Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 

Notiuni de biologie

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
709 replies to this topic

#703
Neuron

Neuron

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 11.09.2002
Eu nu vorbesc de holoni si alte aberatii pentru ca nu am nici cea mai mica idee despre ce este vorba. Aceeasi este si situatia ta despre ADN. Asa ca mai bine ai urma examplul meu.
Daca vrei sa vorbesti despre informatie la sensul general sunt atatea alte locuri unde poti sa o faci, lasa ADN-ul in pace.

#704
shapeshifter

shapeshifter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,655
  • Înscris: 27.08.2002
------
Eu nu vorbesc de holoni si alte aberatii pentru ca nu am nici cea mai mica idee despre ce este vorba.
-----
daca nu intelegi despre ce e vorba de ce le cataloghezi ca fiind ,,aberatii"? Nu procedezi stiintific..

1) The element common to both watches and life is: Both are preceded by a language (plan) before they are built
2) The essential difference between naturally occurring pattern and an intelligent design is language
3) All language comes from a mind
4) Therefore all things containing language are designed



Oricum reține ecuațiile astea:
1) Deliberate Mutation + Natural Selection + Time = Design  (Business, Technology, NBA Playoffs)
2) Random Mutation + Deliberate Selection + Time = Design  (Scrabble, Genetic Programs)
3) Random Mutation +  Natural Selection + Time = Design  (Never scientifically proven)

In daily conversation, the word “evolution” always refers to intelligent processes.

și mai ales reține asta:
“Show me a message that does not come from a mind.”
So simple, any child can understand; so complex, no atheist can solve.


anyway.. îți las ADN-ul in pace.. dar sa stii ca e fluid.. oricum te astept pe celălalt topic daca ai placerea si timpul de a onora invitatia..

Edited by shapeshifter, 04 August 2006 - 19:50.


#705
Neuron

Neuron

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 11.09.2002

View Postshapeshifter, on Aug 4 2006, 12:36, said:

In daily conversation, the word “evolution” always refers to intelligent processes.
Asta in lumea in care traiesti tu. :death:
Greselile majore pe care le faci in privinta ADN-uli si a biologiei in general sunt:
1 gandesti ca un om, obisnuit cu structura sociala in care totul in jur are un scop. Natura nu are nici un scop ca intreg, pur si simplu exista dintr-o intamplare.
2 pierzi din vedere timpul enorm in care viata a evoluat la nivelul la care este acum, poti sa iti imaginezi cat inseamna 1 miliard de ani?

#706
shapeshifter

shapeshifter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,655
  • Înscris: 27.08.2002
--------
gandesti ca un om, obisnuit cu structura sociala in care totul in jur are un scop.
--------
gresesti amice.. sa-ti si de ce.. ai auzit de jocurile care iși generează propriul ,,goal".. despre asta vorbesc eu aici.. nu e un scop aprioric, e dinamic estimat..

------
2 pierzi din vedere timpul enorm in care viata a evoluat la nivelul la care este acum, poti sa iti imaginezi cat inseamna 1 miliard de ani?
-------
dar tu ai auzit de Punctuated Equilibrium?

-----
Natura nu are nici un scop ca intreg, pur si simplu exista dintr-o intamplare.
-----
a dracu intimplare.. ai auzit de calibrarea foarte fina a parametrilor initiali ai Big Bangului? e un fapt uita-te la ultimele descoperiri din astrofizica.. Mai mult cei care zic ca nu are un scop habar nu au ce inseanma acest lucru.. ce este un scop? ce este o intimplare? tu vezi scopul batut in cuie, ori pina si fizica te contrazice.. n-ai descoperit bifurcațiile..

Edited by shapeshifter, 04 August 2006 - 20:08.


#707
Neuron

Neuron

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 11.09.2002
Stiam eu ca totul a fost fin calibrat ca Pamantul sa fie centrul Universului :death:
Daca te pricepi tot atat de bine si la fizica ca si la biologie atunci ai un viitor stralucit in fata. :death:
Nu stiu insa de ce iti pierzi atata timp pe net, mai bine ai pune bazele unei biserici, ai face si tu un ban cinstit. La inceput poti sa iti racolezi oamenii pe net dar tot intalnirea face to face o sa intareasca legaturile. :)

#708
alphred

alphred

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 31.10.2003
eu cred ca Darwin s-a pacalit un pic cu evolutia lui. acum logic vorbind fiecare cand face un lucru il face asa cum simte el, cand il face pe al doilea il imbunatateste pe primul si abia cand constata ca nu are ce sa mai imbunatateasca (dupa n imbunatatiti) trece la un nou concept pe care il tot imbunatateste si tot asa. e normal ca in creationism sa apara si evolutionismul, nu diferit ci supus acestuia.

#709
Neuron

Neuron

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 11.09.2002
O conferinta interesanta pe teme legate de stiinta si religie. Cel mai frumos lucru legat de aceasta conferinta este ca e disponibila pe net gratis pt vizualizare:
http://beyondbelief2006.org/Watch/
Si un articol din New York Times despre aceasta conferinta ca teaser:
http://www.nytimes.c...agewanted=print
Nu vreau sa dezgrop acest topic dar parca nu imi venea sa pune aceste linkuri in alte locuri unde se dau batalii stiinta-religie. :)

#710
bonobo

bonobo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 23.09.2004

View PostNeuron, on Nov 23 2006, 07:38, said:

Nu vreau sa dezgrop acest topic dar parca nu imi venea sa pune aceste linkuri in alte locuri unde se dau batalii stiinta-religie. :)
Mai esti prin zona? Am o intrebare. :D

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate