Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Despre Aspiratoare partea a II-a

* * - - - 2 votes
  • Please log in to reply
201 replies to this topic

#1
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,313
  • Înscris: 21.01.2009
Topicul initial a fost deschis in 2003 .   Modelele s-au tot schimbat in deceniile trecute de atunci ,  curiosii sa citesca paginile ( 131 ! ) s-au tot imputinat asa ca a venit vremea pentru un topic nou.
Acum hai sa trec la interesul personal : Am un aspirator care isi face bine treaba, aspira covoarele ca si cum le-as bate in zapada daaaar  e prea greu . Pentru curatenia curenta ( praf, scame ,  alte alea ce mai apar prin bucatarie ) e incomod de folosit .  Tot vine vinerea cu reduceri si am vazut cateva modele de aspiratoare fara fir : Rowenta air force light,  Rowenta 2 , Bosch 1 si evident mai sunt multe modele .
Ce ma intereseaza :
- sa fie usor : in jur de 3 kg
- bateria sa fie decenta adica sa duca 20-30 minute .
- ar fi bine sa aiba nista accesorii pentru aspirat in locuri inguste si joase ( pe sub mobila de bucatarie de exemplu)
Bugetul :  Daca sunt produse ce par decente in plaja 300-600 lei nu as urca peste 8-900 de lei .

Edited by ggelu, 15 November 2018 - 19:49.


#2
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,708
  • Înscris: 05.09.2005
Eu mi-am luat un aspirator robot - Xiaomi Roborock S50.

Vezi discutia de aici

Pentru nevoile mele, isi face treaba foarte bine - eu am in casa aproape exclusiv parchet si gresie. Face curatenie singur, il pot controla prin aplicatia dedicata, 4 trepte de putere de aspirare, inclusiv moduri dedicate pentru covor sau mop.

Bateria tine destul de mult - dupa o aspirare la putere medie de 30-35 min, bateria era pe la 80%.

Pretul la noi este undeva la 1900-2000 ron, eu l-am luat de la un seller cu reputatie de pe aliexpress, depozit Germania - undeva la 1500 ron.

Attached File  IMG_20181112_203401.jpg   194.99K   34 downloads

Edited by Adm, 15 November 2018 - 22:22.
link discutie aspiratori robot


#3
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,313
  • Înscris: 21.01.2009

View Postmynameismada, on 15 noiembrie 2018 - 20:03, said:

Eu mi-am luat un aspirator robot - Xiaomi Roborock S50.
Am  suprafete intercalate gresie /  parchet + covor . M-am gandit la robotel dar  nu prea  pare  solutia buna.

#4
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,665
  • Înscris: 13.07.2011
vezi daca gasesti de blackfriday un dyson in oferta. Nu se compara ca si greutate/putere/calitate cu ce ai pus tu.

Rowenta sunt ok. Bosch depinde unde au fost produse, au fabrici in China si produsele sunt destul de praf. Dar Rowenta este mai puternic. Cauta si AEG-uri. Important este sa fie puternic.

Edited by business11, 15 November 2018 - 20:33.


#5
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,657
  • Înscris: 03.12.2005
Eu pandesc un airforce 360, dar la pret de bun simt, altfel astept pana mai ajung prin alte colturi ale uniunii si iau de acolo.

#6
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,313
  • Înscris: 21.01.2009

View Postbusiness11, on 15 noiembrie 2018 - 20:33, said:

vezi daca gasesti de blackfriday un dyson in oferta. Nu se compara ca si greutate/putere/calitate cu ce ai pus tu.
M-ai bagat la idei cu dyson !  Pe amazon.de am vazut ca sunt ceva mai jos ca pret decat pe e-mag .  Au  si ei black-friday  ?

#7
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,846
  • Înscris: 12.05.2006
Recomand un aspirator din seria athlete de la Bosch. Pe verticale cu acumulatori mi se par cei mai tari dpdv autonomie functionare si manevrabilitate.  Sunt modele csre au si accesorii incluse.  Eu am versiunea zoo proanimal cu accesorizare completa si autonomie de 75 min max

Ps: am fugit de alea cu autonomie mica caci valorile sunt date pt treapta minima

Edited by plimbaretul, 15 November 2018 - 21:59.


#8
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Aspiratoare cu acumulatori ?
     Aspirati afara in park ?
      Intreb pentru un prieten  !

#9
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,846
  • Înscris: 12.05.2006
Am 4 camere.  Nu stau sa mut cablul de 3 ori.  In plus,  e f.  Usor si drept urmare aspir mukt mai des fata de ala clasic.  Ocupa f.  Putin spatiu si nu necista spatiu special de depozitare.  Nu deranjeaza vizuaal daca il las in sufragerie.  Asta ca sa nu zic ca e aratos :-)

Extra: e portabil si da poti aspira si afara cu el - masina sau panze3 de painjen de la coltul casei,  mâncarea varsata de caine pe terasa... d-astea... Prietenul tau are de unde alege... Bani sa aiba...

Of course exista si un contra,  insa asumat din momentul deciziei de achizitie: e bagless - fara sac,  deci trebuie sa golesc containerul si sa mai curat un filtru metalic si un burete..

Edited by plimbaretul, 15 November 2018 - 22:30.


#10
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,814
  • Înscris: 15.06.2007

View Postmynameismada, on 15 noiembrie 2018 - 20:03, said:

Eu mi-am luat un aspirator robot - Xiaomi Roborock S50.

Pentru nevoile mele, isi face treaba foarte bine - eu am in casa aproape exclusiv parchet si gresie. Face curatenie singur, il pot controla prin aplicatia dedicata, 4 trepte de putere de aspirare, inclusiv moduri dedicate pentru covor sau mop.

Bateria tine destul de mult - dupa o aspirare la putere medie de 30-35 min, bateria era pe la 80%.

Pretul la noi este undeva la 1900-2000 ron, eu l-am luat de la un seller cu reputatie de pe aliexpress, depozit Germania - undeva la 1500 ron.

Attachment IMG_20181112_203401.jpg
Si mie imi place ideea dar: mi se par scumpe- peste 1000 de lei pentru o rasnita cu posibilitati limitate , e multisor.
Doi la mana, nu stiu cat de dibaci este un asemenea aspirator: daca il folosesc la etaj , cand ajunge la trepte , oare stie sa se opreasca sau pica pe scari si-si sparge capu'?
Eu sper ca se vor ieftini pana spre 500 de lei. Adica, peste cativa ani, cand va fi plina piata de ele, vor fi mult mai performante si mai ieftine.

Un aspirator robot cum stie sa curete un covor?  Ma refer cand este plin de fire de par, blana de la pisici , scame, praf?


#11
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,846
  • Înscris: 12.05.2006
Aia roboti nu aspira covoare.  Sunt ca bugetarii: isi fac de lucru...

#12
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,014
  • Înscris: 22.05.2003
1. La aspiratoarele cu baterie trebuie sa verificati daca puteti schimba bateria.
La modele Electrolux si Bosch baterie e in maner si se arunca aparatul cand crapa baterie. Am facut asta deja de doua ori Posted Image

2. Am de 4 ani un Dyson DC45 (pe Amazon.de era mai ieftin) si merge de rupe, iar acum i-am comandat o baterie noua si mai mare de pe Aliexpress, ca asta se incalzeste rau si da semne de oboseala.

3. La aspiratoarele cu fir, le prefer pe cele fara sac, de la Samsung.

P.S. Robotii aspira foate bine si covoarele normale, vedeti topicul dedicat.

#13
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,814
  • Înscris: 15.06.2007

View Postplimbaretul, on 15 noiembrie 2018 - 22:13, said:


Of course exista si un contra,  insa asumat din momentul deciziei de achizitie: e bagless - fara sac,  deci trebuie sa golesc containerul
Pe langa rezervorul de mizerie mai scuturi si un filtru "HEPA", si un buretel, si te umplii de praf la tomberon
Bateria aia, dupa 3-4 ani e wax. Aspiratorul in perfecta stare, si vei constata ca nu se gasesc baterii de inlocuit. Si uite asa, ajunge la reciclat un obiect functional, traiasca piata de consum.

Nu e aria de criticat , sau opinii si produse: acum cativa ani se lansasera niste mituri urbane despre " brandul" gorenje. Ca ce scule de calitate, ca premium.. praf in ochi. Marketing. Am un aspirator mars III  , il urasc! Imi doresc sa se strice, dar functioneaza. Garniturile de etansare de la imbinari sunt franjuri, cand il trag dupa mine e ca un magar capos care se agata de orice si prefera sa se rastoarne mai degraba. Se umple repede, si la golire este un calvar mizeria ce rezulta.
Am avut si cu apa, filtrare in apa. Rezulta un noroi imputit si scarbos. Daca nu era curatat imediat incepea sa duhneasca ca un cadavru dupa cateva zile.

Eu astept robotul care se va duce singur la pubela si se va goli de mizerie.

#14
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,657
  • Înscris: 03.12.2005
Printre altele, de-aia vreau un cordless.
[ https://www.1shop.lv/files/products/original/1039180_1_f.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Tragi de sus, cade praful pe jos. Nu e singurul, mai multe modele functioneaza asa.


Am tot un Rowenta cu fir, tot fara sac. Trage de rupe. Probabil l-as putea lipi de fereastra si sa ramana agatat acolo pana il scot din priza. Dar... e prea puternic. Pe gresie parca e ventuza, covoarele le iau taras, si mereu am un fir sau un furtun in picioare. De-aia astept cu nerabdare sa il pot face cadou cuiva.

#15
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,814
  • Înscris: 15.06.2007
Pai multe aspiratoare au un potentiometru. Poti regla turatia motorului, de la slab la maxim.
Samsung are un model compact, albastru, cu buton pe furtun cu WIFI! Comanda aspiratorul din acel buton fara ca sa fie un fir pe conducta flexibila. Este compact, SILENTIOS si destul de eficient , trage bine praful, filtrele par gandite bine. Am luat unul la parinti. Eu astept sa dea ortu popii gorenje ala.

Cel mai regretabil este pt mine, aspiratorul romanesc  Rhino 10000.
Era o vadră cu un aspirator atasat. Tragea orice , praf, nisip, apa. Appi se golea la canal. Putea fi folosit cu sau fara sac. Putea fi folosit si ca pulverizator, furtunul potrivindu-se la "esapament".
A murit subit, cand s-a enervat tata ca tot venea un coleg de facultate sa-si aspire apa din masina de sub presuri. L-a dat de pereti si s-a spart nereparabil. Teoretic n-avea moarte.

#16
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,665
  • Înscris: 13.07.2011

View Postggelu, on 15 noiembrie 2018 - 21:14, said:

M-ai bagat la idei cu dyson !  Pe amazon.de am vazut ca sunt ceva mai jos ca pret decat pe e-mag .  Au  si ei black-friday  ?


da au momentan cyber monday dar o sa bage cred si ceva de black friday.
Eu am un Xiaomi Robot care se ocupa automat de aspirat. Dar nu reuseste mochete, nu il bag in baie si asa mai departe. Astfel ca am si un Dyson V10 cumparat de 1-2 ani, care merge incredibil de bine, plus ca are accesorii la greu. Poti sa il folosesti si ca aspirator de bucatarie, sau aspirator cu brat lung. Are putere mare de tot. La inceput tine bateria la greu, dupa o perioada de timp (la mine acum incepe sa slabeasca), dar cumperi alta si rezolvi.

Edited by business11, 16 November 2018 - 09:04.


#17
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,313
  • Înscris: 21.01.2009
Am vazut Rowenta airforce 360 RH9051 pe la 840 lei ( Altex/ MediaGalaxy, Flanco )  dar trebuie sa cer aprobarea utilizatorului final .  Adica il iau azi sau astept sa vad reducerile la Dyson v8 pe Amazon.de . Acum e la 435 Euro cu transport inclus.

#18
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,657
  • Înscris: 03.12.2005
Era 999lei pretul obisnuit la Auchan, il au in stoc de cateva saptamani. Daca ai noroc, inca mai are baterie cel expus in magazin si il poti incerca.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate