Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Fast Radio Bursts (FRBs)

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,349
  • Înscris: 14.04.2010
Se pare ca oamenii te stiinta incep sa acorde din ce in ce mai multa atentie acestor semnale venite din spatiu. Acestea sunt semnale radio de scurta durata dar foarte puternice si pe frecvente radio mai mult sau mai putin ciudate.

Cred ca povestea a inceput cu faimosul WOW Signal din August 1977 si de atunci pana in ziua de azi in total s-ar fi inregistrat doar vre 40 astfel de semnale...
Desi anumite teorii spun ca acestea ar putea veni de la exploziile Supernovelor, atunci este totusi greu de inteles de ce aceste semnale sunt asa de rare, deoarece explozii de genu sunt chiar un fenomen destul de des intalnit in Univers...

Oricum aceste semnale se presupun ca provin din surse foarte puternice si pe frecvente destul de rare sau greu de explicat. Ultimul semnal de genu a venit chiar luna trecuta pe o frecventa foarte joasa, ceea ce din nou ne duce cu gandul la surse artificiale -> civilizatii extraterestre...

ARTICOL

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,666
  • Înscris: 07.02.2003
Low freq mai inseamna si posibile interferente terestre...

#3
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,349
  • Înscris: 14.04.2010

View Postandreic, on 07 august 2018 - 09:04, said:

Low freq mai inseamna si posibile interferente terestre...

Da... dar presupunerea ca acestea ar proveni din surse foarte puternice ar elimina ideea de interferente terestre. Semnalul WOW de exemplu a avut aceeasi teorie la baza cum ca ar fi o interferenta sau ceva probleme la nush ce satelit, dar un grup de oameni pasionati de treaba asta au analizat acest semnal si cumva au ajuns la concluzia ca semnalul a venit din "outer space" de undeva din directia constelatiei Virgo... directie de unde in acea perioada nu s-a inregistrat vreo explozie a unei stele sau mai stiu eu ce eveniment cosmic...

#4
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
Nicio civilizatie avandata nu ar comunica prin semnale radio. Iar pentru noi, ar inseamna absolut zero, orice mesaj am primi, pentru ca va fi fost trimit si de o mie de ani, iar raspunsului nostru sa ajunga punctul initial, i-ar lua tot cam atat. Deci, mii de ani lag. Pana am ajunge noi la ei...prin radio, ar putea disparea de cateva ori. Asta ar fi o idee. A doua chestiune o reprezinta imenzitatea spatiului si multitudinea, poate nelimitata de fenomene naturale, despre care nu stim nimic.
PS: Orice forma de comunicare cunoscuta noua, inseamna la nivelul Universului, mesaje cu fum interplanetare.

#5
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,058
  • Înscris: 24.02.2006

View PostYOUR_GOD, on 07 august 2018 - 09:47, said:

...pentru noi, ar inseamna absolut zero, orice mesaj am primi, pentru ca va fi fost trimit si de o mie de ani...

orice mesaj am primi, ar reprezenta o confirmare a faptului ca nu pamantul nu e singura planeta cu viata. si asta ar fi o chestie destul de importanta, as zice; in nici un caz "absolut zero".

#6
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
Nu cred ca intelegi implicatiile. Noi, oamenii, inca ne chinuim sa comunicam intre noi. Suntem practic identici, dar ne batem, ne omoram, ne impuscam etc. Ideea este ca nici noi insine nu ne intelegem, cat despre a ne intelege noi intre noi...
Bun, captezi o unda radio. Pe ce principiu ai recunoaste mesajul? Si lasa filmele SF la o parte. Daca noi am putea sa nu recunoastem forme de viata, cum am intelege noi sisteme logice extraterestre?! Tine minte cum am inceput acest raspuns.

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Este posibil ca o civilizaţie avansată, silită fiind să se coboare la nivelul nostru, să iniţieze o comunicaţie radio după ce s-a oprit pe o planetă din jur, potrivită ca distanţă faţă de Terra.
Este însă posibil ca semnalul radio să fie doar purtătorul mesajului.
Deocamdată, avem enigme nedezlegate pe Terra şi locuri unde nu putem ajunge, ca să ne permitem o comunicare cu o civilizaţie mai avansată.

Edited by PSC, 07 August 2018 - 11:37.


#8
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,349
  • Înscris: 14.04.2010

View PostPSC, on 07 august 2018 - 11:37, said:

....................
Deocamdată, avem enigme nedezlegate pe Terra şi locuri unde nu putem ajunge, ca să ne permitem o comunicare cu o civilizaţie mai avansată.

Intotdeauna afirmatiile de genu' asta mi s-au parut copilaresti, fara a intelege esenta lucrurilor. La modul asta de gandire am fi fost cu mult subdezvoltati... fa un exercitiu de imaginatie si gandeste-te ca marii astronomi si matematicieni din trecut nu si-ar fi publicat lucrarile si descoperirile din simplul motiv ca omenii inca aruncau cu pietre unii intr-altii si se mai taiau cu sabiile, unde am fi fost acum?
Fiecare problema este abordata mai mult sau mai putine de diferite grupuri de indivizi condusi de interese sau pura curiozitate.
Ceea ce e dincolo deplaneta noastra in mod sigur isi pune amprenta asupra vietii pe pamant si sa nu incerci sa intelegi aceste fenomene extraterestre e pura ignoranta!
Dupa cum zicea cineva mai sus: chiar daca nu am putea comunica cu o rasa extraterestra ce ar fi trimis un mesaj in urma cu cateva mii de ani ar fi de ajuns sa realizam ca nu suntem singuri, ca nu suntem acele forme de viata unicat in universul asta si cine stie, poate baietii astia verzi cu ochi mari ar veni si ar rezolva foamea si razboaiele...
Dar in mod sigur nu tre sa ne oprim i a privi spre stele!

#9
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,058
  • Înscris: 24.02.2006

View PostYOUR_GOD, on 07 august 2018 - 10:01, said:

Nu cred ca intelegi implicatiile. Noi, oamenii, inca ne chinuim sa comunicam intre noi. Suntem practic identici, dar ne batem, ne omoram, ne impuscam etc. Ideea este ca nici noi insine nu ne intelegem, cat despre a ne intelege noi intre noi...
Bun, captezi o unda radio. Pe ce principiu ai recunoaste mesajul? Si lasa filmele SF la o parte. Daca noi am putea sa nu recunoastem forme de viata, cum am intelege noi sisteme logice extraterestre?! Tine minte cum am inceput acest raspuns.

noi inca nu avem habar cum functioneaza gravitatia, stim doar ca exista. si totusi asta te impiedica sa cazi de pe pamant daca nu esti atent pe unde mergi :)
cat despre ce spuneai mai devreme, cum ca "Nicio civilizatie avandata nu ar comunica prin semnale radio", hotaraste-te: sau stim totul (inclusiv cum comunica civilizatiile avansate) sau nu stim nimic (si n-am avea cum recunoaste un mesaj)

#10
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
Sunt hotărât. Nu era părerea mea personală, ci una bazată pe fapte: este ineficient să comunici prin radio pe distanțe lungi.

#11
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,349
  • Înscris: 14.04.2010

View PostYOUR_GOD, on 08 august 2018 - 08:57, said:

Sunt hotărât. Nu era părerea mea personală, ci una bazată pe fapte: este ineficient să comunici prin radio pe distanțe lungi.

Dar nu este vorba neaparat de ineficienta! Logic, probabil si in mintea unui extraterestru, este ca radiocomunicatia este cea mai raspandita forma de comunicare la o specie de un anume nivel tehnologic si cum sa fii sigur ca mesajul tau are sanse mari de a fi receptionat decat folosind cea mai primitiva forma de comunicare via eter?
Apropo, ce te face sa crezi ca aceste unde radio nu sunt cumva "teleportate" in diferite colturi ale universului? Si cumva printr-o tehnologie necunoscuta noua pot si asculta fara probleme de la zeci sau sue de ani lumina?

#12
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
Păi, timpul anulează această calitate. Da, cineva, odată, vă auzi mesajul. Dar la ce bun, atâta timp cât comunicarea este imposibilă. Apoi, să trimiți un mesaj prin radio la acest nivel, este ca și cum ai avea ceva foarte important să spui, și o faci, formând un număr de telefon, legat la ochi.

M-am gândit la multe lucruri. Cred că dacă ai tehnologia teleportării, nu mai înveți despre radio decât la istorie antică. În plus, de ce ai trimite unde radio și nu librării, fișiere video sai de cine știe ce fel?! În o milisecundă să trimiți milioane de fișiere. Nu uita de diferențele tehnologice. Două civilizații pot comunica, doar dacă sunt apropiate tehnologic. Altfel, cea superioară o va ignora pe cealaltă.

#13
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,058
  • Înscris: 24.02.2006

View PostYOUR_GOD, on 08 august 2018 - 08:57, said:

Sunt hotărât. Nu era părerea mea personală, ci una bazată pe fapte: este ineficient să comunici prin radio pe distanțe lungi.
da, esti foarte hotarat :). spui ca nu suntem in stare sa identificam un mesaj inteligent, dar esti sigur ("bazat pe fapte") ca exista o modalitate mai buna de comunicare. nu stim, dar stim.

tot ce putem face noi e sa presupunem ca o alta civilizatie se va dezvolta intr-o directie relativ similara cu a noastra, dar aproape sigur nu identica. deci trebuie sa gasim un numitor comun, o chestie suficient de avansata incat sa nu se produca in mod natural dar suficient de simpla incat numarul de civilizatii care sa inteleaga/foloseasca aceasta chestie sa fie cat mai mare.
de exemplu, cand exploratorii intalneau un trib de salbatici, aratau cu degetul spre gura sau spre burta si salbaticii le aduceau ceva de mancare. comunicarea prin semne este evident ineficienta (e mai usor si mai clar sa vorbesti), dar toti o intelegeau si d'asta a fost folosita. la fel si comunicatia prin unde radio, sunt sanse mari ca ea sa fie accesibila si altor civilizatii si sa constituie un punct de plecare in dezvoltarea unui mod de comunicare mai eficient.

#14
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
Eu iti zic altfel. Gandeste-te cum comunicam noi, acum o suta de ani. Gandeste-te cum comunicam acum sau cum o vom face peste o mie de ani. Mai gandeste-te ca intre noi si altii, pot fi mii si mii de ani distanta tehnologic vorbind. Nu stiu daca s-a folosit in practica, dar am citit acum multi ani despre mesaje plasate un unda laser purtatoare si, super interesant, livrate la punct fix.
Daca alta civilizatie va fi aproape de noi (sansele sunt asa de mici incat putem trece asta la glume), trebuie sa fie foarte, foarte departe. Caz in care distanta iarasi reprezinta un minus.

#15
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,058
  • Înscris: 24.02.2006
acum 100 de ani comunicam prin unde radio :). Marconi si-a patentat telegraful in 1896.

transmisia prin radio este, dupa mine, una din cele mai bune metode de a detecta o alta civilizatie, pentru ca:
-undele radio sunt omnidirectionale (poti fi si unidirectionale, dar pentru asta trebuie sa depui eforturi suplimentare); avand in vedere cat de mare e zona de cautare, sansele sa detectam un semnal omnidirectional sunt infinit mai mari decat in cazul unui semnal unidirectional)
-e relativ simplu de realizat
-undele radio pot parcurge o distanta destul de mare fara a fi "deteriorate"; in plus sunt mult mai putin susceptibile la a fi deteriorate de trecerea prin ceva materie (comparativ cu laserul, de exemplu)

#16
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,288
  • Înscris: 06.01.2007
Eu ma gandesc dintr-un alt punct de vedere.
Data fiind o banda de frecvente, cantitatea de informatie transmisibila e data de modul de codificare, compresie a informatiei, care informatie e modulata apoi pe o frecventa purtatoare. Iar cantitatea de informatie are legatura directa cu modul de compresie si cu latimea de banda.
Acum, putem considera ca o civilizatie extraterestra, intr-o prima aproximare, foloseste aceiasi tehnologie ca a noastra (adica modulare unde radio pe o purtatoare), dar si-a optimizat la maxim procesul.
In cazul asta, cantitatea maxima de informatie se obtine atunci cand semnalul nu e distinctibil de un zgomot alb.
In zgomotul alb se afla maximul de informatie, daca se cunoaste algoritmul de decompresie. Paradoxal tot in zgomotul alb se afla minimul de informatie, atunci cand nu se cunoasgte modul de decodificare.
Vorbim despre un zgomot alb digital, pe o banda bine delimitata de frecvente, deocamdata genul asta de semnal putem noi decodifica in mod eficient.
Insa, mergan un pic mai departe cu presupunerea, putem presupune ca o civilizatie extraterestra nu foloseste o banda bine stabilita, cooperativista, alocata de catre o autoritate, asa cum facem noi deocamdata pe pamant.

Si isi moduleaza asa de bine semnalul astfel incat nu se mai pot distinge "bitii", bagand si mai multa informatie in semnal. Probabil ca nici nu foloseste semnal digital, din pdv tehnic semnalul digital e mai usor de transmis fara pierderi de informatie, dar teoretic, tot un semnal analogic poate transmite mai multa informatie, semnallul digital fiind o constrangere puternica in spectrul posibilitatilor.


Asadar, ca si concluzie, as crede ca o comunicatie extraterestra nu va putea fi distinctibila de un zgomot de fond.

Asta plecand de la presupunerea ca ei comunica prin radio, modulat, clasicist, fara a considera efectele cuantice.
Daca intram in sfera comunicatiilor prin efecte cuantice ale fotonilor, sundem mici copii in genul asta de comunicare. Calculatorul nostru cuantic abia are cativa biti (qbiti de fapt), cu greu tinuti in coerenta cuantica, si astra intr-un mediu extrem de bine controlat din pdv termic sau ecranat de influente. Si aceasta informatie pe care o manipuleaza, de tip qbit, nu e compatibila deloc cu bitul, unitatea noastra fundamentala de informatie.
Dar putem presupune ca, atata timp cat interactiunea de tip electromagnetic se desfasoara la nivel cuantic, o civilizatie avansata, ar putea comunica cumva si folosi qbitul ca si unitate de transmitere a informatiei. Cumva, nu stiu cum, nu stiu ce tip de informatie au ei nevoie de a-si transmite. Poate e nevoie sa fie "colapsata" la nivel de bit. Dar poate ca nu.
Whatever, fluxul de radiatia electomagnetica in acest caz va fi total inaccesibil noua, nici macar nu vom sti , nu vom putea distinge fluxul de date de zgomotul alb, chiar daca stim modul de decodificare.

Eu nu cred ca vom gasi semnale extraterestre, chiar daca ele sunt deja captabile. Eu asa cred.
Exceptie ar fi cazul in care ei doresc sa comunice astfel incat sa fie auziti.
Chiar si la noi pe pamant, tehnologia de transmitere a informatiei a evoluat asa de mult incat, daca nu stii sa decodifici semnalul respectiv, poti sa-l ratezi cu totul, sa crezi ca-i zgomot de fond. Noroc ca noi avem alocate benzi, avem gap-uri intre benzi, Sau comunicatiile broadband impart de fapt banda larga intr-o multime de benzi mici, de genul a 100KHz, frecvente pe care se transmit caractere cu rata mica de transmitere (asta ajuta la eliminarea erorilor de intarziere de reflexie a semnalelor pe diferite path-uri) Asta insa face ca banda de frecvente sa fie "umpluta" la maxim din pdv al spectrului, asta face ca sa ne dam seama ca acolo e un semnal artificial. Altfel, nici noi nu am putea distinge de zgomot alb un semnal din asta broadband, comprimat cu gap mic intre benzile alea inguste. Dar ne indreptam inspre acolo, oricum.


Pana a reusi sa vorbim cu exstraterestii, ar trebui sa reusim mai intai sa vorbim cu cainii sau cu delfinii, ciorile, privighetorile, etc..
Ele isi transmit ceva. Ele intre ele se inteleg, noi intre noi ne intelegem, dar noi pe ele nu le intelegem. Deci avem o problema mare de intelegere, mai profunda, mai structurala, asta ne impiedica sa cominicam cu extraterestii. N-are nimeni cred ca pretentia ca un extraterestru sa vorbeasca mai inteligibil ca un caine de exemplu.
Mai e mult pana departe. Probabil ca ei vorbesc, se poate detecta, dar nu avem capacitatea de a intelege ca acolo e de fapt un semnal, nu un zgomot.
Asta-i ipoteza de la care plec eu.

#17
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,349
  • Înscris: 14.04.2010

View Postmaccip, on 09 august 2018 - 20:16, said:

.................................

Tu vorbesti de limbajul clasic de comunicare intre indivizii apartinand aceleeasi specii... dar parerea mea e ca matematica e un limbaj universal si aici stam destul de bine... celalta parte de care vorbesti, anume frecventa pe care transmit, intr-adevar e problema reala si gasirea unui mod de a largi acest spectru poate dura mult...
Matematica ajuta in primul rand la identificarea unui semnal ce provine de la o sursa naturala sau artificiala, dupa care pot intra in detalii si mai adanci tot prin matematica...

#18
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,288
  • Înscris: 06.01.2007
Eu voiam sa spun, sau.. pledoaria mea a fost in favoarea argumentului ca, matematic, n-ai cum sa distingi intre un semnal artificial, umplut pana la refuz de informatie, de catre un zgomot. In mod paradoxal, ele arata la fel. Pura informatie arata identic cu pura non-informatie. Ambele converg intru puritatea lor inspre aceiasi forma. Adica la limita (tehnologica, matematica) ele sunt indistinctibile.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate