Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 

Reiceiver Magnat Monitor Supreme 202

- - - - -
  • Please log in to reply
112 replies to this topic

#91
userincognito

userincognito

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 30.07.2018
UIte la avstore si niste pachete promo boxe+amplif:
https://www.avstore....va-basx-ta-100/ - la pret BF de 2399
https://www.avstore....va-basx-ta-100/
https://www.avstore....ze-2-nad-c-328/ - la pret BF de 2650 - personal eu pe acesta l-as alege :):)
https://www.avstore....dio-topaz-sr20/ - la pret BF de 2099

#92
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 19.06.2018
Initator, bugetul e pentru o boxa sau doua, ca tu nu prea faci diferenta?

Daca tot ai stresat lumea timp 6 pagini de forum sa intelegi apa calda, atunci macar spune suma exacta, la virgula. Dupa cum ai observat si tu si eu de mai mult timp, noi suntem mai amabili cu aia care par mai slabuti de inger la intelegere si mai tupeisti in a intreba de zeci de ori acelasi lucru, ceva pe principiul "mielul care cere tata, suge mai mult" sau cum o fi proverbul exact.

Asa ca profita de situatia acestei specificitati a amabilitatii colegiale de care vorbeam, spune exact suma si daca te vei abtine sa iei tu insuti decizia, te vei pricopsi cu un sistem chiar  bine ales. Si sa nu uiti sa spui bogdaproste la sfarsit.

#93
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,241
  • Înscris: 19.08.2005
https://www.emag.ro/...0/pd/DND7P4BBM/

#94
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 Mr. Incredible, on 08 noiembrie 2018 - 20:57, said:

Am gasit si preturile de BF la avstore pentru boxele recomandate mai sus:

Wharfedale Diamond 11.2 sunt 1.199 lei iar Monitor Audio Bronze 2 sunt la 1.099 lei.
Imi plac Wharfedale Diamond 11.2Posted Image
Sau daca le-as prinde pe Dali Zensor 3 la acelasi pret cu Wharfedale Diamond 11.2 le-as lua pe Dali Zensor 3 ca sunt testate deja de tine si esti si multumit de ele

Edited by I2O, 09 November 2018 - 12:51.


#95
userincognito

userincognito

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 30.07.2018

 I2O, on 09 noiembrie 2018 - 12:26, said:

Imi plac Wharfedale Diamond 11.2Posted Image

De curiozitate: de ce?

#96
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
edigee si inca un user spun ca la Dali Zensor 3  trebuie amplificator mai puternic de cat onkyo a-9010....si cica nici nu prea isi merita banii Dali Zensor 3
https://forum.softpe...-3/page__st__90
postul #100
postul #119

Edited by I2O, 09 November 2018 - 17:29.


#97
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Zensor 3 merita daca apar la pref de BF, nu la cat costa acum.

Eu le am de ceva vreme. Nu presteaza bine cu amplificatoare slabe, au nevoie de ceva mai potent sa sune cum trebuie.

Daca ajung undeva aproape de 1200 de lei, sunt cam best buy.

Edited by razor01, 09 November 2018 - 17:37.


#98
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Bine ca am gasit topic-u ala ca de nu o luam in mana grav cu onkyo ala pentru Zensor 3...

Edited by I2O, 09 November 2018 - 17:39.


#99
userincognito

userincognito

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 30.07.2018

 I2O, on 09 noiembrie 2018 - 17:28, said:

edigee si inca un user spun ca la Dali Zensor 3  trebuie amplificator mai puternic de cat onkyo a-9010....si cica nici nu prea isi merita banii Dali Zensor 3
https://forum.softpe...-3/page__st__90
postul #100
postul #119

Citeste si mai jos in acel topic, vezi ca discutia e mai ampla...vezi in special ce zice userul vata_pe_bat pe pagina aceea. Acele info mai tehice iti sunt de un real folos atunci cand iti vei alege boxele (nu neaparat acele Dali).

Edited by userincognito, 09 November 2018 - 18:18.


#100
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Nu cred ca-l ajuta prea mult discutia respectiva, pentru ca in teorie are dreptate acel coleg, in practica insa lucrurile stau diferit. Amplificatoarele (si receiverele) entry au specificatii mincinoase. In realitate acei 100w (sau cu cat se lauda aparatele respective), ajung sa fie de fapt 20w daca masori aparatul cum trebuie.

Edited by razor01, 09 November 2018 - 18:22.


#101
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 razor01, on 09 noiembrie 2018 - 18:21, said:

Nu cred ca-l ajuta prea mult discutia respectiva, pentru ca in teorie are dreptate acel coleg, in practica insa lucrurile stau diferit. Amplificatoarele (si receiverele) entry au specificatii mincinoase. In realitate acei 100w (sau cu cat se lauda aparatele respective), ajung sa fie de fapt 20w daca masori aparatul cum trebuie.
Deci sa inteleg ca "vechiturile" au specificatiile reale?
Ca din ce scri tu aici imi vine in cap sa imi incalc pentru prima data in viata regula sa nu cumpar sh...

#102
userincognito

userincognito

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 30.07.2018
Calitate gasesti si la cele noi dar la alte preturi. Vechiturile au calitatile lor dar si posibile probleme. Daca te hotaresti sa cumperi sh, mergi neaparat cu cineva care se pricepe atunci cand cumperi. Avantajul la ele e ca se pot repara destul de usor de cineva priceput in comparatie cu cele noi (mai ales cele din clasa entry). Acum depinde cat de veche va fi tigaia pe care o vei cumpara; cu cat mai veche cu atat mai multe potentiale probleme... insa (asta e doar experienta proprie, nu generalizez) unele vechituri aveau un sunet mult mai bun decat multe chinezisme din ziua de azi. Nu ca nu se faceau petarde si atunci.

Chiar daca audiofidel e destul de...hmmm... "caustic" in exprimare cateodata si nu il da rabdarea afara din... ei bine, topic Posted Image, are dreptate cu ceva din ceea ce a spus - daca cumperi amp sh iti raman mai multi bani pentru boxe si vei avea cel mai probabil un sunet mai bun.

Eu iti mai propun o varianta "de lucru": ia niste boxe noi, bune si un amp sh ok-ish pe care sa il folosesti pana cand vei avea bani de un amp mai rasarit. Asa ai mai multe sanse ca rezultatul final sa te multumeasca. Dar pentru asta trebuie sa fii dispus sa investesti bani si rabdare.

Edited by userincognito, 09 November 2018 - 19:08.


#103
alexx20alexx

alexx20alexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,506
  • Înscris: 13.03.2009

 I2O, on 09 noiembrie 2018 - 12:26, said:

Imi plac Wharfedale Diamond 11.2Posted Image

Fă un efort și mergi în showroom și ascultă Wharfedale Diamond 11.2, sunt niște boxe care impresionează, în special dacă cauți ceva cu un sunet rapid și destul de liniar.

Mai recomand sa asculti si Indiana Line Tesi 262, despre care, de asemenea, cred că sunt niște boxe extraordinare.

Dali Zensor 3 erau o variantă de luat în seamă atunci când costau 1300~1400 de lei, adică prin 2014~2016 ( perioada lor de glorie, ca să zic așa ). Acum personal nu cred că ar mai face așa multe valuri nici la acel preț, pur și simplu acum sunt destule variante în această zonă de preț care pot concura lejer cu ele ( multe bucăţi s-ar vinde ajutate de review-urile îmbătrânite... ).

#104
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 userincognito, on 09 noiembrie 2018 - 19:08, said:

Calitate gasesti si la cele noi dar la alte preturi. Vechiturile au calitatile lor dar si posibile probleme. Daca te hotaresti sa cumperi sh, mergi neaparat cu cineva care se pricepe atunci cand cumperi. Avantajul la ele e ca se pot repara destul de usor de cineva priceput in comparatie cu cele noi (mai ales cele din clasa entry). Acum depinde cat de veche va fi tigaia pe care o vei cumpara; cu cat mai veche cu atat mai multe potentiale probleme... insa (asta e doar experienta proprie, nu generalizez) unele vechituri aveau un sunet mult mai bun decat multe chinezisme din ziua de azi. Nu ca nu se faceau petarde si atunci.

Chiar daca audiofidel e destul de...hmmm... "caustic" in exprimare cateodata si nu il da rabdarea afara din... ei bine, topic Posted Image, are dreptate cu ceva din ceea ce a spus - daca cumperi amp sh iti raman mai multi bani pentru boxe si vei avea cel mai probabil un sunet mai bun.

Eu iti mai propun o varianta "de lucru": ia niste boxe noi, bune si un amp sh ok-ish pe care sa il folosesti pana cand vei avea bani de un amp mai rasarit. Asa ai mai multe sanse ca rezultatul final sa te multumeasca. Dar pentru asta trebuie sa fii dispus sa investesti bani si rabdare.

Acuma eu in prima faza o sa cumpar boxele.....sa vad ce oferte vor fi in data de 16..ca mi-a mai recomandat si colegu alexx20 idienele si acum as avea 3 tipuri de boxe care sa le urmaresc,problema e ca nu am unde sa le ascult la mine in oras
Pe urma vad care-i treaba si cu amplificatoru

 alexx20alexx, on 09 noiembrie 2018 - 19:30, said:

Fă un efort și mergi în showroom și ascultă Wharfedale Diamond 11.2, sunt niște boxe care impresionează, în special dacă cauți ceva cu un sunet rapid și destul de liniar.

Mai recomand sa asculti si Indiana Line Tesi 262, despre care, de asemenea, cred că sunt niște boxe extraordinare.

Dali Zensor 3 erau o variantă de luat în seamă atunci când costau 1300~1400 de lei, adică prin 2014~2016 ( perioada lor de glorie, ca să zic așa ). Acum personal nu cred că ar mai face așa multe valuri nici la acel preț, pur și simplu acum sunt destule variante în această zonă de preț care pot concura lejer cu ele ( multe bucăţi s-ar vinde ajutate de review-urile îmbătrânite... ).
Nu am unde sa le ascult...
Indienele cam la ce pret ar fi ok sa le cumpar de bf sa nu iau teapa la bani?
ps:astia vad ca le vand la 1139 lei...pe alb pe negru sunt 1800

Edited by I2O, 09 November 2018 - 19:51.


#105
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Indiferent ce cumperi, vezi sa nu aiba difuzor mai mic de 15 cm, pentru ca nu mai sunt ok ca boxe principale, intr-o camera dimensiuni medii. Boxele cu difuzoare de 13 cm pot fi bune ca sateliti in sistemele surround, dar nu este o fericire sa le folosesti fara subwoofer, pentru ascultat muzica stereo.

P.S. se subintelege faptul ca ma refer strict la boxele de raft.

Edited by razor01, 09 November 2018 - 20:03.


#106
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 razor01, on 09 noiembrie 2018 - 19:55, said:

Indiferent ce cumperi, vezi sa nu aiba difuzor mai mic de 15 cm, pentru ca nu mai sunt ok ca boxe principale, intr-o camera dimensiuni medii. Boxele cu difuzoare de 13 cm pot fi bune ca sateliti in sistemele surround, dar nu este o fericire sa le folosesti fara subwoofer, pentru ascultat muzica stereo.
Ms pentru sfat nu stiam de chestia asta

#107
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 19.06.2018
Dali zensor 3 au fost ceva peste 13mil la AVStore anul trecut, de la BF pana dupa Craciun. Depinde de gusturi, eu le prefer principalelor rivale, 225 sau Bronze 2. Cu astea si un Marantz 5005 rezulta un sunet destul de ok. Ar merge si 6006-le dar  nu cred ca va scadea la jumatate de pret si parca ala ar merita alte boxe decat Zensor 3.

#108
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005
Sunt posesor de Dali Zensor, am mai avut si am mai ascultat si alte boxe (Magnat, Indiana Line, Focal, Wharfedale). Vad destul de multe pareri care le arata ca boxe slabute si impresia mea este ca nu este deloc asa. Am facut o comparatie side by side Z3 si WD225 pe Marantz PM7005 iar Dali-urile suna mult mai bine decat WD225.

Legat de treaba asta cu ce boxe merita un PM6006 sau 7005 cred ca trebuie sa privim lucrurile si prin perspectiva a ce avem nevoie, ce putere si ce conexiuni ne ofera, ce facilitati, cat dorim sa cheltuim si care este utilitatea in sistemul pe care il avem sau vrem sa-l avem.
PM7005 este un amplificator mai performant si mai scump decat PM6006 si nu simt deloc ca este limitat de Dali Zenzor 3. Probabil niste boxe de 2 sau 3 ori mai scumpe vor fi cu ceva mai bune dar pentru mine nu face sens sa cheltuiesc foarte mult pentru un mic plus. Sa fim constienti ca boxe de 2-3 ori mai scumpe nu sunt de 2 sau 3 ori mai bune, cresterea reala in performanta este mica.
Nu imi place sunetul liniar, neutru, prefer un sunet cald, placut, interesant, care sa ma faca sa ascult cu mare placere, asta am obtinut cu sistemul actual.

Nu sunt printre cei care considera ca este musai sa-ti cumperi la un amplificator boxe de 2 sau de 3 ori mai scumpe, ar insemna ca la un amplificator de 4.000 lei este musai sa-mi iau boxe de 8.000 sau 12.000 lei. Probabil exista un adevar, ca sa castigi ceva semnificativ trebuie sa cheltuiesti de cateva ori mai mult dar nu o vad ca pe o conditie obligatorie/ca pe o regula.

Legat de impresiile fiecaruia in legatura cu performantele boxelor este foarte important de luat in calcul ca depinde foarte mult de o potrivire intre amplificator si boxe, depinde foarte mult de asezarea lor, de acustica incaperii, de calitatea surselor si de faptul ca boxele trebuie apreciate dupa o perioada foarte importanta de rodaj. Daca lucrurile astea nu se intampla atunci pot asculta niste sisteme si sa spun ca sunt slabe.

Legat de Zensor 3 vreau sa mai spun un lucru, am avut un set de 2 Zensor 3 in sistemul stereo si am facut modificari in sistemul multicanal mutand Zensor 3 ca boxe frontale. A ramas locul liber in sistemul stereo si dupa ce am analizat foarte atent boxe din zona de pret care m-a interesat am ales tot Zensor 3 si nu au fost cele mai ieftine.

A se intelege ca nu le consider perfecte, unice sau fara egal, nu sunt insa asa de slabe cum le considera unii iar pe mine m-au convins si a doua oara asa ca este ceva de capul lor.

Edited by Mr. Incredible, 09 November 2018 - 22:09.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate