Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Cei cu masini electrice la bloc...cum incarcati ?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
117 replies to this topic

#37
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postlogy, on 25 decembrie 2018 - 07:17, said:

Eu nu am vazut in viata mea o masina electrica, dar am vazut un articol despre un om, care si-a tras un prelungitor de la el de pe geamul blocului, pana la masina, iar vecinii l-au reclamat la politie, pentru ca pe acolo trec si copii si se pot curenta.
si nu numai ca se pot curenta, dar pur si simplu nu e normal sa tragem cabluri pe geamul de la bloc... cum ar fi sa traga toti cate unul :)
mai erau pe vremuri cabluri de net trase asa.

De curand, de cand au inceput sa devina mai ilegale, au fost abandonate si acum cad in capul oamenilor ranindu-i. Un caz a fost prins pe camera cu un copil lovit de un cablu din asta, parca si-a pierdut un ochi, sau era cat pe ce.

Copilul ranit grav de un cablu desprins de pe stalp are oasele fetei sfaramate si dintii rupti. Incidentul putea fi evitat
https://stirileprotv...ui-autobuz.html

View Postdorin_2k, on 25 decembrie 2018 - 08:33, said:

Daca as avea electrica, as pune o rola pe balcon si as derula in fiecare zi.
super

View Posttruthwarrior, on 25 decembrie 2018 - 08:40, said:

am prieteni care detin masini electrice ..... unul chiar un suv marca BMW

preventiv si-a tras circuit separat de putere pt incarcare cu sarma de cupru de 4mm direct de la bransamentul locuintei

se incarca foarte repede max. 2-3ore si nu are absolut nici o problema legata de puterea instalatiei

masina este extrem de puternica datorita motoarelor electrice net superioare celor cu ardere interna
ce spui acolo e imposibil sa fie corect/adevarat:

- o masina electrica nu se poate incarca de acasa in doar 2-3 ore, nici pe cablu de 4mm nici pe trifazic, dar tu spui ca nu e trifazic

- BMW nu vrea are SUV uri electrice

- poate poate sa fie ceva adevar daca vorbesti de o hibrida cu incarcare, care are insa o autonomie pe electric de doar vreo 30-40km

#38
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,338
  • Înscris: 28.10.2018

View Postunbrutus, on 25 decembrie 2018 - 15:32, said:

dar pur si simplu nu e normal sa tragem cabluri pe geamul de la bloc...

Lasa ca in schimb este foarte normal sa depasim toti limitele de viteza pe drumuri, sa depaseasca (infiorator de multi) linia continua, sa sara la bataie in trafic, sa claxonezi ca turbatul in trafic de parca esti singur pe planeta, etc.

Nu-i normal nici sa radem de pe fata planetei padurile din parcurile nationale.

Pur si simplu multe nu-s normale in tara asta si totusi nu se crizeaza nimeni.

#39
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Poststrongsss, on 25 decembrie 2018 - 11:26, said:

cabluri pozate frumos pe peretele exterior al blocului pana la parter unde avea o cutie metalica cu un lacat imens in care erau adapostite cablurile cand nu le folosea.
in prima luna cand o lasa la incarcat, sunau vecinii la usa si ii spuneau ca a uitat cablurile in masina. apoi l-au reclamat la politia comunitara. apoi la enel, ca fura curent...
asta mai lipseste pe blocurie noastre... si? l-a obligat sper vreo autoritate sa repare blocul si readuca la starea initiala. gaurile astea cu carota se dau prin armatura, e afectata si structura. nu semnificativ, dar pana la urma, gaurim pt hote, pt cabluri internet, aer conditionat si mai nou si pt cabluri pt electrice? e prea de tot

View Postcipri2bau, on 25 decembrie 2018 - 12:58, said:

Bateriile nu rezistă la temperaturile scăzute din unele părţi ale tării noastre. O să vedeţi chinuri şi probleme când vor sparge banii primăriile pe autobuze cu baterii contra comisioane neinteresându-i că tehnica asta e încă la un stadiu incipient.
deja s-au cumparat autobuze electrice in mai multe orase. oricum, avem deja trolebuze electrice, trenuri electrice, metrou electric, doar ca doar in bucuresti

pe cand metrou si in alte localitati? In uk au metrou si in localitati mici

View Postcipri2bau, on 25 decembrie 2018 - 12:58, said:

Iar veciniii ăia cu reclamatul că omul incarcă maşina e un caz penibil cred. Intradevar ceva autorizaţii şi lucrare specializată ar trebui ca să nu fie cu improvizaţii.
ce e penibil totusi? oamenii nu reclama incarcatul, ci lucrarile neautorizate

View Postabac, on 25 decembrie 2018 - 15:36, said:

Pur si simplu multe nu-s normale in tara asta si totusi nu se crizeaza nimeni.
nici o legatura cu nimic, nu poti justifica o ilegalitate cu argumentul ca se intampla si altele, si ba da, se crizeaza multa lume.
Poate tu personal nu, dar nu generaliza. Sint oameni care lupta impotriva ilegalitatilor enumerate de tine, zilnic, prin tot felul de mijloace.
Chiar nu stii asta? Deschide un topic pt fiecare din cele enumerate si iti dau o lista cu zeci de organizatii de oameni crizati

#40
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Nu mai vorbiti prostii. Nu se poate trage curent la locul de parcare cu prelungitor pozat aerian sau pe fatada blocului ori pe jos. Sunt reglementari clare in sensul asta si sunt fix alea valabile pentru orice statie de incarcare.

#41
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

View Postunbrutus, on 25 decembrie 2018 - 15:49, said:

Sint oameni care lupta impotriva ilegalitatilor enumerate de tine, zilnic, prin tot felul de mijloace.
Chiar nu stii asta? Deschide un topic pt fiecare din cele enumerate si iti dau o lista cu zeci de organizatii de oameni crizati

Prea putini. In Ploiesti cand cu Rosia Montana din 250000 oameni veneau 10 oameni in piata, mereu aceiasi.

#42
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,237
  • Înscris: 27.10.2007

View Postcspot, on 25 decembrie 2018 - 11:39, said:

     Gaura, gaura dar autorizatie pentru o astfel de instalatie de unde avea ?
evident ca nu l-am intrebat. mi-a lasat impresia ca lucreaza in domeniul electricitatii, sau studiase asa mult problema ca era foarte familiarizat cu termenii.

#43
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostReactor2015, on 25 decembrie 2018 - 16:11, said:

Nu mai vorbiti prostii. Nu se poate trage curent la locul de parcare cu prelungitor pozat aerian sau pe fatada blocului ori pe jos. Sunt reglementari clare in sensul asta si sunt fix alea valabile pentru orice statie de incarcare.
de putut se poate, ca deja avem cel putin un coleg care a facut asta, dar nu e legal si nu e nici prea frumos/sanatos

#44
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007

View Postunbrutus, on 25 decembrie 2018 - 17:21, said:


de putut se poate, ca deja avem cel putin un coleg care a facut asta, dar nu e legal si nu e nici prea frumos/sanatos
Sunt colegi care te sfătuiesc agresiv sa iei electrică pentru că încarci gratuit la Kaufland

#45
irulan_corrino

irulan_corrino

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 20.01.2018
Modalitatea legală e să o încarci cu un generator electric pe motorină :D

#46
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,015
  • Înscris: 30.11.2017
Singurul avantaj al masinii electrice e că nu mai poluează in oras unde trăim noi, poluarea rămâne la mare distantă in termocentrale atomocentrale sau chiar nu este daca e hidrocenrtale

#47
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007

View Postirulan_corrino, on 25 decembrie 2018 - 17:34, said:

Modalitatea legală e să o încarci cu un generator electric pe motorină :D
Ești ironic, dar asta este adevărul

View Postcipri2bau, on 25 decembrie 2018 - 18:10, said:

Singurul avantaj al masinii electrice e că nu mai poluează in oras unde trăim noi, poluarea rămâne la mare distantă in termocentrale atomocentrale sau chiar nu este daca e hidrocenrtale

Poluarea are atâtea forme încât chiar nu contează poluarea generată de mașini

#48
irulan_corrino

irulan_corrino

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 20.01.2018
Da, sunt ironic, pt că mă cam deranjează agresivitatea promovării mașinilor electrice .
Nu s ceva nou sau revoluționar, au ajuns cât de cât fiabile ca utilizare mulțumită unor acumulatori mai performanți, dar cam atât.
Nu rezolvă ipotetica problema a poluării, doar o mută. Manevra asta s ar putea defini și ca ascunsul gunoiului sub preș.
Și electricele astea vin la pachet cu suficiente neajunsuri cât să ți cam piară cheful sa fii ecologist.
Încărcatul la Kaufland sau cu prelungitorul pe geam sunt soluții neserioase. De ce nu niște prajini cu care sa agățăm direct firele de pe stâlpi atunci ?

#49
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,015
  • Înscris: 30.11.2017

View Postbobalex18, on 25 decembrie 2018 - 18:13, said:

Poluarea are atâtea forme încât chiar nu contează poluarea generată de mașini
dacă eşti fumător da

#50
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,553
  • Înscris: 07.02.2003

View Postcspot, on 25 decembrie 2018 - 11:45, said:

Daca ai priza de 32Amperi la tine in garaj e alta traista. Din pacate bransamentul la o casa de locuit sau apartament e de 25A.
32A la casa la mine, la vecinul la fel.

Edited by andreic, 25 December 2018 - 20:46.


#51
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
2 vile in aceeasi curte, 3 X 32 A eu si 3 X 63 A fratele. Posted Image Dar tot nu ma incanta masinile electrice, eu sunt diesel forever, tractorist pe viata. E bine sa fii future proof totusi, am si priza trifazica.

Oricum, principala problema la bloc e si ca apartamentele nu au trifazic decat in cazuri de exceptie si la parter.

Pana in 2000 am locuit la bloc si aveam un monofazic blestemat ce abia ducea 6 KW, ori nevoile mele erau de 10 KW, nu existau inca centralele pe gaz, termoficarea era 0, aveam totul electric exceptand aragazul.

#52
77777-7

77777-7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 665
  • Înscris: 24.10.2016
Ok...vad ca s-a postat ceva....doar 3 pagini Posted Image
Totusi sunt unele chestii incorecte.
1) Masinile electrice nu trebuie sa coste mai mult decat apartamentul/casa...un Nissan Leaf electric incepe second pe la 10k. Si se vor ieftini cu timpul acumulatorii, marele impediment actual in constul de manufacturare al unei electrice.

2) Masinile electrice, diversele modele de la diversi producatori, se incarca la o multime de puteri, mare majoritate accepta de la priza de casa, apoi urcand in sus in Kw, mai putine accepta 8, 10, 20, 30, 50 kw.

3) Apoinu se pune problema furatului de curent fiinda unele masini, Tesla de ex cred, are chip in mufa si nu are pinii activi decat dupa ce e pusa la masina, deci nu tepoti nici curenta la pini decat daca esti cyborg si ai cip de autentificare in deget lol si poti sa imiti o Tesla cu degetele tale Posted Image)

4) Referitor la asta cu ''interzis de lege'' aveti careva si nr lege si punct/subpunct sau ordonanta de guvern sau locala pt a demonstra asta ? Deja precedentul s-a creat de nspe mii de ori cand toate firmele de telecomunicatii si-au tras fire pe blocuri, deja cant exista turnuri de gsm cu amperaj imens, desigur nu pe fatada dar si acoperisul e exteriorul blocului, deja instalatiile de aer conditionat au cabluri de alimentare expuse pe exteriorul blocului. Si in final proprietarii blocului decid ce sa faca cu si pe fatada blocului, nu primaria.

5) Referitor la poluare, ca e doar mutata, nu e si cazul atunci cand energia electrica e produsa in centrale solare eoliene, geotermale, hydro.

6) Electricele sunt viitorul, si sac sac tuturor fanilor tdi, VW au anuntat ca in viitorul apropiat vor renuntat complet, adica 100%, la motoarele cu combustie interna si vor face doar electrice.

7) Cum ziceti ca sunt asa rare apartamentele/casele cu trifazic cand blocul meu faurit de Ceasca, are trifazic la intrare in tablou ? Si cum am zis la punctul 2, nu e nevoie de multi kwh..im medie electricele consuma cam aprox 200 w per km, cum se poate vedea si din poza postata pe linkul pus de un post, si pe orice alte poza cu consum in brd la Tesla de ex..Tesla S ia cam 230-250 w per km dar e mai grea decat un Nissan Leaf.....oricum..pt cei care merg zilnic 10-20 km servici-mall-casa-etc-casa, aia 20 km,ori 250w per km) ii incarca la 220v in 5 ore peste noapte la doar 1 kw consum constant....adica un cuptor cu microunde, chiar si daca toti vecinii isi incarca 20 masini sau 50 de masini in acelasi timp...cred ca 1 kw de persoana nu e peste puterea retelei...ori e ?

8) Nu e o idee acceptabila sau o asteptare rezonabila ca toti ''sa merge a incarce la statii''..nu poti muta toate masinile din cartier la statii in alta parte...ce logica e asta ? Masinile , atuncicand vor fi in proportie de 70-80-90% electrice, vor fi normal parcate si incarcate fix unde se parcheaza si azi. Asta se leaga si de punctul 4 adica atunci cand majoritatea masinilor vor fi electrice, va fi cu totul normal si acceptabil sa ai incarcare la bloc.


Acum...care-i problema cu un cablu care arata ca in poza de mai jos, si sistemul de incarcare e cu cip si nu merge decat cand detecteaza mufa masinii, criptata si cu serie, precum la unele modele, deci nu prezinta pericol de electrocutare sua furt, si toti vecinii accepta treaba? Si apropo, cand deja incep sa apara 2,3,etc vecini, sunt sigur ca acceptarea creste...acum suntem in stadiul reticentei precum era pe vremea imediat post 89 cand toti o ardeau cu ''dacia e sfanta, strainele is naspa''....practic luditi...probabil asa faceau misto si carutasii cand au aparut primele masini.

[ https://i.pinimg.com/736x/e4/a4/3d/e4a43da3cce297cb8a12159df17c9b81--garage-air-compressor-air-compressor-plumbing.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Oricum nu ajungem asa...[ https://i.pinimg.com/originals/ef/91/f4/ef91f4766aba75ed5362377e708af9ba.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ps: mai bagati poze actuale daca aveti masina electrica la bloc.

Edited by 77777-7, 26 December 2018 - 02:28.


#53
irulan_corrino

irulan_corrino

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 20.01.2018
Hmmm, păi să le luăm tot așa, pe puncte :)

1. Ba eu zic că se vor scumpi acumulatorii, crescând cererea.
2. Sigur că se încarcă, numai că îți crește barbă până se incarca acolo.
3. Vezi sa nu. Multe nu au și oricum apar cipuri contrafăcute.
4. Nu mă bag.
5. Dacă.... Și când ne uitam pe factura vedem că o mare parte e produsă în termocentralele. Și cică niste tute cu eoliene vor să iasă din afacere, că a fost pe profit doar cat a fost subvenționată.
6. Poate e, poate nu e, au mai fost tentative și s au fasait. Momentan sunt o chestie de nișă, nepractica. Nu fii caraghios, dacă nu mai produce VW vor fi destui care vor prelua know-how ul și vor produce ei.
7. Vezi, decât să faci sâc sâc la adresa ălora cu tdi mai bine refăceai calculele de consum :D . Zici tu că n are nimic dacă 20 de ecologiști baga toți odată mașinile la încărcat pe la 8 seara si toate vor câte 16 A la 230 V ? Mare grijă, sa nu va încălziți de la firele din pereți in loc de RADET :). Serios vorbind cam este peste puterea rețelei.
8. Da, domnule, și trebuie refăcută rețeaua pt asta.

Articolele astea le ai citit ?

http://evgo.ro/incar...sina-electrica/

http://0-100.hotnews...erul-autonomia/

Sunt ok electricele însă nu s chiar comod de folosit iar cine vrea una ar trebui să știe bun ne la ce se poate aștepta.

#54
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,742
  • Înscris: 01.10.2002

View Post77777-7, on 26 decembrie 2018 - 02:18, said:

7) Cum ziceti ca sunt asa rare apartamentele/casele cu trifazic cand blocul meu faurit de Ceasca, are trifazic la intrare in tablou ?
Asta e poate solutia cea mai civilizata, curentul tras direct de la tabloul de la parter, cu instalatie facuta de un electrician autorizat si contor separat. Asa scapi si de fire trase pe fatada. La mine la bloc de exemplu, de acolo e alimentata bariera de la intrarea in parcarea blocului, aflata la 30m de bloc. Nu vad de ce e legal sa alimentezi o bariera, dar nu o masina?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate