Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Reiceiver Magnat Monitor Supreme 202

- - - - -
  • Please log in to reply
112 replies to this topic

#109
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Sunt, in continuare, boxe competitive, cu un sunet foarte muzical, doar ca pretul actual este cam nesimtit.

#110
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View PostMr. Incredible, on 09 noiembrie 2018 - 21:47, said:

Sunt posesor de Dali Zensor, am mai avut si am mai ascultat si alte boxe (Magnat, Indiana Line, Focal, Wharfedale). Vad destul de multe pareri care le arata ca boxe slabute si impresia mea este ca nu este deloc asa. Am facut o comparatie side by side Z3 si WD225 pe Marantz PM7005 iar Dali-urile suna mult mai bine decat WD225.

Legat de treaba asta cu ce boxe merita un PM6006 sau 7005 cred ca trebuie sa privim lucrurile si prin perspectiva a ce avem nevoie, ce putere si ce conexiuni ne ofera, ce facilitati, cat dorim sa cheltuim si care este utilitatea in sistemul pe care il avem sau vrem sa-l avem.
PM7005 este un amplificator mai performant si mai scump decat PM6006 si nu simt deloc ca este limitat de Dali Zenzor 3. Probabil niste boxe de 2 sau 3 ori mai scumpe vor fi cu ceva mai bune dar pentru mine nu face sens sa cheltuiesc foarte mult pentru un mic plus.
Nu imi place sunetul liniar, neutru, prefer un sunet cald, placut, interesant, care sa ma faca sa ascult cu mare placere, asta am obtinut cu sistemul actual.

Nu sunt printre cei care considera ca este musai sa-ti cumperi la un amplificator boxe de 2 sau de 3 ori mai scumpe, ar insemna ca la un amplificator de 4.000 lei este musai sa-mi iau boxe de 8.000 sau 12.000 lei. Probabil exista un adevar, ca sa castigi ceva semnificativ trebuie sa cheltuiesti de cateva ori mai mult dar nu o vad ca pe o conditie obligatorie, ca pe o regula.

Legat de impresiile fiecaruia in legatura cu performantele boxelor este foate important de luat in calcul ca depinde foarte mult de o potrivire intre amplificator si boxe, depinde foarte mult de asezarea lor, de acustica incaperii, de calitatea surselor si de faptul ca boxele trebuie apreciate dupa o perioada foarte importanta de rodaj. Daca lucrurile astea nu se intampla atunci pot asculta niste sisteme si sa spun ca sunt slabe.

Legat de Zensor 3 vreau sa mai spun un lucru, am avut un set de 2 Zensor 3 in sistemul stereo si am facut modificari in sistemul multicanal mutand Zensor 3 ca boxe frontale. A ramas locul liber in sistemul stereo si dupa ce am analizat foarte atent boxe din zona de pret care m-a interesat am ales tot Zensor 3 si nu au fost cele mai ieftine.

A se intelege ca nu le consider perfecte, unice sau fara egal, nu sunt insa asa de slabe cum le considera unii iar pe mine m-au convins si a doua oara asa ca este ceva de capul lor.
Exact asta doresc si eu,sunet cald si placut

#111
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 19.06.2018
Nu am crezut niciodata ca o sa ma situez in tabara "audiofililor" de pe forum, intotdeauna am rezonat cu inginerii. In urma cu vreo cateva luni m a luat tare un om pe topicul trollului, cum indraznesc sa recomand boxe de 2000 lei, adica ieftine, pentru un amplificatpr Naim? Cum indraznesc eu sa i fac snobi pentru ca vor calitate? Ma rog, eu eram ala care ma incadram in bugetul intiatorului dar asta nu interesa audiofilii, important era ca eram eu taranete si nu recomandat boxe scumpe.

Acum aud varianta cealalta, ca nu sunt diferente mari de sunet sau care sa justifice diferenta de suma intre Dali zensor 3 si boxe mai scumpe. Pai trecem dintr o extrema in alta, nu putem avea o pozitie de common-sense?

Imi plac si mie Dali Zensor 3, imi plac cum suna, au forta, au timbrul lor, un pic mai reci, unii zic mai analitice in comparatie cu excesiv de caldele 225 sau metalicele Bronze 2(perceptiile mele). Da, sunt senzationale, dar in gama asta de pret. La alt buget, ele nu mai exista.

Sa nu o dam din extreme in extreme,de la  snobul care nu considera ca mai  exista  ceva sub boxele sale scumpe (nu ca nu ar avea dreptate in principiu,  e mitocan ca pune accent pe asta) si cealalta extrema, cel care considera ca banii cheltuiti peste boxele de buget mediu nu aduc si sunet pe masura. E fals, pana la un anumit prag( cat sa spun?, cateva mii de euro?)sunetul creste in aceeasi masura in care creste pretul pentru boxe. Ca dupa aia creste cu cinci la suta, cu unu la suta, o fi, poate, nu am calculat, dar pana la pragul ala unde incepe falsul plat , sunetul nu te jecmaneste, iti ofera exact cat platesti. Nu neg ca sunt exceptii, snobisme gen devialet, dar in general, se vede diferenta.

Repet, sa pastram linia de mijloc, nici idealizari audiofile dar nici reciproca.

PS
Dali zensor 3 nu au nevoie de mai mult de PM 6005, multi considera asta combinatia ideala. Ala nu se mai gaseste oricum dar de aia se vorbeste de raport de doi la una intre bugetele alocate pentru ca face sens.

#112
Slayermtg

Slayermtg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 31.12.2012
Zensor 3 merg bine cu Nad 326 (doar le am eu :) :) :) )

Edited by Slayermtg, 10 November 2018 - 08:41.


#113
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,638
  • Înscris: 07.10.2005
Pentru initiator, cateva teste comparative mai noi si mai vechi, merita citite:

https://soundnews.ro...eo-entry-level/

https://soundnews.ro...lf-entry-level/

https://soundnews.ro...buget-2000-lei/

View Postaudiofidell, on 09 noiembrie 2018 - 21:06, said:

Dali zensor 3 au fost ceva peste 13mil la AVStore anul trecut, de la BF pana dupa Craciun. Depinde de gusturi, eu le prefer principalelor rivale, 225 sau Bronze 2. Cu astea si un Marantz 5005 rezulta un sunet destul de ok. Ar merge si 6006-le dar  nu cred ca va scadea la jumatate de pret si parca ala ar merita alte boxe decat Zensor 3.

View Postaudiofidell, on 09 noiembrie 2018 - 23:16, said:

PS
Dali zensor 3 nu au nevoie de mai mult de PM 6005, multi considera asta combinatia ideala. Ala nu se mai gaseste oricum dar de aia se vorbeste de raport de doi la una intre bugetele alocate pentru ca face sens.
Si eu sunt de parere ca PM6006 si Dali Zensor 3 fac perechea ideala, PM6006 ofera performante superioare fata de modelul de PM5005.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate