Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...
 AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...
 Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag
 Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...

Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?
 

Startup Nation - Domeniul IT

  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
bystefu

bystefu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 26.11.2014
Salut, ma gandesc sa accesez fondurile din programul Start Up, pentru a crea o afacere online ce presupune realizarea de soft / site web /  respectiv webdesign si gazduire.
Stiu ca aceste fonduri au riscurile lor si ca nu e exact asa cum se spune. Ma gandeam ca in paralele sa-mi iau cateva placi video (+ toate cele necesare) si sa-mi fac cateva rig-uri de minat.

Ma gandesc ca daca nu merge treaba pe partea de programare IT pentru ca piata este deja plina, si n-o sa-mi permit pe viitor sa platesc taxele celor doi angajati + cheltuielile necesare (curent, abonament internet/telefon), macar as putea sa le acopar din treaba cu minatul.

Voi ce parere aveti? Stiu ca 15% sau mai mult se intorc la stat prin taxele lor ( taxe infiintare firma, TVA, taxe angajati, etc..) , insa totusi ma bantuie acest gand.

Multumesc !

#2
antiqque

antiqque

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 826
  • Înscris: 24.07.2013
Nu mai merge minatul cu placi video, documenteaza-te foarte bine inainte sa te apuci de asa ceva. Sunt foarte multi care au ramas faliti si cu datorii in stilul asta..

#3
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014

 bystefu, on 11 septembrie 2018 - 17:41, said:

Ma gandesc ca daca nu merge treaba pe partea de programare IT pentru ca piata este deja plina, si n-o sa-mi permit pe viitor sa platesc taxele celor doi angajati + cheltuielile necesare (curent, abonament internet/telefon), macar as putea sa le acopar din treaba cu minatul.

Dacă ești mai bun ca media pieței la programare, nu-i nicio problemă, o să meargă afacerea ta, chiar dacă piața este "plină".
La partea cu afacerile văd deja că ești expert.

Auzi, ăștia de la UE îți plătesc și curentul pentru minat dacă nu merge afacerea cu programarea? Sau ai tu alte soluții...

#4
bystefu

bystefu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 26.11.2014

 pexCom, on 11 septembrie 2018 - 17:47, said:


Dacă ești mai bun ca media pieței la programare, nu-i nicio problemă, o să meargă afacerea ta, chiar dacă piața este "plină".
La partea cu afacerile văd deja că ești expert.

Auzi, ăștia de la UE îți plătesc și curentul pentru minat dacă nu merge afacerea cu programarea? Sau ai tu alte soluții...
Nu trebuie sa fi ironic, dar ma gandesc ca daca curentul ar fi peste aceasta chestie, n-ar mai face nimeni, nu? Intr-adevar, e un joc la loterie, care inca mai tine. Si din ce m-am documentat, nu prea au iesit in pierdere oamenii care practica treaba asta. Nu incerc sa insel sistemul, doar ca la orice afacere, trebuie sa-ti faci niste planuri de rezerva, adica de multe ori trebuie sa pui raul in fata.

Si daca stam cu mainile-n san ca suntem terifiati de sistemul actual (nu vorbesc neaparat de guvern,sa nu se creada ca o dau in politica), si-o sa facem o rutina din viata noastra , adica ACASA->JOB si invers, o sa ajungem niste robotei.Cumva trebuie sa ne desprindem,si pana nu riscam,nu castigam.Macar merita incercat.

#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,237
  • Înscris: 13.03.2017
La Start-up Nation, poti solicita sprijin financiar nerambursabil pentru un singur cod CAEN, respectiv pentru o sigură activitate economică.
Daca te duci cu varza asta, nici nu te baga in seama.
Acestea fiind spuse, va trebui sa re-gandesti intreaga strategie

Cam asta e

#6
bystefu

bystefu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 26.11.2014

 Naijax, on 11 septembrie 2018 - 18:04, said:

La Start-up Nation, poti solicita sprijin financiar nerambursabil pentru un singur cod CAEN, respectiv pentru o sigură activitate economică.
Daca te duci cu varza asta, nici nu te baga in seama.
Acestea fiind spuse, va trebui sa re-gandesti intreaga strategie

Cam asta e
Multumesc, pai iti dai seama ca ma duc pe domeniul IT direct, pentru ca nu vor ei sa auda de minare si toate astea.Oricum nu au in program asta si nici nu cred ca o sa aiba.

#7
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014
Ori IT, ori minat, iar la cum pui tu problema, mai bine mergi direct pe minat.

Sincer, chiar m-aș bucura să vii aici peste un an să ne spui c-ai reușit cu afacerea în IT. N-o să mai fiu ironic ever, nu c-ar conta.

Edited by pexCom, 11 September 2018 - 18:23.


#8
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,237
  • Înscris: 13.03.2017
Se pare ca nu ai inteles.

Exemple de O SINGURA ACTIVITATE;
- Realizarea programelor software / atat si nimic mai mult
- Realizarea de site-uri web / atat si nimic mai mult
- Activităţi ale portalurilor web / atat si nimic mai mult

Acum e clar ? Sa te ocupi de toate aceste 3 activitati ai nevoie de 3 firme pe 3 nume diferite.

Mai mult - fiecare ban cheltuit trebuie justificat la sange.
Nu prea merge cu - "mi-au aparut vreo 5 placi video pentru mining" care, apropos, este alta activitate pentru care nici nu cred ca vei obtine finantare.

#9
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,821
  • Înscris: 10.02.2017

 bystefu, on 11 septembrie 2018 - 17:57, said:

Cumva trebuie sa ne desprindem,si pana nu riscam,nu castigam.Macar merita incercat.

Cum ar fi totusi sa te desprinzi si sa pui mana sa inveti o meserie cu care sa produci ceva servicii si sa iti largesti pe zi ce trece aria de desfacere a lor. Ce zici de un curs de frigotehnist?
Am cautat  unul de mi-au iesit ochii. Unul bun si cu referinte. L-am gasit. Cat crezi ca a castigat omul in cca. 90 de minute de lucru? Circa 200 de lei. Inca 100 de lei au fost materialele. Deci mi-a luat rapid 300. Amabil, cu idei, cu explicatii despre ceea ce facea. Destept, sa intre sub pielea clientului. Abia daca s-a murdarit pe maini. Cum este sa ai vreo patru clienti pe zi? Mia de lei pe zi? Ah, o fi putin!?
Aveti cu totii in cap lucratul de acasa, cand vrei, cum vrei si daca se poate pe cat mai multi bani.
Spor la dat cu capul prin mine.

Edited by addumi, 11 September 2018 - 18:45.


#10
bystefu

bystefu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 26.11.2014

Quote

Ori IT, ori minat, iar la cum pui tu problema, mai bine mergi direct pe minat.
Multumesc, insa nu-mi permite programul, as fi mers si eu.

Quote

Acum e clar ? Sa te ocupi de toate aceste 3 activitati ai nevoie de 3 firme pe 3 nume diferite.
Incepe sa-mi devina clar. Numai ca pentru minare inca nu exista niciun cod CAEN, deci nu stim unde s-ar incadra. Acum am inteles, credeam ca toate cele 3 enumerate de tine, pot fi comasate.

 addumi, on 11 septembrie 2018 - 18:25, said:

Cum ar fi totusi sa te desprinzi si sa pui mana sa inveti o meserie cu care sa produci ceva servicii si sa iti largesti pe zi ce trece aria de desfacere a lor.
Aveti cu toti in cap lucratul de acasa, cand vrei, cum vrei si daca se poate pe cat mai multi bani.
Spor la dat cu capul prin mine.
Probabil habar nu ai cati oameni stiu o meserie, si nu au loc de munca.Sau cati oameni lucreaza si nu au realizat nimic cu "minimul pe economie".N-are rost sa dezbat, dar gandeste-te cum ai putea sa-ti iei o casa, o masina, sa duci o viata cat de cat decenta, sa ai un ban de cheltuiala, sa iti permiti sa iei anumite chestii?Asta fara ajutorul parintilor si sa pleci de la 0, cu 1400 de lei.Vroiam sa scot in relief faptul ca este greu sa te "ridici" nu ca nu mi-ar placea munca, sau nu stiu o meserie.

Daca tu esti ok, chiar ma bucur.Stiu ca cele spuse de mine mai sus, se pot lua,dar undeva pe la 45-50 de ani.Ma bucur ca tu o duci bine !

Edited by bystefu, 11 September 2018 - 18:33.


#11
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 bystefu, on 11 septembrie 2018 - 18:31, said:

Numai ca pentru minare inca nu exista niciun cod CAEN, deci nu stim unde s-ar incadra.
Codul CAEN pentru minare este 'teapa', altfel nu ar mai munci nimeni.

#12
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,237
  • Înscris: 13.03.2017

 bystefu, on 11 septembrie 2018 - 18:27, said:

Incepe sa-mi devina clar. Numai ca pentru minare inca nu exista niciun cod CAEN, deci nu stim unde s-ar incadra. Acum am inteles, credeam ca toate cele 3 enumerate de tine, pot fi comasate.

NU - NU pot fi comasate. Aici e beleaua

- Realizarea programelor software /  CAEN 6201
- Realizarea de site-uri web /  CAEN 6311
- Etc.

Dupa cum vezi, fiecare are un CAEN propriu si, din pacate, asa cum spuneam, poti solicita sprijin financiar nerambursabil pentru un singur cod CAEN

#13
bystefu

bystefu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 26.11.2014
Inteleg..pur si simplu nu stiu ce sa fac, de ce sa ma leg sa pot sa ma pun pe picioare. In zona mea, sunt cam toate facute : restaurant,spalatorie,service auto, croitorie, brutarie...cu toate ca stau la rural.Ar mai ramane o fabrica de peleti, dar cine dracu are cunostinte despre asta?Si in plus, astea se vand pe sezon. Si ca sa se inteleaga, la ora actuala muncesc, insa am avut niste probleme familiale si mi-e greu sa rezolv partea financiara.

Speram ca proiectul asta sa fie ceva bun si o rezolvare totodata pentru problemele mele.

Edited by bystefu, 11 September 2018 - 18:47.


#14
CrocodiluMereuVesel

CrocodiluMereuVesel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 23.07.2018
Ca sa-ti angajezi programatori  care sa-ti faca un software  de pe urma caruia sa faci profit trebuie sa platesti la nivel de Microsoft/Oracle plus ca pe langa asta trebuie sa ai o vechime pe piata
de cel putin 10 ani.
Ca sa te califici pentru startup nation trebuie sa depui un dosar care sa contina pe indelete toata documentatia proiectului, experienta ta in afaceri, cat afaceri de succes ai mai facut sau ce afaceri ai vandut.Apoi dosarul este trimis la o banca (ING/Raiffesen) pt ca banca da banul de fapt. Daca te prind aia ca ai rate la ei, dosarul tau ajunge la cos. Apoi daca trecui si de asta , trebuie sa depui un proiect
demo facut care sa fie analizat de o corporatie de audit, evaluarea nu este gratis ci se adauga creditului  pe care il faci , la asta se adauga si alte taxe si ceritificate verzi si ne-verzi la valoarea creditului.

Daca afacerea iti este avizata si cumva dai faliment (din vina ta sau a proastei administrari a banului ) platesti tot creditul cu dobanzi cu tot bancii  respective

Have fun.

Quote

Multumesc, pai iti dai seama ca ma duc pe domeniul IT
N-as vrea sa superi dar se vede ca n-ai nici o treaba cu IT-ul si apoi orice programator senior te va evita si va fi taman invers.Tu vei lucra la firma lui deschisa prin startup nation
ca personal administrativ auxiliar, receptionist sau paznic.

In plus majoritatea proiectulelor pe IT au fost deja rezervate si puse la pastrare pentru anumite persoane care reprezinta anumite grupuri de firme(ehm), asa ca mai pe directa:ciuciu

Edited by CrocodiluMereuVesel, 11 September 2018 - 20:08.


#15
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,673
  • Înscris: 03.12.2014

 Naijax, on 11 septembrie 2018 - 18:35, said:


NU - NU pot fi comasate. Aici e beleaua

- Realizarea programelor software /  CAEN 6201
- Realizarea de site-uri web /  CAEN 6311
- Etc.

Dupa cum vezi, fiecare are un CAEN propriu si, din pacate, asa cum spuneam, poti solicita sprijin financiar nerambursabil pentru un singur cod CAEN

ceri finanțare pe un cod CAEN dar nu te împiedică nimeni să desfășori activități cuprinse în alte coduri CAEN. Bineînțeles dacă ai înregistrat firma cu codurile respective ca activități secundare.

#16
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
1. E plină piața de webdesign.
2. Ai idee de rentabilitatea miningului ?
3. Ai făcut până acum vreun site ?

 bystefu, on 11 septembrie 2018 - 18:46, said:

Inteleg..pur si simplu nu stiu ce sa fac, de ce sa ma leg sa pot sa ma pun pe picioare. In zona mea, sunt cam toate facute : restaurant,spalatorie,service auto, croitorie, brutarie...cu toate ca stau la rural.Ar mai ramane o fabrica de peleti, dar cine dracu are cunostinte despre asta?Si in plus, astea se vand pe sezon. Si ca sa se inteleaga, la ora actuala muncesc, insa am avut niste probleme familiale si mi-e greu sa rezolv partea financiara.

Speram ca proiectul asta sa fie ceva bun si o rezolvare totodata pentru problemele mele.
Ia-ți un aspirator cu injecție extracție, niște soluții profesionale și apucă-te de detailing auto.
E undeva la 250 de lei un detailing interior complet. Profitul e minim 60 la sută. Ce zici e bine ?

#17
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 01.08.2006
Daca nu faci punctajul maxim, nu are rost sa te apuci de treaba. Si cu punctaj maxim au fost ca nu au primit. Primesti finantare doar pentru codul CAEN principal, dar poti sa ai secundare. Oricum, in domeniul IT, cam ce ai nevoie pentru un cod, poti folosi pentru alte coduri CAEN, eu asa cred. Ideea e ca proiectul sa fie facut clar pe codul CAEN principal, bine documentat si bine detaliat.

#18
bystefu

bystefu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 26.11.2014

Quote

Apoi dosarul este trimis la o banca (ING/Raiffesen) pt ca banca da banul de fapt. Daca te prind aia ca ai rate la ei, dosarul tau ajunge la cos. Apoi daca trecui si de asta , trebuie sa depui un proiect
Ei iti fac o propunere, insa in urma discutiilor telefonice, am gasit si firme ce pot sa-mi ofere ce am nevoie,iar cand se incaseaza banii in banca(acolo o sa fie un comision unic de "tinere a banilor" in contul tau,de 3000 de ron) te duci frumos cu factura si cu toate actele doveditoare, iar ei trimit din cont la distribuitor.Intr-adevar, asta daca  nu ai distribuitor sa permita treaba asta,lucrezi cu banca unde mi se pare ca e o dobanda de 0,4% .

Quote

N-as vrea sa superi dar se vede ca n-ai nici o treaba cu IT-ul
Na, asta nu stiam ca se vede dintr-un post. Posted Image


Quote

ceri finanțare pe un cod CAEN dar nu te împiedică nimeni să desfășori activități cuprinse în alte coduri CAEN. Bineînțeles dacă ai înregistrat firma cu codurile respective ca activități secundare.
Asa stiam si eu si asa mi-au zis si de la consultanta.

Quote

3. Ai făcut până acum vreun site ?
Mai mult de 20.Si nu numai site-uri,ci si aplicatii web scrise in java/python. Insa cel mai mult imi place sa lucrez cu php,deoarece l-am invatat in urma cu 14 ani si tot l-am folosit.Iar ca partea de design, ma descurc ok si cu css, iar in ultimii 3 ani am lucrat si bootstrap. Deci as sti asa : javascript / jquery / ruby / python / ajax / php / css / bootstrap / scss, bineinteles si html5.

Quote

2. Ai idee de rentabilitatea miningului ?
Am o idee mica, insa tot ce stiu e ca variaza zilnic.La fel de bine poti sa scoti niste bani, la fel de bine poti sa mergi pe minus.

Quote

E undeva la 250 de lei un detailing interior complet. Profitul e minim 60 la sută. Ce zici e bine ?
E foarte bine, doar ca la tara unde stau eu, crezi ca ar prinde?

Quote

Daca nu faci punctajul maxim, nu are rost sa te apuci de treaba.
Punctajul este maxim,dar asta nu garanteaza succesul, cum ai zis si tu.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate