Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...
 cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag
 Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 

PS5 sau Xbox Two - cine va fi castigatorul urmatoarei generatii de console

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
197 replies to this topic

#181
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,008
  • Înscris: 15.04.2011
Ironia e ca cele mai noi imbunatatiri de pe PS5, Xbox Series X sunt demult pe PC, backward compatibility, SSD, procesoare performante etc.

E super naspa cand stau foarte mult timp dupa PS4 si Xbox one sa se incarce pe cand pe PC totul e rapid.

#182
C8H11NO2

C8H11NO2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 05.07.2019
e mai enervant sa ai jocul PLATIT pe pc si sa treb sa dai banii pe el sa il ai si consola.

dpmdv , illegal. ai un joc , il vinzi 1 data , ai drept sa il instalezi pe orice mediu. asa ar fi normal.

#183
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View PostPapillon_, on 29 ianuarie 2020 - 11:11, said:

Pentru tine poate[....] pe partea de hardware si functii software Nintendo e varza.
Pentru mine personal, PC-ul este in top dar sunt chestii exclusive pe alte platforme si pline de distractie.
Cand joci tenis in 4, la dublu, pe Wii cu wiimoturile, la un party unde eventual oamenii au baut un pic, este o experienta imbatabila, orice alta platforma ai incerca.
Sau un Atomic bomberman in 4 pe acelasi TV .. sau un mario kart in split screen in 4, de pe canapea.....

PC-ul e cel mai cel, fara discutii, dar sunt unele puncte in care PC-ul put si simplu nu are ceea ce ofera o consola, desi ar putea face.
De exemplu, azi poti pune Dolphin pe PC si ai emulator 100% de Wii, care combinat cu o placa grafica buna iti asigura si o randare in rezolutie inalta (bine, aceleasi texturi, dar rezolutia randarii face diferenta). Ma rog, se poate discuta mult pe tema asta ... concluzia este ca daca vrei distractie o poti gasi oriunde, cateodata chiar si unde nu te astepti.

View PostC8H11NO2, on 29 ianuarie 2020 - 11:16, said:

PC all the way. jocuri gratis , grafica mai buna.
Nu exista jocuri gratis si bune. Nu vorbim de piraterii aici.
Grafica mai buna da, absolut, daca ai bani de investit in hardware pe masura. Daca stau si ma uit ca PC-ul meu a costat cca 4000€ doar el, ca hardware  ... oare cate jocuri de consola (impreuna si cu consola in sine) puteam lua de banii aia?
Dar da, pc-ul este mai maleabil, clar.

#184
C8H11NO2

C8H11NO2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 05.07.2019

View Postro_explorer, on 29 ianuarie 2020 - 13:54, said:

Pentru mine personal, PC-ul este in top dar sunt chestii exclusive pe alte platforme si pline de distractie.
Cand joci tenis in 4, la dublu, pe Wii cu wiimoturile, la un party unde eventual oamenii au baut un pic, este o experienta imbatabila, orice alta platforma ai incerca.
Sau un Atomic bomberman in 4 pe acelasi TV .. sau un mario kart in split screen in 4, de pe canapea.....

PC-ul e cel mai cel, fara discutii, dar sunt unele puncte in care PC-ul put si simplu nu are ceea ce ofera o consola, desi ar putea face.
De exemplu, azi poti pune Dolphin pe PC si ai emulator 100% de Wii, care combinat cu o placa grafica buna iti asigura si o randare in rezolutie inalta (bine, aceleasi texturi, dar rezolutia randarii face diferenta). Ma rog, se poate discuta mult pe tema asta ... concluzia este ca daca vrei distractie o poti gasi oriunde, cateodata chiar si unde nu te astepti.


Nu exista jocuri gratis si bune. Nu vorbim de piraterii aici.
Grafica mai buna da, absolut, daca ai bani de investit in hardware pe masura. Daca stau si ma uit ca PC-ul meu a costat cca 4000€ doar el, ca hardware  ... oare cate jocuri de consola (impreuna si cu consola in sine) puteam lua de banii aia?
Dar da, pc-ul este mai maleabil, clar.

pe langa astea , metoda de control nu mi place la consola. spre exemplu pt mine e un chin si o neplacere sa joc fps pe consola. cand un mouse e de 1000 de ori mai util.

si mai mult , is unele jocuri unde pe consola au auto aim pt ca ar fi f greu de controlat altfel. si nu mi place chestia asta.

intre ps si xbox , as allege xbox , am auzit ca e mai libertin. poti face mai multe cu el.

#185
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,008
  • Înscris: 15.04.2011
Mie Splatoon mi s-a parut foarte distractiv de jucat in doi. Wii nu se mai produce de mult iar recent au anuntat ca nu le mai repara in serviceurile oficiale.
Consola e zero pe FPS-uri (controllerul e jalnic fata de un mouse nu ai precizie, control) si jocuri de strategie RTS/TBS-uri.

Edited by Papillon_, 29 January 2020 - 14:25.


#186
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Ce va mai place sa va bateti pentru superioritatea unui platforme de jocuri, la fel ca si android vs ios, mercedes vs bmw...
Cum tine @Papillon sa mentioneze ca pc-ul e stelar, monumental, asa pot spune si eu ca mi se rupede pc si probabil nu o sa mai imi bat vreodata in viata asta capul cu jocurile pe pc. Sau wather cu xboxul lui.
Dar pe cine intereseaza asta?
Fiecare se joaca pe ce vrea, pe ce ii place.

Edit: alta prostie repetata de papilon in mod oobsesiv (pentru a miliarda oara), ca nu se pit juca shootere bine pe console. De aia era asa mult jucat call of duty pe pc, nu? Unii traiesc ca sa isi aline frustrarile.

Edited by Paranoir, 29 January 2020 - 20:12.


#187
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

View PostPapillon_, on 29 ianuarie 2020 - 11:11, said:

Pentru tine poate, eu cel mai mult m-am distrat pe PC atat acasa cat si la salile de calculatoare sau in camin cand eram student. Nu as da PC-ul pe nici o consola, aka "PC cu functii limitate" cum sunt PS4, Xbox One etc. Sunt cateva jocuri faine pe WII U dar pe partea de hardware si functii software Nintendo e varza.

Ce mai era PC-ul daca nu exista pirateria? Mai erai asa incantat de el cand nu aveai bani nici macar de sistem de operare?

Si cel de sub tine, ca sunt scumpe jocurile de consola.....pai da, orice e mai scump ca 0 lei.

#188
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,008
  • Înscris: 15.04.2011

View PostParanoir, on 29 ianuarie 2020 - 20:10, said:

Ce va mai place sa va bateti pentru superioritatea unui platforme de jocuri, la fel ca si android vs ios, mercedes vs bmw...
Cum tine @Papillon sa mentioneze ca pc-ul e stelar, monumental, asa pot spune si eu ca mi se rupede pc si probabil nu o sa mai imi bat vreodata in viata asta capul cu jocurile pe pc. Sau wather cu

Edit: alta prostie repetata de papilon in mod oobsesiv (pentru a miliarda oara), ca nu se pit juca shootere bine pe console. De aia era asa mult jucat call of duty pe pc, nu? Unii traiesc ca sa isi aline frustrarile.
Normal ca e cea mai buna platforma din moment ce nu are limitari software, hardware, are cea mai mare librarie de jocuri, backward compatibility, moduri, salvari in cloud si multiplayer fara abonament.
Detin 5 console au avantajele lor dar sunt prea limitate. Am incercat sa ma joc FPS-uri pe consola dar pur si simplu e oribila lipsa de precizie. Le folosesc mai mult pentru RPG-uri.

spe_ripper
La ce reduceri are Steam sau HumbleBundle si la cat s-a dezvoltat nu are rost sa iti bati capul cu pirateria, eu am 500 de jocuri cumparate pe PC si vreo 200 pe console, majoritatea le-am luat la reducere. Chiar si cand eram in generala am avut jocuri originale pe PC putine dar am avut apoi am vazut cat de simplu e de folosit Steam si avantajele pe care le are si am renuntat complet la jocuri piratate.

Edited by Papillon_, 30 January 2020 - 10:00.


#189
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
E normal doar pentru tine. Nu mai explica tu ce e normal si bun pentru toata lumea.
Ti-am mai spus. Cand vii tu sa explici oamenilor ce e mai bun pentru ei, probabil ca nu intereseaza pe nimeni parerea ta. Adica vorbesti degeaba.
Faptul ca nu poti TU juca shootere pe consola reprezinta lipsa ta de indemanare si nu cred ca pasa nimanui de skillurile tale.

#190
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Hei, ușurel cu pianul pe scări ca face zgomot. Nu exista discuție când se pune problema de precizie în a compara un mouse cu un controller. Cine crede ca sunt egale trăiește în alt univers unde legile fizicii se aplica altfel.

Da, te poți adapta la controller pentru fps-uri și poți deveni chiar foarte bun cu condiția ca toți ceilalți sa aibă controller. Dacă bagi un mkb în ecuație, chiar și mediocru, s-a terminat. De aia dispozitive gem xim, tac pro sau alte chestii similare care îți permit mkb pe consola se considera cheating în competiții....
Eu unul nu am nici o jena în a folosi controllerul în fps-uri dar dacă e vorba de jucat ceva mai mult decât casual bag imediat tac-ul în funcțiune dacă joc pe consola, lucru care se întâmplă doar la exclusivități, altfel, dacă am de ales, aleg pc-ul.

#191
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,008
  • Înscris: 15.04.2011
Am spus eu ca e normal si bun pentru toata lumea? Am facut o comparatie pe baza experientei pe care o am si nu sunt sigurul care are parerea asta. Fiecare se joaca cum vrea pe ce vrea.
Daca tu si altii vreti sa va jucati cu un gamepad FPS-uri e treaba voastra eu nu fac asta pentru ca e o experienta inferioara celei de pe PC unde ai mouse.

Oare de ce au bagat auto aim-ul pe console? De bun ce e controllerul...

#192
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Controller-ul pe de alta parte este imbatabil la simulatoare unde nu poți înlocui stickurile analogice cu un mouse sau keyboard orice ai face. Când joc simulatoare chiar și pe PC bag controller-ul de Xbox one in funcțiune.

View PostPapillon_, on 30 ianuarie 2020 - 10:19, said:

Oare de ce au bagat auto aim-ul pe console? De bun ce e controllerul...
:) .. bagi un hori tac pro pe playstation si, daca ii incarci un profil reglat cum trebuie, cu autoaim-ul implicit de pe console, devii god-like :) ...

#193
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,008
  • Înscris: 15.04.2011
Mie gamepad-ul mi se pare excelent in RPG-uri sau action-adventure gen Witcher 3, Red Dead Redemption 2,Nier Automata, Tomb Raider pentru FPS-uri si RTS/TBS mouse-ul nu are rival.

#194
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Da da ... RPG-urile le joc cu controller chiar si pe PC ... nu stiu de ce dar par mai natural de controlat ... probabil pentru ca astfel de jocuri sunt dezvoltate pentru controller si miscarile si combo-urile sunt legate de ergonomia unui controller.

#195
sorrow666draku

sorrow666draku

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 17.06.2006
depinde de antrenament si skill in principiu. Dupa 1000h in battlefield1, vreo +400 in bfV si alte +200h in cod mw2019 pot spune ca joc bine peste 85% din playeri utilizand exclusiv controllerul.
Bine, am jucat cu razer raiju mare parte, insa e la fel ca si un mouse bun. Insa vorba aia, degeaba ai setup daca persoana care manevreaza e "banana".

partea buna e ca joci si stai comod in fotoliu, la un tv de 55" e deja prea bine, versus ceva tensiune in fata monitorului...

#196
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
3u zic ca cel mai bun exemplu e Call of Duty Modern Warfare 2019, care e cross platform. Nu se vede deloc vreo suprematie a celor cu mouse&keyboard.
Nici nu stiu ce rost au discutiile astea vesnice.

#197
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
Dpmv consola e pentru relaxare, stai pe canapea/fotoliu. Eu unul m-am cam saturat de stat si jucat la PC. Si parca nici nu mai imi vine sa ma joc de pe mouse si tastatura. Am rupt FIFA pe tastatura, si cand am trecut pe controller nu mi-a venit sa cred ce diferenta era.

#198
calbog

calbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,175
  • Înscris: 22.01.2013
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/3upk70ZKi_U?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate