Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

Despre Aspiratoare partea a II-a

* * - - - 2 votes
  • Please log in to reply
201 replies to this topic

#37
cornel001

cornel001

    Scapat de la balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,261
  • Înscris: 30.07.2005

 blotunga, on 06 decembrie 2018 - 22:22, said:

Are putere. Soția mea pierde păr cât alții 10. Și se descurcă excelent. Avem un Neato Botvac Connected luat de un an și jumătate. Îl folosim cam odată la 2 zile. Avantajul e că dai când ești plecat de acasă. Avem copil mic, mai bine așa decât cu ea în casă.
Depinde si de model, dar confirm ca si pe setarea de putere minima si cu parul sotiei prins in perii, al nostru tot strangea mult praf. Nici nu stiu cum reusea.

#38
cornel001

cornel001

    Scapat de la balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,261
  • Înscris: 30.07.2005
Oricum caut un aspirator non-robot pentru covoare cu fir lung (dar nu foarte lung), noi avem momentan vreo 8+ mp cumulati de Ikea Adum (Grosime: 18 mm, Grosime fir de pluş: 14 mm, Lungimea max a firului de pluş: 23 mm). Poate sa fie si cu fir dar ceva mai compacte.
Am gasit un model Rowenta (Compact Power 3A) si unul Beko (tot relativ compact, CO42701AR), cu fir, relativ compacte, recenzii bune, dar problema pare la duza/perie care se lipeste prea mult de covor. Pretul lor cred variaza 300-450 in functie de promotii si accesorii.
Ceva bun pentru covor dar unde nu trebuie sa faci muschi ?
Multumesc

Edited by cornel001, 14 February 2019 - 17:16.


#39
cornel001

cornel001

    Scapat de la balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,261
  • Înscris: 30.07.2005
Am dat comanda de Beko, am vazut ca are si potentiometru de putere (pe langa clapa de pe teava si clapa de pe duza).

#40
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 business11, on 16 noiembrie 2018 - 09:03, said:

da au momentan cyber monday dar o sa bage cred si ceva de black friday.
Eu am un Xiaomi Robot care se ocupa automat de aspirat. Dar nu reuseste mochete, nu il bag in baie si asa mai departe. Astfel ca am si un Dyson V10 cumparat de 1-2 ani, care merge incredibil de bine, plus ca are accesorii la greu. Poti sa il folosesti si ca aspirator de bucatarie, sau aspirator cu brat lung. Are putere mare de tot. La inceput tine bateria la greu, dupa o perioada de timp (la mine acum incepe sa slabeasca), dar cumperi alta si rezolvi.

Serios? Cum merge? Apropo, vezi ca modelul V10 a aparut in 2018 Posted Image
Apropo de stilul asta. Am acasa un V8. Initial am fost sceptic, dar hai, l-am luat cu mine. E fantastic. Nu functioneaza ca si aspirator clasic, ci invirte niste perii. Partea proasta este ca nu prea intra prin toate colturile. Se poate scoate teava, dar ca simplu aspirator nu prea are putere. In rest, pentru covor...ideal. Scoate tot si din covoare cu fire lungi
Siiiii....bateria se poate schimba si se gaseste pe amazon la vreo 40...80Euro Posted Image

Edited by vata_pa_batz, 05 March 2019 - 13:53.


#41
andreiplugaru

andreiplugaru

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 31.03.2019
Salut.Ce parere despre aspiratoarele karcher din seria wd? Le recomandati pentru utilizare acasa?
Multumesc

#42
razzvann

razzvann

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,964
  • Înscris: 07.01.2006
Bineinteles, daca ai spatiu de depozitare mare, ia-l fara probleme.

#43
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008

 andreiplugaru, on 31 martie 2019 - 15:42, said:

Salut.Ce parere despre aspiratoarele karcher din seria wd? Le recomandati pentru utilizare acasa?
Multumesc
foarte bun chiar daca nu a placut sotiei asa mult ca e ca un butoi, dar anterior avand alte 4 gen electrolux . asta arata consumul real de 1,1kw il am de 5 ani fara probleme ,
problema la ele sunt sacii din hartie ,wd4 are sac textil , cand se umple sacul il tai la un capat scutur tot din el ii trag o lipitura zdravana cu banda adeziva sii ii mai dau o tura apoi il arunc

#44
andreiplugaru

andreiplugaru

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 31.03.2019

 marius_vfp, on 05 mai 2019 - 16:27, said:

foarte bun chiar daca nu a placut sotiei asa mult ca e ca un butoi, dar anterior avand alte 4 gen electrolux . asta arata consumul real de 1,1kw il am de 5 ani fara probleme ,
problema la ele sunt sacii din hartie ,wd4 are sac textil , cand se umple sacul il tai la un capat scutur tot din el ii trag o lipitura zdravana cu banda adeziva sii ii mai dau o tura apoi il arunc
Bine,multumesc mult pentru raspuns!

#45
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,862
  • Înscris: 28.11.2001
Cine vrea Karcher DS6 cu filtrare prin apa - la Carrefour e la 630 lei. https://carrefour.ro...ben-19-41503154

#46
anablana

anablana

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.06.2019
Ehhh ... sunt atât de multe aspiratoare acum că nu știu ce să aleg. Cred ca imi iau Amfibia de la Thomas ... soacra mea are acest aspirator si alte echipamente ale acestui brand si este foarte mulțumită cu toate că este un adevărat pedant ...: D

#47
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
Vreau un aspirator bun :) aspir doar parful de pe parchet si gresie. Pana acum am avut samsung si bosch d-astea fara sac, niste petarde. Ce-i drept au fost si ieftine.
Merita banii unu ca asta? https://www.emag.ro/...0/pd/DWSN8VBBM/

#48
lepetir

lepetir

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 709
  • Înscris: 12.07.2007
Calitativ, merita din plin. Sacii sunt ceva mai scumpi, dar compenseaza  prin calitatea filtrarii.

Edited by lepetir, 25 July 2019 - 07:03.


#49
dantt

dantt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 10.06.2008
Tocmai a cedat al meu aspirator Miele Cat&Dog luat în urma cu 10 ani cred.A trecut prin multe,a fost folosit intensiv,într-adevăr însă după părerea mea,retrospectiv vorbind putea sa mai tina vreo 2-3 ani pentru a mă declara mulțumit pe deplin.A costat cu toate accesoriile unele dintre ele achiziționate separat vreo 1800 Ron la vremea respectiva.Costul reparației,înlocuire motor plus nu știu ce modul 1168,25 ron,cu garanție de service 1 an.Sincer sunt in dubii daca sa mai iau aceeași marcă sau sa optez pentru alta mai ieftina.

#50
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,853
  • Înscris: 12.05.2006
Daca te decizi spre alta marca,
sugerez sa te orientezi tot spre un producator cu istorie in aspiratoare.  Daca te tine mai putin, macar sa fii mulțumit ca macar a aspirat bine.  Anii trecuți vazusem oferte cu 5 ani garantie la mai multi producatori mari.  Daca nimerești si potrivire de accesorii intre modele,  cu atat mai bine...

#51
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Poate ar fi momentul să te uiți după un robot

#52
dantt

dantt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 10.06.2008
Nu nu nu.Am și un robot de Miele.E mult mai slab ca asta.Pentru firmituri pe parchet e bun,pentru covoare nici vorba.Acum văd că ăștia de la Miele au garanție de 10 ani la aspiratoare.Ma mai gândesc ce și cum.M-am uitat și la Sebo,scump și garanție mai mică.Sa vedem ce și cum însă ce mă enervează la modelele noi de la Miele e că sunt "eco" și au putere mai mica de aspirare decât asta al meu decedat.

#53
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,853
  • Înscris: 12.05.2006
Sper ca nu confunzi puterea motorului (gen 2200W) cu cea de aspirare.  Care oricum e masurata in nspe mii feluri (nu pare sa mai existe un standard de masurare de cand eticheta UE a fost suspendata)

#54
dantt

dantt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 10.06.2008
Nu,nu confund,numai că astea noi îmi dau impresia că nu mai trag atât de tare cum o făceau cele vechi de la ei.Poate să fie doar o impresie,desigur.O să mai verific.Multumesc pentru atenționare.

Edited by dantt, 06 September 2019 - 11:16.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate