Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Parul meu

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#19
AlexStefan10

AlexStefan10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 04.10.2015

View PostYourFan, on 20 august 2018 - 10:27, said:

Depinde si cu ce te speli.
Cu otet.

#20
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 01.08.2006

View PostAlexStefan10, on 20 august 2018 - 10:44, said:

Cu otet.
De mere.

#21
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postbai3tzash, on 20 august 2018 - 10:44, said:

De mere.
Acre

#22
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Pădurețe ?

#23
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,062
  • Înscris: 23.09.2005
Mai e varianta si ca la 17 ani, si o suvita care nu sta cum ai vrea tu, e un dezastru. :)

#24
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,528
  • Înscris: 05.06.2009

View PostI2O, on 20 august 2018 - 10:26, said:

Bag seama ca baiatu asta nu are paru atat de lung cat il are fetita ta
Ar fi util sa ne spuna exact cat il are de lung...dar daca il are mai lung de o schioapa ca barbat...deja imi fac ganduri
Pune o poza cu tipul periei(pentru ca eu am o imagine in gand dar poate nu se pupa cu ce zici tu)

aceasta este peria

[ https://cdn02.dm-static.com/images/mediacatalog/h4010355915528-974493/productimage_1120x1720/1507100435000/4010355915528-974493_org.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#25
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,062
  • Înscris: 23.09.2005

View Postvladyyyyyyyy, on 20 august 2018 - 09:39, said:

Eu tind sa cred ca este si din cauza faptului ca imi trec mereu mana prin par, asa cum fac majoritatea baietilor.

[ https://78.media.tumblr.com/5226aff5ad66b6dbb256283dfeb9d530/tumblr_mm78eypMBk1rmby1bo1_400.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#26
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Pe căldurile astea, trebuie sa te speli pe cap o data la 2zile, cu un sampon mai slab, gen daily use. Tu, practic, iti stergi mâinile transpirate cu parul ceea ce duce inevitabil la imbacsirea lui.

#27
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,399
  • Înscris: 01.12.2001
De 15 ani ma tund nr1 si il las sa creasca 1 cm doar.
Nu am mai folosit pieptanul de atunci.
Am avut parul si de 30 cm. Insa m-a trecut. ;)

#28
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View PostFreddy12, on 20 august 2018 - 11:23, said:

Pe căldurile astea, trebuie sa te speli pe cap o data la 2zile, cu un sampon mai slab, gen daily use. Tu, practic, iti stergi mâinile transpirate cu parul ceea ce duce inevitabil la imbacsirea lui.
50 de lei 200 de mll...nu stiu daca la varsta lui isi permite

Edited by I2O, 20 August 2018 - 11:26.


#29
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Mă spăl de vreo doojdeani zilnic pe cap seara și dimineața. Fie vară fie iarnă. Și sunt ok.

Mi se pare normal ca atunci când faci duș sau baie să te speli și pe cap.
Chiar îmi pare dubios să recomanzi spălatul pe cap la 3 zile. Doar nu ești femeie să usuci 2 ore la el. Te speli ai dat cu prosopul ești fresh.

#30
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,179
  • Înscris: 15.05.2008

View Postshogun1, on 20 august 2018 - 10:23, said:

O fac de vreo 30-35 de ani... Singurul rezultat e un păr curat și sănătos.

PS: nu voi sta cu părul unsuros de dragul generațiilor viitoare, să se descurce!
vezi ca te-ai bagat in comunism

#31
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postcorinadaniela, on 20 august 2018 - 11:07, said:

Nu stiu ce sa zic...poate incerca

#32
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

View Postwaterman, on 20 august 2018 - 11:26, said:

Mă spăl de vreo doojdeani zilnic pe cap seara și dimineața. Fie vară fie iarnă. Și sunt ok.

Mi se pare normal ca atunci cĂąnd faci duș sau baie să te speli și pe cap.
Chiar Ăźmi pare dubios să recomanzi spălatul pe cap la 3 zile. Doar nu ești femeie să usuci 2 ore la el. Te speli ai dat cu prosopul ești fresh.
Eu ma spăl zilnic pe cap cu sampon obisnuit si fac dus de 2ori pe zi in perioada asta ca la mine e o umezeala in atmosfera de abia poti respira. Ce e drept mi s-a cam uscat parul, de aceea i-am recomandat sa se spele o data la 2zile cu sampon daily use. Se gasesc si mai ieftine, nu doar din cele scumpe. Si pana la urma, cel mai bun sampon e un galbenus de ou .


Galbenusul de ou

Administrat intern, galbenusul de ou este, fara doar si poate, alimentul cel mai bogat in fier. Mai mult, fierul continut de catre oua este, se pare, si cel mai usor asimilabil dintre toate alimentele. Iar efectele benefice asupra parului ale acestui aliment nu se opresc la continutul de fier. Datorita bogatiei lor de vitamine (inclusiv vitamina D), de oligoelemente si de aminoacizi, ouale favorizeaza cresterea parului sanatos. Persoanele care au parul fragil ar trebui sa consume macar de cinci ori pe saptamana cate un galbenus de ou crud, in cure de 1,5-3 luni.
Folosit extern, oul este cel mai bland... sampon cunoscut, care curata neasteptat de bine parul, protejandu-l si mentinandu-i sanatatea, cum nu reuseste nici un preparat pe baza de chimicale sa o faca. Modul de folosire este simplu: se combina 1-2 galbenusuri crude de ou cu o lingura de tinctura de brusture sau de urzica (le gasim in magazinele naturiste). Se adauga si apa, cat sa capete o consistenta mai subtire, si se amesteca foarte bine, dupa care se aplica precum samponul normal, "sapunindu-se" bine parul (acest preparat face si spuma, e drept ca nu atat de multa precum cele din comert). Pentru ca parul sa ramana perfect curat, dupa folosirea galbenusului de ou este necesar sa se foloseasca apa ceva mai calda ca de obicei la clatire, proces ce trebuie realizat indelung si energic.
Inlocuirea sampoanelor industriale cu galbenusul de ou rezolva, ea singura, o multitudine de probleme, de la caderea accelerata a parului, pana la mancarimile pielii capului, produse de contactul cu diversele substante continute in sampon sau de degresarea (uscarea) excesiva a parului. Mai ales in sezonul rece, cand parul tinde sa fie mai uscat, folosirea acestui "sampon" din galbenus de ou este cat se poate de binevenita. Totusi, spalarea parului cu oua si tincturi din plante are, si ea, limitele sale terapeutice. In cazul infectiilor scalpului si al matretii cu scuame mari, precum si in cazul persoanelor la care parul se ingrasa rapid, galbenusul de ou nu este eficient, fiind bine inlocuit de samponul cu echinacea si sulf, despre care vom vorbi detaliat in acest articol. De altfel, alternarea folosirii celor doua preparate anterior mentionate este cat se poate de salutara, in toate problemele parului, cu exceptia uneia - calvitia sau, mai simplu spus, chelirea. Odata ce parul deja a cazut de pe o anumita portiune, un singur remediu va mai poate salva: usturoiul, despre care vom vorbi in cele ce urmeaza.”

Edited by Freddy12, 20 August 2018 - 11:36.


#33
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Și așa i se îngrașă părul. Tu îi zici de ou ?

Vrei topic cu "am omletă-n cap" ?

#34
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View PostFreddy12, on 20 august 2018 - 11:35, said:

Eu ma spăl zilnic pe cap cu sampon obisnuit si fac dus de 2ori pe zi in perioada asta ca la mine e o umezeala in atmosfera de abia poti respira. Ce e drept mi s-a cam uscat parul, de aceea i-am recomandat sa se spele o data la 2zile cu sampon daily use. Se gasesc si mai ieftine, nu doar din cele scumpe. Si pana la urma, cel mai bun sampon e un galbenus de ou .


Galbenusul de ou

Administrat intern, galbenusul de ou este, fara doar si poate, alimentul cel mai bogat in fier. Mai mult, fierul continut de catre oua este, se pare, si cel mai usor asimilabil dintre toate alimentele. Iar efectele benefice asupra parului ale acestui aliment nu se opresc la continutul de fier. Datorita bogatiei lor de vitamine (inclusiv vitamina D), de oligoelemente si de aminoacizi, ouale favorizeaza cresterea parului sanatos. Persoanele care au parul fragil ar trebui sa consume macar de cinci ori pe saptamana cate un galbenus de ou crud, in cure de 1,5-3 luni.
Folosit extern, oul este cel mai bland... sampon cunoscut, care curata neasteptat de bine parul, protejandu-l si mentinandu-i sanatatea, cum nu reuseste nici un preparat pe baza de chimicale sa o faca. Modul de folosire este simplu: se combina 1-2 galbenusuri crude de ou cu o lingura de tinctura de brusture sau de urzica (le gasim in magazinele naturiste). Se adauga si apa, cat sa capete o consistenta mai subtire, si se amesteca foarte bine, dupa care se aplica precum samponul normal, "sapunindu-se" bine parul (acest preparat face si spuma, e drept ca nu atat de multa precum cele din comert). Pentru ca parul sa ramana perfect curat, dupa folosirea galbenusului de ou este necesar sa se foloseasca apa ceva mai calda ca de obicei la clatire, proces ce trebuie realizat indelung si energic.
Inlocuirea sampoanelor industriale cu galbenusul de ou rezolva, ea singura, o multitudine de probleme, de la caderea accelerata a parului, pana la mancarimile pielii capului, produse de contactul cu diversele substante continute in sampon sau de degresarea (uscarea) excesiva a parului. Mai ales in sezonul rece, cand parul tinde sa fie mai uscat, folosirea acestui "sampon" din galbenus de ou este cat se poate de binevenita. Totusi, spalarea parului cu oua si tincturi din plante are, si ea, limitele sale terapeutice. In cazul infectiilor scalpului si al matretii cu scuame mari, precum si in cazul persoanelor la care parul se ingrasa rapid, galbenusul de ou nu este eficient, fiind bine inlocuit de samponul cu echinacea si sulf, despre care vom vorbi detaliat in acest articol. De altfel, alternarea folosirii celor doua preparate anterior mentionate este cat se poate de salutara, in toate problemele parului, cu exceptia uneia - calvitia sau, mai simplu spus, chelirea. Odata ce parul deja a cazut de pe o anumita portiune, un singur remediu va mai poate salva: usturoiul, despre care vom vorbi in cele ce urmeaza.”
Ma indoiesc ca se curata galbenusu de ou din par numai cu apa chioara

#35
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,528
  • Înscris: 05.06.2009
I2O, peria aceea este buna si pentru par scurt sau mediu, am incercat-o eu (parul meu este scurt).
senzatia e mai ciudata la prima folosire, in sensul ca ai impresia ca nu te piepteni deloc, pentru ca nu simti dintii periei / pieptanului trecand prin par sau atingandu-ti scalpul. dar de fapt tocmai asta cred ca este secretul, si explicatia de ce aceasta perie este atat de "prietenoasa" cu parul si nu-l rupe/smulge, cum fac altele.

#36
AlexStefan10

AlexStefan10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 04.10.2015

View PostFreddy12, on 20 august 2018 - 11:35, said:

Eu ma spăl zilnic pe cap cu sampon obisnuit si fac dus de 2ori pe zi in perioada asta ca la mine e o umezeala in atmosfera de abia poti respira. Ce e drept mi s-a cam uscat parul, de aceea i-am recomandat sa se spele o data la 2zile cu sampon daily use. Se gasesc si mai ieftine, nu doar din cele scumpe. Si pana la urma, cel mai bun sampon e un galbenus de ou .


Galbenusul de ou

Administrat intern, galbenusul de ou este, fara doar si poate, alimentul cel mai bogat in fier. Mai mult, fierul continut de catre oua este, se pare, si cel mai usor asimilabil dintre toate alimentele. Iar efectele benefice asupra parului ale acestui aliment nu se opresc la continutul de fier. Datorita bogatiei lor de vitamine (inclusiv vitamina D), de oligoelemente si de aminoacizi, ouale favorizeaza cresterea parului sanatos. Persoanele care au parul fragil ar trebui sa consume macar de cinci ori pe saptamana cate un galbenus de ou crud, in cure de 1,5-3 luni.
Folosit extern, oul este cel mai bland... sampon cunoscut, care curata neasteptat de bine parul, protejandu-l si mentinandu-i sanatatea, cum nu reuseste nici un preparat pe baza de chimicale sa o faca. Modul de folosire este simplu: se combina 1-2 galbenusuri crude de ou cu o lingura de tinctura de brusture sau de urzica (le gasim in magazinele naturiste). Se adauga si apa, cat sa capete o consistenta mai subtire, si se amesteca foarte bine, dupa care se aplica precum samponul normal, "sapunindu-se" bine parul (acest preparat face si spuma, e drept ca nu atat de multa precum cele din comert). Pentru ca parul sa ramana perfect curat, dupa folosirea galbenusului de ou este necesar sa se foloseasca apa ceva mai calda ca de obicei la clatire, proces ce trebuie realizat indelung si energic.
Inlocuirea sampoanelor industriale cu galbenusul de ou rezolva, ea singura, o multitudine de probleme, de la caderea accelerata a parului, pana la mancarimile pielii capului, produse de contactul cu diversele substante continute in sampon sau de degresarea (uscarea) excesiva a parului. Mai ales in sezonul rece, cand parul tinde sa fie mai uscat, folosirea acestui "sampon" din galbenus de ou este cat se poate de binevenita. Totusi, spalarea parului cu oua si tincturi din plante are, si ea, limitele sale terapeutice. In cazul infectiilor scalpului si al matretii cu scuame mari, precum si in cazul persoanelor la care parul se ingrasa rapid, galbenusul de ou nu este eficient, fiind bine inlocuit de samponul cu echinacea si sulf, despre care vom vorbi detaliat in acest articol. De altfel, alternarea folosirii celor doua preparate anterior mentionate este cat se poate de salutara, in toate problemele parului, cu exceptia uneia - calvitia sau, mai simplu spus, chelirea. Odata ce parul deja a cazut de pe o anumita portiune, un singur remediu va mai poate salva: usturoiul, despre care vom vorbi in cele ce urmeaza.”

Dupa finalizarea procedeului se da la cuptor 30 de minute la foc mic si voilà.

View PostI2O, on 20 august 2018 - 11:37, said:

Ma indoiesc ca se curata galbenusu de ou din par numai cu apa chioara
Se fac oua posate doar cu apa, eventual calduta sa fie.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate