Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suspect Frauda Informatica

Scari interioare

Parcare gratis Romexpo

Limbaj de programare RUST
 Despre titularizare si definitiva...

date personale angajat

Intelectualii Romaniei

Gaina rasa Brahma bolnavioara
 Recomandare SmartWatch pe care po...

Concediu Vasiliki

Funcție WhatsApp

Zilele reclamelor luminoase cu &#...
 Propranolol zilnic

Ce "tip" de apartament/ca...

A luat cineva masina Tesla din re...

Robot de spalat geamuri
 

Igiena si civilizatia

* * * * - 8 votes
  • This topic is locked This topic is locked
152 replies to this topic

#127
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,897
  • Înscris: 09.05.2008

View PostAlexEn, on 10 septembrie 2018 - 10:25, said:

Tocmai, ca ai timp sa te duci la doctor. Cere-i femeii niste bani, daca tot aduce bani in casa macar sa nu te suporte asa imputit.
Daca-l considera imputit cred ca lasa banii direct la ghena, nu-i mai aducea pana in casa.

In rest, barbologie de interneti.
S-a discutat mai argumentat pe aria de Istorie cam cum si pe unde se palau aia din trecut.
Aia cu spalatu' pe maini inainte si dupa pisare, e cea mai tare.

Hai, mai citim, mai comentam.

View PostAlexEn, on 10 septembrie 2018 - 10:49, said:

Cum ziceam, este alegerea ta. Exemplul asta e foarte bine venit pentru tema topicului: igiena si civilizatie.
Daca civilizatie insemneaza sa fim toti rasi in cap, la cur si la axila, pudrati si parfumati, frumos incolonati si bine "educati", atunci nu vreau asa ceva.

#128
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Ideia este clară, trebuie să ne spălăm cum prindem apa.o să putrezim de atâta spălat.., mâinile ca mâinile..dar chiar și puța.. :(

#129
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,438
  • Înscris: 06.01.2007

View PostAlexEn, on 10 septembrie 2018 - 11:14, said:

Da, ma spal ori de cate ori intru in casa.
Din acest moment esti idolul meu in materie de igiena, daca-mi permiti. Alt idol nu aveam pana acum pentru ca nimeni din ce cunosc eu nu fac asta. Am stat in 4 camine ca elev si student, timp in care am cunoscut peste 1000 de oameni(adolescenti), apoi la serviciu am cateva zeci de colegi, plus alte cateva zeci de cunostinte. In plus am mai urmarit filmele holiudiene, niciunul care vine acasa nu se spala, acuma nu stiu, or mai fi taiat si pe la montaj, nu m-as baza pe holiud, mai da-i dreacu ca manipuleaza. In unele filme romanesti, scurt metraje, mai vezi pe cate unul care arunca apa pe fata, dar in rest.. nu prea.
Am avut oaspeti americani si suedeji, nu stiu pe niciunul sa fi intrat la baie cand ajungeam acasa. Am fost si la mese oficiale (sa le zicem) gen simpozion, n-am vazut coada la baie. N-aveam de unde sa-mi aleg un idol pe aceasta problema.
Dar e o chestie misto, si mie imi place ideea, sunt un mare admirator al igienei, cand o sa fiu un om perfect, o sa fac si eu chestia asta, deocamdata nu e cazul, am foarte multe de corectat la mine insumi, igiena n-ar fi chiar pe primele locuri, am chestii mai nasoale de corectat intai.

#130
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,489
  • Înscris: 13.01.2011

View Postsilesax, on 10 septembrie 2018 - 15:32, said:

Ideia este clară, trebuie să ne spălăm cum prindem apa.o să putrezim de atâta spălat.., mâinile ca mâinile..dar chiar și puța.. :(

Da, nasol, asa sintem creați de univers, sa avem secreții prin diverse locuri, pe care se pun bacterii, care bacterii emit miros.
Nah, acum intelege si un copil de 5 ani :D

#131
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,873
  • Înscris: 30.10.2003
Azi am citit topicul si m-am dus sa ma pis. M-am spalat frumos pe maini si apoi m-am pisat. M-am dus la chiuveta m-am spalat pe mana si apoi pe putza. Chiar in momentul ala a mai intrat in coleg de servici la baie, care cum m-a vazut a facut intoarsa 180 de grade si a plecat.

Dupa o ora am avut o mica discutie cu seful si i-am explicat ca la romani asa se procedeaza. El mi-a dat de inteles ca la nemti nu se face asa ceva.
Necivilizati nemtii astia.

#132
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,489
  • Înscris: 13.01.2011

View Postmaccip, on 10 septembrie 2018 - 15:47, said:


Din acest moment...

Sper ca glumesti.
La noi in casa, este regula principala.
Daca ai luat un virus ceva, pe mîini, mai ai o sansa sa nu il bagi in gura, o data cu mincarea, si sa nu contaminezi obiectele din casa, locul intim in care traiesti niste ore bune.

La adolescenta am fost chiar compulsiv, pe chestia cu spalatul miinilor, aveam miinile crapate, de la exagerare, defect la căpuț.

#133
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,231
  • Înscris: 18.12.2007

View Postmaccip, on 10 septembrie 2018 - 15:47, said:

Din acest moment esti idolul meu in materie de igiena, daca-mi permiti. Alt idol nu aveam pana acum pentru ca nimeni din ce cunosc eu nu fac asta. Am stat in 4 camine ca elev si student, timp in care am cunoscut peste 1000 de oameni(adolescenti), apoi la serviciu am cateva zeci de colegi, plus alte cateva zeci de cunostinte. In plus am mai urmarit filmele holiudiene, niciunul care vine acasa nu se spala, acuma nu stiu, or mai fi taiat si pe la montaj, nu m-as baza pe holiud, mai da-i dreacu ca manipuleaza. In unele filme romanesti, scurt metraje, mai vezi pe cate unul care arunca apa pe fata, dar in rest.. nu prea.
Am avut oaspeti americani si suedeji, nu stiu pe niciunul sa fi intrat la baie cand ajungeam acasa. Am fost si la mese oficiale (sa le zicem) gen simpozion, n-am vazut coada la baie. N-aveam de unde sa-mi aleg un idol pe aceasta problema.
Dar e o chestie misto, si mie imi place ideea, sunt un mare admirator al igienei, cand o sa fiu un om perfect, o sa fac si eu chestia asta, deocamdata nu e cazul, am foarte multe de corectat la mine insumi, igiena n-ar fi chiar pe primele locuri, am chestii mai nasoale de corectat intai.

Poate la americani, suedeji si altii e mai multa curetenie pe afara, poate mediul e mai curat.
Dupa ce m-am plimbat prin Bucuresti (de voie sau de nevoie) chiar simt nevoia sa ma spal pe maini.

P.S: apreciez comentariul dar cred ca iti poti gasi idoli mai buni decat mine


View Postcrisstonne, on 10 septembrie 2018 - 15:56, said:

La adolescenta am fost chiar compulsiv, pe chestia cu spalatul miinilor, aveam miinile crapate, de la exagerare, defect la căpuț.

Crema de maini. Eu am in toate camerele din casa (tot defect la caput).

Edited by AlexEn, 10 September 2018 - 16:00.


#134
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,489
  • Înscris: 13.01.2011

View PostBursul, on 10 septembrie 2018 - 15:53, said:

Necivilizati nemtii astia.

Este bine, sa te speli pe cuc, după piș :peacefingers:

#135
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016
bag de seama ca niciunu de pe aici nu e montanard!

#136
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Voi nu sunteți pe craca voastră..auzi.. cremă de mâini în fiecare cameră...!!!

#137
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016
Obsession de Calvin Klein

#138
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,489
  • Înscris: 13.01.2011

View Postsilesax, on 10 septembrie 2018 - 16:17, said:

Voi nu sunteți pe craca voastră...

A zis si colegul, am zis si eu, ca nu :D

#139
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,438
  • Înscris: 06.01.2007

View Postcrisstonne, on 10 septembrie 2018 - 15:56, said:

Sper ca glumesti.
La noi in casa, este regula principala.
Mai jos de monoteism nu ma duc. Mi-am tras deja idol, sory.
Dar o sa-ti urmez sfatul cu alaun ala.
Dar cu crema de maini nu ma dau, sa fie clar, Poa sa crape pielea ca grandcanionul, pe crema nu pun mana.
:D

#140
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,897
  • Înscris: 09.05.2008

View Postalex14dlk, on 10 septembrie 2018 - 11:35, said:

ca nici eu nu as face sex cu mine, facetiva frumosi, ducetiva la sala.
Nici eu.
Succesuri!

#141
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,489
  • Înscris: 13.01.2011

View Postmihnearau1, on 10 septembrie 2018 - 16:17, said:

bag de seama ca niciunu de pe aici nu e montanard!

Nu există scuza, oriunde mergi, poti sa ai o sticla cu apa si sapun.
Eu in armata asa am facut, cu sticla dupa mine, sau bidon, ce gaseam.
Poate crede lumea ca sint nebun, si in mină m-am spalat la chiur, daca am facut ceva :lol:
Deci, la un kilometru adincime, in pamint.

La mine este o situație sine-qua-non, spalatul dupa maroneala, de zeci de ani.
Cred ca mor, daca stiu ca am tras chilotii sus, fara sa ma spal, si framint acolo ceva, cit de mic.

View Postmaccip, on 10 septembrie 2018 - 16:32, said:

Dar cu crema de maini nu ma dau, sa fie clar, Poa sa crape pielea ca grandcanionul, pe crema nu pun mana.
:D

Nici eu nu suport crema pe miini, tocmai ca sint compulsiv si vreau sa am miinile uscate, nu unsuroase.
A, ca am o buba/rana, mai dau cu crema de galbenele, ca vindeca rapid, dar rar.

Edited by crisstonne, 10 September 2018 - 16:45.


#142
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,897
  • Înscris: 09.05.2008

View Postmaccip, on 10 septembrie 2018 - 15:47, said:

Am stat in 4 camine ca elev si student,
Deci, deci aveam un coleg de modul, in Regie, care era mai opsedat, asa.
Cu  spalatu' pe maini si alte abureli de genu'.
Nu bea, nu fuma, nu manca de pe jos, nu futea, nu lua examene, nu nimic/
Eeee, cu toate astea, era cel mai bolnav din tot caminu'.
Si, cand, la 7.00 A.M. imi permiteam sa-l injur deoarece pentru ca fiindca imi facea greata mirosu' de omleta cu ceapa si carnati, facuta "la rezistenta", in spatiu comun,
o dadea in balarii cu micu' dejun cea mai importanta masa.
O fi, nu zic nu, poate la 87685 de ani, da' nu la 20, dupa o noapte de betie in club Maxx.
Atunci e buna o bere rece.
Plus doua tigari si una scurta cu colega inainte de cursuri.
Se uita lumea altfel in metrou la tine.
Macar miroseai a pixda nu a ceapa cu carnati.

#143
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,231
  • Înscris: 18.12.2007

View Postcrisstonne, on 10 septembrie 2018 - 16:39, said:


Nici eu nu suport crema pe miini, tocmai ca sint compulsiv si vreau sa am miinile uscate, nu unsuroase.

Crema de maini nu inseamna maini unsuroase. Daca asta ai experimentat inseamna ca ai avut o crema proasta.
Din alt punct de vedere, decat sa am mainile crapate mai bine le am unsuroase :lol:

View Postsilesax, on 10 septembrie 2018 - 16:17, said:

Voi nu sunteți pe craca voastră..auzi.. cremă de mâini în fiecare cameră...!!!
Bine ma, daca te iei asa de mine las' ca nu mai vin la piata sa iti cumpar rosiile, ma duc la altii.
Ce are daca am crema de maini?

#144
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Să nu cumva sa te prind cu mâinile unsuroase pe lângă legumele mele..

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate