Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 

Peugeot 3008 - 2017

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
443 replies to this topic

#145
marius23mvp

marius23mvp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 18.08.2009
Final de concediu, am inchis foaia de parcurs cu 4194 km parcursi cu o medie de 77 km/h si un consum mediu de 7,7 %.

Masina s-a comportat absolut impecabil, m-a facut sa ma simt la volan asa cum trebuie sa te faca sa te simti o masina noua.
Din nou remarc cat de eficienta este climatizarea, am trecut prin temperaturi intre 21 si 35 grade, fara sa simt in masina. Nu a fost nevoie sa umblu la clima, pe mine unul nu m-a incurcat niciodata lipsa unor butoane fizice pentru clima.
In schimb m-a incurcat lipsa unor butoane fizice pentru next / previous track. Nu pentru mine, eu le am pe volan, dar de regula sotia schimba melodiile, si ca sa caute o melodie fara sa ma chitaie pe mine s-o caut eu, trebuia sa apese pe tasta pian pentru media player (ocazie cu care imi ia de pe ecran navigatia) si sa-si caute de acolo. In acest timp nu aveam navigatia full screen, asa cum imi place mie, erau decat in partea de sus instructiunile pentru urmatoarea manevra, atunci cand te apropiai de urmatoarea manevra.
Solutii exista, mai ales ca nici ei nu-i placea sa se intinda la tableta. Sursa pe bluetooth, si-si pune muzica de pe telefon de pe youtube.

Am avut dus 1446 km, intors presupun ca tot 1446 km, si plimbat pe acolo 1300 km (in special zona lacului Garda langa Verona, un drum pana la Bellagio - Como, un drum pe la Cinque Terre (Manarola sa fiu mai precis). S-au strans ceva km in 8 zile de bantuit.

Ziceam undeva mai sus printr-o postare, ca daca as castiga la loto n-as renunta la Peugeot pentru ceva mai galonat, pentru ca Peugeotul e exact cum trebuie la dimensiuni. Putin mai mic si ar fi putut aparea o problema cu spatiul, putin mai mare si ar fi putut aparea o problema cu incaputul prin diverse locuri.
Chiar m-am bagat cu el prin toate coclaurile alora, si daca nici italienii n-au stradute stramte atunci nu stiu cine are !
Un exemplu mai jos (Tremosine - Limone sul Garda) :
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5p5-X5PldV0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Atasez si cateva poze.

Attached Files


Edited by marius23mvp, 25 June 2019 - 21:33.


#146
marius23mvp

marius23mvp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 18.08.2009
Si alte cateva, intru clatirea ochiului

Attached Files



#147
florinetzul

florinetzul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 11.05.2009
Saluare.
Un un 3008 din 2013. S-a ars un bec de lumini de zi. Aveti idee pe unde sau cum se scoate acel bec pentru a-l schimba? Nu gasesc solitia si nu imi place cum ii sta cu un singur bec.
Multumesc

#148
marius23mvp

marius23mvp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 18.08.2009

 florinetzul, on 13 august 2019 - 06:29, said:

Saluare.
Un un 3008 din 2013. S-a ars un bec de lumini de zi. Aveti idee pe unde sau cum se scoate acel bec pentru a-l schimba? Nu gasesc solitia si nu imi place cum ii sta cu un singur bec.
Multumesc

Salutare, imi pare rau dar nu ma pricep.
Uite asta am gasit si eu pe google, poate te ajuta :
http://www.peuclub.c...gcont-1380.html
Daca nu ... mai bine lasi un mecanic sa se uite

#149
florinetzul

florinetzul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 11.05.2009
Aceadta este din cartea masinii.
Ideea este ca am fost la 2 mecanici si zic ca trebuie sa dea roata jos si contraaripa pt a schimba acel bec... mie imi vine greu sa cred ca pt un amarit de bec demontez jumatate de fata la masina.

Eu trebuie sa schimb becul 4 din acele poze.

#150
marius23mvp

marius23mvp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 18.08.2009

 florinetzul, on 13 august 2019 - 14:36, said:

Aceadta este din cartea masinii.
Ideea este ca am fost la 2 mecanici si zic ca trebuie sa dea roata jos si contraaripa pt a schimba acel bec... mie imi vine greu sa cred ca pt un amarit de bec demontez jumatate de fata la masina.

Eu trebuie sa schimb becul 4 din acele poze.

https://www.youtube....lb Peugeot 3008

#151
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,594
  • Înscris: 17.08.2007
V-ați scăldat în lacul Garda? Cum era apa?

#152
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,317
  • Înscris: 06.08.2005
Felicitari pt jurnal si rabdarea de a intra in detalii. Am implinit si eu luna trecuta un an si 10k km cu exact aceiași mașina. In mare cam aceleași concluzii personale:
- Versiunea de 25k e preferabila versiunii de 35k, trapa "panoramica", scaunele cu masaj si navigația sunt practic nefolosite, Focal-ul nu e cine știe ce.
- Luminile led cu faza lunga "inteligenta" sunt foarte bune.
- Adaptive cruise control  si sistemul de menținere a benzii mult mai utile decât m-am așteptat.
- Ergonomia foarte buna, dimensiuni optime pentru oras, costuri minime.

#153
florinetzul

florinetzul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 11.05.2009

 marius23mvp, on 13 august 2019 - 16:37, said:


Multumesc mult

#154
marius23mvp

marius23mvp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 18.08.2009
Ei, nu poti sa spui ca masina asta are dimensiuni optime pentru oras ... totusi.
Aia cu smarturile ce sa mai zica ?
Am zis ca mi se pare compromisul ideal intre dimensiuni interioare si dimensiuni exterioare, e suficient de mare cat sa-ti faci linistit un concediu de 4 + bagaje, si suficient de mica cat sa ti-l faci oarecum pe unde-ti trece prin cap.
Da, mi se pare ca se conduce excelent prin oras, e fasneata si te strecori surprinzator de usor cu ea printre masini (mai ales ca oglinzile tale trec peste oglinzile altor masini mai scunde).

Referitor la Garda, n-am intrat niciodata in apa si ma duc pe acolo de ceva ani, cred ca am facut la pas 75% din localitatile din jurul lacului.
Dar apa n-are cum sa fie decat calda, de curata e curata, este plin de nemti care fac plaja si intra in apa (si au niste case pe acolo ... e o placere sa te plimbi).
Pe mal este pietros, daca te bate gandul sa te duci pe acolo iti recomand Limone sul Garda, ca si plaja mi s-a parut cea mai ok, adica larga.
Si daca tot ajungi pe acolo trage o fuga si mai sus putin la Lago di Ledro. Este un lac ca lacurile din muntii din Austria, adica apa cristal, doar ca e calda. Plin de nemti si pe acolo.
Si sa vezi Sirmione ! Si sa inchiriezi o barca de 4 persoane de la Garda ... am si pus-o intr-o poza mai sus, aia cu motor Honda. E 75 eur o ora, si-ti da barca sa-i dai blana pe lac, fara insotitor.
Si sa, si sa .... si sa multe. N-ai cum sa te plictisesti la Garda.

Ontopic - am mai tras o fuga pana in Grecia cu masina. Parca sa zic ca am venit cu un 7,1%. Nu mai tin minte. Am fost la baietii aceia cu furtuna, in Halkidiki, la 40 km de unde a fost nebunia, la vreo 3 zile dupa. N-aveau oamenii nicio treaba, business as usual.

Attached Files



#155
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,594
  • Înscris: 17.08.2007
Marius, daca se scalda nemtii nu inseamna ca ne putem scalda si noi :)  Au astia o toleranta la rece aproape inumana pentru noi. Am o gramada de experiente in care am vazut ca se scaldau nemtii si eu nu am putut intra, de aia te-am si intrebat.
Am fost in primavara asta la Garda si ne-am plimbat destul de mult si am vazut multe plaje si ma gandeam cum o fi vara temperatura lacului.
Aveti ceva rude in zona sau poti spune ceva preturi la cazare in sezon pe la Garda?

#156
marius23mvp

marius23mvp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 18.08.2009
Nu stiu nimic de preturi in zona Garda, avem rude la 15 km de Lazise. Dar daca vrei conditii e scump. Indiferent de buget.
Acum am fost doar cu sotia si-am stat la sora ei. Plecam in fiecare zi in alta parte, cu intoarcere seara la "baza".
De obicei cand ne ducem mai multi inchiriem un apartament intr-o locatie mai putin turistica, cu preturi chiar decente (de exemplu Pescantina sau San Pietro in Cariano). Acolo oricum tot ce faci faci cu masina, nu exista notiunea de "stai asa sa cobor sa iau ceva de la magazin", si distantele se masoara in cat timp faci cu masina din A in B.
Apa ma gandesc ca n-are de ce sa fie rece, la ce calduri sunt pe acolo. Nu stiu, uite o sa intreb.

#157
florinetzul

florinetzul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 11.05.2009
Salut.
Am un 3008 din 2013, luat sh acum aprox 2 luni, cutie robotizata, motorina
Am fost la munte cu ea si am observat ca in panta cind plec de pe loc, cu viteza 1, tremura.
Am fost intr-un mic concediu la mare si am obervat acelasi tremurat la plecarea de pe loc, teren plat.
Am observat ca nu pre tremura cu 1 pers/soferul in masina, in schimb cu 3-4 pers+bagaje tremura la plecare
Nu am mai condus robotizate/automate, e normal sa tremure cind pleaca de pe loc?

Multumesc

#158
marius23mvp

marius23mvp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 18.08.2009
Salut, nici eu nu am mai condus vreo robotizata si nu ma pricep absolut deloc.
Ce stiu e ca pana in 2017 Peugeot punea pe ele cutii robotizate (parca sa zic ca productie proprie) care nu prea erau ok, cel putin asa citisem si eu pe net. De la 2017 incoace s-au hotarat sa renunte la robotizate si sa puna Aisin cu convertizor de cuplu.
Arunca un ochi pe forumul marcii, poate s-a mai discutat problema. Sanse mici, dar incearca
http://www.peugeotcl...ugeot-3008-5008

A, si pentru atupi - am intrebat de Garda, cica in Nord e rece apa. In Sud e ok, calda

Edited by marius23mvp, 24 August 2019 - 14:11.


#159
florinetzul

florinetzul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 11.05.2009
M-am uitat pe forumul acela dar nu s-a discutat de aceasta.
Imi e teama sa nu fie ceva legat de ambreiaj.

#160
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,014
  • Înscris: 01.11.2005
Mai degraba volanta.

#161
florinetzul

florinetzul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 11.05.2009
Imi spune cine ca piate tremura deoarece nu o accelerez cit trebuie. Ideea e ca are un punct  pe undeva la 1600-1800 rotatii cind tremura si dupa aceea merge mai departe.

PS: starea ambreiajului cu volanta...etc se pot vedea la tester?
Multumesc

#162
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,294
  • Înscris: 12.08.2006

 florinetzul, on 26 august 2019 - 20:31, said:



PS: starea ambreiajului cu volanta...etc se pot vedea la tester?

Nu.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate