Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU
 Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...

Ariston "Genus One+" 24kw...
 

Rds creste preturile din 1 martie

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
327 replies to this topic

#55
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010
Iar restul lucrează cu marje de profit mari (vezi prețul la depășirea resurselor) încât este posibil sau nu să scumpească și ei ca să nu intre pesediștii în sevraj dacă nu au ce fura!

#56
lau83

lau83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 14.05.2010

View Postmediasick, on 20 ianuarie 2019 - 08:56, said:

Vad ca netul fix se ieftineste totusi.
Ce se ieftineste netul fix creste .De ex. acum fiberlink500  costa 28 lei din 01.03.2019 va costa 30 lei.Paiunde este ieftinirea?

#57
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010

View PostLunaCrystal, on 21 ianuarie 2019 - 00:06, said:

Aha si asa ca iau mai multi bani de la clienti nu tot acolo ajung in final, nuu?
Ajung și eu că Danut: sigur ești OK?
Error 404 - logic not found!

#58
danutz34

danutz34

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,024
  • Înscris: 23.11.2018

View PostLunaCrystal, on 20 ianuarie 2019 - 23:42, said:

Nu sunt in club. Ti se pare a nu fi corporatie RDS? Corporatie=Întreprindere mare. ♦ Societate pe acțiuni sursa: https://dexonline.ro...
RDS e: multinationala, SA (societate pe actiuni, nu srl sau pfa), are peste 50 de angajati - 11700 de angajati, adica mult mai multi decat Orange, Vodafone si UPC la un loc si tu zici ca RDS nu ar fi corporatie ci un mic srl? Ahahaha.
Nu esti in club, ok. Dar ai fumat ceva? Ai vazut cu ce parte din post te-am citat?
Ce treaba are corporatia, numarul de angajati sau tipul de societate cu raspunsul meu la partea din post citata?

Edited by danutz34, 21 January 2019 - 00:14.


#59
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,572
  • Înscris: 20.10.2006
Ce treaba nu are? RDS e corporatie mai mare decat restul, filiala romana ma refer, si cum noi suntem clienti la RDS Romania asta trebuie sa ne intereseze. Tu ce ai fumat sau baut de ai chef de dat bani?

View PostDieselCRDI, on 21 ianuarie 2019 - 00:08, said:

Ajung și eu că Danut: sigur ești OK?
Error 404 - logic not found!
Deci tu preferi sa platesti din buzunarul tau in plus in loc sa isi reduca profitul o corporatie pentru ca are impozit de platit in plus. Esti actionar sa inteleg? In caz ca nu poti trimite bani in contul lor cu titlul de donatie.

View PostDieselCRDI, on 21 ianuarie 2019 - 00:07, said:

Iar restul lucrează cu marje de profit mari (vezi prețul la depășirea resurselor) încât este posibil sau nu să scumpească și ei ca să nu intre pesediștii în sevraj dacă nu au ce fura!
Da si nu, vezi ca spre exemplu la Digi nu ai inclus trafic in roaming deloc, nu ai sms national si international, nu ai telefoane subventionate masiv, nici routere sau alte echipamente pe netul fix. Nu as zice ca au marja de profit prea mica. Si in plus avand un nr de angajati aproape dublu comparat cu cel de la Orange, Vodafone si UPC la un loc normal ca au cheltuieli imense deci profit mai mic, treaba lor insa ce si cum, pe noi ca si clienti tot ce trebuie sa ne intereseze e sa platim cat mai putin, sa nu scumpeasca nici un serviciu, sa bage oferte bune, sa forteze si concurenta sa aiba oferte bune, etc.

Oricum asa cum am mai zis, cui ii convin scumpirile si ii place sa dea bani in plus poate face donatii atat firmelor cat mai ales recomand sa se doneze unde chiar e nevoie, spre exemplu casele de copii, spitalele, etc. nu RDS-ului care are bani destui, nu trebuie sa il plangem de mila.

Edited by LunaCrystal, 21 January 2019 - 01:15.


#60
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 08.01.2009

View PostLunaCrystal, on 21 ianuarie 2019 - 00:50, said:

Ce treaba nu are? RDS e corporatie mai mare decat restul, filiala romana ma refer, si cum noi suntem clienti la RDS Romania asta trebuie sa ne intereseze. Tu ce ai fumat sau baut de ai chef de dat bani?


Deci tu preferi sa platesti din buzunarul tau in plus in loc sa isi reduca profitul o corporatie pentru ca are impozit de platit in plus. Esti actionar sa inteleg? In caz ca nu poti trimite bani in contul lor cu titlul de donatie.


Da si nu, vezi ca spre exemplu la Digi nu ai inclus trafic in roaming deloc, nu ai sms national si international, nu ai telefoane subventionate masiv, nici routere sau alte echipamente pe netul fix. Nu as zice ca au marja de profit prea mica. Si in plus avand un nr de angajati aproape dublu comparat cu cel de la Orange, Vodafone si UPC la un loc normal ca au cheltuieli imense deci profit mai mic, treaba lor insa ce si cum, pe noi ca si clienti tot ce trebuie sa ne intereseze e sa platim cat mai putin, sa nu scumpeasca nici un serviciu, sa bage oferte bune, sa forteze si concurenta sa aiba oferte bune, etc.

Oricum asa cum am mai zis, cui ii convin scumpirile si ii place sa dea bani in plus poate face donatii atat firmelor cat mai ales recomand sa se doneze unde chiar e nevoie, spre exemplu casele de copii, spitalele, etc. nu RDS-ului care are bani destui, nu trebuie sa il plangem de mila.

Clar viziune ingusta a la votant PSD ; e greu de inteles ca o companie (mai ales una listata pe bursa care raspunde in fata unor investitori care daca pleaca se inchide pravalia si se trag obloanele ) nu poate sa mearga sub o anumita marja de profitabilitate fara sa isi afecteze/riste viabilitatatea pe termen mediu-lung ; de la un anumit punct incolo banii aceia vor trebui ori luati din alte centre de cost ( investitii in infrastructura noua in retea >> sinucidere intr-o piata precum cea telco , fondul de salarii >> reduceri de personal  , de ex ) sau sa creasca tarifele practicate a.i. sa transfere clientilor finali costurile suplimentare (ceea ce de fapt se si astepta si Neo-PCR-ul tinand cont cat ii pasa de societate in general vs. clientela lor de lipitori care paraziteaza bugetele centrale/locale) .
Cel mai probabil celelalte compani care lucrau cu marje mai mari si care au in spate grupuri puternice ce le garanteaza o anumita stabilitate financiara (vs. RDS care isi tot rostogoleste imprumuturile / obligatiunile emise ) au confortul de a astepta putin mai mult sa vada exact care sunt normele de aplicare si sa faca niste studii de impact mai aprofundate ( studii pe care partidul stat evident ca nu le-a facut tinand cont de faptul ca si-au bagat singur CE Oltenia cu totul in groapa desi era deja cu un picior intrata cu taxe din acelasi pachet de legi ) ca sa ia deciziile in acest sens .
Pana cand nu ne vom fura patura altuia si se va intelege ca bunastarea in societate va veni doar cand actiunile sunt gandite pt binele general ( uneori chiar cu mici dezavantaje personale ) suntem condamnati sa ne zbatem in aceeasi mocirla si sa ne miram cum  dracu' de cehii/ungurii/polonezii care au plecat din bloc stat din aceeasi situatie ( sau chiar mai proasta ) au reusit sa reduca destul de mult decalajul vs. occident si noi tot dansam un pas inainte , doi pasi inapoi .

#61
karapok

karapok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 07.08.2017

View Postpasilla, on 20 ianuarie 2019 - 00:36, said:

La 24 septembrie 2014, germanii de la Telekom au scos la licitație Palatul Telefoanelor și alte două proprietăți pentru 21,6 milioane euro.


Deci romanii au fost atat de dobitoci incat le-au dat pe mana o cladire istorica ?

View Postme_iauras, on 21 ianuarie 2019 - 11:45, said:


Clar viziune ingusta a la votant PSD ; e greu de inteles ca o companie (mai ales una listata pe bursa care raspunde in fata unor investitori care daca pleaca se inchide pravalia si se trag obloanele ) nu poate sa mearga sub o anumita marja de profitabilitate fara sa isi afecteze/riste viabilitatatea pe termen mediu-lung ; de la un anumit punct incolo banii aceia vor trebui ori luati din alte centre de cost ( investitii in infrastructura noua in retea >> sinucidere intr-o piata precum cea telco , fondul de salarii >> reduceri de personal  , de ex ) sau sa creasca tarifele practicate a.i. sa transfere clientilor finali costurile suplimentare (ceea ce de fapt se si astepta si Neo-PCR-ul tinand cont cat ii pasa de societate in general vs. clientela lor de lipitori care paraziteaza bugetele centrale/locale) .
Cel mai probabil celelalte compani care lucrau cu marje mai mari si care au in spate grupuri puternice ce le garanteaza o anumita stabilitate financiara (vs. RDS care isi tot rostogoleste imprumuturile / obligatiunile emise ) au confortul de a astepta putin mai mult sa vada exact care sunt normele de aplicare si sa faca niste studii de impact mai aprofundate ( studii pe care partidul stat evident ca nu le-a facut tinand cont de faptul ca si-au bagat singur CE Oltenia cu totul in groapa desi era deja cu un picior intrata cu taxe din acelasi pachet de legi ) ca sa ia deciziile in acest sens .
Pana cand nu ne vom fura patura altuia si se va intelege ca bunastarea in societate va veni doar cand actiunile sunt gandite pt binele general ( uneori chiar cu mici dezavantaje personale ) suntem condamnati sa ne zbatem in aceeasi mocirla si sa ne miram cum  dracu' de cehii/ungurii/polonezii care au plecat din bloc stat din aceeasi situatie ( sau chiar mai proasta ) au reusit sa reduca destul de mult decalajul vs. occident si noi tot dansam un pas inainte , doi pasi inapoi .


Sa vezi ce frumos e la noi la ascensoare, dupa 20 de ani in care am avut tariful nemiscat ne-am dus sa majoram si noi tariful, aproape ca ne-au linsat, NE DUCEM LA ALTII, REZILIEM, NENOROCITILOR, dupa 20 de ani in care am stat capra pentru ei.....

#62
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postmacette, on 20 ianuarie 2019 - 09:21, said:

Scumpirile astea erau anuntate de dinainte de a se sti de O.G. 114/2018 si sunt rezultatul faptului ca digi a ajuns la fundul sacului (asta este realitatea). Nu mai puteau sa „sponsorizeze” la nesfarsit preturile de dumping pe care le-au promovat.

Ce preturi de dumping mai? Da-i naiba ca eu dau la digi 90 lei pt net si tv si aveam si un sim din ala moka de date. De acum o sa dau 100 lei pe o adresa si simul de date il dezactivez.

Am 3 contracte la ei, unul il.mut la telekom ca e vreo 60 lei in medie ca imi dau vreo 6 luni moka. 2 nu pot ca fibra e peste drum :)

Scumpiceanu

Apropo e singura actiune unde am pierdere 27-28%

#63
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Daca nu vreau sa dau 3 lei in plus pt digi film pot cere asta din contul digi care?  sau trebuie mers intr-un sediu?

#64
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am sunat si eu acum in call center. Trebuie mers acolo...

Eu am sunat pt dezactivarea celor 3 sim uri de date... Cica nu se poate decat cu cerere scrisa. Pai sa scriem zic

Edited by MembruAnonim, 21 January 2019 - 14:40.


#65
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Pai și dacă persoana nu se poate deplasa?



#66
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016
Slabute companiile de telecom in Ro. Plus chestia antica cu mers la sediu...in lumea civilizata orice poti face online sau la telefon.Partea proasta e ca,indiferent pe ce psd dau unii vina),trendul e cresterea preturilor.Toti vor salarii mari si profit,dar astea nu vin din mokangeli.La fel cum dai pe motorina ca occidentalul o sa dai in scurt timp si pe telefonie sau net.

#67
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
La toti ceilalti operatori mari poti modifica contractele si chiar rezilia cum doresti, inclusiv prin mail sau fax.

#68
TaTa_RzV

TaTa_RzV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,803
  • Înscris: 18.10.2018
La noi inca e ieftina motorina, 1 euro si 17 centi, una dintre cele mai ieftine din europa.

#69
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,572
  • Înscris: 20.10.2006
In Moldova si Ucraina e si mai ieftina, nu stiu de Serbia. Tot in Europa sunt si tarile astea.

View Postme_iauras, on 21 ianuarie 2019 - 11:45, said:

Clar viziune ingusta a la votant PSD ; e greu de inteles ca o companie (mai ales una listata pe bursa care raspunde in fata unor investitori care daca pleaca se inchide pravalia si se trag obloanele ) nu poate sa mearga sub o anumita marja de profitabilitate fara sa isi afecteze/riste viabilitatatea pe termen mediu-lung ; de la un anumit punct incolo banii aceia vor trebui ori luati din alte centre de cost ( investitii in infrastructura noua in retea >> sinucidere intr-o piata precum cea telco , fondul de salarii >> reduceri de personal  , de ex ) sau sa creasca tarifele practicate a.i. sa transfere clientilor finali costurile suplimentare (ceea ce de fapt se si astepta si Neo-PCR-ul tinand cont cat ii pasa de societate in general vs. clientela lor de lipitori care paraziteaza bugetele centrale/locale) .
Cel mai probabil celelalte compani care lucrau cu marje mai mari si care au in spate grupuri puternice ce le garanteaza o anumita stabilitate financiara (vs. RDS care isi tot rostogoleste imprumuturile / obligatiunile emise ) au confortul de a astepta putin mai mult sa vada exact care sunt normele de aplicare si sa faca niste studii de impact mai aprofundate ( studii pe care partidul stat evident ca nu le-a facut tinand cont de faptul ca si-au bagat singur CE Oltenia cu totul in groapa desi era deja cu un picior intrata cu taxe din acelasi pachet de legi ) ca sa ia deciziile in acest sens .
Pana cand nu ne vom fura patura altuia si se va intelege ca bunastarea in societate va veni doar cand actiunile sunt gandite pt binele general ( uneori chiar cu mici dezavantaje personale ) suntem condamnati sa ne zbatem in aceeasi mocirla si sa ne miram cum  dracu' de cehii/ungurii/polonezii care au plecat din bloc stat din aceeasi situatie ( sau chiar mai proasta ) au reusit sa reduca destul de mult decalajul vs. occident si noi tot dansam un pas inainte , doi pasi inapoi .
Nu sunt votant PSD/nu agreez nici un partid din Romania! Exact cum ai zis si tu, sunt si alte variante nu doar sa scumpesti, poti eficientiza si altfel afacerea. La personal e de unde reduce avand atat de multi angajati si probabil majoritatea si cu mai mult decat minimul pe economie, apoi se mai pot taia si din alte fonduri/restructurare a serviciilor, economii, etc. RDS cumpara noi companii si se extinde, nu prea poti zice ca ar duce-o rau. Aaa, rds nu e prima oara ca scumpeste si nici nu cred ca ieftineste la loc daca se anuleaza legea in cauza. Cehii/ungurii/polonezii de care zici iti garantez ca nu se bucura deloc cand vin scumpiri si cauta mereu sa cheltuiasca cat mai putin.

View Postkarapok, on 21 ianuarie 2019 - 11:52, said:

Sa vezi ce frumos e la noi la ascensoare, dupa 20 de ani in care am avut tariful nemiscat ne-am dus sa majoram si noi tariful, aproape ca ne-au linsat, NE DUCEM LA ALTII, REZILIEM, NENOROCITILOR, dupa 20 de ani in care am stat capra pentru ei.....
Asta e riscul oricarei scumpiri in orice afacere. Exceptie cele de monopol si fara produse/servicii substituibile. Scumpesti? Clar o parte din clienti o sa ii pierzi.

View Posteireman, on 21 ianuarie 2019 - 18:13, said:

Slabute companiile de telecom in Ro. Plus chestia antica cu mers la sediu...in lumea civilizata orice poti face online sau la telefon.Partea proasta e ca,indiferent pe ce psd dau unii vina),trendul e cresterea preturilor.Toti vor salarii mari si profit,dar astea nu vin din mokangeli.La fel cum dai pe motorina ca occidentalul o sa dai in scurt timp si pe telefonie sau net.
Din pacate trebuie sa iti dau dreptate, trendul e de crestere si la preturi si la salarii. Nu stiu daca e de bine.

Edited by LunaCrystal, 21 January 2019 - 21:52.


#70
TaTa_RzV

TaTa_RzV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,803
  • Înscris: 18.10.2018
Eu ma refeream la uniunea europeana. Culmea ca republica moldova cumpara motorina din Romania, si la ei e mai ieftin ca la noi cu aproximativ 1 leu romanesc.

#71
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,572
  • Înscris: 20.10.2006
In Uniunea Europeana cam totul e mai scump/mult mai scump ca in Romania.

View PostMembruAnonim, on 21 ianuarie 2019 - 18:24, said:

La toti ceilalti operatori mari poti modifica contractele si chiar rezilia cum doresti, inclusiv prin mail sau fax.
Asta pentru ca rds mereu a fost cel mai comunist operator, nu ofera prea multe optiuni, daca iti convine ceva ce au ei bine daca nu sa mergi la altii asa iti zic, schimba ofertele doar odata la cativa ani, servicii noi rar, calitate nu prea buna. Au avut drept atu preturile mici ani de zile, recunosc, insa acest atu a disparut. In 2011-2013 pai cu 4 euro aveam internet mobil nelimitat cu 128 Kbps la cartela digi, sigur mergea prost/mult mai prost ca la concurenta si atunci dar atunci concurenta chiar avea preturi mult mai mari, taceam si inghiteam viteza mica si lipsa de acoperire a lui Digi ca economiseam zeci de euro bune cu Digi, acum insa in cel mai fericit caz economisesti 10 lei, ca altfel iesi mai scump cu Digi decat cu restul retelelor. La fel fiberlink cand am avut 15 lei, da prost si cu multi nervi mancati + lipsa mobilitate, insa era o varianta in care am economisit bani ca pe atunci 3-4G-ul erau mult mai scumpe si cu mai putin trafic, acum insa situatia e alta.

Edited by LunaCrystal, 21 January 2019 - 22:04.


#72
TaTa_RzV

TaTa_RzV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,803
  • Înscris: 18.10.2018
Nu e mult mai scump, cel putin la unele produse in italia si germania e mai ieftin. Franta e mai scumpa. Dar per total comparat cu salariile, la noi e infiorator de scump tot. Tocmai ce mi-a venit gazul 480 ron. Ieftin si bun.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate