Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 

PS5 sau Xbox Two - cine va fi castigatorul urmatoarei generatii de console

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
197 replies to this topic

#127
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,385
  • Înscris: 09.05.2018
Fiecare intelege ce crede de cuviinta
Insa ca idee - Daca ai mai multe variante de device-uri fata de concurenta care va avea doar o singura varianta , nu e logic sa ai mai multe surse de castiguri/profit mai mare
Pana la urma la ambii producatori conteaza cifra de afaceri/profitul realizat per general si NU neaparat cine e mai performant sau calitativ


PS : Cand o sa fabrice si Apple tv-uri si Samsung pc-uri , atunci putem sa comparam cele doua branduri ( Samsung/Apple ) la modul general
Samsung se poate compara cu Apple doar in domeniul telefoanelor/tabletelor si a accesorilor pt ele , cea ce inseamna doar o cota parte din profitul general al lui Samsung

#128
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008

View Postspe_ripper, on 11 februarie 2019 - 08:22, said:

Asta nu inseamna neaparat ca ce vinzi mai mult e si mai de calitate sau mai performant.
Vezi Samsung, iphone etc.

Adica sunt proaste, dar vand mult?
Interesant :)



#129
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
CHiar vrei sa iscam astfel de discutie pe topic de console?
Nu sutn proaste, dar sunt altele mai bune

#130
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Era o ironie. Sunt altele mai bune, cum si Subor e mai buna decat playstation/xbox.
Eu nu vreau nimic, tu ai adus chestia asta in discutie.

#131
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,008
  • Înscris: 15.04.2011
Mulți își dau cu părerea despre Xbox dar nici macar nu au consola, One S sau X... Vorbesc doar ca sa afle in treabă. E PS4 bun dar nici Xbox nu e rău.

Până acum cel mai fain joc pe care l-am jucat pe PS4 a fost de departe Nier Automata apoi The Last of Us, Heavy Rain, Rise of the Tomb Raider. Inca mă joc la God of War, are niste momente epice dar nu e ceva ce as juca a doua oară. În general jocurile multi-platform sunt baza.

Edited by Papillon_, 12 February 2019 - 21:39.


#132
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,385
  • Înscris: 09.05.2018
Fiecare cu parerile lui pro/contra si de foarte putine ori o sa citesti o parere pertinenta despre ambele console
Doar cei care le detin pe amandoua pot scrie concret minusurile/plusurile fiecaruia in parte
In rest...... fiecare in functie de ce consola detine

Xbox Scarlett (Xbox 2020): fecha de lanzamiento, características y precio de la nueva generación - https://www.esgentsi...n_art18594.html

Microsoft are teasing a new HoloLens headset reveal at MWC - https://www.thesixth...-reveal-at-mwc/

#133
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View Postwather, on 13 februarie 2019 - 11:01, said:

Doar cei care le detin pe amandoua pot scrie concret minusurile/plusurile fiecaruia in parte
Eu, spre exemplu, pentru ca sunt un pic dependent de gadgeturi, am ajuns sa am in acelasi timp Xbox (ce-i drept doar 360 caci nu am considerat ca merita sa sa o inlocuiesc one sau X), Ps4 pro, Switch, Wii, 3DS si PC .... cred ca am destul material de comparatii ... dar, deh, ce stiu eu ?

Edited by ro_explorer, 13 February 2019 - 13:36.


#134
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,385
  • Înscris: 09.05.2018
Tu stii ce stii , insa daca aveai ''varfurile'' de la ambii atunci.......
Asa e diferenta mare intre un xbox 360 si xbox one x si de aici.......
Daca tot facem comparatii si detinem de la ambii producatori , cel mai bine ar fi sa aveti consolele din aceasi categorie si nu :
- una din categoria de varf de la un producator
- una dintr-o categorie veche de la celalalt producator
Ca tu ai ajuns la concluzia care ai scris-o aici e treaba ta , insa ca idee la comparatii......ar trebui din aceasi categorie

#135
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,008
  • Înscris: 15.04.2011

View Postro_explorer, on 13 februarie 2019 - 13:35, said:

Eu, spre exemplu, pentru ca sunt un pic dependent de gadgeturi, am ajuns sa am in acelasi timp Xbox (ce-i drept doar 360 caci nu am considerat ca merita sa sa o inlocuiesc one sau X), Ps4 pro, Switch, Wii, 3DS si PC .... cred ca am destul material de comparatii ... dar, deh, ce stiu eu ?
Pai si ce faci compari PS4 Pro cu Xbox 360? Ca sa iti faci o parere cat mai obiectiva ar trebuie sa ai un One S sau X.

#136
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Pai daca omul spune ca foloseste ps4 pro ca sa joace exclusivitatile, voi ati tras concluzia ca a comparat ps4 pro cu xbox 360?
Probabil ca nu a cumparat xbox one pentru ca nu are niciun motiv (nu sunt exclusivitati care sa il intereseze).
Multiplatformuri a specificat ca joaca pe PC.

#137
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
@Paranoir a picat fix pe situatie. Xbox-ul il am din vremuri de mult apuse si nu m-a convins sa trec la generatia noua .... continutul e fad (acum se joaca fi'miu de 4 ani pe el). In plus, toate jocurile mai rasarite (vezi Forza) se pot juca pe PC cu licenta de xbox, deci, care mai e rostul in a cumpara hardware slab dedicat cand am unul generic mult mai puternic?

Ps4/pro l-am luat pentru ca erau titluri care nu existau pe platforma xbox la vremea respectiva si situatia inca este neschimbata. Ultimul joc "consumat" pe ps4 pro este "Detroit: become human" pe care inca il joc in diverse scenarii (pentru @wather, asta e jocul cu peste 20 de finaluri posibile in functie de alegerile pe care le faci in poveste).

Daca vrei jocuri cu Mario de la mama lor, Nintendo switch e singurul raspuns valid (impreuna cu emulatoare pentru titlurile vechi, gen Dolphin pentru a emula wii 1st gen si wiiU - deci si alea se pot juca tot pe PC).

Prin urmare raspunsul la intrebarea topicului este: toate platformele vor fi castigatoare, cel putin atat timp cat vor fi tinute in viata de continutul disponibil pe ele.

A, daca se pune problema: nu am nici un PC capabil de gaming si nici o consola si am buget doar pentru o consola, ce sa imi iau? Aici situatia depinde de "influenceri" sau de continutul pe care vrei sa il joci neaparat asadar nu exista un castigator clar.
Am un prieten cu care m-am "contrat" de multe ori, el fiind fan Microsoft (fan dedicat, cu windows phone la vremea cand inca se faceau, xbox mereu ultima generatie, PC doar cu windows, etc) si pana si el considera serios sa ia un PS4 pro pentru exclusivitatile de pe platforma.

Edited by ro_explorer, 13 February 2019 - 21:10.


#138
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Desi e tarziu, tocmai am citit o stire despre Metro Exodus. Se lanseaza maine (15 februarie) pe Xbox, PS4 si PC.

Ce e de mentionat insa, cu tot hardware-ul "de top" de pe console, nu se va putea obtine prea curand asa ceva:
https://www.nvidia.c...y-tracing-dlss/

Quote

Metro Exodus will launch on February 15th with Ray Tracing, DLSS, HairWorks, PhysX, Ansel, and Highlights, giving GeForce RTX users the definitive PC experience.

“Thanks to Ray Traced Global Illumination, RTX provides vastly-improved natural lighting resulting in a richer, more immersive, realistic world, with graphical fidelity that was previously beyond our reach.” - Dean Sharp, CEO, 4A Games

De abia astept ... am sa leg PC-ul la TV ca sa joc in 4K HDR .... cred ca merita (mai ales dupa ce am vazut review-urile cu softul inainte de lansare).

#139
calbog

calbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,175
  • Înscris: 22.01.2013
Încă o porție de zvonuri, pentru cine mai dorește:

https://www.neogaf.c...leaked.1472198/

#140
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
E doar hardware.... jocurile contează. Aștept tlou 2 de doi ani de zile deja.

#141
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,385
  • Înscris: 09.05.2018
Da , dar nu uita ca dupa hw se fac jocurile si optimizarile la jocurile actuale
In plus iar vii cu comparatii inutile - consola de jocuri vs RTX 2080
Numai la ce pret are un RTX 2080 , imi cumpar 2 x Xbox One X
Cat despre exclusivitati , nu poate fi un criteriu generalizat fiind vorba de doleantele fiecaruia
Unii umbla numai dupa exclusivitati , altii nu , fiindca idea unei console de jocuri e ca sa joci jocuri pe ea indiferent daca jocul in cauza e exclusivist sau nu

#142
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View Postwather, on 14 februarie 2019 - 11:58, said:

In plus iar vii cu comparatii inutile - consola de jocuri vs RTX 2080
Cat timp pot juca pe PC practic tot ce se cheama "xbox exclusive", de ce sa imi iau un XBOX cand deja am hardware mult mai puternic disponibil?

#143
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,385
  • Înscris: 09.05.2018
Oricum tu nu esti multumit nici de jocurile de pe pc , atunci ce sa mai zic de jocurile de pe console , mai ales cele de pe xbox
In plus pc-ul e alta categorie , poti intelege/face aceasta diferenta
Si eu detin un i7-7700 plus un gtx 1080ti , dar mai vazut vreodata ca am scris/pomenit pe acest thread de vreo comparatie intre pc si xox-ul pe care le detin - NU cred
Hai sa incercam sa numai amestecam device-urile pe care se pot juca diferite jocuri , ca deja incepem si facem ghiveci si acest thread DEDICAT celor DOUA CONSOLE de JOCURI si atat

#144
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Dedicat cui ? Celor 2 console care nu exista ? :)

Cat despre castigator, am mai zis, toti vor fi castigatori, cu dezavantajul xboxului ca imparte piata de jocuri cu PC-ul.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate