Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Australia - un ''nou'' început (2019)

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
324 replies to this topic

#217
diabboliq

diabboliq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 22.01.2006

View PostTsunnnami, on 15 februarie 2019 - 14:13, said:

Asa si?
Si eu am parca vreo $35 daca intarzi, si parca 20% dobanda etc etc etc etc

Asa si?
Cine te pune sa intarzii?
Cine te pune sa nu platesti tot cand trebuie?

Eu platesc ZERO, pentru ca platesc la timp.

Du-te la fata locului si discuta cu ei

Daca platesti la timp TOATA suma cheltuita NU platesti dobanda,
Dobanda platesti doar daca platesti undeva intre minimul platii care e pe factura si balanta totala
Daca platesti balanta totala nu ti se percepe dobanda la nimic
> am stabilit pe saptamana viitoare o intalnire, imediat ce ma dumiresc putin de cum merg lucrurile o sa postez aici.

View PostPiscopescu, on 15 februarie 2019 - 14:18, said:

Ce forumuri *locale* gen SP frecventezi in Australia?
> nu sunt bagat pe nimic local. Nu prea am avut nevoie de ceva specific si nu m-am interesat

View PostTsunnnami, on 15 februarie 2019 - 14:20, said:

SPDU
(Soft Pedia Down Under)
> is this a real thing now?

#218
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,801
  • Înscris: 20.10.2015

View Postdiabboliq, on 15 februarie 2019 - 14:32, said:

> is this a real thing now?

Astewptam de fapt o propunere din partea ta

#219
diabboliq

diabboliq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 22.01.2006
... si pentru ca lucruruile nu sunt foarte active aici, ma gandesc sa il facem ceva mai interactiv (acest topic).
Vreau sa creez un topic "sticky" precum cel cu Finlanda (foarte bine structurat) si am nevoie de voi. Ce va intereseaza cel mai mult, de la salarii la cumparaturi, de la joburi la distractie, de la cat costa intretinerea la cat costa inchiriatul unei masini. Nu exista o regula clara, cat timp informatiile cerute sunt pertinente si de interes general.
O sa astept cateva zile, trag o linie si ma apuc de munca.

#220
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,921
  • Înscris: 18.12.2007
Tot :)
Cred ca poti incepe cu costurile si salariile, apoi distractia :)

#221
diabboliq

diabboliq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 22.01.2006

View PostAlexEn, on 18 februarie 2019 - 12:02, said:

Tot Posted Image
Cred ca poti incepe cu costurile si salariile, apoi distractia Posted Image

> asta deja e pe short-list

#222
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,801
  • Înscris: 20.10.2015

View Postdiabboliq, on 18 februarie 2019 - 11:06, said:

... si pentru ca lucruruile nu sunt foarte active aici, ma gandesc sa il facem ceva mai interactiv (acest topic).
Vreau sa creez un topic "sticky" precum cel cu Finlanda (foarte bine structurat) si am nevoie de voi. Ce va intereseaza cel mai mult, de la salarii la cumparaturi, de la joburi la distractie, de la cat costa intretinerea la cat costa inchiriatul unei masini. Nu exista o regula clara, cat timp informatiile cerute sunt pertinente si de interes general.
O sa astept cateva zile, trag o linie si ma apuc de munca.

De ce cauti tu sa ramai dezamagit?
Eu asta nu inteleg

#223
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,921
  • Înscris: 18.12.2007
De ce sa ramana dezamagit?

#224
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,801
  • Înscris: 20.10.2015

View PostAlexEn, on 18 februarie 2019 - 14:39, said:

De ce sa ramana dezamagit?

De interesul celorlalti pentru Australia

#225
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,921
  • Înscris: 18.12.2007
Cred ca s-a lamurit cu partea asta deja. In plus este loc de crestere a interesului, in timp, si nu incurca deloc niste informatii structurate.

#226
diabboliq

diabboliq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 22.01.2006
Nu urmaresc sa conving lumea de Australia insa, daca sunt oameni interesati, vreau sa aiba acces la informatie. Fie ca e saptamana viitoare, fie ca este peste 3 ani, ea va ramane aici ca referinta. Cine vrea cu adevarat sa faca o schimbare, o sa ma caute pentru informatii actualizare sau o sa mearga catre linkurile oficiale (nu stiu inca daca am voie sa postez asa ceva). Tot contentul pe acest subiect, in limba romana si pe forumurile / siteurile / blogurile curente, este outdated si/sau inactiv.
(Ca si curiozitate, se pare ca deranjez pe unii care fac un ban de pe urma consilierii. Am primit atentionari cu trimitere la legalitatea actiunilor mele.)

In alta ordine de idei, am create deja un sablon (cat se poate de basic) cu minimul informatii necesar pentru ca eu sa pot sa fac o evaluare a posibilului drum ce poate fi urmat (de un viitor migrant). Sunt sigur ca nu am cum sa postez asta aici, dar cine este interesat poate sa imi dea un mesaj privat (sau email) si eu o sa ii trimit pasii ce trebuie urmati.

Blogul merge binisor, sunt oameni care ma vizitieaza zilnic .. ceea ce ma face sa cred ca exista doritori, dar care inca nu sunt 100% convinsi. Pentru partea asta, PSD o sa lucreze in favoarea mea Posted Image
Acum ca am mai priceput cum functioneaza lucrurile, probabil o sa lucrez la partea de design, sa il fac mai usor de urmarit + poate sa rezolv si partea de Feeds (am inteles ca nu functioneaza)

Edited by diabboliq, 19 February 2019 - 02:32.


#227
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,801
  • Înscris: 20.10.2015
Nu de invidie vorbesc eu, ci de timpul tau liber care ... se duce

In locul tau as urmari o afacere, dar nu cred ca se poate mentine singura.
Competitia ta este Europa, si, vrei, nu vrei lumea nu mai e interesata de America, Australia, Canada de cand a aparut atat de usor Europa
Mai mult, in tarile enumerate de mine este din ce in ce mai greu sa "o pui" si in Romania din ce in ce mai usor sa faci bani.

Tu poti incerca sa fii colaborator la firme de employment pentru a gasi talente in Romania, care sa poata pleca asa cum ai facut-o tu.
Mai mult, contracte de 6 luni - 2 ani, nu neaparat definitiv.
Eventual un pas mai departe, contracte cu echipe care sa preia proiectul si sa-l livreze la cheie etc.
Emigrarea din Romania e cam depasita de acum 10 ani cel putin

#228
diabboliq

diabboliq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 22.01.2006

View PostTsunnnami, on 19 februarie 2019 - 04:49, said:

Nu de invidie vorbesc eu, ci de timpul tau liber care ... se duce

In locul tau as urmari o afacere, dar nu cred ca se poate mentine singura.
Competitia ta este Europa, si, vrei, nu vrei lumea nu mai e interesata de America, Australia, Canada de cand a aparut atat de usor Europa
Mai mult, in tarile enumerate de mine este din ce in ce mai greu sa "o pui" si in Romania din ce in ce mai usor sa faci bani.

Tu poti incerca sa fii colaborator la firme de employment pentru a gasi talente in Romania, care sa poata pleca asa cum ai facut-o tu.
Mai mult, contracte de 6 luni - 2 ani, nu neaparat definitiv.
Eventual un pas mai departe, contracte cu echipe care sa preia proiectul si sa-l livreze la cheie etc.
Emigrarea din Romania e cam depasita de acum 10 ani cel putin

Ceea ce fac acum, este partial hobby. Ca si idee de business, am oricand 10 indieni care imi bat la usa sa ii ajut cu mutat in Australia. Nu mai zic de Britanici.
Tu nu zici rau ceea ce zici, dar ca sa pot face asta, legal, e nevoie de certificare MARA (pentru partea de Migratie) si ceva certificari / studii pentru partea de research.

Eu ma folosesc de cunostiintele mele pentru a oferi ceea ce o agentie de migratie nu poate / sau nu vrea: end-to-end. Asta presupune de la review / assessment initial pana la integrare locala (cu toti pasii intermediari, cu evenimente sociale, cu job prep, etc). Si ce e frumos, nefiind MARA aproved (practic nu sunt avocat la baza si nu am acordul lor pentru ca nu contribui la corpul agentilor blah-blah) eu nu pot sa cer bani (legal) pentru consultanta pe care o ofer.
O agentie de migratie ar face billable hours pe treaba asta de minim 5000$ (si asta fara garantii, cu avans nerambursabil, fara extra-mile).

Fa bine si vei primi bine, zicea o vorba aruncata din batrani.

#229
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,801
  • Înscris: 20.10.2015
yo, ya, yo, take it easy
nu ma intereseaza detaliile
ma bucur ca e un hobby care iti poate aduce bani in viitor
ma mai bucur ca nu te rezumi doar la romani ca mori de foame cu ei.
Pentru ca-s putini
Cam asta e, succes

#230
diabboliq

diabboliq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 22.01.2006

View Postdiabboliq, on 12 februarie 2019 - 11:19, said:

Si daca tot am terminat munca pe ziua de azi si nu mai am mare lucru de facut, ma gandesc ca ar fi interesant sa povestesc putin despre cheltuielile (evident, la mine).
In Romania obisnuiam sa ....
> am reusit continui a explica pe larg (intr-o postare de 2 pagini) cum sta treaba cu cheltuielile in Melbourne (ce si de unde cumparam). Pentru SP ar fi un post prea mare .. poate reusesc sa il sintetizez. Cine e interesat, stie unde si cum trebuie sa mearga Posted Image

View PostTsunnnami, on 19 februarie 2019 - 05:29, said:

yo, ya, yo, take it easy ...
> apreciez mult sfaturile tale si sincer iti spun ca mi-ar placea sa le dezvolt in viu-grai, la un pahar de vorba cu friptura si vin. M-am invitat odata, ai aprobat .. sa nu te miti cand iti suna soneria Posted Image

#231
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,801
  • Înscris: 20.10.2015

View Postdiabboliq, on 19 februarie 2019 - 06:51, said:

> apreciez mult sfaturile tale si sincer iti spun ca mi-ar placea sa le dezvolt in viu-grai, la un pahar de vorba cu friptura si vin. M-am invitat odata, ai aprobat .. sa nu te miti cand iti suna soneria Posted Image

Anytime mate, anytime

#232
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,921
  • Înscris: 18.12.2007
Dar nu vreti voi o friptura cu vin in tara natala, ca sa fie mai multi participanti la graiul ala viu?

#233
Zozozo

Zozozo

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.05.2019
Ar fi super sa postezi orice informatie care ar putea ajuta pt emigrare.Este nevoie de informații de actualitate pe forum.
Multumim.

#234
BogdanSorescu

BogdanSorescu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.08.2019
Salutare tuturor.
Doresc să emigrez cu familia in Australia.
Cine îmi poate spune de la A la Z condițiile???
Mulțumesc

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate