Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Despre Aspiratoare partea a II-a

* * - - - 2 votes
  • Please log in to reply
201 replies to this topic

#163
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021

View PostMMike, on 17 noiembrie 2022 - 16:13, said:

La Electrolux si Philips se gasesc saci de unica folosinta peste tot si la diferite preturi.
Cel cu saci (de unica folosinta, mai exact 2-3 utilizari pana se umplu cei 3-4 l) vs cel fara sac, pe scurt, cel cu astfel de saci, se intretine mai usor ! Nu mai esti nevoit sa desarti recipientu de praf intr-o punga (desertat direct la ghena daca stai la bloc iti vine inapoi tot prafu de la curentu de aer de pe topogan) si cu masca pe fata, apoi spalat acest recipient si pus la uscat complet cateva ore, timp in care nu se mai poate utiliza aspiratoru, la fel si filtru lavabil (daca e lavabil) dinainte de motor, care trebuie spalat bine si pus la uscat foarte bine, vreo 24 ore iar daca nu ai altu la schimb, nu poti folosi aspiratoru in timpu asta. Asta cam la cateva utilizari, caci altfel, aspiratoru nu mai trage nici daca are 2000 w. Vorbesc din propria experienta. Dar fiecare face cum crede.

    Cam cat costa sacii respectivi? De praf n-ar fi problema caci nu stau la bloc. Deci faza cu ghena nu se aplica. De obicei vars ce am aspirat intr-o punga si o arunc la gunoi.

#164
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,945
  • Înscris: 25.04.2016
I-am primit cu aspiratoru, vreo 4 saci. Inca nu i-am epuizat, nu am luat aspiratoru de mult timp. Se gasesc la set in altex, emag,....

Stiu faza cu desertatu prafului in punga, dar tot scapa praf pe langa si il inhalezi.... Daca 5-10 lei un sac de 2-4 l e perfect pentru mine.

#165
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021

View PostMMike, on 18 noiembrie 2022 - 17:10, said:

I-am primit cu aspiratoru, vreo 4 saci. Inca nu i-am epuizat, nu am luat aspiratoru de mult timp. Se gasesc la set in altex, emag,....

Stiu faza cu desertatu prafului in punga, dar tot scapa praf pe langa si il inhalezi.... Daca 5-10 lei un sac de 2-4 l e perfect pentru mine.

    Nu contest ca isi fac treaba dar voiam sa ma orientez catre un aspirator fara saci. In timp (nu stiu exact cat) ajungi sa platesti inca o data aspiratorul din cauza sacilor. Vad ca pleaca de la 30 RON un set de 4 saci. Ajung si la 70 RON setul pentru unele modele.

#166
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,945
  • Înscris: 25.04.2016

View Postmrsme21, on 19 noiembrie 2022 - 13:09, said:

Vad ca pleaca de la 30 RON un set de 4 saci.
Da. E ok, zic eu.

View Postmrsme21, on 19 noiembrie 2022 - 13:09, said:

In timp (nu stiu exact cat) ajungi sa platesti inca o data aspiratorul din cauza sacilor.
Eu zic ca merita. Timpu pierdut cu intretinerea unuia fara saci, sanatatea (cand se desarta recipientu de praf)....

View Postmrsme21, on 19 noiembrie 2022 - 13:09, said:

Ajung si la 70 RON setul pentru unele modele.
Sa fim seriosi....

#167
dilimandri

dilimandri

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 27.08.2020
Vă salut! Daca tot se vorbește despre aspiratoare am și eu o curiozitate despre un Aspirator cu sac Heinner HVC-MS700KP. L am cumpărat de cca.  7 luni și ce mă intrigă la el este silentiozitatea motorului.Adică aerul pe care îl aspira face un zgomot mai mare decât motorul.Si mă tot frământă întrebarea: o fi izolat fonic motorul(aspiratorul) sau este ingenios făcut sistemul/motorul?

#168
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,945
  • Înscris: 25.04.2016
Motoru e silentios ca nu e de putere ca la cele vechi. Nu e antifonat furtunu. Scapa aer pe undeva sau are sistem de reglaj pe baza de regulator de aer (fanta cu clapeta mobila) care nu e bine facuta.

#169
dilimandri

dilimandri

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 27.08.2020
Trage foarte tare că se "lipește" de podea/covor. Are reglaj manual de putere pe aspirator și reglaj/fanta de debit al aerului pe mâner.cum fanta închisă se aude aerul tras prin peria de aspirare . Fanta deschisă aduce mai mult zgomat al aerului.Are 700w și motorul face mai puțin zgomot decât aspiratorul vertical cu acumulator ihunt,care are și el vreo 70 db.

#170
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,945
  • Înscris: 25.04.2016
Pai motoru nu mai are 1500-2000 w cum se faceau odata. E mult mai putin puternic, dar aspiratoarele de acum se bazeaza pe talpa de aspirare mai bine facuta ca adera mult la podea si face priza mai buna.

Carcasa unui aspirator clasic e mai solida decat a unuia vertical. Iar un aspirator vertical, are motoru amplasat sus, se propaga mai bine zgomotu.

Cel mai important e sa aspire bine.

Edited by MMike, 25 November 2022 - 12:42.


#171
Pavel54

Pavel54

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 04.11.2022

 mrsme21, on 19 noiembrie 2022 - 13:09, said:

Nu contest ca isi fac treaba dar voiam sa ma orientez catre un aspirator fara saci. In timp (nu stiu exact cat) ajungi sa platesti inca o data aspiratorul din cauza sacilor. Vad ca pleaca de la 30 RON un set de 4 saci. Ajung si la 70 RON setul pentru unele modele.
Iti recomand un Rowenta fara sac, am un model de vreo 3 ani si merge perfect. Alea cu saci sunt paguboase ca pret, parerea mea.
La asta al meu se schimba doar filtrul Hepa o data pe an daca dai saptamanal cu el.

Edited by Pavel54, 05 October 2023 - 15:06.


#172
echoshoworacle

echoshoworacle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,987
  • Înscris: 21.02.2022
N-aveti idee dacă pot găsi o garnitură de etanșare pentru un aspirator?! E un material așa...nu mă pricep un fel de spumă...buret foarte dens.. poliuretan, ceva.... Practic e nou aspiratorul(am două lafel) și nu poate fi folosit fără garnitura aia care dintre filtru și container. Or a venit fără, or am pierdut-o eu.. E așa cam 55x45x4 aproximativ... Sau niste material din care să decupez eu... Nu e un brand popular, e un Starlight de la eMag.

#173
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,853
  • Înscris: 12.05.2006
Hmm, pai daca aspiratorul e nou, atunci ești in perioada de gratie pt retur sau in cea in care poti reclama lipsa unei componente.
Daca ai aruncat-o tu din greseala, verifica la Depanero. Sigur au au ca piesa de schimb. Daca nu au asa ceva, anpc pt ca nu asigura piese de wchimb pe durata de viata a aspiratorului

#174
echoshoworacle

echoshoworacle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,987
  • Înscris: 21.02.2022
Eee, nou...nou in sensul de nefolosit. Oricum chiar dacă ar fi fost în perioada de retur nu făceam asta pentru că mai mult că sigur eu am pierdut garnitura. Întrebam și eu așa poate aveți idee din ce confecționez una. O improvizație am eu acolo...praf in motor n-are cum să tragă pe lângă filtru, dar nu-mi plac cârpelile. Am modelul de garnitură că am două aspiratoare identice; trebuie doar să găsesc um material asemănător și să decupez una. Nu locuiesc lângă Dedeman sau ceva asemănător că găseam eu./ A! Mi-a venit o idee! Să găsesc un mousepad vechi...ăla era din așa, spumă, nu știu cum să-i zic materialului! Am un vecin care are un așa jeg. Ii fac cadou un mousepad nou!

#175
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.10.2009

 Pavel54, pe 05 octombrie 2023 - 15:03, a scris:


Iti recomand un Rowenta fara sac, am un model de vreo 3 ani si merge perfect. Alea cu saci sunt paguboase ca pret, parerea mea.
La asta al meu se schimba doar filtrul Hepa o data pe an daca dai saptamanal cu el.
Am si eu unul de vreo 2 ani si e de rahat fata de vechiul bosch sphera de 1400w.asta nou nici talpa nu a rezistat decat cateva luni fiind plastic slab

#176
yokolen

yokolen

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 19.08.2023
Am o suprafață de 10 m2 gresie în bucătărie și 5 m2 parchet și covor în camera.
O varianta combo neprofesionista exista, gen aspirator cu spălare pentru ambele camere? Spălare bucătărie și aspirare cealaltă camera?

#177
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,853
  • Înscris: 12.05.2006

 yokolen, on 28 octombrie 2023 - 18:39, said:

Am o suprafață de 10 m2 gresie în bucătărie și 5 m2 parchet și covor în camera.
O varianta combo neprofesionista exista, gen aspirator cu spălare pentru ambele camere? Spălare bucătărie și aspirare cealaltă camera?

acum nu stiu ce inseamna neprofesionist - inteleg de uz casnic - poate fi ceva de genul acesta - merge si pt spalare, aspirare uscata cu sac, aspirare uscata(?) cu filtrare prin apa.
Spalare inseamna inclusiv pt spalare covoare. Citeste totusi manualul de pe site producator si vezi daca e ce cauti. Ca preturi, in magazine pare a fi binisor sub pret producator - Altex sau Premium store

#178
Pavel54

Pavel54

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 04.11.2022

 calinjack, on 17 octombrie 2023 - 04:51, said:

Am si eu unul de vreo 2 ani si e de rahat fata de vechiul bosch sphera de 1400w.asta nou nici talpa nu a rezistat decat cateva luni fiind plastic slab
Pai depinde ce model de Rowenta, eu il am de 3 ani si merge brici, Made in France.

#179
Taw

Taw

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,081
  • Înscris: 14.11.2003
Salut, o recomandare de un aspirator vertical, fara fir, fara sac si cat mai flexibil in jur de 1000-1500lei?
Pot urca si mai mult bugetul pt ceva de calitate.
Mersi

P.S. Ma gandeam la un Rowenta XForce Flex 8.60

#180
amami

amami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,674
  • Înscris: 20.09.2010
Dacă vrei calitate și spui că poți mări bugetul, atunci Dyson.

Astăzi s-a bulit aspiratorul Hoover care l-am folosit cred că 7-8 ani. In timp ce îl foloseam, dintr-o dată s-a oprit.
Deoarece și-a făcut datoria destui ani, model cu fir și filtru hepa, 2000 w, am început să mă uit după model vertical fără fir.
Dar în perioada asta black Friday si cyber cred că sunt prețurile mai mari decât în perioada normală.
Un Rowenta Flex 6.60 pe amazon.it este 139.99 euro.

Edited by amami, 28 November 2023 - 18:12.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate