Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...
 Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto
 Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 

Va dati cu trendul ?

- - - - -
  • Please log in to reply
95 replies to this topic

Poll: Trendul (32 member(s) have cast votes)

Va dati cu turma dupa un anumit trend social ?

  1. Da, imi place sa fiu in tendinte (6 votes [18.75%])

    Percentage of vote: 18.75%

  2. Nu, sunt unic (26 votes [81.25%])

    Percentage of vote: 81.25%

Vote Guests cannot vote

#73
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Eu sint eu si trendul social este trendul social.


#74
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,262
  • Înscris: 29.12.2006

View Postgeostorm, on 13 ianuarie 2019 - 13:58, said:

Voi preferati sa va dati dupa trendurile sociale sau preferati sa fiti naturali ?

E la modă să se scrie aici în on-line că: suntem naturali, suntem independenţi, nu ne interesează ce fac alţii, nu mergem după tendinţe nici în modă nici în orientări de altă natură...etc, etc.

Poate că cineva va scrie că nu e natural, că îl interesează ce fac alţii, şi că...merge după tendinţe. Doar pe acela îl voi crede că nu se dă pe după tendinţe, pentru că va fi diferit de noi ăştia care scriem că nu mergem după tendinţe. :)

#75
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017

View Postlupini, on 13 ianuarie 2019 - 14:38, said:



E la modă să se scrie aici Ăźn on-line că: suntem naturali, suntem independenți, nu ne interesează ce fac alții, nu mergem după tendințe nici Ăźn modă nici Ăźn orientări de altă natură...etc, etc.

Poate că cineva va scrie că nu e natural, că Ăźl interesează ce fac alții, și că...merge după tendințe. Doar pe acela Ăźl voi crede că nu se dă pe după tendințe, pentru că va fi diferit de noi ăștia care scriem că nu mergem după tendințe. :)

Pai in cazul meu se poate proba asta dupa reactiile celorlaltor useri. Mi-am pus in cap 80% din userii din poiana, suspendari dupa suspendari, dar raman la ideile mele, nu ma dau cu gloata.

#76
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,156
  • Înscris: 22.05.2003
Ce intrebare tampita, in ambele sensuri.

Normal cate adaptezi la tenduri, dar depinde cat de extrem. Teoretic adaptezi ce simti ca ti se potriveste si ce iti permiti.

Daca esti un om "principial", adica minte rigidizata, atunci esti nascut mort.
Tie ti se pare ca tii de "vechile valori", dar cel mai des gresesti, oferind importanta lucrurilor de nimic.

Una este trendul vestimentar Zara si alta este cel LV sau Chanel.
Una e sa fie trendy sa ma duc in Maldive, alta sa ma duc la Mamaia.

Tu nu pari sa intelegi un lucru destul de simplu spus in mai multe moduri:
- cand mai multi iti spun ca esti beat, mergi si te culca
- tu cand tai cu capul de pragul de sus, nu te feresti, ci tai pragul sau iti iei casca de protectie.

Cum merge viata amoroasa? Fohmeile e tot rele?
Poate e ceva gresit la tine, ce zici ? Autocritica face parte din intelect.

#77
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,262
  • Înscris: 29.12.2006

View Postgeostorm, on 13 ianuarie 2019 - 14:55, said:

Mi-am pus in cap 80% din userii din poiana, suspendari dupa suspendari, dar raman la ideile mele, nu ma dau cu gloata.

Asta e cea mai bună dovadă a neadaptării unui trend: numărul de opozanţi ! Cu cât sunt mai mulţi care ni se opun, cu atâta omul e mai original.

#78
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,156
  • Înscris: 22.05.2003

View Postlupini, on 13 ianuarie 2019 - 15:04, said:


Asta e cea mai bună dovadă a neadaptării unui trend: numărul de opozanţi ! Cu cât sunt mai mulţi care ni se opun, cu atâta omul e mai original.
Sau mai dus cu pluta...

#79
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

View Postgeostorm, on 13 ianuarie 2019 - 14:55, said:



Pai in cazul meu se poate proba asta dupa reactiile celorlaltor useri. Mi-am pus in cap 80% din userii din poiana, suspendari dupa suspendari, dar raman la ideile mele, nu ma dau cu gloata.
Martirule 😂😂😂

#80
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,262
  • Înscris: 29.12.2006

View PostAdm, on 13 ianuarie 2019 - 15:05, said:

Sau mai dus cu pluta...

În toată istoria civilizaţiei, oamenii "duşi cu pluta" au fost cei care au schimbat lumea, fie prin creaţiile şi invenţiile lor bune, fie...prin cele rele. Prima dată au fost "originalii" cu ideile lor, apoi, acestea au fost date maselor pentru a le aplica.


Din analiza istoriei vedem aşa: prima dată cei cu idei originale, nu sunt înţeleşi, şi sunt luaţi în derâdere. Apoi, cu trecerea timpului, poate apare cineva care îi înţelege ideile, le simplifică, le arată altora, şi la rândul lor şi aceia înţeleg. Pe urmă, vremea trece şi tot mai multă lume înţelege. Apoi, cei care l-au luat în derâdere pe "omul original", spun că doar au glumit.

Însă până când se întâmplă asta, omul care a fost original poate a murit demult. :)

Edited by lupini, 13 January 2019 - 15:14.


#81
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,156
  • Înscris: 22.05.2003
Nu, incurci istoria cu fimele americane unde e slavit savantul idiot.

#82
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,262
  • Înscris: 29.12.2006

View PostAdm, on 13 ianuarie 2019 - 15:17, said:

Nu, incurci istoria cu fimele americane unde e slavit savantul idiot.

Nu mă uit la filme hollywoodiene de mulţi mulţi ani. Doar la documentare.

Un cunoscut "savant idiot" de-ăsta, a fost Giordano Bruno, un om super-original, care în ciuda tuturor, spunea în secolul 16, că e posibil să mai existe Lumi ca ale noastre (planete le spunem noi), pe care să vieţuiască oameni ca şi noi, sau extratereştri cum le zicem în prezent.
Atâta le-a trebuit conducătorilor de atunci, să audă aşa ceva ! Măcar dacă doar râdeau de el, însă n-au râs ci l-au căsăpit...doar pentru că a avut idei originale, doar de el înţelese. Şi istoria civilizaţiei are multe exemple de oameni originali...neînţeleşi în vremea lor. Acesta e un exemplu bun.

Un exemplu rău de oameni neînţeleşi a fost...Karl Marx. Nu l-a înţeles nimeni...până la Revoluţia bolşevică de la 1917. Mai bine era el în locul lui Giordano Bruno. Posted Image

Edited by lupini, 13 January 2019 - 15:31.


#83
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,031
  • Înscris: 31.07.2007
Acuma ce facem, comparam orice idiot banal cu Giordano Bruno? Pe criteriu' ca si ala era mai neanteles?

#84
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,156
  • Înscris: 22.05.2003
Pai altenativa ar fi sa recunoasca ca gresesc, ca sunt de fapt niste gigi-contra neica-nimeni.

Astept momentul inaltator, cand pe @geostorm il va lovi o criza existentiala.
Cine stie, poate trece pe panta "carpe diem".

#85
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,262
  • Înscris: 29.12.2006

View Postedy_wheazel, on 13 ianuarie 2019 - 15:39, said:

Acuma ce facem, comparam orice idiot banal cu Giordano Bruno? Pe criteriu' ca si ala era mai neanteles?

Dacă nu comparăm, nu ştim dacă se aseamănă sau dacă diferă. Doar comparând putem afla.

Eu nu spun despre nimeni că e idiot, doar pentru că nu-l înţeleg eu. Şi Giordano Bruno a fost considerat şi idiot, şi vrăjitor, şi...de-aici i s-a tras necazul, de la originalitatea lui.

Tu Edy, ce-ai fi spus despre Bruno într-o vremea când nu se punea problema altor lumi ? Asta în situaţia în care, ce ai fi spus, ar fi dus fie la viaţă, fie la moarte.

Edited by lupini, 13 January 2019 - 15:44.


#86
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,092
  • Înscris: 20.12.2007

View PostAdm, on 13 ianuarie 2019 - 15:02, said:


Cum merge viata amoroasa? Fohmeile e tot rele?
Poate e ceva gresit la tine, ce zici ? Autocritica face parte din intelect.
Bey  lasă-mă, ce am pierdut?!
Ultima oara când l-am auzit pe Galeo vorbind de femei era atunci când zicea ca e cu o moldoveanca de peste Prut care funcționa cu apa, paie și bătaie. I-am zis atunci ca va bazai după câteva luni cu "fomeile e rele". Sa înțeleg ca am ratat acest moment?

Edited by Kokoshmare, 13 January 2019 - 15:47.


#87
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,031
  • Înscris: 31.07.2007

View Postlupini, on 13 ianuarie 2019 - 15:43, said:

...

Lasa exemplele din evu' mediu, cu atat mai mult cu cat G. Bruno nu a fost considerat tampit, decat eretic. Uite, pe Einstein nu l-a considerat nimeni tampit, desi nici dracu' nu intelegea ce vrea ala cu relativitatea lui. Plus ca avea si freza haioasa.

#88
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,893
  • Înscris: 22.12.2005

View Postgeostorm, on 02 noiembrie 2018 - 04:36, said:

Vad acum lumea se imbraca cam la fel, gandesc la fel.
Acum e cool si.la moda sa te dai internationalist, sa urasti biserica si simbolurile nationale, sa sustii homosexualii sau chiar sa fii unii dintre ei, sa fii sau sa urmaresti influenceri.

Va identificati cu un anumit grup ? Va place sa fiti la moda si in trend sau aveti mai degraba o viziune proprie asupra lucrurilor ?
Aveti un set de valori proprii in care credeti sau va lasati influentati de altii ?

Ai mancat niscai litere dar e ok.

Da.Ma dau cu trenul.Si nitel cu motocicleta.

#89
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View Postmediasick, on 13 ianuarie 2019 - 14:11, said:

prefer sa scuip in gura multiculturalistii si pe cei care vorbesc de rau pe albii crestini.

atunci te dai cu golanii si nicidecum cu trendul

#90
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,262
  • Înscris: 29.12.2006

View Postedy_wheazel, on 13 ianuarie 2019 - 15:48, said:

Uite, pe Einstein nu l-a considerat nimeni tampit, desi nici dracu' nu intelegea ce vrea ala cu relativitatea lui.

Einstein abia a intrat la Şcoala Politehnică din Zürich, din cauză că era considerat...tâmpit. Şi din cauza asta, a fost trimis să studieze fizica la liceul din Aarau, deoarece se considera că e un tâmpit care nu înţelege matematica din Politehnică. Posted Image

Abia după mulţi ani, când a fost înţeleasă celebra lui formulă, s-a considerat că e geniu. Însă şi în calitate de geniu, spunea că Universul e static, şi ţinea de ideea asta ca orbu' de bâtă. Posted Image






View Postedy_wheazel, on 13 ianuarie 2019 - 15:48, said:

Lasa exemplele din evu' mediu, cu atat mai mult cu cat G. Bruno nu a fost considerat tampit, decat eretic.

Tu ce-ai fi spus despre Giordano Bruno în acei ani ? Ai fi avut curaj să-i împărtăşeşti ideile ? În condiţiile în care aceasta însemna...moartea.

Edited by lupini, 13 January 2019 - 16:00.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate