Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!
 BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara
 

Despre Aspiratoare partea a II-a

* * - - - 2 votes
  • Please log in to reply
201 replies to this topic

#181
amami

amami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,676
  • Înscris: 20.09.2010
Până la urmă am luat din magazin Rowenta X-Force Flex 9.60 la prețul de 199 euro.
Același model pe Amazon era 249.Attached File  IMG_20231129_120250917_HDR.jpg   267.61K   18 downloads

#182
Mircea_jr

Mircea_jr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 13.04.2007
Salutări. Mă uit după un aspirator care să curețe cât mai bine părul de pisică de pe covor persan. Nu am mai avut niciodată pisică în casă (și îmi trag palme că n-am făcut pasu' ăsta de-acuma 10 ani, dar aia e altă poveste Posted Image )


Concret, câteva întrebări pt colegii care s-au mai confruntat cu astfel de probleme:

- știți de aspiratoare cu perie „clasică”, normală, care să scoată părul din covor persan în mod satisfăcător? Sau e musai să fie perie rotativă / „turbo”..?

- în domeniul periilor „turbo” - este o diferență semnificativă între cele rotite de fluxul de aer (ex. Bosch, Philips) și cele acționate electric? (motoraș separat în perie - ex. Miele)

- mai există alți fabricanți în afară de Miele care oferă perii motorizate? la o primă căutare, eu n-am găsit...


Miele Cat & Dog e 1700-1800 RON. Dacă știu că e singura soluție cu adevărat eficientă, încerc să fac un efort... totuși e un preț măricel. Dacă aș ști că și variantele mai ieftine se descurcă măcar comparabil, nu mă „ard” banii respectivi în portofel :-)
Bosch sau Philips cu perie turbo rotită de fluxul de aer... acum se învârt pe la 1200 RON, probabil în ianuarie o să mai scadă din preț.

Concret, la ce m-am uitat:
Miele Complete C3 Cat & Dog
Philips Performer Silent FC8787/09
Bosch Pro Animal BGL6PET1
Bosch Pro Animal BGL8PET1

Prefer clasic, nu vertical, dar asta doar pt că presupun că la același preț cel clasic e mai performant. Totodată, prefer cu saci de unică folosință - dar cum zic, astea nu sunt neapărat deal-breakers; sunt deschis la orice discuții și sugestii, dacă are cineva chef.

Mersi anticipat!

#183
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,014
  • Înscris: 25.04.2016

View PostMircea_jr, on 23 decembrie 2023 - 08:18, said:


- în domeniul periilor „turbo” - este o diferență semnificativă între cele rotite de fluxul de aer (ex. Bosch, Philips) și cele acționate electric? (motoraș separat în perie)
Perie cu motor, clar. Cealalta e de umplutura. Aspiratoarele robot au perie cu motor si isi face treaba.

View PostMircea_jr, on 23 decembrie 2023 - 08:18, said:

Totodată, prefer cu saci de unică folosință
Ca si aspirator clasic, cele cu sac(i) sunt foarte bune.
Eu am Philips, tot Silent dar cu comanda pe maner, nu se mai gaseste. Iti recomand unul asemanator, foarte bun, Electrolux. Vezi ca acum e cam scump, se poate gasi la reduceri la jumate de pret.
https://www.emag.ro/...ted_compare_6_2
Iar ca si completare la aspirare si care are si perie cu motor, ia unul robot, eventual de la Roborock, gen S5 max.

Edited by MMike, 23 December 2023 - 11:42.


#184
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,854
  • Înscris: 12.05.2006
Eu am de vreo 4 ani cred, asa ceva - intr-adevar, peria electrica bate peria clasica a unui aspirator de 2000W.
Luat pentru pisica... Pisica a disparut intre timp, am ramas cu hamsterul:-) si 3 printese...

https://www.bosch-ho...ox=accessories/

#185
Mircea_jr

Mircea_jr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 13.04.2007
Salutări și mersi de primele răspunsuri prompte!

Interesant Electrolux-ul. Nu sunt străin de aspiratoarele lor: pe vremuri am avut Ultra One Z8810W - model premium (dacă nu cumva chiar vârf de gamă) la vremea sa. Mi-a plăcut enorm; din pozele de prezentare ale acestui Pure D8, țeava telescopică, peria etc încă par foarte asemănătoare cu ce aveam eu la al meu!

Dar sunt (cam) mulți ani de atunci, locuiam altundeva și nu aveam animal în casă, deci nu prea am termeni de comparație. Depinde, cu ce bani se poate lua redus - deoarece la prețul afișat, e mai ieftin Miele C3 Complete Cat & Dog, cu perie turbo electrică, de la reprezentanță Posted Image

În altă ordine de idei, într-adevăr merită o privire și acel model de Bosch Athlet. Pe de o parte mi-ar conveni MULT un aspirator vertical, având în vedere că în prezent locuiesc într-un apartament relativ mic și orice obiect care salvează spațiu de stocare e un bonus. Și am văzut că mai multe modele verticale includ perie electrică (probabil mai ușor de implementat dpdv constructiv).

Pe de altă parte însă, dacă tot dau banii ăștia pe un aspirator, mi-ar plăcea să sper că o să-l folosesc o vreme bună de acum înainte - și în acest context, mi-e puțin teamă de modelele cu acumulator: dacă se uzează după 2-3 ani și nu mai ține, oare cât va costa unul nou? și/sau oare se va mai găsi? etc etc...

Studiez în continuare, mulțumesc din nou pt răspunsuri și rămân deschis la sugestii / discuții!

#186
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,014
  • Înscris: 25.04.2016

View PostMircea_jr, on 23 decembrie 2023 - 19:23, said:

mi-e puțin teamă de modelele cu acumulator: dacă se uzează după 2-3 ani și nu mai ține, oare cât va costa unul nou?
Nu stiu daca mai sunt aspiratoare verticale cu alimentare cu fir la priza. Cele cu acumulatori, bateria dureaza putin. Daca ai covoare mari, se va epuiza rapid. El are eficienta intr-un apartament mic fara covoare. Sau va trebui sa iti mai cumperi un acumulator. Incarcarea acumulatorului dureaza mult.

View PostMircea_jr, on 23 decembrie 2023 - 19:23, said:

Depinde, cu ce bani se poate lua redus
A fost si sub 1000 lei. Trebuie sa pandesti o reducere, in general se poate gasi intre 1000-1500 lei.
Aspiratorul are comanda cu 5 viteze pe motor cu vizualizare pe displayu aspiratorului. Are indicator de sac plin. Saci Electrolux de unica folosinta de 2-4 kg se gasesc pentru el si daca nu ai prea mult praf, ii poti folosi si a doua oara. Mi se pare ca Electrolux ofera si 5 ani garantie.

Edited by MMike, 23 December 2023 - 20:46.


#187
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,443
  • Înscris: 06.06.2006

View PostMircea_jr, on 23 decembrie 2023 - 19:23, said:

mi-e puțin teamă de modelele cu acumulator: dacă se uzează după 2-3 ani și nu mai ține, oare cât va costa unul nou? și/sau oare se va mai găsi? etc etc...
Dilema asta am avut-o si eu: cu cat tine mai mult, cu atat nu se vor mai gasi piese de schimb.
Avand nevoie de unul vertical cu acumulator am mers pe ceva mai industrial asa. Cu acumulatori interschimbabili. Adica acumulatori detasabili si sunt aceasi cu cei pe care ii folosesc la bormasina si fierastrau. Modelul este Milwaukee M18FCVL-0. Si e rock solid. Incarcator si 2 baterii aveam deja. Pana acum multumit.

#188
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,854
  • Înscris: 12.05.2006
Daca e vorba de grija bateriei, atunci intr-adevar ceva cu baterie externa poate fi o optiune. Eu am preferat Athlete in detrimentul Unlimited pt ca primul sta pe picioarele lui (aka perie) + caapcitate ceva mai mare. Pt Unlimited ai nevoie de un suport. Dar treaba cu bateria interschimbabila si compatibila cu alea de la unelte poate fi o chestie desteapta pt cine e interesat...
https://www.bosch-ho...ited/BBS8214PET

Edited by plimbaretul, 24 December 2023 - 00:55.


#189
gremlins

gremlins

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 23.05.2007
unul puternic cu fir va rog sa imi recomandati dau un exemplu https://travisaspira...xoCyD0QAvD_BwE-

#190
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,854
  • Înscris: 12.05.2006
Profesional sau de uz casnic ?

#191
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,443
  • Înscris: 06.06.2006

View Postgremlins, on 24 decembrie 2023 - 19:08, said:

unul puternic cu fir va rog sa imi recomandati dau un exemplu https://travisaspira...xoCyD0QAvD_BwE-
Puternic=industrial => Delfin

#192
gremlins

gremlins

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 23.05.2007
da, profesional, preferabil maxim 500 lei, nu imi permit Delfin, vreau puternic, dar doar pt casa, masina, suflat frunze, tras cenusa poate

Edited by gremlins, 25 December 2023 - 19:05.


#193
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,805
  • Înscris: 09.01.2007
Nu cred ca gasesti profesional la 500 de lei, abia gasesti unul bun pentru uz caznic. Dar e ok, ca se pare ca uz caznic vrei. :P
Karcher WD3 ar trebui sa se descurce pentru ce-ai mentionat p-acolo, are si functie de suflare, etc.. Daca nu te deranjeaza ca are saci.

Gasesti o gramada de reviews pe youtube.

#194
gremlins

gremlins

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 23.05.2007
mersi, na , casnic deci , karcher wd3  spui, iau de orunde?
https://www.karcher-...JgaAgFDEALw_wcB
sau, alex, brico , etc

Edited by gremlins, 26 December 2023 - 14:48.


#195
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,805
  • Înscris: 09.01.2007
Stiu ca sunt cateva modele in functie de ce accesorii primesti. Dar cam toate sunt in zona aia de 350-500 de lei. Vad ca pe dedeman e tot 350, pe emag sunt cateva modele la diferite preturi, etc.
Vezi ce accesorii ai nevoie si alege in functie de asta.

#196
gremlins

gremlins

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 23.05.2007
bun dedeman , ajunge ce are, saci sa se gaseasca
100 lei intre astea https://www.dedeman....104-0/p/1065935

https://altex.ro/asp...ru/cpd/ASPKWD3/ deci care e diferenta?

Edited by gremlins, 26 December 2023 - 15:49.


#197
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,443
  • Înscris: 06.06.2006
Citeste specificatiile pe site-ul karcher daca nu sunt pe site-urile alea si vezi diferentele.

#198
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,014
  • Înscris: 25.04.2016

View PostTehCube, on 26 decembrie 2023 - 13:43, said:

Nu cred ca gasesti profesional la 500 de lei, abia gasesti unul bun pentru uz caznic. Dar e ok, ca se pare ca uz caznic vrei. :P
Karcher WD3 ar trebui sa se descurce pentru ce-ai mentionat p-acolo, are si functie de suflare, etc.. Daca nu te deranjeaza ca are saci.
E foarte practic, am vazut unu in actiune la cineva care sta la curte, e bun si in casa si in curte, merge si cu sac si fara. Are un volum mare de colectare, ca o galeata.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate