Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Cei cu masini electrice la bloc...cum incarcati ?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
117 replies to this topic

#1
77777-7

77777-7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 665
  • Înscris: 24.10.2016
Salut. Cei care au masina electrica(sau macar plug in) si stati la bloc...cum incarcati ? Ai tras prelungitor ? Cum, pe unde e agatat cablul, de la ce etaj, etc ? Bagati si poze daca aveti.

Edited by 77777-7, 25 December 2018 - 03:38.


#2
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Pot fi avantajati cei care au garaj, garajul are un bec si o priza, dar daca masina electrica are alimentare trifazica, nasol.

#3
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,395
  • Înscris: 06.02.2008
Când vor fi comune astea electrice și pe la noi se va fura în draci curent. Românul e inventiv din cale-afarã. Și curentul se furã mult mai ușor decât benzina și motorina :)

#4
logy

logy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 17.09.2005
Eu nu am vazut in viata mea o masina electrica, dar am vazut un articol despre un om, care si-a tras un prelungitor de la el de pe geamul blocului, pana la masina, iar vecinii l-au reclamat la politie, pentru ca pe acolo trec si copii si se pot curenta.

#5
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Da, vor fi multe ornamente de Craciun atarnate de la balcoane.
Astept tripla cu cifru, cu cheie etc.

Reteaua electrica nu e facuta pt a duce atatia+asemenea consumatori.
Sunt 2 probleme: timpul de incarcare si autonomia.
Pt a se incarca "repede", e nevoie de un amperaj ce nu poate fi disponibil acasa.

#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Nu am electrica, dar in trecut a ramas masina nevestei fara baterie de cateva ori. Am impins-o din parcare pana sub balcon 50 metri si am tras un prelungitor pt redresorul ce l-am bagat sub capota. Pana dimineata s-a incarcat bateria.
Asta am facut-o de vreo 3 ori, apoi i-am vandut masina ca doar "manca" banii aiurea.
In ultimul an, facuse doar  200 km cu ea. Mai bine mergea cu taxi. (ITP, rovinieta, RCA, cauciucuri iarna).

Daca as avea electrica, as pune o rola pe balcon si as derula in fiecare zi.

#7
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018
Kaufland are statie de incarcare gratuita la sediul lor cu trei locuri de parcare. E un smecher cu Tesla, care numai acolo isi tine masina sa o incarce, cred ca e singura Tesla din toata Constanta, in rest nu am vazut decat automobile hibrid care erau ocazional la incarcat, dar Tesla aia e nelipsita de acolo.

#8
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 Adm, on 25 decembrie 2018 - 08:18, said:

Reteaua electrica nu e facuta pt a duce atatia+asemenea consumatori.
Am citit un studiu facut de niste nemti, care-si puneau aceeasi problema, ca nu duce reteaua electrica rezidentiala la cate masini electrice se preconizeaza sa apara.

Concluzia studiului a fost ca reteaua electrica pentru tramvaie si troleibuze de la ei este folosita doar la 10% din capacitate, deci rezerva de capacitate se poate folosi pentru a alimenta foarte multe incarcatoare publice pentru masini electrice.

#9
truthwarrior

truthwarrior

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 31.03.2016
am prieteni care detin masini electrice ..... unul chiar un suv marca BMW

preventiv si-a tras circuit separat de putere pt incarcare cu sarma de cupru de 4mm direct de la bransamentul locuintei

se incarca foarte repede max. 2-3ore si nu are absolut nici o problema legata de puterea instalatiei

masina este extrem de puternica datorita motoarelor electrice net superioare celor cu ardere interna

Edited by truthwarrior, 25 December 2018 - 08:47.


#10
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
BMW SUV X5 are doar 40e si nu se comercializeaza in UE.

Motorul electric are cuplu instant, nu neaparat putere imensa, faci confuzii, iar sarma aia ajuta, desigur, dar pt asta trebuie sa ai putere mare instalata si disponibila pt viitorii vecini.
La casele noi se trage curent trifazic, dar depinde ce capacitate are transformatorul din zona.
Si eu mi-am lasat priza de 380V.

La noi modalitatea de tarifare a curentului electric e primitiva.
In timpul noptii consumul scade brutal => trebuie incurajat consumul in timpul noptii, cu tarife semnificativ mai mici si contoare inteligente.

Mai e mult, pana departe.

#11
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,746
  • Înscris: 26.08.2008

 PopaXXX, on 25 decembrie 2018 - 08:39, said:

Kaufland are statie de incarcare gratuita la sediul lor cu trei locuri de parcare. E un smecher cu Tesla, care numai acolo isi tine masina sa o incarce, cred ca e singura Tesla din toata Constanta, in rest nu am vazut decat automobile hibrid care erau ocazional la incarcat, dar Tesla aia e nelipsita de acolo.
Pai si... locuieste la Kaufland?
Cu ce pleaca spre / cu ce se reintoarce dinspre casa? Roaga un prieten, ia taxiul???

#12
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005

 77777-7, on 25 decembrie 2018 - 03:36, said:

Salut. Cei care au masina electrica(sau macar plug in) si stati la bloc...cum incarcati ? Ai tras prelungitor ? Cum, pe unde e agatat cablul, de la ce etaj, etc ? Bagati si poze daca aveti.

Mirare mare.apartament la bloc si masina mai scumpa decat locuinta.

On topic:pui 2 galeti pline ochi si te tine pana la prima statie

 truthwarrior, on 25 decembrie 2018 - 08:40, said:

am prieteni care detin masini electrice ..... unul chiar un suv marca BMW

preventiv si-a tras circuit separat de putere pt incarcare cu sarma de cupru de 4mm direct de la bransamentul locuintei

se incarca foarte repede max. 2-3ore si nu are absolut nici o problema legata de puterea instalatiei

masina este extrem de puternica datorita motoarelor electrice net superioare celor cu ardere interna

Si apartamentul e net. Sau are net
Care e legatura cu topicul?
Stai sa vezi motoarele cu abur ce tari is.

 Adm, on 25 decembrie 2018 - 09:09, said:

BMW SUV X5 are doar 40e si nu se comercializeaza in UE.

Motorul electric are cuplu instant, nu neaparat putere imensa, faci confuzii, iar sarma aia ajuta, desigur, dar pt asta trebuie sa ai putere mare instalata si disponibila pt viitorii vecini.
La casele noi se trage curent trifazic, dar depinde ce capacitate are transformatorul din zona.
Si eu mi-am lasat priza de 380V.

La noi modalitatea de tarifare a curentului electric e primitiva.
In timpul noptii consumul scade brutal => trebuie incurajat consumul in timpul noptii, cu tarife semnificativ mai mici si contoare inteligente.

Mai e mult, pana departe.

Adm.nu confundam casa cu apartamentul.

Cand ai casa vorbim de garaj etc.alta traista.





#13
mkdan2004

mkdan2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 16.07.2008

 Adm, on 25 decembrie 2018 - 09:09, said:

BMW SUV X5 are doar 40e si nu se comercializeaza in UE.

Motorul electric are cuplu instant, nu neaparat putere imensa, faci confuzii, iar sarma aia ajuta, desigur, dar pt asta trebuie sa ai putere mare instalata si disponibila pt viitorii vecini.
La casele noi se trage curent trifazic, dar depinde ce capacitate are transformatorul din zona.
Si eu mi-am lasat priza de 380V.

La noi modalitatea de tarifare a curentului electric e primitiva.
In timpul noptii consumul scade brutal => trebuie incurajat consumul in timpul noptii, cu tarife semnificativ mai mici si contoare inteligente.

Mai e mult, pana departe.
De ce spui ca 40e nu se comercializeaza in UE? Se vinde (vindea mai exact) si in Romania. M-am urcat la reprezentanta in el si era disponibil si pe configurator. In trafic am vazut numeroase si stiu sigur ca se vindea (oficial) si in alte state UE (concret stiu de Belgia si statele scandinave).

#14
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

 BlueKing-69, on 25 decembrie 2018 - 09:10, said:

Pai si... locuieste la Kaufland?
Cu ce pleaca spre / cu ce se reintoarce dinspre casa? Roaga un prieten, ia taxiul???
Banui ca locuieste prin apropiere, sunt destule blocuri pe acolo, altfel nu prea are sens sa isi tina masina acolo.

#15
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 27.02.2004

 BlueKing-69, on 25 decembrie 2018 - 09:10, said:

Pai si... locuieste la Kaufland?
Cu ce pleaca spre / cu ce se reintoarce dinspre casa? Roaga un prieten, ia taxiul???
Poate are o masina conventionala cu care se deplaseaza de acasa la acel Kaufland. :P

#16
hepea

hepea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 805
  • Înscris: 20.02.2006
Sigur are trotineta electrica sa-l duca acasa de acolo :D

#17
TheShen

TheShen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,084
  • Înscris: 25.02.2008
Ai masina de 30-40-50000 euro si tu stai la apartament in bloc care valoreaza maxim 100000 euro?

Atunci trebuie sa fii roman.

#18
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,627
  • Înscris: 07.02.2003

 77777-7, on 25 decembrie 2018 - 03:36, said:

Salut. Cei care au masina electrica(sau macar plug in) si stati la bloc...cum incarcati ?
Prelungitor probabil... insa drept sa-ti spun nu cred ca cei de la bloc isi iau electrica mai ales daca au rate la intretinere, mai degraba cei de la case/vile.
In plus nu poti face decat incarcare lenta si asa daca nu ai sectiune suficienta pe fir pierzi.

Edited by andreic, 25 December 2018 - 10:57.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate