot schimba meseria si nici nu raman fara job.

in general cei care isi tot schimba profilul sunt cei superficiali, iar cand le citesti cv-ul te pufneste rasu.

Edited by arg, 12 August 2019 - 17:16.


#252
eu0ea

eu0ea

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 10.08.2019

View Postvrajitoruldinoz, on 12 august 2019 - 17:11, said:

Cite zile de Canada ai de nu poți scrie 10 cuvinte fără sa le amesteci?




Probabil ca are legătura cu abundenta exagerata a leusteanului Posted Image
Si care e treaba - vreai tu sa imi dai niste lectii? Scriam de la telefon si ala imi vine automat cu English word suggestions. Uite azi sunt de la comp.
Si ce are anii mei de Ca? Cati toti sunt ai mei ha ha. Multi, putini - dar satisfacut cu toate realizarile.
Cine vrea citeste si filtreaza prin lenzile sale unice, cine nu - incearca sa puie sare.
Tu sa fii sanatos - si daca nu iti place - ignora. Caci nu incerc eu sa te conving cu nimic.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate