Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 

Parul meu

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#1
vladyyyyyyyy

vladyyyyyyyy

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 02.08.2018
Buna ziua! Sunt baiat si am 17 ani. Am niste probleme in legatura cu parul meu. La cateva ore dupa ce fac baie se umfla si nu-mi sta sub nici o culoare. Iar apoi dupa cateva zile devine slinos si se vede urat, si FOARTE RAR imi sta bine. Eu tind sa cred ca este din cauza alimentatiei si din cauza faptului ca imi trec mereu mana prin par, asa cum fac majoritatea baietilor. Mai trebuie sa mentionez faptul ca atunci cand ma pieptan mi se smulg multe fire de par. In familie am 2 unchi cu chelie insa nu cred ca ii voi mosteni, deoarece ei sunt sotii surorilor tatalui meu, iar mama nu are nici ea rude cu chelie. M-ati ajuta enorm daca mi-ati spune cum ar trebui sa procedez in aceste cazuri. Adica cum sa nu mi se mai umfle parul asa tare, cum sa nu mai devina slinos, cum sa-mi stea bine si cum sa nu-mi mai cada.
Scuzati eventualele greseli gramaticale, dar am scris in graba.

#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

 vladyyyyyyyy, on 20 august 2018 - 09:39, said:

si din cauza faptului ca imi trec mereu mana prin par, asa cum fac majoritatea baietilor.
No, we don't.

#3
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
O persoana pierde cam 100 de fire de par zilnic....nu cred ca trebuie sa te ingrijorezi daca nu pisca smocuri
Dupa baie orice par se infoaie...si daca zici ca se face slinos mai mult ca sigur ai un par gras(iti recomand  petrole hahn pentru par gras)
Si cand te pieptani ca sa nu se mai rupa asa mult par incearca sa te pieptani cu piatran care are dintii rari si faci miscari blande

#4
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 vladyyyyyyyy, on 20 august 2018 - 09:39, said:

Buna ziua! Sunt baiat si am 17 ani. Am niste probleme in legatura cu parul meu. La cateva ore dupa ce fac baie se umfla si nu-mi sta sub nici o culoare. Iar apoi dupa cateva zile devine slinos si se vede urat, si FOARTE RAR imi sta bine. Eu tind sa cred ca este din cauza alimentatiei si din cauza faptului ca imi trec mereu mana prin par, asa cum fac majoritatea baietilor. Mai trebuie sa mentionez faptul ca atunci cand ma pieptan mi se smulg multe fire de par. In familie am 2 unchi cu chelie insa nu cred ca ii voi mosteni, deoarece ei sunt sotii surorilor tatalui meu, iar mama nu are nici ea rude cu chelie. M-ati ajuta enorm daca mi-ati spune cum ar trebui sa procedez in aceste cazuri. Adica cum sa nu mi se mai umfle parul asa tare, cum sa nu mai devina slinos, cum sa-mi stea bine si cum sa nu-mi mai cada.
Scuzati eventualele greseli gramaticale, dar am scris in graba.

Umflatul parului este din cauza samponului care da volum. Iar trecutul mainii prin par "ca baietii" se face probabil doar de catre fete. Eu as zice sa te bucuri de parul pe care il ai (altii au doar chelie), eventual sa te speli ceva mai rar. Un par gras este un par sanatos...

#5
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

 rosix, on 20 august 2018 - 09:54, said:


Eu as zice sa te bucuri de parul pe care il ai (altii au doar chelie),
Exact !

#6
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
ce fel de sampon folosesti ? ca sa nu-ti mai stea parul umflat poti folosi balsam sau masca de par.
ca sa scapi de ticul cu trecutul mainii prin par, pune-ti un elastic de bani pe incheietura unei maini si ori de cate ori iti vine sa treci mana prin par, apuca elasticul, trage-l si da-i drumul, ciupitura de pe incheitura mainii iti va atrage atentia sa NU mai dai cu mana prin par.
slinos devine din cauza faptului ca-ti dai prea des cu mana prin par. spala-te mai des pe cap, mai ales pe caldurile astea, ti se imbacseste mai rapid parul de la transpiratie si praf.
pentru pieptanat foloseste o perie cu peri naturali, din par de mistret, gasesti in magazinele DM sau in cele in care se comercializeaza produse profesionale pentru ingrijirea parului. costa ceva, dar merita.
si nu in ultimul rand, ia in calcul sa te tunzi mai scurt, astfel incat sa nu mai fie nevoie sa-ti aranjezi pletele cu mana.
care e treaba cu alimentatia, ca nu ai dat detalii ?

#7
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 corinadaniela, on 20 august 2018 - 10:01, said:

ce fel de sampon folosesti ? ca sa nu-ti mai stea parul umflat poti folosi balsam sau masca de par.
ca sa scapi de ticul cu trecutul mainii prin par, pune-ti un elastic de bani pe incheietura unei maini si ori de cate ori iti vine sa treci mana prin par, apuca elasticul, trage-l si da-i drumul, ciupitura de pe incheitura mainii iti va atrage atentia sa NU mai dai cu mana prin par.
slinos devine din cauza faptului ca-ti dai prea des cu mana prin par. spala-te mai des pe cap, mai ales pe caldurile astea, ti se imbacseste mai rapid parul de la transpiratie si praf.
pentru pieptanat foloseste o perie cu peri naturali, din par de mistret, gasesti in magazinele DM sau in cele in care se comercializeaza produse profesionale pentru ingrijirea parului. costa ceva, dar merita.
si nu in ultimul rand, ia in calcul sa te tunzi mai scurt, astfel incat sa nu mai fie nevoie sa-ti aranjezi pletele cu mana.
care e treaba cu alimentatia, ca nu ai dat detalii ?
O sa-i rupa si mai multe fire de par.....

#8
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Stă aiurea părul, umflat: tunde-te scurt.
Devine slinos după câteva zile: spală-te zilnic pe cap, cel mult la 2 zile. Normal ar fi zilnic, exact ca dușul.
Cad fire de păr: e normal să cadă câteva fire, dacă-s multe încearcă un șampon special (gen Alpecin), sau chiar o consultație medicală la dermatolog.

#9
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Eu am citit ca Alpecin ala e cam frectie la picior de lemn, nu exista studii concludente care sa-i dovedeasca eficacitatea ci doar prostii.

Sursa: https://www.asa.org....a17-387365.html

Am mai citit ca nu e bine nici sa te speli zilnic pe cap (bineinteles asta daca u cumva lucresi zi intr-un mediu foarte murdar), cel mult o data la 48 ore e ok, pentru ca scalpul va incerca sa comenseze mai rapid sebum-ul pierdut si tot acolo vei ajunge, la un par gras.

Edited by gumball3000, 20 August 2018 - 10:14.


#10
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,502
  • Înscris: 16.03.2007

 shogun1, on 20 august 2018 - 10:05, said:

spală-te zilnic pe cap, cel mult la 2 zile. Normal ar fi zilnic, exact ca dușul.

fa asta si vei cel care introduce chelia in codul genetic al femiliei.

#11
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009

 I2O, on 20 august 2018 - 10:03, said:

O sa-i rupa si mai multe fire de par.....

da-mi voie sa te contrazic. fetita mea are parul lung, cu peria normala, cu tepi metalici, i se rupea o gramada de par si facea scandal pentru ca o durea cand o pieptanam, i se incurcau varfurile.
de cand cu peria cu par de mistret, parul rupt s-a redus foarte mult, pieptanatul a devenit foarte suportabil pentru ea, e mult mai usor sa-i descurc parul cu aceasta perie decat cu oricare alta (si am incercat destule perii si piepteni pana sa ajungem la cea cu par de mistret). eu i-am luat peria dintr-un magazin DM. nu stiu alte perii cu par de mistret cum se comporta, nu am avut ocazia sa fac o comparatie.

#12
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009

 laffin, on 20 august 2018 - 10:09, said:

fa asta si vei cel care introduce chelia in codul genetic al femiliei.
O fac de vreo 30-35 de ani... Singurul rezultat e un păr curat și sănătos.

PS: nu voi sta cu părul unsuros de dragul generațiilor viitoare, să se descurce!

Edited by shogun1, 20 August 2018 - 10:24.


#13
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 corinadaniela, on 20 august 2018 - 10:20, said:

da-mi voie sa te contrazic. fetita mea are parul lung, cu peria normala, cu tepi metalici, i se rupea o gramada de par si facea scandal pentru ca o durea cand o pieptanam, i se incurcau varfurile.
de cand cu peria cu par de mistret, parul rupt s-a redus foarte mult, pieptanatul a devenit foarte suportabil pentru ea, e mult mai usor sa-i descurc parul cu aceasta perie decat cu oricare alta (si am incercat destule perii si piepteni pana sa ajungem la cea cu par de mistret). eu i-am luat peria dintr-un magazin DM. nu stiu alte perii cu par de mistret cum se comporta, nu am avut ocazia sa fac o comparatie.
Bag seama ca baiatu asta nu are paru atat de lung cat il are fetita ta
Ar fi util sa ne spuna exact cat il are de lung...dar daca il are mai lung de o schioapa ca barbat...deja imi fac ganduri
Pune o poza cu tipul periei(pentru ca eu am o imagine in gand dar poate nu se pupa cu ce zici tu)

Edited by I2O, 20 August 2018 - 10:31.


#14
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

 shogun1, on 20 august 2018 - 10:23, said:

O fac de vreo 30-35 de ani... Singurul rezultat e un păr curat și sănătos.

PS: nu voi sta cu părul unsuros de dragul generațiilor viitoare, să se descurce!
Depinde si cu ce te speli.

#15
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Nu mai da cu mâna prin păr.
Spală-te pe cap zilnic. Stai liniștit nu faci meningită nu se deschid porii n-o să te omoare curentul.
Tunde-te mai scurt, dacă e mai lung și se tot umflă folosește un gel de păr mai deștept, o ceară.

#16
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,528
  • Înscris: 01.08.2006
E umflat ca e curat, de la sampon, etc. Devine slinos pentru ca e murdar. Eu zic ca la maximum 3 zile trebuie spalat parul (n-ar fi rau mai des). Normal ca devine slinos daca e spalat mai rar de atat.
Daca chiar nu-ti sta nici cum, foloseste fixativ, gel. Sau tunde-te in asa fel sa-ti stea bine parul.
Iti faci prea multe griji. Ma gandesc ca esti un adoloscent tipic din ziua de azi. Ca astia mai de acum isi tot baga mana prin par si isi fac cine stie ce coafuri la 15 ani, de parca trebuie sa defileze pe podium in fiecare zi.

Edited by bai3tzash, 20 August 2018 - 10:32.


#17
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,679
  • Înscris: 22.01.2015
Pe la 20 posesorul in armata si parul dezerta. Cu toate frunzele de nuc,cu radacinile de urzica,pipi de virgina ,cu spalat zilnic nada,niente,nimic,canci. Roketar! Trecut la 1/din masina/.  Da ce bine-i  acum!

#18
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,428
  • Înscris: 10.08.2005

 vladyyyyyyyy, on 20 august 2018 - 09:39, said:

Buna ziua! Sunt baiat si am 17 ani. Am niste probleme in legatura cu parul meu.

La cateva ore dupa ce fac baie se umfla si nu-mi sta sub nici o culoare. Iar apoi dupa cateva zile devine slinos si se vede urat, si FOARTE RAR imi sta bine.

Eu tind sa cred ca este din cauza alimentatiei si din cauza faptului ca imi trec mereu mana prin par, asa cum fac majoritatea baietilor.

Mai trebuie sa mentionez faptul ca atunci cand ma pieptan mi se smulg multe fire de par.

In familie am 2 unchi cu chelie insa nu cred ca ii voi mosteni, deoarece ei sunt sotii surorilor tatalui meu, iar mama nu are nici ea rude cu chelie.

M-ati ajuta enorm daca mi-ati spune cum ar trebui sa procedez in aceste cazuri.

Adica cum sa nu mi se mai umfle parul asa tare, cum sa nu mai devina slinos, cum sa-mi stea bine si cum sa nu-mi mai cada.

Scuzati eventualele greseli gramaticale, dar am scris in graba.
ai 17 si ai impresia ca parul sta nasol, felicitari esti o persoana umana.

Dupa cate zile ?
Mai era un domn acum cativa ani care spunea ceva de genul apa si sapun, o data pe luna. (referitor strict la spalatul parului)

Unchii nu sunt "din familie", nu inteleg de ce ai tinut sa ii pomenesti.
Daca vrei sa aflii te uiti direct pe linie ascendenta, parinti, bunicii, strabunici,

Nu mai sta cu mana in par,
dupa spalare parul prinde volum,
ia un sampon pentru par gras
** cat timp nu cade sta bine,
renunta la pieptan

Edited by MarianG, 20 August 2018 - 10:41.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate