Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 

Startup-ul britanic Revolut a primit licență de banking pentru Europa.

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#19
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017

 vidiandrei, on 13 decembrie 2018 - 21:59, said:

Imi spune si mie ce e asa mare smecherie la Revolut asta ? Si de ce as opta pentru asa ceva daca am deja un cont si un card bancar ?

Se vrea a fi un fel de inlocuitor de Paypal dar mai universal sau ce ?

Pana acum toata promovarea pt. compania asta m-a facut sa cred ca e un fel de vrajeala cam cum e cu criptomonedele...

Au cel mai bun curs de schimb valutar dintre toate care exista, fara comisioane.
Au carduri de debit valabilin orice moneda.
Uite de exemplu am fost in Rep Moldova si am scos de la bancomat lei moldovenesti la cel mai bun curs si fara comisioane.
Gandeste-te cat m-ar fi costat asta daca as fi folosit un card de debit de la BRD de exemplu

 Puferiu_, on 13 decembrie 2018 - 22:19, said:

Nu stiu cum am putut trai pana acum fara Revolut. E ca painea feliata, e ca prezervativele cu aroma de capsune si ciocolata cu alune caramelizate.

Serios acum. E prea misto Revolut. Asa cum Uber si Taxify au fost boicotate de catre primarie si taximetristi, la fel este boicotat si Revolut de catre banci. De ce oare?

Ai trait platind comisioane bancare fara numar, si curs de schimb de rahat

Edited by geostorm, 14 December 2018 - 07:57.


#20
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 realduc, on 14 decembrie 2018 - 03:36, said:

nu poti avea cont Revolut daca nu ai un cont la o banca normala ! ....
adica, fix pix !

Asa a fost pana acum dar daca vor aloca IBAN_uri romanesti sau vor instala niste multifunctionale ATM, vei putea face alimentarea cu numerar direct la ATM.

#21
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017
Am transferat si schimbat cu revolut peste 50.000 lire din UK catre banci din Romania in lei si euro.

Daca o faceam in mod clasic, prin banca, as fi pierdut cel putin 1000 lire la tranzactiile astea

Fix de asta se opun bancile, nu mai pot suge bani

Edited by geostorm, 14 December 2018 - 08:04.


#22
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Numai din schimb valutar pentru o rata lunara de 350 euro, se realizeaza economii anuale de cca 250 lei, folosind Revolut si nu casa de schimb a unei banci.

#23
chitziman

chitziman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 08.11.2004
razvan1986 ...nu uita si de GLOVO Posted Image

Edited by chitziman, 14 December 2018 - 08:48.


#24
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,147
  • Înscris: 19.05.2005

 vidiandrei, on 13 decembrie 2018 - 21:59, said:

Imi spune si mie ce e asa mare smecherie la Revolut asta ? Si de ce as opta pentru asa ceva daca am deja un cont si un card bancar ?

Se vrea a fi un fel de inlocuitor de Paypal dar mai universal sau ce ?

Pana acum toata promovarea pt. compania asta m-a facut sa cred ca e un fel de vrajeala cam cum e cu criptomonedele...

Lasand la o parte ce au mai spus colegii as adauga, ca pana la urma despre asta e stirea, ca vor da credite si sunt destule sanse sa aiba dobanzi mai ca  in vest nu cum dau bancile de la noi, de au profit record, sau IFN-urile.

#25
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,301
  • Înscris: 23.02.2017

 sorin147, on 14 decembrie 2018 - 06:27, said:

Catre prieteni sau persoane din agenda (asta n-am incercat-o pana acum, doar mi s-a spus de ea).
adica catre alte carduri revolut... nu are importanta ca sint prieteni sau in agenda.
Deci scos de pe el nu e chiar instant, daca nu ai altii cu revolut dispusi sa scoata banii pt tine, ceea ce e putin probabil tinand cont ca e o limita de doar 800 ron de scos de la bancomat gratuit pe luna (+2% comision pt peste 800 pt contul free)

 Adm, on 14 decembrie 2018 - 07:31, said:

Ba poti, pt ca in lumea aia occientala, exista carduri de debit prepaid.
in US le puteai cumpara de la supermarket.
totusi, exista carduri de debit prepaid in ro? probabil ca oamenii se refera la metode de transfer bani care nu pot fi urmarite, pt ca cel putin pana acum, cand nu avea licenta bancara, la cei mai multi am auzit ca "beneficiu" faptul ca ANAF nu poate urmari conturile revolut

 rosix, on 14 decembrie 2018 - 07:54, said:

Ca sa nu mai platesti ca prostu, in plus, la schimb valutar, ptr internet banking, ptr viramente in conturi romanesti si tot asa. Deocamdata nu au bancomate in RO dar treptat vor instala si bancomate proprii cu lei si euro si atunci sa vezi migrare a alora care decarteaza comision la bancomat.
in ce tara au instalat bancomate proprii pana acum?

 geostorm, on 14 decembrie 2018 - 07:59, said:

Au cel mai bun curs de schimb valutar dintre toate care exista, fara comisioane.
sa nu exageram, mai exista si Monese, Monzo, Starling etc

 geostorm, on 14 decembrie 2018 - 07:59, said:

Uite de exemplu am fost in Rep Moldova
Asta explica multe... ma refer la multe din topicele tale :)

#26
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,905
  • Înscris: 07.08.2008

Quote

Deci scos de pe el nu e chiar instant
Ba da, nu te opreste nimeni sa mergi la un ATM si sa scoti banii. Daca nu iti convine 2% comision dupa 800lei retrasi, faci upgrade la cont.

Quote

in ce tara au instalat bancomate proprii pana acum?
Tocmai au primit licenta... cum vroiai sa instaleze bancomate fara licenta? Posted Image

#27
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,301
  • Înscris: 23.02.2017

 geostorm, on 14 decembrie 2018 - 07:59, said:

Gandeste-te cat m-ar fi costat asta daca as fi folosit un card de debit de la BRD de exemplu
cam 4-5% e diferenta de curs interbancar aplicat de revolut si cel cu comision al majoritatii bancilor

 geostorm, on 14 decembrie 2018 - 08:03, said:

Am transferat si schimbat cu revolut peste 50.000 lire din UK catre banci din Romania in lei si euro.

Daca o faceam in mod clasic, prin banca, as fi pierdut cel putin 1000 lire la tranzactiile astea

Fix de asta se opun bancile, nu mai pot suge bani
si nu te-au intrebat de sursa fondurilor? peste o anumita suma incap sa ceara dovezi ale surselor

 tigerheart, on 14 decembrie 2018 - 12:12, said:

Tocmai au primit licenta... cum vroiai sa instaleze bancomate fara licenta? Posted Image
Ah, si deci cand a fost Romania primul target al vreunei firme internationale?

Licenta este obtinuta pe Lituania... o tara celebra... pt multi englezi, o licenta in Lituania e un motiv sa nu le convina revolut.
Monzo si Starling au licente adevarate, si sumele sint protejate in UK pana la £85000

#28
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,905
  • Înscris: 07.08.2008

Quote

If you choose to open a full current account with Revolut Bank in the future, any funds you deposit will be protected up to €100,000 under the European Deposit Insurance Scheme (EDIS).
https://blog.revolut...anking-licence/
Mda... Ideea e si mai simpla: nu e nimeni obligat sa foloseasca Revolut, mai ales astia Gica Contra. Nimeni nu a zis ca Romania a fost primul target, ci ce se poate face pe viitor.

#29
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017

 unbrutus, on 14 decembrie 2018 - 12:18, said:


cam 4-5% e diferenta de curs interbancar aplicat de revolut si cel cu comision al majoritatii bancilor


si nu te-au intrebat de sursa fondurilor? peste o anumita suma incap sa ceara dovezi ale surselor


Ah, si deci cand a fost Romania primul target al vreunei firme internationale?

Licenta este obtinuta pe Lituania... o tara celebra... pt multi englezi, o licenta in Lituania e un motiv sa nu le convina revolut.
Monzo si Starling au licente adevarate, si sumele sint protejate in UK pana la ÂŁ85000

Da, le-am trimis bank statementuri si alte documente la cresterea limitei de tranzactionare

#30
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,494
  • Înscris: 01.05.2006
As mai adauga 2 avantaje:

pentru cei care fac cumparaturi pe site-uri externe gen Ali, Ebay, Amazon, sau orice fel de plati ocazionale gen Uber, restaurante, etc. e perfect de folosit contul Revolut in loc de contul principal (adica acolo unde ne tinem milioanele de euroi).
Adica nu mai stai cu gandul la hackeri, transferi in Revolut numai cat ai nevoie pentru o perioada de timp.
Transferul intre un cont de la orice banca spre si dinspre Revolut dureaza cam o ora-doua.
Transferurile internationale Revolut spre si dinspre Romania dureaza max. o zi. Si cu comision 0,0000!

Revolut impreuna cu un cont la Libra Bank Ro inseamna schimb valutar fara comision (in Revolut), transfer bancar fara comision (Revolut-Libra), ridicare numerar valuta fara comision (Libra, dupa un depozit de o luna, sau cat vrei), adica totul GRATUIT.

Asa ceva pur si simplu era de neimaginat si numai acum 5 ani!

Eu care am plecat inca din 90 cand ma gandesc cat am dat pe schimburi valutare si firme gen W.U. mi se face greata.
In primii ani, 90-95 preferam sa risc sa trimit 2-3 sute dolari/marci in plic, ca scrisori normale decat sa platesc si 10% comisioane.

#31
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,301
  • Înscris: 23.02.2017

 danaciu, on 14 decembrie 2018 - 17:25, said:

Transferul intre un cont de la orice banca spre si dinspre Revolut dureaza cam o ora-doua.
Transferurile internationale Revolut spre si dinspre Romania dureaza max. o zi. Si cu comision 0,0000!
- spre Revolut, "transferul" se poate face instant prin linkul de plata, nu trebuie sa dureze nici macar ore.

- pot fi si altceva decat transferuri internationale cand vorim de revolut? Transferuri locale spre revolut sint doar cele din banci din UK, tinand cont ca si Revolut e o societate din UK. Poate nu am inteles eu ce ai vrut sa spui

#32
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
O sa mai dureze o vreme pana vor introduce servicii noi, asa ca nu va ambalati. Deocamdata vor opera ca banca locala doar in Lituania. Pana la credite si direct debit, gen PAGO, mai e cale lunga.

#33
george_c_ro

george_c_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 06.04.2012
Am mai spus , aceste Fintech-uri gen Revolut , Monese au determinat bancile sa reduca sau sa elimine comisioanele la administrarea conturilor sau la tranzactii interne, a mai ramas cursul de schimb mai nefavorabil pt client si transferurile externe .
Banii se fac din creditele acordate clientilor si alte produse mai complexe ,nu din schimburile valutare. Este greu pentru un fintech sa acorde credite , mai ales sa incaseze ratele deoarece presupune un departament in plus ( urmarire credit, angajati mai multi, verificari suplimentare ref venit client , eligibilitate , etc )  si mai exista si riscul de neplata; la depozite aceeasi poveste  - trebuie sa aiba locatii fizice in tarile respective- costuri mai mari.
In cazul bancilor reglementarile nationale si din UE sunt mult mai stricte decat la un fintech , ceea ce se traduce prin costuri administrative mai mari.
Sa nu uitam ca pentru un transfer, plata imediata ai incredere in Revolut dar pentru depozite te cam uiti la banci din Elvetia ... ;) - este vorba de incredere, seriozitate , etc...
In viitor consider ca bancile vor lansa, actualiza aplicatii ( internet banking )  in care vei putea integra toate conturile de la orice banca , fintech ( este si o reglementare UE - P S D 2 ), nu de alta dar te cam plictisesti sa iti verifici banii prin 3, 4 aplicatii.
Sa nu uitam ca Western Union ( 1851), MoneyGram ( 1940 ) exista de peste 100 ani si colaboreaza si cu bancile .

#34
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,203
  • Înscris: 08.12.2006
Pe care banci le a determinat? Pe cele din Romania, sigur nu ca eu tot vad taxe si comisione pe diferite servicii banale gen ib . Iar pe cele din strainatae, alea nu aveau taxe pe nimic de dinainte de revolut, cel putin pentru conturile personale.

Edited by cuculea, 21 December 2018 - 08:10.


#35
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
A determinat doar o taxa noua la BT, in rest nimic.

#36
george_c_ro

george_c_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 06.04.2012
ING, Raiffeisen... cu o conditie de rulaj minim , sau criteriul de varsta


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate