Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...

Sony FH 10W reparatie
 

Alegere: OnePlus6, LG V30, Samsung Galaxy S9, Huawei P20

- - - - -
  • Please log in to reply
126 replies to this topic

#1
NanciuDragos

NanciuDragos

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 11.07.2018
Buna seara,
As dori daca se poate sa aflu care dintre aceste modele de smartphone-uri merita sa fie cumparat tinand cont de raportul calitate/pret si daca sunteti posesori al vreunui model, anterior specificat, sa-mi spune-ti parerea voastra despre acel smartphone. Nu ma pot decide intre aceste smartphone-uri si as dori niste sfaturi despre o viitoare achizitie, sau daca aveti alta propuneri despre un telefon pana in 3000 de lei . Va multumesc foarte mult pentru atentie si pentru ajutor !!

#2
Spaghete

Spaghete

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 22.05.2007
Clar as merge pe OnePlus 6, poate o sa par subiectiv ca deja detin un model, dar daca te uiti pe ceva review-uri edificatoare o sa te convingi.

Acum ai si pe rosu, mie mi se pare ca arata superb.

Edited by Spaghete, 11 July 2018 - 05:32.


#3
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,854
  • Înscris: 06.01.2008

View PostNanciuDragos, on 11 iulie 2018 - 01:30, said:

Buna seara,
As dori daca se poate sa aflu care dintre aceste modele de smartphone-uri merita sa fie cumparat tinand cont de raportul calitate/pret si daca sunteti posesori al vreunui model, anterior specificat, sa-mi spune-ti parerea voastra despre acel smartphone. Nu ma pot decide intre aceste smartphone-uri si as dori niste sfaturi despre o viitoare achizitie, sau daca aveti alta propuneri despre un telefon pana in 3000 de lei . Va multumesc foarte mult pentru atentie si pentru ajutor !!
Depinde foarte mult ce vrei: bling-bling si marca de afisat pe masa la terasa (Galaxy S9), camera foarte buna si un asistent AI care ar trebui sa ajute in diverse task-uri (Huawei P20) sau Android aproape pur-sange si specificatii care nu vor gafai nici peste 2 ani (OnePlus 6).

Eu nu sunt axat pe poze, asa ca eu as spune sa alegi un OP6 rosu sau alb cu 8GB ram/128 GB stocare, sau negru cu 8GB ram/256GB stocare. Cel mai scump, la 619Euro te-ar duce undeva la 2880 de lei.

Edited by Hider141, 11 July 2018 - 07:56.


#4
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017
Eu zic sa te uiți și la Mate 10 Pro sau Z2 Force.

Dintre alea eu as alege LG V30. E cel mai dotat dintre ele și îl ține bine bateria. Plus sunet de foarte buna calitate!

Edited by TrafalgarLaw, 11 July 2018 - 08:57.


#5
lucky_number_13

lucky_number_13

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 60
  • Înscris: 10.07.2018
Huawei P20 sau OnePlus 6...unul din astea doua.

#6
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
As merge pe Huawei. Dar o intrebare: dai 3.000 de lei (cam 700E) pentru ca telefonul sa faca...ce?

Ca parere: pentru WhatsApp si facebook e indeajuns orice telefon sub 1.000 lei (200E), pentru poze decente (camera sa fie mai rasarita, undeva pe la 1.500-2.000, iar pentru utilizare in conditii mai bune (spre business sau jocuri mai consumatoare de resurse fizice) poti ajunge si in 3.000 lei (desi la 3.000 de lei pentru jocuri parca am arici la buzunar, dar e doar o parere).

Deci, spune-ne la ce vrei sa folosesti telefonul sa ne putem da cu parerea mai bine

#7
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
+1 pentru Oneplus 6

#8
NanciuDragos

NanciuDragos

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 11.07.2018

View PostPololica, on 11 iulie 2018 - 09:22, said:

As merge pe Huawei. Dar o intrebare: dai 3.000 de lei (cam 700E) pentru ca telefonul sa faca...ce?

Ca parere: pentru WhatsApp si facebook e indeajuns orice telefon sub 1.000 lei (200E), pentru poze decente (camera sa fie mai rasarita, undeva pe la 1.500-2.000, iar pentru utilizare in conditii mai bune (spre business sau jocuri mai consumatoare de resurse fizice) poti ajunge si in 3.000 lei (desi la 3.000 de lei pentru jocuri parca am arici la buzunar, dar e doar o parere).

Deci, spune-ne la ce vrei sa folosesti telefonul sa ne putem da cu parerea mai bine
Eu folosesc telefonul foarte mult in diverse situatii si as dorii un smartphone care sa-mi permita multitask-ul, sa duca fara probleme toate programele pe care le voi instala, browsing-ul sa fie rapid, sa nu fiu nevoit sa-i dau restart la o saptamana, doua, sa duca jocurile foarte bine,  sa aiba o camera buna, dar as vrea in special sa fie inca rapid si dupa un an sau doi, adica vreau un smartphone sa fie daily driver-ul meu  cativa ani, fara sa fie nevoie sa-l inlocuiesc.
Am spus un prag de 3000 de lei pentru ca telefoanele pe care le-am mentionat sunt pana in 3000, chiar mai mult unele dintre ele, dar daca este un telefon care chiar merita intr-un pret mult mai mic as vrea sa-l stiu pentru ca iau toate optiunile de pe piata. Multumesc frumos pentru ajutor !

#9
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014
Eu zic sa mai pui ceva banuti si sa te orientezi spre S9+: camera duala(pe spate) excelenta, cel mai bun ecran de smartphone(de pe Terra nu stiu pe Marte, nu o zic eu ci o zic cei de la DisplayMate), cel mai bun sunet:tare(84db), clar si plin(difuzoare produse sau "tunate" de AKG apartinand de Harman Kardon, cumparat de Samsung anul trecut),design frumos si nu copiat, rapiditate(procesor excelent si 6GB RAM).
Daca vrei si mai multa rapiditate alege One+6(are 8GB) si pret mai mic. Eu unul nu as cumpara One+6  deoarece mi se pare un telefon rapid si atat.
In ceea ce priveste Huawei P20, nu te-as sfatui, initial am vrut sa imi iau P20Pro dar reclamele agresive nu reflecta adevarul.
Toate telefoanele de top au inteligenta artificiala doar ca altii nu se lauda cu asta. Ba mai mult P20 si P20Pro folosesc procesoare, dezvoltate de Huawei, de anul trecut(deci sunt intrecute de toate procesoarele de top de anul acesta)
La capitolul unde este cel mai laudat P20/P20Pro,  camera/camerele foto desi prezinta un senzor de imagine/foto, mai mare cu 30% decat cel ce este pe Samsung S9/S9+, nu are stabilizare optica ci doar digitala, singura camera cu stabilizare de pe P20Pro este cea Telephoto(de/pentru zoom)
Asta ar fi unul din aspectele negative, altul ar fi diafragma de 1.8 pe timp de zi, care face ca pozele sa fie neclare inspre colturi. Pe timp de zi este utila o difragma mai mica gen(2, 3, cu cat numarul creste cu atat diafragma/deschiderea senzorului scade). Apoi sunt rezolutiile 10mpx si 40mpx, la 10mpx dimensiunea unui pixel este de 2 microni si de aceea face poze mai bune noaptea P20, insa doar cu Night Mode activ(o sa explic mai incolo de ce). La 40mpx dimensiunea unui pixel este de 0,5 microni si practic face aceasta rezolutie inutilizabila(pe timp de noapte nici nu poti face poze la 40mpx ca nu te lasa softwareul camerei) chiar si pe timp de zi(la o dimensiune a pixelului de 0,5microni, timpul de expunere este mai mare, corelat cu lipsa stablizarii optice, rezulta poze neclare fara detalii).
Sa nu mai zic de faptul ca postprocesarea este agresiva rezultand niste poze "lucrate" in Photoshop de un copil de 12 ani.
Dxomark a dat punctaj mai mare lui P20 datorita categoriilor: zoom(3x la huawei si 2x la samsung), bokeh(este evident din punctul anterior) in rest punctajele S9+ au fost mai mici cu 1-10%. Chiar si Dxomark a precizat ca pozele de la Huawei p20 au mai multe artefacte ca cele de pe S9, artefactele fiind chestii nedorite in fotografii.
La video a luat punctaj mai mare P20 pe nedrept deoarece filmarile la 4k 60fps neavand stabilizare optica si ramanand si fara cea digitala ai impresia ca sunt facute pe timp de cutremur. La rezolutii gen 4k 60fps chiar si S9 si S9+ raman fara stabilizare digitala si alte chestii ce tin de procesare dar totusi ramane cea optica(electro-mecanica) integrata in senzor.
Noaptea(pe bezna totala)fara trepied nu se pot face fotografii, cu nici un telefon, dar Huawei are avantajul Night Mode-ului, ce nu este neaparat AI ci un algoritm/operatiune care consta in poze in rafala in diferiti pasi de expunere - bracketing, ceva hdr, si eliminarea cadrelor care nu se suprapun datorita miscarii.
Concluzionand, pe timp de zi S9 si S9+ fac poze mai detaliate, pe timp de noapte P20 si P20pro. La video S9 si S9+ castiga detasat.

Edited by i0nut_tt, 11 July 2018 - 10:26.


#10
NanciuDragos

NanciuDragos

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 11.07.2018

View PostSpaghete, on 11 iulie 2018 - 05:22, said:

Clar as merge pe OnePlus 6, poate o sa par subiectiv ca deja detin un model, dar daca te uiti pe ceva review-uri edificatoare o sa te convingi.

Acum ai si pe rosu, mie mi se pare ca arata superb.
Esti multumit de el ? adica te-a dezamagit in vreun fel ? <Multumesc pentru ajutor>

View Posti0nut_tt, on 11 iulie 2018 - 10:19, said:

Eu zic sa mai pui ceva banuti si sa te orientezi spre S9+: camera duala(pe spate) excelrnta, cel mai bun ecran de smartphone(de pe Terra nu stiu pe Marte, nu o zic eu ci o zic cei de la DisplayMate), cel mai bun sunet tare(84db), clar si plin(difuzoare produse sau "tunate" de AKG apartinand de Harman Kardon, cumparat de Samsung anul trecut),design frumos si nu copiat, rapiditate(procesor excelent si 6GB RAM).
Daca vrei si mai multa rapiditate alege One+6(are 8GB) si pret mai mic. Eu unul nu as cumpara One+6  deoarece mi se pare un telefon rapid si atat.
In ceea ce priveste Huawei P20, nu te-as sfatui, initial am vrut ss imi iau P20Pro dar reclamele agresive nu reflecta adevarul.
Toate telefoanele de top au inteligenta artificiala doar ca altii nu se lauda cu asta. Ba mai mult P20 di P20Pro folosesc procesoare, dezvoltate de Huawei, de anul trecut.
La capitolul unde este cel mai laudat P20/P20Pro,  camera/camerele foto desi prezinta un senzor de imagine/foto, mai mare cu 30% decat cel ce este pe Samsung S9, nu are stabilizare optica ci doar digitala.
Asta ar fi unul din aspectele negative, altul ar fi diafragma de 1.8 pe timp de zi, care face ca pozele sa fie neclare inspre colturi. Pe timp de zi este utila o difragma mai mica gen(2, 3, cu cat numarul creste cu atat diafragma/deschiderea senzorului scade). Apoi sunt rezolutiile 10mpx si 40mpx, la 10mpx dimensiunea unui pixel este de 2 microni si de aceea face poze mai bune noaptea P20, insa doar cu Night Mode activ(o sa explic mai incolo de ce). La 40mpx dimensiunea unui pixel este de 0,5 microni si practic face aceasta rezolutie inutilizabila(pe timp de noapte nici nu poti face poze la 40mpx ca nu te lasa softwareul camerei) chiar si pe timp de zi(la o dimensiune a pixelului de 0,5microni, timpul de expunere este mai mare, corelat cu lipsa stablizarii optice, rezulta poze neclare fara detalii).
Sa nu mai zic de faptul ca postprocesarea este agresiva rezultand niste poze "lucrate" in Photoshop de un copil de 12 ani.
Dxomark a dat punctaj mai mare lui P20 dstorita categoriilor: zoom(3x la huawei si 2x la samsung), bokeh(este evident) in rest punctajele S9+ au fost mai mici cu 1-10%. Chiar si Dxomark a precizat ca pozele de la Huawei p20 au mai multe artefacte ca cele de pe S9, artefactele fiind chestii nedorite in fotografii.
La video a luat punctaj mai mare P20 pe nedrept deoarece filmarile la 4k 60fps neavand stabilizare optica si ramanand si fara cea digitala ai impresia ca sunt facute pe timp de cutremur.
Noaptea(pe bezna totala)fara trepied nu se pot face fotografii, cu nici un telefon, dar Huawei are avantajul Night Mode-ului, ce nu este neaparat AI ci un algoritm/operatiune care consta in poze in rafala in diferiti pasi de expunere - bracketing, ceva hdr, si eliminarea cadrelor care nu se suprapun datorita miscarii.
Concluzionand, pe timp de zi S9 si S9+ fac poze mai detaliate, pe timp de noapte P20 si P20pro. La video S9 si S9+ castiga detasat.
O sa ma gandesc serios la ce ai spus. Multumesc frumos pentru ajutor !

#11
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014

View PostNanciuDragos, on 11 iulie 2018 - 01:30, said:

Buna seara,
As dori daca se poate sa aflu care dintre aceste modele de smartphone-uri merita sa fie cumparat tinand cont de raportul calitate/pret si daca sunteti posesori al vreunui model, anterior specificat, sa-mi spune-ti parerea voastra despre acel smartphone. Nu ma pot decide intre aceste smartphone-uri si as dori niste sfaturi despre o viitoare achizitie, sau daca aveti alta propuneri despre un telefon pana in 3000 de lei . Va multumesc foarte mult pentru atentie si pentru ajutor !!

Totusi mai asteapta o luna daca te orientezi spre S9 sau S9+ caci apare Note 9 pe 9 august, si se vor iefteni un pic.

#12
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Nu este cel mai bun sunet, poate ca are difuzoare tari, dar pana la calitatea audio de pe v30 mai este umpic (umpic mai mult chiar). In rest pentru manelisti da, sunetul puternic conteaza.

#13
biankapc

biankapc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 02.11.2017
oneplus 6

#14
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010

View Postxeleron, on 11 iulie 2018 - 11:05, said:

Nu este cel mai bun sunet, poate ca are difuzoare tari, dar pana la calitatea audio de pe v30 mai este umpic (umpic mai mult chiar). In rest pentru manelisti da, sunetul puternic conteaza.

Dar "umpic" nu e de la manelisti?

#15
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014

View Postxeleron, on 11 iulie 2018 - 11:05, said:

Nu este cel mai bun sunet, poate ca are difuzoare tari, dar pana la calitatea audio de pe v30 mai este umpic (umpic mai mult chiar). In rest pentru manelisti da, sunetul puternic conteaza.
Eu zic sa nu mai cataloghezi oamenii fara sa ii cunosti, nu ascult manele si chiar crezi ca poti merge cu un S9+ in mana pe strada, ascultand manele sau orice fel de muzica? Uite, acum sunt in concediu in Italia, si cand fac o poza unui obiectiv turistic, mai opreste cate un marocan sau albanez cu bicicleta in spatele meu cu intentia de a ma "scapa" de el, asta desi am constitutie atletica si 1.90m dar ce sa vezi un hot/talhar, pe bicicleta, este mai rapid si ca Bolt.
Chiar te invit sa mergi pe strada fluturand "ostentativ" un telefon de 3900 de RON(atat costa la momentul actual la comercializantii seriosi), in conditiile in care, in Romania, au fost omorati oameni pentru 20 de lei sau, ghinion, care nu aveau nici un ban la ei.
In linistea casei mele pot sa ascult muzica sau sa vizualizez ceva de pe youtube chiar si pe difuzoarele telefonului, care este problema? Sau pot sa fac screen mirroring direct pe televizoare. Daca tu recomanzi un telefon(slab per ansamblu) unui om, doar pentru ca se aude bine in casti, este clar. In masina exista dvd player/mp3 player/navigatie, in casa exista sisteme audio, tv, laptop/pc. Folosesc castile doar in avion si cand merg cu bicicleta(doar in dreapta tin casca pentru a nu ma izbi un sofer neatent) si nu pe fir ci bluetooth(asadar dac-ul din telefon, fie el Lg sau Samsung, este degeaba).
Nu contest ca LG V30 are DAC(mi se pare chiar 2) pentru casti mai bun ca S9/S9+, dar nici cele din urma nu sunt de lepadat la urma urmei folosesc un Cirrus.
Dar camera, performantele, displayul nu conteaza?
Conteaza, te citez: "umpic".

PS. Se aud, nu numai mai tare, S9 si S9+, ci si mai clar si mai plin fata de LG V30, cu alte cuvinte, mai "calitativ", faptul ca se aude bine in casti Lg V30, nu presupune automat ca se aude bine si pe difuzoare.
La capitolul sunet pe telefon(prin difuzoare), este, mai nou, "lider" RazerPhone, urmat de S9/S9+ si Axon 7.

Edited by i0nut_tt, 11 July 2018 - 11:50.


#16
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Știi cum e, când pierzi un argument, ia-te de gramatică. Corect, mi-a alunecat acel umpic printre degete. De ce ați luat așa de personal acea frază din urmă, eu nu v-am atacat. Ioane tu citești ceva dar înțelegi doar ce vrei, am comentat eu cu privire la cele spuse de tine? Am comentat cu privire la aspectele la care S9 nu e cel mai bun, pe care tu le-ai omis (că tu lăudai ecranul și camera). Da, este un telefon foarte bun, însă nu e perfect. Revenind la v30, de unde ai înțeles tu că eu i-am recomandat modelul?Am făcut o precizare că în ceea ce privește calitatea sunetului prin căști v30 e superior.

#17
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014

View Postxeleron, on 11 iulie 2018 - 11:42, said:

Știi cum e, când pierzi un argument, ia-te de gramatică. Corect, mi-a alunecat acel umpic printre degete. De ce ați luat așa de personal acea frază din urmă, eu nu v-am atacat. Ioane tu citești ceva dar Ă®nțelegi doar ce vrei, am comentat eu cu privire la cele spuse de tine? Am comentat cu privire la aspectele la care S9 nu e cel mai bun, pe care tu le-ai omis (că tu lăudai ecranul și camera). Da, este un telefon foarte bun, Ă®nsă nu e perfect. Revenind la v30, de unde ai Ă®nțeles tu că eu i-am recomandat modelul?Am făcut o precizare că Ă®n ceea ce privește calitatea sunetului prin căști v30 e superior.

Pai, stai, un pic, am facut eu referinta la calitatea audio prin casti, in recomandarea mea? M-am referit clar la experienta multimedia directa, mai exact, am zis despre difuzoare.
Nu am luat personal ceea ce ai zis, dar a fost evident atac la persoana.
Si nu te credem, ca ti-a scapat, una era sa scrii legat "unpic"(eroare de tastare) iar alta este sa scrii incorect "umpic", deci si incorect si legat, de doua ori.

#18
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Care nu te credem, sunteți mai mulți? N-a fost un atac la persoană, dar ești una dintre puținele persoane care a lăudat atât de tare difuzoarele unui telefon. Chestia asta era cool pe vremea Sony Ericsson Walkman. La o adică acest aspect devine important dacă telefonul are un volum atât de slab încât nu auzi soneria decât dacă e liniște. Vezi că virgulele alea nu se pun așa cum le pui tu, decât dacă ești fumător înrăit.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate