Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...
 Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...
 In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește
 

Alegere: OnePlus6, LG V30, Samsung Galaxy S9, Huawei P20

- - - - -
  • Please log in to reply
126 replies to this topic

#73
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014

View PostParanoir, on 13 iulie 2018 - 22:50, said:

@i0nut_tt: te inseli. Iti explic si de ce:
Inainte de android 8, la S7, S6, S5, etc., nu faceai swipe in sus ca sa intri in app drawer, ci pur si simplu apasai pe butonul de app drawer si se deschidea lista de aplicatii. Deci nu puteai sa "dai accidental". Sice crezi? Cateodata era un mic delay.
Am inteles ca e animatia. Dar tocmai, softul lor nu e optimizat sa execute animatia perfect intotdeauna. Se observa de obicei cand ai multe aplicatii deschise si dai home, se minimizeaza si apoi intri in app drawer. Da, are lag. E o certitudine. Si nudoar cand deschizi app drawerul se simte. Si cand deschizi aplicatii, cateodata intarzie un pic sa execute comanda.
Nu mai fi fanboy, ca nu te plateste samsung sa ii tii partea cu atata indarjire. Nu ma deranjeaza lagul ala infim, dar sunt in stare sa recunosc ca exista.

PS: Lag de interfata nu inseamna ca telefonul se misca prost. Performanta unui samsung flagship este foarte buna.
Dar macar ai incercat? Imi mentin parerea ca este o chestie ce tine de anularea atingerilor accidentale si de animatii pe care uneori le tineam dezactivate/uneori ca din fabrica(si la S2, S4, S6).
Nu sunt fanboy Samsung, am fost pe vremea cand in studentie lucram la un magazin de profil si nu numai Samsung ci si Apple si altii care ne "sponsorizau". Ne sponsoriza x recomandam produsul lui(nu il bagam pe gat dar...) si tot asa.


#74
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Omule, nu intelegi ca daca anulezi animatia, nu mai are ce sa lageze pentru ca nu mai are nicio animatie de afisat? Doamne...
Animatii au si altii, iar treaba cu apasarea accidentala e de la oreo, perioada recenta.

Edited by Paranoir, 14 July 2018 - 00:40.


#75
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014

View PostParanoir, on 14 iulie 2018 - 00:39, said:

Omule, nu intelegi ca daca anulezi animatia, nu mai are ce sa lageze pentru ca nu mai are nicio animatie de afisat? Doamne...
Animatii au si altii, iar treaba cu apasarea accidentala e de la oreo, perioada recenta.

Adica vrei sa spui ca desi puternic in performante nu poate sa randeze o animatie?
Experienta la Samsung este gandita sa fie cat mai smooth, adica sa nu "sara" de la un fundal de la altul(cum se intampla fara animatii/tranzitii, sa nu iti "surprinda" ochii, acum depinde si de perceptia fiecaruia dar in viata reala lucrurile sunt smooth, ochii nu "sacadeaza"/sar de la o priveliste la alta).
Atingerile accidentale sau "combaterea" lor o face/implementeaza fiecare producator, de la inceputurile atat Ios cat si Android, doar ca unii mai agresiv iar altii mai bland. Eu nu am intalnit la telefoanele samsung pe care le-am avut sa sune singure din buzunar sau atingeri accidentale "catastrofale".
Iti atasez un Gif(nu are framerate mare) in care am peste 10 aplicatii deschise si dau swipe uneori mai repede alteori mai incet iar la final(mentinand apasat) incet de tot(sus jos).  Sa imi spui si daca ce vezi in finalul clipului este lag sau pur si simplu te lasa sa te "razgandesti" in ceea ce priveste comanda. La alte telefoane odata ce ai dat swipe pentru aplicatii sau orice alta "comanda" iti deschide fereastra cu aplicatii/etc., nu poti sa "intervii" pe parcurs.
Si faza cum ca raspundeau mai greu S-urile din trecut tinea tot de animatii si de faptul ca telefonul nu stia daca ai apasat accidental sau chiar doreai sa deschizi aplicatia respectiva si asta depinde de la utilizator la utilizator, unii "gadila" touchul altii il apasa mai ferm(activand mai multi capacitori din cadrul touchului, corespunzatori unei ferestre afisate la un moment dat pe display). La urma urmei este un telefon nu o fiinta vie, deci rezista la "abuzuri".

Attached Files


Edited by i0nut_tt, 14 July 2018 - 07:27.


#76
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
N-am ce sa imi dau seama din gif-ul ala low framerate.
Esti maniac, obsedat desamsung. Le lauzi jebuneste telefoanele, cloudul. Cred ca porti si tricouri cu samsung.
Nu imi plac fanboy-ii obsedati. Discutiile cu ei bazate pe argumente nu isi au rostul.

#77
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014

View PostParanoir, on 14 iulie 2018 - 07:26, said:

N-am ce sa imi dau seama din gif-ul ala low framerate.
Esti maniac, obsedat desamsung. Le lauzi jebuneste telefoanele, cloudul. Cred ca porti si tricouri cu samsung.
Nu imi plac fanboy-ii obsedati. Discutiile cu ei bazate pe argumente nu isi au rostul.
Vezi de ce nu are ursul coada, ca nu poti sa accepti argumente, pozezi ca fiind obiectiv dar intentia ta vadita, a fost, de la bun inceput sa spui ca are lag, doar ca mai delicat.
Putin ma doare de Samsung, doar incerc sa combat neadevarurile spuse pe aici. Cand altii isi lauda Ios, cloudul, Iphoneul si denigreaza alte companii, eu incerc sa repar ceea ce ei dezinformeaza. Daca urmaresti firul discutiei o sa vezi ca "omul" isi doreste tel Android dar fanii Apple au sarit laudand in sus si in jos Iphone si denigrand Samsung. Si cu asta am spus tot.
PS. M-ai vazut pe mine, sau pe alti utilizatori Android pe topicurile dedicate Apple, laundand deviceul propriu si afirmand ca Iphone sunt proaste? Iti zic eu ca nu. Fanii Apple incearca sa isi dovedeasca/confirme superioritatea pe unde pot.

Edited by i0nut_tt, 14 July 2018 - 07:39.


#78
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Nu stiu ce intentie crezi tu ca am avut, cand eu folosesc telefon samsung si probabil urmatorul telefon va fi tot samsung.
Dar e o diferenta mare pana la a fi fanboy obsedat care lauda in mod exagerat device-ul pe care il are.

#79
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014

View PostParanoir, on 14 iulie 2018 - 08:23, said:

Nu stiu ce intentie crezi tu ca am avut, cand eu folosesc telefon samsung si probabil urmatorul telefon va fi tot samsung.
Dar e o diferenta mare pana la a fi fanboy obsedat care lauda in mod exagerat device-ul pe care il are.
Hai sa o luam cronologic da? Omul a zis a vrea sa isi ia One+6, Lg V30, Samsung S9 sau Huawei P20.
Eu i-am zis sa aleaga S9+ cu avantajele si dezavantajele(ca nu e cel mai rapid telefob android si ca altii au pus chiar si 8 GB de RAM). Pana aici am fost fanboy? Apoi au venit cei cu V30 ca se aude mai bine in casti, cand eu spusesem clar ca se aude bine in difuzoare.
Apoi au venit fanii Apple ca daca isi ia S9 o sa il restarteze ca se blocheaza. De acolo discutia a degenerat. In fine...


#80
boggy20

boggy20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 05.05.2012
De când am tot schimbat telefoane, fie ca ma plictiseam de ele, fie ca îmi făceau probleme sau pur și simplu ca îmi plăceau cum arată și cum se simt în mână am învățat următoarele chestii. Am avut atât Apple cu al lor iCloud, cât  și Android. Dar în viața reală fanii Apple sunt peste tot. Pe ei nu ii poți schimba. Sunt foarte în urmă, le poți aduce argumente peste argumente, argumente pe care i le poți demonstra cu telefonul în mână dar degeaba. Tot pe a lor o vor ține. Cu toate ca le specificam faptul ca am avut și eu și încă am iphone. Nu îl am pentru că ar fi cel mai bun telefon, din contra, este foarte limitat și nu merită banii, în schimb mie îmi place cum arata și faptul ca e mic și compact. În rest, am spus și o să o spun în continuare. De la s6 încoace orice Samsung bate Apple. Eu nu a trebuit sa dau niciun restart samsungului sau lui Oneplus. Pur și simplu merg mai bine. Atât la sarcini simple cum ar fi copierea unui rezultat din calculator până la sarcini destul de mari.
Fanii Apple nici nu vor lua in calcul ce am scris. Mai bine așa, fiecare se bucura de propriul telefon, DAR în momentul actual Apple este jos. Mai are de lucrat MULT!

#81
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,458
  • Înscris: 24.05.2010

View Posti0nut_tt, on 14 iulie 2018 - 08:44, said:

Hai sa o luam cronologic da? Omul a zis a vrea sa isi ia One+6, Lg V30, Samsung S9 sau Huawei P20.
Eu i-am zis sa aleaga S9+ cu avantajele si dezavantajele(ca nu e cel mai rapid telefob android si ca altii au pus chiar si 8 GB de RAM). Pana aici am fost fanboy?
Nu stiu ce tot o dai cu altii care au pus 8GB RAM.....pana una alta este OnePlus 6 si cu 6GB RAM exact ca S9+. De ce Samsung a facut diferentiere la RAM intre S9 si S9+. De ce a pus 6GB RAM pe S9+ daca se descurca de minune si cu 4GB RAM.....
Initiatorul era interesat de S9 care este mult mai ieftin decat S9+.  Daca tot faceti recomandari, faceti in cerinta initiatorului conform titlu topic si nu la telefoane care sunt mai scumpe cu 800-1000 lei.

#82
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014

View Postferibalint, on 14 iulie 2018 - 10:03, said:


Nu stiu ce tot o dai cu altii care au pus 8GB RAM.....pana una alta este OnePlus 6 si cu 6GB RAM exact ca S9+. De ce Samsung a facut diferentiere la RAM intre S9 si S9+. De ce a pus 6GB RAM pe S9+ daca se descurca de minune si cu 4GB RAM.....
Initiatorul era interesat de S9 care este mult mai ieftin decat S9+.  Daca tot faceti recomandari, faceti in cerinta initiatorului conform titlu topic si nu la telefoane care sunt mai scumpe cu 800-1000 lei.
100 -110 euro este diferenta, nu mai mult, intre S9 si S9+ dar merita fiecare leu cheltuit "suplimentar".
Si a pus 6GB RAM , o camera si inca 500mah la baterie pentru ca Samsung doreste sa vanda preponderent modelul mai scump(20-30 de euro ?maxim costul componenetelor/ "suplimentelor" si inca 70-80 de euro profit), ceea ce de altfel se intampla, S9+ fiind mai bine vandut decat S9.

Edited by i0nut_tt, 14 July 2018 - 10:14.


#83
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,458
  • Înscris: 24.05.2010
Eu vazusem diferente de pret mai mari de 110 euro, dar nu stau sa ma cert si pt asta. Si ca su nu zici ca sunt anti-Samsung, iata inca ce mai am de la ei si altii, in afara de OP6.

Attached Files



#84
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014

View Postferibalint, on 14 iulie 2018 - 10:26, said:

Eu vazusem diferente de pret mai mari de 110 euro, dar nu stau sa ma cert si pt asta. Si ca su nu zici ca sunt anti-Samsung, iata inca ce mai am de la ei si altii, in afara de OP6.
Dar nu ne certam, eu sunt zen de felul meu, nu face bine sa pui la "suflet" nici in viata reala daramite online. Toti producatorii fac astfel incat sa te determine sa cumperi modelul mai scump. Pana la urma conceptul de telefon perfect(mixul de "calitati") depinde de la om la om, nu sunt fanboy Samsung cum zic unii, dar ma deranjeaza dezinformarile, atat.
Si eu am alte produse/telefoane non Samsung. Si sunt sincer am avut si experiente neplacute cu Samsung, o masina de spalat(era smart fata de celelalte) dar care pe partea mecanica la "echilibrarea" cuvei statea dezastruos. La inceput "fugea" prin baie, reparatie in garantie toate cele, ca intr-un final sa se "dezmembreze", nu total dar si-a dat duhul.

Attached Files


Edited by i0nut_tt, 14 July 2018 - 10:46.


#85
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017

View Postboggy20, on 14 iulie 2018 - 09:39, said:

De când am tot schimbat telefoane, fie ca ma plictiseam de ele, fie ca îmi făceau probleme sau pur și simplu ca îmi plăceau cum arată și cum se simt în mână am învățat următoarele chestii. Am avut atât Apple cu al lor iCloud, cât  și Android. Dar în viața reală fanii Apple sunt peste tot. Pe ei nu ii poți schimba. Sunt foarte în urmă, le poți aduce argumente peste argumente, argumente pe care i le poți demonstra cu telefonul în mână dar degeaba. Tot pe a lor o vor ține. Cu toate ca le specificam faptul ca am avut și eu și încă am iphone. Nu îl am pentru că ar fi cel mai bun telefon, din contra, este foarte limitat și nu merită banii, în schimb mie îmi place cum arata și faptul ca e mic și compact. În rest, am spus și o să o spun în continuare. De la s6 încoace orice Samsung bate Apple. Eu nu a trebuit sa dau niciun restart samsungului sau lui Oneplus. Pur și simplu merg mai bine. Atât la sarcini simple cum ar fi copierea unui rezultat din calculator până la sarcini destul de mari.
Fanii Apple nici nu vor lua in calcul ce am scris. Mai bine așa, fiecare se bucura de propriul telefon, DAR în momentul actual Apple este jos. Mai are de lucrat MULT!

Eu chiar simt uneori că până și un xiaomi de 200 de dolari e peste orice iphone.

#86
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,458
  • Înscris: 24.05.2010

View Posti0nut_tt, on 14 iulie 2018 - 10:44, said:

Dar nu ne certam, eu sunt zen de felul meu, nu face bine sa pui la "suflet" nici in viata reala daramite online. Toti producatorii fac astfel incat sa te determine sa cumperi modelul mai scump. Pana la urma conceptul de telefon perfect(mixul de "calitati") depinde de la om la om, nu sunt fanboy Samsung cum zic unii, dar ma deranjeaza dezinformarile, atat.
Si eu am alte produse/telefoane non Samsung. Si sunt sincer am avut si experiente neplacute cu Samsung, o masina de spalat(era smart fata de celelalte) dar care pe partea mecanica la "echilibrarea" cuvei statea dezastruos. La inceput "fugea" prin baie, reparatie in garantie toate cele, ca intr-un final sa se "dezmembreze", nu total dar si-a dat duhul.
Stai linistit. astea sunt reduceri acum sunt cateva bucati. Apoi revin preturile la loc.

#87
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014

View Postferibalint, on 14 iulie 2018 - 13:20, said:


Stai linistit. astea sunt reduceri acum sunt cateva bucati. Apoi revin preturile la loc.
Nu sunt reduceri, ba mai mult este pret pentru "in rate fara doabanda", este un fapt bine stiut ca pretul creste "putintel asa" cand se aplica "rate fara dobanda". Per ansamblu pretul a scazut dar dupa ce ratele fara dobanda nu vor mai fi valabile cam la atat se vor stabiliza preturile. Acum 2 saptamani costa cam 3900-4000 Ron S9+ iar S9 3400-3500.
Sa nu uitam ca apare/va fi prezentat Note 9 peste nici o luna. Nu pot fi S9+ si Note 9 la acelasi pret, se canibalizeaza reciproc.

#88
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Eu am butonat zenfone 5 intr-un showroom pare best buy in banii aia

#89
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014
Nu orice Zenfone 5, probabil ai butonat Zenfone 5Z, mi se pare, cel mai rapid device Android la acest moment, folosind AI boost, o maximizare a "performantei": inainte/la (de) efectuarea oricarui benchmark/aplicatie mare consumatoare de resurse, se "da" procesorul "la turatie maxima", cu implicatiile evidente asupra bateriei; La jocuri este util in benchmark se numeste, oarecum, trisat. Asta nu inseamna ca este telefonul perfect deoarece inca nu exista asa ceva, si daca ar exista ar fi/avea: cel mai rapid, cel mai bun display, cea mai buna camera, cea mai buna baterie/autonomie, cel mai bun sunet atat pe jack cat si pe difuzoare, etc., si care probabil ar costa o avere.
Ca minusuri pentru Zenfone 5Z se regasesc: camerele, displayul, notchul.

Edited by i0nut_tt, 14 July 2018 - 14:22.


#90
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010

View PostTrafalgarLaw, on 14 iulie 2018 - 12:19, said:

Eu chiar simt uneori că până și un xiaomi de 200 de dolari e peste orice iphone.

Asta-i gluma saptamanii!
Ori esti chinez ori il asezi pe raft deasupra!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate