Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 

Cer si eu un programel usor (sper ca e)

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

View Posthwplanet, on 12 iulie 2018 - 14:47, said:

Si cum faci asta? Cum stie programul ala care il faci tu sa sorteze rezultatele? Eu pot sa dau ce nume vreau la pagina, si sa contina altceva pagina. Sau pot sa fac o pagina pe Background negru practic pagina are un cod HTML pe ea deci rezulta ca e o pagina doar ca din anumite punct de de vedere nu reprezinta chiar o pagina. Si chiar daca ai gasi tu trillioane de rezultate iti dai seama cat timp iar lua cuiva sa incerce fiecare pagina in parte? Mai ramai si traumatizat daca dai peste o pagina ascunsa care nu se gaseste la suprafata si sa reprezinte ceva Dark care sa te sperie, cati nebuni sunt in lumea asta Posted Image
Off, ce vorbim noi aici si de ce ne impiedicam.
Pagina goala inseamna continut foarte putin, hai sa zicem ca se verifica marimea fisierului in kb sau pur si simplu continutul (stergi toate tag-urile html si daca ramin 5 litere, e cam goala).
Faci categorii:
- erori, deci nu exista
- continut putin, cum am zis mai sus
- continut mai mult, cum am zis mai sus
ASTA e problema ???

View Postkarax, on 12 iulie 2018 - 16:16, said:

well asta ar necesita o munca in echipa ce impart de la unii la altii rezultatele si le verifica. S-ar putea face un fel de echipa formata din membrii voluntari de 100 000 oameni. Mai ales daca ar fi vorba de niste oameni religiosi. Sau ai putea face niste crawlere automate care sa functioneze pe langa acest program si care sa caute dupa cuvinte anume.
Ce zice, ce zice ?
Ai crescut de la 10 la 100 de mii ??? Serios ?!
De ce religiosi ?!
Cind or vedea aia pedofilie (s-ar putea sa le placa asta, n-am nimerit-o).... toate rahaturile de pe tor/onion.....

#20
dexter_lab

dexter_lab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,390
  • Înscris: 31.10.2007
daca nu te grabesti mai asteapta putin
"In five years, the effects of quantum computing will reach beyond the research lab. It will be used extensively by new categories of professionals and developers looking to this emerging method of computing to solve problems once considered unsolvable." - https://www.research...ntum-computing/

#21
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Nu cred ca problema asta tine de puterea de procesare, ci de viteza netului.

#22
dexter_lab

dexter_lab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,390
  • Înscris: 31.10.2007

View Posttrollerul_de_serviciu, on 13 iulie 2018 - 13:12, said:

Nu cred ca problema asta tine de puterea de procesare, ci de viteza netului.

prima lui problema e sa obtina toate variantele posibile de adrese, chestiune care in conditiile actuale dureaza prea mult. chiar tu ai facut un calcul si a rezultat cateva sute de ani.

#23
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Poate n-ai citit cu atentie sau poate n-a fost explicat cu atentie.
Acele calcule / proceduri s erefereau la generarea adresele si verificarea EFECTIVA a paginilor respective, daca au continut.
Adica incarcat pagina si verificat ce contine.
De aia spun ca cel ami mult conteaza viteza netului.
Geerarea adreselor si verificarea unui string dureaza infinit mai putin.
De aceea, orice quantum computer nu va avea mare influenta, in acest caz - netul va fi cam acelasi, nu ?!

#24
dexter_lab

dexter_lab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,390
  • Înscris: 31.10.2007
deci cele "176.388 de zile" inseamna generarea si verificarea paginii?

cam care crezi ca ar fi durata de generare celor 36^16 combinatii?

#25
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,251
  • Înscris: 24.02.2007

View Postkarax, on 12 iulie 2018 - 16:16, said:

S-ar putea face un fel de echipa formata din membrii voluntari de 100 000 oameni.

Cand vorbesti de numere mari, te uiti la 100 000 si vezi doar 5 zero-uri. Cam putine...

#26
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

View Postdexter_lab, on 13 iulie 2018 - 17:17, said:

deci cele "176.388 de zile" inseamna generarea si verificarea paginii?
cam care crezi ca ar fi durata de generare celor 36^16 combinatii?
Era un calcul fix aproximativ precis relativ aproape exact probabil imprecis, am spus de 3 ori.
Da' vad ca insisti
Generarea combinatiilor... adica sa geneze calculatorul un sir de 16 caractere.... pai, cit sa dureze...
Un program foarte prost, limbaj de programare total nepotrivit, 1 instanta / 1 core: 1 milion de combinatii = 18 secunde.
PS: pfuuu, si am gresit, ca am pus random. Trebuia sa le pun la rind, cred ca mergea mai rapid.
Dar hai sa analizam din nou problema !
Am calculator, la intimplare, 1 secunda pentru a descarca pagina respectiva.
Deci ar veni 1 milion de secunde, adica... cam de 55.555 de ori mai mult.
Adica cele 18 secunde pentru generat inseamna 0.0018 din timpul total de procesare.

Edited by trollerul_de_serviciu, 13 July 2018 - 17:59.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate