Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 

Cei cu masini electrice la bloc...cum incarcati ?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
117 replies to this topic

#55
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007
Instalația electrică face parte din autorizația de construcție?
Domeniul public, domeniul privat sau comun?

#56
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,772
  • Înscris: 01.10.2002
Cred ca da, a fost de la inceput, cand s-a construit blocul. Iar domeniul e privat, e parcarea proprietarilor. Cine a vrut, si-a cumparat loc/locuri de la dezvoltator.

#57
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
@wotan

Bun, sa zicem ca ti se aproba un bransament de la tabloul blocului la locul de parcare, cu grup de masura si tot ce trebuie. Toate bune si frumoase, pina incep sa le vina si altora asemenea idei.
In momentul ala apar problemele. Tabloul de bransament al blocului nu a fost proiectat pentru asta. Transformatorul (ala cumparat si platit de dezvoltator) are o anumita capacitate, si a fost dimensionat pentru a deservi X blocuri/apartamente. Si tot asa. Da, o masina nu-i bai, se poate rezolva. 100 de masini insa pot da complet peste cap infrastructura acelei zone, care nu a fost proiectata pentru asta.

#58
77777-7

77777-7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 665
  • Înscris: 24.10.2016

View Postirulan_corrino, on 26 decembrie 2018 - 04:29, said:

Hmmm, păi să le luăm tot așa, pe puncte Posted Image

1. Ba eu zic că se vor scumpi acumulatorii, crescând cererea.
2. Sigur că se încarcă, numai că îți crește barbă până se incarca acolo.
3. Vezi sa nu. Multe nu au și oricum apar cipuri contrafăcute.
4. Nu mă bag.
5. Dacă.... Și când ne uitam pe factura vedem că o mare parte e produsă în termocentralele. Și cică niste tute cu eoliene vor să iasă din afacere, că a fost pe profit doar cat a fost subvenționată.
6. Poate e, poate nu e, au mai fost tentative și s au fasait. Momentan sunt o chestie de nișă, nepractica. Nu fii caraghios, dacă nu mai produce VW vor fi destui care vor prelua know-how ul și vor produce ei.
7. Vezi, decât să faci sâc sâc la adresa ălora cu tdi mai bine refăceai calculele de consum Posted Image . Zici tu că n are nimic dacă 20 de ecologiști baga toți odată mașinile la încărcat pe la 8 seara si toate vor câte 16 A la 230 V ? Mare grijă, sa nu va încălziți de la firele din pereți in loc de RADET Posted Image. Serios vorbind cam este peste puterea rețelei.
8. Da, domnule, și trebuie refăcută rețeaua pt asta.

Articolele astea le ai citit ?

http://evgo.ro/incar...sina-electrica/

http://0-100.hotnews...erul-autonomia/

Sunt ok electricele însă nu s chiar comod de folosit iar cine vrea una ar trebui să știe bun ne la ce se poate aștepta.
Pai vezi ca nu ai citit tot sua bagat in seama ?!? Zici 16 amperi la 230v cand eu am zis acolo 1 kw de fiecare, adica 4.3 amp la 230v...care adica 1 kw incarca destul peste noapte cat pentru plimbatul zilnicde luni pana vineri....oricum e doar un caz, sunt multe altele...la fel nu ai inteles cum e cu economia..cand ceva se fabrica in cantitate mai mare ajunge sa coste mai putin pe bucata...de ex dvd au aparut cu 4-500 euro bucata, apoi au coborat la 100, acum e aprox 10 euro o bucata, la fel is blueray, la fel si televizoarele, si toate electronicele....la fel si cu masinilee si cu astea electrice la fle va fi. La punctul 3..vezi sa nu ce? Daca cipul e cu criptare nu mai ai ce sa faci cu chinezarii etc.
Oricum nu e si nu am zis ca e de dorit sa fie acest topic de vs contra electrice si etc...e doar pt aflat cum se descurca oamenii cu masini electice la bloc...pe unde trage lumea firul. Si ca fapt divers, atat timp cat prelungitoarele nu-s interzise pt uzul casnic, nu vad cum o sa fie interzice pe bloc, sub bloc, prin bloc, etc....mai ales cand sunt prelungitoare certificate, omologate ca potrivite pt clima umeda de ex IP44, IP67, IP68 si etc.

Edited by 77777-7, 26 December 2018 - 10:28.


#59
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008

View Post77777-7, on 26 decembrie 2018 - 10:23, said:

Si ca fapt divers, atat timp cat prelungitoarele nu-s interzise pt uzul casnic, nu vad cum o sa fie interzice pe bloc, sub bloc, prin bloc, etc....mai ales cand sunt prelungitoare certificate, omologate ca potrivite pt clima umeda de ex IP44, IP67, IP68 si etc.
Ca fapt divers, in momentul in care prelungitorul ala iese de pe proprietatea ta, are nevoie de autorizatii/acceptul celor a caror proprietate o traverseaza. Indiferent ce agremente tehnice are.

#60
77777-7

77777-7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 665
  • Înscris: 24.10.2016
De pe geam iese pe fatada apartamentului meu, apoi prin aer ajunge pe capota masinii. Sau trebuie autorizatie de zbor de la aacr ?

#61
irulan_corrino

irulan_corrino

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 20.01.2018
Te contrazici fără rost și nu e topicul potrivit. Crezi că poți încărca un acumulator auto cu un încărcător de 12 V și 500 mAh chit că ești dispus să aștepți mai mult ? Cam așa pui tu problema, fiecare să consume câte 1kw...

#62
77777-7

77777-7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 665
  • Înscris: 24.10.2016

View Postirulan_corrino, on 26 decembrie 2018 - 13:57, said:

Te contrazici fără rost și nu e topicul potrivit. Crezi că poți încărca un acumulator auto cu un încărcător de 12 V și 500 mAh chit că ești dispus să aștepți mai mult ? Cam așa pui tu problema, fiecare să consume câte 1kw...
Nu m-am contrazis, si e topicul meu, lol...si char daca nu ar fi....tu ai gresit calculul cu 3 ordine de magnitudine...ai dat cu 3 zerouri pe langa, in balta, in bara si in perete Posted Image
La mine in fizica folosita de mine, 12v x 0.5 amperi e 6 wati...adica 0.006 kw. Asa ti-a dat tie 1 kw ?
Deci vorba era despre 1kw x 5 ore, doar 5 kw capacitate incarcati la o masina de 20,30,50 kw capacitate sau oricat e modelul nu conteaza......5kw adica 20km la 250w per km(la o Tesla S), sau 29 km la 170w per km la un Nissan Leaf...20-30km e o naveta acceptabila zilnic, incarcata peste noapte in 5 ore la 1kw.
Tu acum iei calcul in care toata llumea de pe scara vrea sa incarce 30 kw pe noapte ? Da atunci clar ca e cam naspa, un 6 kw ori sa sa zicem 10 apartamente....dar cand e vorba doar de 1 kw, e altfel...oricum topicul e despre ce si cum face azi lumea, cu 100% electrica sau plugin, in privinta cablului, eu nu am momentan masina 100% electrica.

Edited by 77777-7, 26 December 2018 - 14:18.


#63
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008

View Post77777-7, on 26 decembrie 2018 - 13:41, said:

De pe geam iese pe fatada apartamentului meu, apoi prin aer ajunge pe capota masinii. Sau trebuie autorizatie de zbor de la aacr ?
Nu, iti fac eu citeva poze si o reclamatie la ISU, pentru ca umbli cu improvizatii. Sa vezi ce amuzant o sa fie...
Lucrurile trebuiesc facute organizat, nu fiecare cum il taie capul, ca altfel n-o sa mai avem pe unde calca de prelungitoare si improvizatii.

#64
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Da când începeți să întindeți prelungitoarele alea ? Apropo, se mai caută cupru în România ? Posted Image

#65
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,165
  • Înscris: 13.11.2017
Viata asta-i tare ciudata. Eu stau la bloc dar am garaj cu priza trasa printr-un cablu din casa, dar n-am masina electrica. Altii au masina electric dar n-au asa ceva :) !
E un grup mare de garaje iar vecinii au racord separat de 32 A. Daca-mi iau electrica peste vreo 5 ani ma racordez si eu ca ei.

#66
cipri2bau

cipri2bau

    Dezactivatos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,111
  • Înscris: 30.11.2017
Eu zic să mai profităm de combustibili fosili cât se mai poate.
Prin oraşe nu stăm noi prea mult, poluarea pot s-o înghită sclaveţii de pe acolo care oricum şi fumează şi nu simt ei.
Când o să se dea legi de obligativitate ptr maşini electrice o să facă poate şi facilităţi ptr ele. Până atunci e o luptă cu morile de vânt, curentul e destul de scump ptr maşină cu baterii ca persoană privată, şi se iese mai ieftin pe combustibil, mai ales că cele cu combustibil sunt şi mai ieftine, sunt piese destule.
Să stai să încarci aia toată noaptea şi să-ţi mai vină şi poliţia pe la uşă că te reclamă vecinii, sau să stai cu ochii-n patru încontinuu că-ţi taie cablul tganii sau îţi deconectează careva cablul doar aşa de a face mişto, e chiar stresant.

#67
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Post77777-7, on 26 decembrie 2018 - 02:18, said:

.......
4) Referitor la asta cu ''interzis de lege'' aveti careva si nr lege si punct/subpunct sau ordonanta de guvern sau locala pt a demonstra asta ? Deja precedentul s-a creat de nspe mii de ori cand toate firmele de telecomunicatii si-au tras fire pe blocuri, deja cant exista turnuri de gsm cu amperaj imens, desigur nu pe fatada dar si acoperisul e exteriorul blocului, deja instalatiile de aer conditionat au cabluri de alimentare expuse pe exteriorul blocului. Si in final proprietarii blocului decid ce sa faca cu si pe fatada blocului, nu primaria.


Gresesti . Tu faci ce ti se aproba , aproba de catre primarie .
Daca tu crezi ca este normal sa scoti caburi de curent pe geam sa le insiri pe strada , te inseli , si vei afla asta cind cablul tau se va ciocni cu primul suparat , si il va taia in doua .

#68
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,538
  • Înscris: 18.10.2011

View Postandreic, on 25 decembrie 2018 - 20:46, said:

32A la casa la mine, la vecinul la fel.
Eu cred ca exista transformatoare intre blocuri (de fapt exista, stiu sigur - cutiile alea de beton), de la 10kV. langa alea, se pot amenaja si mici statii, sau se pot duce pe langa zonele cu parcari.
Eu am noroc ca langa mine la bloc e un spatiu de parcare destul de mare. Oricum am face, densitatea de blocuri e cam mare, si va trebui renuntat la unele, in timp.

#69
77777-7

77777-7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 665
  • Înscris: 24.10.2016

View Postdan78rom, on 26 decembrie 2018 - 14:26, said:

Nu, iti fac eu citeva poze si o reclamatie la ISU, pentru ca umbli cu improvizatii. Sa vezi ce amuzant o sa fie...
Lucrurile trebuiesc facute organizat, nu fiecare cum il taie capul, ca altfel n-o sa mai avem pe unde calca de prelungitoare si improvizatii.

Haha e amuzant ca 1) nu stii ce e aia improvizatie, un prelungitor in sine nu e improvizatie, e certificat CE, e facut conform standardelor si e aprobat pentru vanzare in Rode exemplu, si 1a) folosirea unui prelungitor iarasi nu iese in afara specificatiilor sale mai ales cand el e certificat pt folosirea in conditii de umezeala, umiditate, praf conform stndardelro IP 66,67,68, etc iarasi standarde recunoscute in Romania.
Si 2) Vad ca vorbesti intr-un mod nespecific si neonest fiindca unula mana folosesti termenul nepotrivit la punctul 1) si 1a) DAR mai mult, arunci din senin dualitatea ''prelungitoare si improvizatii''....deci incerci in a doua parte a declaratiei sa multiplici problemele aparente...faci precum aia care vorbesc la plural cand defapt se refera la sine, sau aia care vorbest la plural atunci cand exista o singura problema reala dar incearca in mod inselator sa cauzeze producerea impresiei ca exista cause si/sau surse multiple pt una sau mai multe probleme.....deci tu odata de te muti din ''improvizatii'' la ''prelungitoare si improvizatii'' asta nu poate decat sa denote, foarte clar si vizibil pt oricine, faptul ca pe parcurs ce scriai ti-ai dat seama de propria iluzie si capcana pe care ti-ai sapat-o cu prelungitorul care nu e improvizatie el fiind conform standardelor actuale, si ai zis ''i-a s-o infloresc repede cu un o dublare a termenilor ca nu se prinde nimeni'' eu nu-s nimeni si m-am prins. Ce ai incercat sa faci e neonest si inselator.

Asadar acum ca am stabilit ca nu e o improvizatie un prelungitor in sine, si folosirea unui prelungitor conform destinatiei sale, de a transmite energie electrica intre 3 puncte, a si b, iarasi nu e o improvizatie atat timp cand structura si compozitia si caracteristiciile fizice si mecanice ale prelungitorului nu au fost modificate, retardate, oprite sau in vre-un fel compromise, ce agument iti mai ramane ? Probabil argumentul ca ai vrut sa arunci o pastila naspa pe sistemul capra vecinului, fiindca te-ar roade invidia sa vezi ca altul isi face treaba, cu prelungitor scump si lung, si ar fi oportun tie sa te ungi pe suflet cu bucurie daca arunci o reclamatie la agentia xyz si poate poate il agata agentia cu ceva, orice chichita, pe stil tipi romanesc.

Dar poate vrei sa demonstrezi ca un prelungitor aflat la vanzare in comert, nemodificat in nici un fel, e improvizatie, ba chiar te rog sa cotrobai pe sectia cu avocati poate iti gasesti si un pro bono, dar nu cred ca se baga nimeni sa-ti apere tie definitia asta foarte suspecta.

#70
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,538
  • Înscris: 18.10.2011

View Postdan78rom, on 26 decembrie 2018 - 10:20, said:

@wotan

Bun, sa zicem ca ti se aproba un bransament de la tabloul blocului la locul de parcare, cu grup de masura si tot ce trebuie. Toate bune si frumoase, pina incep sa le vina si altora asemenea idei.
In momentul ala apar problemele. Tabloul de bransament al blocului nu a fost proiectat pentru asta. Transformatorul (ala cumparat si platit de dezvoltator) are o anumita capacitate, si a fost dimensionat pentru a deservi X blocuri/apartamente. Si tot asa. Da, o masina nu-i bai, se poate rezolva. 100 de masini insa pot da complet peste cap infrastructura acelei zone, care nu a fost proiectata pentru asta.
E clar ca trebuie refacuta infrastructura. Va dati seama ca reteaua nu suporta sa conectezi 10-20 de masini pe scara de bloc, peste noapte. Puse niste statii trase din cablurile de 10kV, cu puncte trafo, si cu prize la fiecare loc de parcare. De la bloc e clar ca nu merge, sa fie si scalabil si civiliza, nu ca si-or trage cativa oameni curent...

Dar pana atunci, mai trec vreo 10-15 ani. Credeti ca o sa scapam asa usor de cazanele pe diesel? Bine, rad eu, dar si astea sunt lux fata de ce masini ublau acum 15 ani prin Bucuresti... Sa nu uitam sa suntem in urma vestului, si ca mai trebuie sa treaca 10-15 ani pana se strica si ce arunca, pardon vand aia, deci...

#71
77777-7

77777-7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 665
  • Înscris: 24.10.2016

View Post86-APP, on 26 decembrie 2018 - 19:54, said:

Gresesti . Tu faci ce ti se aproba , aproba de catre primarie .
Daca tu crezi ca este normal sa scoti caburi de curent pe geam sa le insiri pe strada , te inseli , si vei afla asta cind cablul tau se va ciocni cu primul suparat , si il va taia in doua .

Nu vorbesc de cablu care sa faca contact nu nici un punct din domeniul public intre geamul meu si masina mea, deci suspendat prin aer cu o distanta de 2 la x metri in orice punct al sau.
Si zi-mi si mie cum da lumea cu freza sau piciorul intr-un cablu care doar sta static liber in aer intre acoperisul masinii si geam ?
Presupui ca pietonii pietoneaza pe acoperisul masinii mele sau au o inaltime de 6-10 metri ?

Edit: deci eu zic de asta ca in poza...rosu e cablul in priza pe masina, priveste spatiul liber intre cablu si sol, si negru e cablul detasat. Exact cum ajunge vreun om de pe planeta asta sa dea cu capul sau sa calce pe acest cablu in oricare din cele 2 pozitii ?Attached File  blocuri-parcare-masini-1024x683.jpg   262.27K   59 downloads

View PostFord4, on 26 decembrie 2018 - 16:39, said:

Viata asta-i tare ciudata. Eu stau la bloc dar am garaj cu priza trasa printr-un cablu din casa, dar n-am masina electrica. Altii au masina electric dar n-au asa ceva Posted Image !
E un grup mare de garaje iar vecinii au racord separat de 32 A. Daca-mi iau electrica peste vreo 5 ani ma racordez si eu ca ei.
Exact asa s-a facut mereu, s-a tras cablue electric de la geam la garaj, pana sa apara moda cu contoare pe fiecare garaj in parte, oricum curentul a fost mereu platit, si cablul a fost mereu la multi metri inaltime si imposibil ca cineva sa se atinga de el.

Edited by 77777-7, 26 December 2018 - 20:16.


#72
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,165
  • Înscris: 13.11.2017

View Post77777-7, on 26 decembrie 2018 - 20:12, said:

Exact asa s-a facut mereu, s-a tras cablue electric de la geam la garaj, pana sa apara moda cu contoare pe fiecare garaj in parte, oricum curentul a fost mereu platit, si cablul a fost mereu la multi metri inaltime si imposibil ca cineva sa se atinga de el.

La mine solutia a fost mult mai simpla si de aceea nu mi-am pus contor separat. Stau la etajul 1 si am terasa iar garajul este sub terasa mea. Practic in afara de vreo 2 m maxim in care coboara pe peretele terasei pana in spatele garajului, el "merge" doar pe proprietatea mea.
Dar voi apela si eu la instalatie separata cand imi voi lua masina electrica pentru ca instalatia din casa e dimensionata pe 25 A si mai folosesc si alti consumatori asa ca nu am chef sa-mi sara sigurantele cand dau drumul la cuptorul electric.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate