Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Igiena si civilizatia

* * * * - 8 votes
  • This topic is locked This topic is locked
152 replies to this topic

#1
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Civilizatia pe care noi o cunoastem azi e o pojghita subtire la nivel istoric.
Multi dintre voi inteleg prin civilizatie internet si smartphone, dar asta este doar in ultimii 10 ani; pana atunci, marii pasi in civilizatie au tinut de conditiile de trai, igiena, educatie si sanatate.

1. WC-ul cu apa, sa cum il cunoastem azi in doar jumatate de tara, e o inventie relativ recenta dpdv uman si foarte recenta la nivelul masei romanilor.
WC-ul din curte, din cand in cand amestecat cu var, tine de inceputurile igienei.
Multe epidemii din asa-zisele orase moderne/antice au avut la baza dejectiile aruncate pe geam in strada, pentru ca... nu aveau unde altundeva.
Viata in orase implica de la sine inteles, un miros pestilential.
Parfumul avea ca scop sa acopere mirosul. Paduchii si puricii afectau toate clasele sociale.

2. Daca acum ai parchet si poate incalzire in pardoseala, sa stii ca parintii tai au fost primii care au injurat podeaua rece de beton.
Bunicii aveau podea de lut, acoperita cu paie.

3. In zilele noastre ar fi de dorit sa te speli macar odata pe zi.
Parintii tai era bine daca o faceau odata pe saptamana, iar bunicii/strabunicii o faceau vara la rau.
Multa vreme s-a considerat ca daca te speli, vei muri.

4. Bucataria (felul cum mancam) e rezultatul direct al climei si faunei.
Azi poti manca oricand carne.
Bunicii tai mancau carne Duminica, cand era sarbatoare. In rest, dieta era bazata pe legume, fructe si cereale de sezon.
Frigiderul e o inventie foarte recenta, iar dupa anii 60-70 a inceput sa fie treptat accesibil catre mase.
Conservare alimentelor (daca era surplus), era foarte limitata.

5. Dulciurile - zaharul, drogul legal al secolului, se gasea doar in fructe si in preparatele precum dulceata.
Zaharul este relativ nou si putini si-l permiteau cu un secol in urma.

Asadar, luam adesea dea gata chestiile de zi cu zi si mai ales pierdem cu vederea informatii pretioase, care tin de bun simt si cultura primara, pe care scoala si societatea in graba sa le-a uitat:

- Cand intri in casa, spala-te pe maini cu apa si sapun.
- Inainte de masa spala-te pe maini cu apa si sapun.
- Dupa ce ti-ai facut nevoile, spala-te TEMEINIC pe maini cu apa si sapun.
- Cand te stergi la fund, o faci de jos in sus si o faci stand pe WC, nu in picioare! Trage apa si curata-l cu peria, daca l-ai murdarit!
Directia de sters e foarte importanta mai ales la doamne, pentru ca scade riscul de infectie vaginala. (se sterge din fata in spate)
- Spala-te pe corp macar odata pe zi
- schimba-ti chilotii zilnic
- schimba-ti hainele zilnic, daca e posibil. Degeaba te speli, daca hainele impregnate de transpiratie au un miros oribil, dulceag.
- foloseste deodorant, dupa ce te-ai spalat. Nu folosi parfum in exces.
- macar odata pe an rade-te sau tunde-te la sub brat si inghinal (da, si barbatii).
- Spala-te pe dinti macar de doua ori/zi, iar durata periajului sa fie peste un minut!
- Taie-ti unghiile macar odata/saptamana!
- parul din nas nu e sexy! Exista trimere pentru asta.
- spala-te in urechi si in jurul urechilor! Foloseste cu blandete betigase de urechi.
- schimba lenjeria de pat saptamanal, lasa patul sa respire. Aeriseste zilnic camera!
- nu dormi in hainele de zi; sunt foarte murdare.
- Foloseste un prosop de fata/maini si unul de corp. Fiecare membru al familiei sa aiba prosopul lui de corp!
- Schimba+spala respectivele prosoape macar odata pe saptamana, folosind si agenti de dezinfectare (Detol, Vanish etc).
- Nu folosi mainile pentru a manca. Foloseste Lingura/cutit/furculita!
- Nu te grabi cand mananci, iti faci rau si adesea mananci o cantitate mult mai mare decat e necesar.
- Nu manca tot ce e in farfurie, mananca pana te simti satul.
- Dupa ce mananci, pune vesela in chiuveta/msv, iar ideal ar fi de dorit sa le si speli.
- Bea apa zilnic. Aportul zilnic necesar de apă este de 40 ml/kilocorp/zi (40ml x 55kg = 2.2l/zi)
- limiteaza aportul de alimente bogate in glucide (paine, paste, zahar, orez, dulciuri etc).
- creste aportul de fibre, consuma mai multe fructe si legume.
- scade cantitatea de bauturi racoritoare.
- pune mana la gura cand casti, DAR mai ales cand stranuti
- o cafea pe zi ajuta, doua la oboseala maxim!
- Fa miscare macar 30 de minute/zi. Miscare insemna activitate fizica care iti ridica pulsul peste 100 BPM (un smartwatch poate fi de ajutor).
- limiteaza spre 0 consumul de alcool. Accidental consumul de alcool nu conteaza, fara excese.
- nu fuma
- zambeste, nu e greu si nu costa

- spune Multumesc


Se va lungi lista pe parcurs

#2
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,443
  • Înscris: 10.08.2005
au adaug spalatul inainte de folosirea WC-ului

#3
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015
Jesus Christ, Cori, tu esti adminsitratora?
Am crezu cca cel putin pe S/pedia am scapat de tine...

Ia mai lasa-ma-n pace!

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostAdm, on 09 septembrie 2018 - 19:03, said:


In Romania, chiar si in 2018 , cele cateva linii postate de tine nu sunt respectate de cel putin 70-80% din populatie (din pacate)

Edited by MembruAnonim, 09 September 2018 - 19:13.


#5
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
Daca ne comparam cu strabunicii traim mult mai bine decat ei si totusi majoritatea sunt nemultumiti si vor mai mult. Ma intrab cand va fi suficient ? Cat de mult ar trebui sa evolueze o societate pentru ca oamenii sa fie multumiti si sa nu sa uite peste gard la altii care au nu stiu ce si ei nu au ?

Edited by PlatonX, 09 September 2018 - 19:16.


#6
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostAdm, on 09 septembrie 2018 - 19:03, said:

Civilizatia pe care noi o cunoastem azi e o pojghita subtire la nivel istoric.
Multi dintre voi inteleg prin civilizatie internet si smartphone, dar asta este doar in ultimii 10 ani; pana atunci, marii pasi in civilizatie au tinut de conditiile de trai, igiena, educatie si sanatate.

Ce-i cu tristețea asta pe tine admino?

#7
muc_cel_mic

muc_cel_mic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,362
  • Înscris: 15.04.2008

View PostAdm, on 09 septembrie 2018 - 19:03, said:

- creste aportul de fibre, consuma mai multe fructe si legume.

Fructele sunt ca bomboanele, cum spune dr. Mihaela Bilici.
Fructoza e periculoasa, mai ales ca se poate ajunge foarte usor la exces.
https://www.revistag...upra-sanatatii/

#8
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,127
  • Înscris: 10.07.2013
Foarte bine punctat @Adm ! Posted Image

#9
AwkwardMe

AwkwardMe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,866
  • Înscris: 19.07.2013
Deci ca să respect tot ce scrie pe lista aia trebuie sa rezolv următoarele: alimentația, schimbatul așternuturilor mai des șiii ștersul la fund.
Știam deja că nu am o alimentație corecta. . .dar cu ultima parte. . . profit și eu de protecția anonimatului și întreb. De ce trebuie să stau jos?

Edited by AwkwardMe, 09 September 2018 - 19:24.


#10
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,825
  • Înscris: 14.10.2008
As zice spalat la fund cu dusul si cu sapun dupa fiecare defecatie, dupa stergerea cu hartie. Inainte de deodorant, axilele se spala cu apa si sapun, iar parul preferabil sa fie ras cand iti faci dus.

#11
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003

View Postericmario, on 09 septembrie 2018 - 19:17, said:

Ce-i cu tristețea asta pe tine admino?
Prea mult prosti cu are, dar ca nu stiu stiu reguli primare de civilizatie.
Se aduna ca picatura chinezeasca.

#12
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,825
  • Înscris: 14.10.2008
Cine miroase a transpiratie axilara, clar nu se spala si/sau nu se da cu deodorant. Apare scuza aia penibila cum ca unii asa miros. Multora, mai ales la cei mai in varsta, nu le plac deodorantele deloc.

#13
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003

View PostAwkwardMe, on 09 septembrie 2018 - 19:24, said:

Deci ca să respect tot ce scrie pe lista aia trebuie sa rezolv următoarele: alimentația, schimbatul așternuturilor mai des șiii ștersul la fund.
Știam deja că nu am o alimentație corecta. . .dar cu ultima parte. . . profit și eu de protecția anonimatului și întreb. De ce trebuie să stau jos?
Pentru ca daca nu stai jos, bucile ti se apropie, kktul se intinde si ramane in cutele anusului.  Nu poti sa te stergi bine.
Apar mirosuri specifice, mancarimi si urme pe chiloti.

@Neaceasca85 - bideu in Romania?
Nici macar nu avem dusuri sau hartie igienica in toaletele publice.

Sa pui un mic dus anal langa WC e foarte usor.

#14
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,825
  • Înscris: 14.10.2008
Stat jos in pozitia departat, musai, daca am dus la dispozitie, ma sterg cu o singura bucata de hartie, daca nu am dus, cu minim 3.

#15
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View PostAdm, on 09 septembrie 2018 - 19:31, said:

Pentru ca daca nu stai jos, bucile ti se apropie, kktul se intinde si ramane in cutele anusului.  Nu poti sa te stergi bine.
Apar mirosuri specifice, mancarimi si urme pe chiloti.

Aiurea, este indeajuns sa te speli temeinic dupa fiecare defecare si nu mai ai nici un kkt in cutele anusului, sunt prea multe exagerari in pomelnicul ala, dar in mare parte sunt corecte, ai vrut sa spui cumva ca suntem nespalati ? si sa ne punem ghidul ala pe usa de la baie ?

#16
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,825
  • Înscris: 14.10.2008
Mai e si igiena urechilor, eu tin la ea pentru acuitatea auzului (fiind si mare ascultator de muzica), macar la 3 zile folosirea betisoarelor de urechi, cand eram mic si nu le aveam, se formau dopuri si eram mereu surd de cate o ureche, oribila senzatie. Acum au aparut si spray-urile de urechi, nu stiu cum sunt.

#17
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006

View PostAdm, on 09 septembrie 2018 - 19:31, said:

Pentru ca daca nu stai jos, bucile ti se apropie, kktul se intinde si ramane in cutele anusului.  Nu poti sa te stergi bine.
Apar mirosuri specifice, mancarimi si urme pe chiloti.


Aha ....asta greseam eu ......ptiu !

Edited by JurasikMan, 09 September 2018 - 19:37.


#18
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostAdm, on 09 septembrie 2018 - 19:30, said:

Prea mult prosti cu are, dar ca nu stiu stiu reguli primare de civilizatie.
Se aduna ca picatura chinezeasca.
Bang! Și mizeria dispare!

E in puterea ta, alfel nu te mai lamenta...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate