Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Inel adaptor baterie pentru scăzut tensiunea de la 1,5 Volți la 1,35 Volți

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,618
  • Înscris: 13.06.2004
Se dă următoarea problemă: am un aparat foto care folosea baterii cu Oxid de Mercur de 1,35 Volți. Din motive ecologiste nu se mai produc asemenea baterii. Singurele baterii cu tensiune asemănătoare sunt cele Zinc - Aer care dau 1,4 Volți, însă se descarcă repede. Cele de 1,5 Volți nu sunt bune pentru că dau tensiune prea mare și exponometrul dă valoare incorectă. Cel de la care am cumpărat aparatul avea în el o baterie montată într-un fel de inel care scădea tensiunea bateriei. Unde aș putea să găsesc un asemenea inel?

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,624
  • Înscris: 30.07.2003
Probabil era un divizor de tensiune: https://ro.wikipedia...zor_de_tensiune

#3
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Nu stiu ce vorbesti dar de la 1.5 v cu o dioda cu germaniu  inseriata vei avea 1,3 v
Acumulatorul ni/me are tensiunea de 1,35 v
Ma indoiesc ca nu are un regulator  dupa alimentare dar poti folosi o celula li ion  cu stabilizator dupa de 1,25v

Edited by ciine, 29 August 2018 - 20:37.


#4
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,288
  • Înscris: 06.01.2007
Nicio baterie nu da tensiune fixa pe parcursul functionarii ei. Are o caracteristica de descarcare. Circuitul trebuie sa "stie" asta si sa fie proiectat ca atare.
De la 1.35nominal la 1.5V n-ar trebui sa fie vreo problema daca circuitul e facut calumea.
Nu stiu cum e facut aparatul ala foto de necesita tensiune asa de fixa, dar mi-e sa nu fie el insusi defect.
Altfel, inseriezi o dioda si ai scazut tensiunea cu 0.6-0.7V, depinde de curent. Pentru reglaj "fin" poti folosi si diode Schotky care scad cu 0.2-0.4V, tot asa, functie de curentul prin ea.

#5
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Din cate mi-aduc aminte...din tinerete,exponometrele foto sunt construite cu punte Wheatstone,care are precizie foarte buna,indiferent de tensiunea de alimentare.Parerea mea e ca poti folosi linistit o baterie de 1.5V care sa se potriveasca dimensionional.

PS: tot din cate stiu eu,bateriile zinc-aer au capacitatea cea mai mare (raportata la volum si masa) fata de toate celelalte tipuri de baterii...La protezele auditive,o baterie Zn-aer tine cateva zile,in comparatie cu una standard care tine doar 1 zi!...Dar,nu stiu daca dupa ce a fost activata,tine luni de zile daca nu e utilizata...Activarea se face,dezlipind un sigiliu de pe ea,astfel incat sa patrunda aer in ea prin niste gaurele.Atunci se declanseaza reactia chimica...La proteze nu e nevoie sa stea luni de zile nefolosita,ca la camera foto.

Edited by danpet, 29 August 2018 - 21:05.


#6
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,618
  • Înscris: 13.06.2004
O fi având capacitatea mare. Eu am lăsat-o vreo 2 luni în aparat, cu comutatorul pe oprit şi a curs nenoricirea.

#7
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,587
  • Înscris: 08.03.2017
Daca vei cumpara celebrele 777 de noi nu depasesc 1,4v si nu mai faci adaptari dar grije ca vor curge .

#8
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,462
  • Înscris: 10.08.2005

View Postdjl, on 29 august 2018 - 20:23, said:

Se dă următoarea problemă: am un aparat foto care folosea baterii cu Oxid de Mercur de 1,35 Volţi. Din motive ecologiste nu se mai produc asemenea baterii. Singurele baterii cu tensiune asemănătoare sunt cele Zinc - Aer care dau 1,4 Volţi, însă se descarcă repede. Cele de 1,5 Volţi nu sunt bune pentru că dau tensiune prea mare şi exponometrul dă valoare incorectă. Cel de la care am cumpărat aparatul avea în el o baterie montată într-un fel de inel care scădea tensiunea bateriei. Unde aş putea să găsesc un asemenea inel?
practic ai nevoie de consumator de 0.15V / 0.05

Edited by MarianG, 29 August 2018 - 22:02.


#9
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,590
  • Înscris: 17.08.2007
DJL-ule daca esti cu adevarat meserias nu ai nevoie de exponometru. Cu Smena cum faceam poze?

#10
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,618
  • Înscris: 13.06.2004
Eu vreau să fiu sigur că ies aşa cum trebuie. La "Smena" băgai în mare parte negative alb-negru. Colorul e mai pretenţios, mai ales dacă e (dia)pozitiv.

#11
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007

View Postdjl, on 29 august 2018 - 20:23, said:

... Cel de la care am cumpărat aparatul avea în el o baterie montată într-un fel de inel care scădea tensiunea bateriei. Unde aş putea să găsesc un asemenea inel?
Pai nu ti-a dat si inelul (cu bateria aferenta),cand ai cumparat aparatul? Nu cumva acel inel era pe exteriorul bateriei,doar ca sa adapteze diametrul diferit?...Repet: masurarea in punte (cu echilibrare ) nu e influentata de tensiunea sursei...deci,poti folosi orice baterie de 1,5V care se potriveste ca dimensiuni si care sa nu curga.

#12
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,618
  • Înscris: 13.06.2004
Nu mi l-a dat. Era a lui. A şi menţionat la ce folosea .
Uite că contează: http://www.butkus.or...tt-adapt-us.pdf
Şi chiar am nevoie de aşa ceva, că la aparatul care mergea cu LR44 am pus bateriile invers şi l-am stricat...   Posted Image

Edited by djl, 31 August 2018 - 11:00.


#13
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Pai in articolul postat de tine ai toate instructiunile necesare pentru a confectiona ce ai tu nevoie.
Chiar daca nu esti pasionat de electronica, cu google si youtube la indemina, imposibil sa nu reusesti, ca nu-i mare filosofie.

#14
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,618
  • Înscris: 13.06.2004
Înţeleg cum se face, dar mâinile mele nu au îndemânare pentru lucrui de fineţe  :(

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate