Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Notiuni de biologie

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
709 replies to this topic

#685
Cimpoacă

Cimpoacă

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 17.07.2006

View PostRamunc, on Aug 1 2006, 03:53, said:

Astfel de minuni sunt reale. Afirmatia cu 2000 de ani e desigur datorita inculturii.

Eu am vazut cu ochii mei copacul din cartierul Pantelimon unde in scorbura de dupa desprinderea unei craci a aparut ceva ce seamana prea mult  cu profilul Maicii Domnului cu Pruncul. In plus, a curs un lichid din copac care face sa para ca Sf. Fecioara a plans. Copacul e in curtea unei biserici.
Nu contest ce ai văzut. Dar la ce folosesc toate astea?
Miracolele divine au întotdeauna un scop, fie distructiv, de pedepsire prin intervenție directă sau asistată de Dumnezeu, fie benefic. În ambele cazuri, ele au efecte. Ce efect a avut faptul că un copac plânge sau latră? Scuză-mi tonul cam forțat, e doar din dorința de fi mai clar.

#686
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006

View PostCimp0aca, on Aug 1 2006, 03:58, said:

Nu contest ce ai văzut. Dar la ce folosesc toate astea?
Miracolele divine au întotdeauna un scop, fie distructiv, de pedepsire prin intervenție directă sau asistată de Dumnezeu, fie benefic. În ambele cazuri, ele au efecte. Ce efect a avut faptul că un copac plânge sau latră? Scuză-mi tonul cam forțat, e doar din dorința de fi mai clar.


Scopul nu-l putem intelege deocamdata, desi unele presupuneri ale noastre pot fi corecte in unele cazuri.

#687
Cimpoacă

Cimpoacă

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 17.07.2006

View PostRamunc, on Aug 1 2006, 04:00, said:

Scopul nu-l putem intelege deocamdata, desi unele presupuneri ale noastre pot fi corecte in unele cazuri.
Asta se numește agnosticism, dragă Ramunc, un curent filosofic care nu are nimic comun cu creștinismul bazat pe studiu și probe... Pavel n-a reușit un dialog cu agnosticii pe Colina lui Marte. Mă îndoiesc sincer că eu aș fi mai calificat.

#688
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006

View PostCimp0aca, on Aug 1 2006, 04:05, said:

Asta se numește agnosticism, dragă Ramunc, un curent filosofic care nu are nimic comun cu creștinismul bazat pe studiu și probe... Pavel n-a reușit un dialog cu agnosticii pe Colina lui Marte. Mă îndoiesc sincer că eu aș fi mai calificat.

De apofatism ai auzit?

Daca nu, il gasesti in manualul de Dogmatica ortodoxa. Sau da un search pe vreun dictionar online.

#689
Cimpoacă

Cimpoacă

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 17.07.2006

View PostRamunc, on Aug 1 2006, 05:05, said:

De apofatism ai auzit?
Daca nu, il gasesti in manualul de Dogmatica ortodoxa. Sau da un search pe vreun dictionar online.
Datorită ție, și-ți mulțumesc pentru asta, am mai aflat un cuvânt. Dar nu am găsit în nici una din lecturile mele din Biblie acest cuvânt sau măcar vreo aluzie la un astfel de procedeu sau metodă de apropiere de Dumnezeu. De obicei, oamenii au năravul de a pune mileuri pe televizor. Nu știu cu ce contribuie asta la o recepție mai bună a programelor. Glumeam, nu vreau să te simți jignit. Dar am observat că de fiecare dată când Dumnezeu pune un punct, oameni mai pun o virgulă sub el...

Editez mereu, scuze, oboseala.

Edited by Cimp0aca, 01 August 2006 - 04:13.


#690
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006

View PostCimp0aca, on Aug 1 2006, 05:12, said:

Datorită ție, și-ți mulțumesc pentru asta, am mai aflat un cuvânt. Dar nu am găsit în nici una din lecturile mele din Biblie acest cuvânt sau măcar vreo aluzie la un astfel de procedeu sau metodă de apropiere de Dumnezeu. De obicei, oamenii au năravul de a pune mileuri pe televizor. Nu știu cu ce contribuie asta la o recepție mai bună a programelor. Glumeam, nu vreau să te simți jignit. Dar am observat că de fiecare dată când Dumnezeu pune un punct, oameni mai pun o virgulă sub el...

Editez mereu, scuze, oboseala.

Se pare ca esti in faza incipienta de trecere la crestinism, in care consideri Biblia continutul complet al revelatiei divine.

Totul e sa nu ramai in aceasta faza, ca devii neoprotestant (baptist&stuff), adica sectant.


Ca sa-ti raspund, apofatismul nu e altceva decat negarea afirmatiilor despre Dumnezeu in scopul curatirii mintii de idei preconcepute, pentru a deschide omul lucrarilor harului, revelarii lui Dumnezeu catre el "asa cum este El", nu asa cum il imagineaza fantezia umana.

#691
Cimpoacă

Cimpoacă

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 17.07.2006

View PostRamunc, on Aug 1 2006, 05:52, said:

Se pare ca esti in faza incipienta de trecere la crestinism, in care consideri Biblia continutul complet al revelatiei divine.

Totul e sa nu ramai in aceasta faza, ca devii neoprotestant (baptist&stuff), adica sectant.
Ca sa-ti raspund, apofatismul nu e altceva decat negarea afirmatiilor despre Dumnezeu in scopul curatirii mintii de idei preconcepute, pentru a deschide omul lucrarilor harului, revelarii lui Dumnezeu catre el "asa cum este El", nu asa cum il imagineaza fantezia umana.
Nu-i bai, am fost catalogat în atâtea feluri: homosexual, ateu, eretic, sectant, încât chiar nu cred că mai are rost să-mi fac probleme la ce fază a înțelegerii fenomenului religios sunt acum.
În schimb, pe tine aș vrea să te întreb ceva care mă preocupă de mult timp:
1. Dacă Biblia nu este singura sursă a revelației divine, de ce se încheie tocmai cu cartea denumită apokalypsis?...
2. Luând în considerare istoria răspândirii creștinismului, așa cum este ea prezentată în evanghelii și în Faptele Apostolilor, ajungem la concluzia că creștinii, cacofonie inevitabilă, scuzați ciocnirea involuntară de silabe, formau o biserică (ecclesia) unică. Cine este responsabil de schismele și diviziunile care astăzi macină creștinismul? Bine, că nici celelalte religii nu-s mai breze la capitolul ăsta, dar faptul că astăzi un creștin are nevoie de încă 2 sau chiar 3 denominări pentru a-și dezvălui identitatea, devine de fapt un motiv de separație și chiar de ură între membrii diverselor facțiuni.
3. Consideri că ortodoxismul este singura religie creștină adevărată?

Poate am pus prea multe întrebări, scuze.

#692
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006

Quote

1. Dacă Biblia nu este singura sursă a revelației divine, de ce se încheie tocmai cu cartea denumită apokalypsis?..

Revelatia divina nu se realizeaza asemenea unei bibliografii scolare, printr-o lista de titluri. Biblia este cea mai sfanta carte, dar sunt lucruri mai importante decat cartile in relatia oamenilor cu Dumnezeu.



Quote

2. Luând în considerare istoria răspândirii creștinismului, așa cum este ea prezentată în evanghelii și în Faptele Apostolilor, ajungem la concluzia că creștinii, cacofonie inevitabilă, scuzați ciocnirea involuntară de silabe, formau o biserică (ecclesia) unică. Cine este responsabil de schismele și diviziunile care astăzi macină creștinismul? Bine, că nici celelalte religii nu-s mai breze la capitolul ăsta, dar faptul că astăzi un creștin are nevoie de încă 2 sau chiar 3 denominări pentru a-și dezvălui identitatea, devine de fapt un motiv de separație și chiar de ură între membrii diverselor facțiuni.

Intreaba pe Dumnezeu si vei primi cele necesare sa stii.



Quote

3. Consideri că ortodoxismul este singura religie creștină adevărată?

In urma cautarilor personale (a fost un moment cand m-am adresat lui Dumnezeu fiind gata sa trec la orice cult, religie sau ideologie) pot sa raspund ca da. Oricum, pentru tine sau altcineva nu au importanta concluziile mele. Cum spune Biblia, fiecare trebuie sa caute adevarul si daca e sincer si fara mila de sine, Îl va gasi.

#693
Neuron

Neuron

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 11.09.2002
Guys, ce treaba are biblia cu biologia. Vedeti ca sunt o gramada de topicuri despre dumnezei, religii si revelatii divine. Daca nu va satisfac alea mai deschideti inca unul, dar aici sunteti cu totul si cu totul off topic. :death:

#694
Cimpoacă

Cimpoacă

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 17.07.2006

View PostRamunc, on Aug 2 2006, 05:55, said:

Revelatia divina nu se realizeaza asemenea unei bibliografii scolare, printr-o lista de titluri. Biblia este cea mai sfanta carte, dar sunt lucruri mai importante decat cartile in relatia oamenilor cu Dumnezeu.
Intreaba pe Dumnezeu si vei primi cele necesare sa stii.
In urma cautarilor personale (a fost un moment cand m-am adresat lui Dumnezeu fiind gata sa trec la orice cult, religie sau ideologie) pot sa raspund ca da. Oricum, pentru tine sau altcineva nu au importanta concluziile mele. Cum spune Biblia, fiecare trebuie sa caute adevarul si daca e sincer si fara mila de sine, Îl va gasi.
Dragul meu, sper să nu te supere concluziile pe care sunt obligat să le deduc din conversația noastră, sper, de asemenea, să nu-mi iei în nume de rău tonul, dar Dumnezeu ne-a făcut diferiți, probabil tocmai pentru a nu ne confunda unul cu altul pe stradă:

1. Ești incapabil să conduci un dialog bazat pe un protocol riguros;
2. Ți-e frică să răspunzi singur la întrebări care ți-ar angaja propria persoană;
3. Ești înregimentat unui leat muribund, acela care spune de toate, dar nu spune nimic;
4. Te respect în continuare, dar mă întreb cum te bărbierești dimineața, în oglindă, pe lumină, ca să nu-ți vezi fața sau cu un aparat de bărbierit electric, mult mai sigur de manevrat.
5. Iartă-mă că ți-am ocupat timpul.
6. Plăcerea a fost de partea mea.
7. Nu știi cine ești.

Edited by Cimp0aca, 02 August 2006 - 05:06.


#695
shapeshifter

shapeshifter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,655
  • Înscris: 27.08.2002
@neuron:

http://shapiro.bsd.u..._View_Evol.html
http://www.cosmicfin...quick_guide.htm

debate-ul aici este ,,Patterns vs. Designs":

Naturally Occurring Patterns
Nature produces patterns by itself, with no help from a designer:
    * Weather: Hurricanes & Tornados
    * Snowflakes, Crystals, Stalagmites, Sand Dunes
    * Fractals and Chaos
Everyday interactions of matter & energy produce these things

Designs
Always based on language & symbols
    * Plans: Music, Maps, Instructions
    * Human languages: English, Chinese, Spanish
    * Computer languages: HTML, JPG,C++, TCP/IP, USB
    * DNA
Always require a designer

Designs always contain patterns, but natural patterns never contain designs or symbols.  There is a vast chasm between the most complex natural pattern and the simplest design. All designs start with symbolic representation of ideas through a code, which is always designed by a mind.

http://www.cosmicfin...canreadthis.htm
http://www.cosmicfin...ists_riddle.htm
http://www.cosmicfin...newevidence.htm

Random Mutation Generator:
http://www.randommutation.com/

Edited by shapeshifter, 04 August 2006 - 15:52.


#696
Neuron

Neuron

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 11.09.2002

View Postshapeshifter, on Aug 4 2006, 08:26, said:

@neuron:

http://shapiro.bsd.u..._View_Evol.html
http://www.cosmicfin...quick_guide.htm

debate-ul aici este ,,Patterns vs. Designs":

Naturally Occurring Patterns
Nature produces patterns by itself, with no help from a designer:
    * Weather: Hurricanes & Tornados
    * Snowflakes, Crystals, Stalagmites, Sand Dunes
    * Fractals and Chaos
Everyday interactions of matter & energy produce these things

Designs
Always based on language & symbols
    * Plans: Music, Maps, Instructions
    * Human languages: English, Chinese, Spanish
    * Computer languages: HTML, JPG,C++, TCP/IP, USB
    * DNA
Always require a designer

Designs always contain patterns, but natural patterns never contain designs or symbols.  There is a vast chasm between the most complex natural pattern and the simplest design. All designs start with symbolic representation of ideas through a code, which is always designed by a mind.

http://www.cosmicfin...canreadthis.htm
http://www.cosmicfin...ists_riddle.htm
http://www.cosmicfin...newevidence.htm

Random Mutation Generator:
http://www.randommutation.com/
Din ciclul hai sa aruncam cu linkuri. Bine macar ca nu mai pui copy paste la pagini intregi. :death:
Hai sa luam primul link
http://shapiro.bsd.u..._View_Evol.html
Spune ce ai citit acolo si te-a tulburat atat de tare incat sa il pui aici ca sa ma contrazica pe mine.
Astept cu nerabdare. :)

#697
shapeshifter

shapeshifter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,655
  • Înscris: 27.08.2002
neuroane nu am pus linkurile să te contrazic neapărat.. băteam la altceva.. la subiectul unui nou topic.. extreeeem de interesant.. așadar te invit pe topicul despre patternuri și coduri..

Edited by shapeshifter, 04 August 2006 - 17:17.


#698
Neuron

Neuron

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 11.09.2002

View Postshapeshifter, on Aug 4 2006, 09:27, said:

neuroane nu am pus linkurile să te contrazic neapărat.. băteam la altceva.. la subiectul unui nou topic.. extreeeem de interesant.. așadar te invit pe topicul despre patternuri și coduri..
Si ce treaba are ADN-ul cu designul. Cine a hotarat ca trebuie bagat in aceeasi categorie cu TCP/IP?
Incurcate sunt caile internetului si ale mintii omenesti :death:
Ia si tu o carte serioasa si citeste. Eu ma ofer sa te ajut. Pe urma macar avem despre ce discuta

Edited by Neuron, 04 August 2006 - 17:53.


#699
shapeshifter

shapeshifter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,655
  • Înscris: 27.08.2002
neuroane era vorba despre patternuri si coduri, informatie.. cum sa nu aiba legatura? hai sa ne deschidem odata mintile!

debate-ul este pattern-uri vs coduri..

lasa ADN-ul pe mai tirziu.. nu poti intelege ADN-ul numai pe ce spune biologia.. sunt mult mai multe aspecte de luat in seama..

Cât privește ,,legătura" dintre ADN și TCP/IP, stă scris mai sus: ambele se bazează pe limbaj și simboluri pt. că așa ,,funcționează" informația.. n-ai ce-i face
Designurile conțin întotdeuna patternuri dar patternurile naturale nu contin niciodata designuri sau simboluri

Edited by shapeshifter, 04 August 2006 - 18:10.


#700
Neuron

Neuron

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 11.09.2002

View Postshapeshifter, on Aug 4 2006, 10:59, said:

debate-ul este pattern-uri vs coduri..

lasa ADN-ul pe mai tirziu.. nu poti intelege ADN-ul numai pe ce spune biologia.. sunt mult mai multe aspecte de luat in seama..
Tu stii ce e ala ADN?
Stii care este structura lui?
Eu zic sa aprofundezi asta si pe urma sa te simti in stare sa vorbesti aici.
Poate chiar mai bine suna ARN-ul. De ala de ce nu te legi, este mult mai capabil decat ADN-ul.

#701
shapeshifter

shapeshifter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,655
  • Înscris: 27.08.2002
bine.. uite o sa aprofundez daca si tu aprofundezi cum e cu informatia..

discutia despre ADN, ARN NUMAI dpdv al biologiei este frectie la picior de lemn in era informatiei.. crede-ma!

deci hai sa ne updatam amindoi.. te asigur ca o sa ajungi sa-ti pui mai multe intrebari de cite raspunsuri ai acum..

cam care ar fi dupa tine ce le 5 nivele ierarhice ale informatiei in ceea ce priveste ADN/ARN-ul?
Cele 5 nivele ierarhice sunt: statistică, sintactica, semantică, pragmatică și apobetică..

Ce este ADN-ul? Are el patternuri naturale? Au acestea cod? Ce e un cod dpdv ADN?

Ia uite ce zic băieții veseli:
Dovada că ADN a fost designed de o minte:
1. ADN-ul nu e doar o moleculă cu un pattern, el este un cod, un limbaj si un mecansim de stocare informationala
2. Toate codurile pe care le cunoastem au fost create de catre o minte constienta
3. De aceea ADN-ul a fost designed de catre o minte, iar limbajul si informatia sunt dovezi ale existentei unei Superinteligente

Haosul poate produce patternuri dar nu s-a demonstrat niciodata ca produce coduri sau simboluri. Codurile și simbolurile creaza informatie, care nu este doar o proprietate a materiei si energiei. Informatia insasi este o entitate separata cuplata cu materia si energia.

Codurile nu apar fara un designer.

Mai mult, nu s-a demonstrat niciodata ca mutația aleatoare poate crea INFORMAȚIE NOUĂ. Teoria informatiei arata de ce stau lucrurile asa: in sistemele de comunicatie, Mutația Aleatoare este la fel ca ZGOMOTUL, iar zgomotul distruge intotdeauna semnalul, nu-l îmbunătațește niciodată.
În sistemele de comunicatie acest lucru se numeste entropie informatională iar formula pt. aceasta entropie este identica cu cea a entropiei termodinamice. Odata pierduta, informatia nu mai poate fi nicicînd recuperata ca sa nu mai vorbim de imbunatatire. De aceea se poate spune cu certitudine (100%) ca MUTATIA ALEATOARE NU ESTE SURSA BIODIVERSITATII.

TEORIA COMUNICAȚIEI NE ARATĂ CĂ EVOLUȚIA PRIN PROCES ALEATOR ESTE O IPOTEZA FARA ACOPERIRE (DOVADĂ)..

Pe de altă parte ADN-ul reprezintă UN PLAN COMPLET PENTRU UN ORGANISM VIU. ADN-UL ESTE UN MECANISM DE ENCODARE/DECODARE CARE CONȚINE COD, SAU LIMBAJ, CARE REPREZINTĂ ORGANISMUL..

Mai mult: nici o moleculă aparută natural NU POSEDĂ PROPRIETĂȚI INFORMAȚIONALE. Natura nu produce nici un fel de cod, mecanism de encodare/decodare sau relații simbolice, orice lucru în natură se reprezintă pe el însuși!

Edited by shapeshifter, 04 August 2006 - 19:11.


#702
shapeshifter

shapeshifter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,655
  • Înscris: 27.08.2002
Ce este informația?

1. în mod simbolic informația reprezintă altceva decît ea insăși (ex. cartea este ,,mai mult" decit hirtie și cerneală)
2. informația necesită un transmițător și un receptor
3. informația conține elemente de limbaj - alfabet, sintaxă, semnificație și intenție

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate