Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

robul lui Dumnezeu

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
198 replies to this topic

#181
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

View Postzexelica, on 07 iulie 2018 - 11:26, said:

Oho, meserie!!! Eu ma bucur sa fiu robul lui Dumnezeu.

Nu stiti ca, daca va dati robi cuiva, ca sa-l ascultati, sunteti robii aceluia de care ascultati, fie ca este vorba de pacat, care duce la moarte, fie ca este vorba de ascultare, care duce la neprihanire? (Rom.6:16)

Si, prin chiar faptul ca ati fost izbaviti de sub pacat, v-ati facut robi ai neprihanirii. - (Rom.6:18)
Ce zeu este ala care iti cere sa fii rob ???
Zeul pagan ne considera copii lui, nicidecum robii lui.

#182
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,479
  • Înscris: 04.05.2006

View Postzexelica, on 07 iulie 2018 - 11:26, said:


Oho, meserie!!! Eu ma bucur sa fiu robul lui Dumnezeu.

Nu stiti ca, daca va dati robi cuiva, ca sa-l ascultati, sunteti robii aceluia de care ascultati, fie ca este vorba de pacat, care duce la moarte, fie ca este vorba de ascultare, care duce la neprihanire? (Rom.6:16)
Aha! Deci tot de noi depinde cui ne dam robi :)
Tot de noi depinde mântuirea noastră :))

View Postdiegodanny, on 07 iulie 2018 - 11:38, said:


Ce zeu este ala care iti cere sa fii rob ???
Zeul pagan ne considera copii lui, nicidecum robii lui.
Asta acum. Așteaptă sa mori.....

#183
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postrichelieu, on 07 iulie 2018 - 11:46, said:

Asta acum. Așteaptă sa mori.....
buna asta. :D

#184
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018

View Postdiegodanny, on 07 iulie 2018 - 10:50, said:

Pai ma refeream la dumnezeu, ca a aparut mult mai tarziu fata de zeul pagan adevaratul creator Posted Image
Vad ca o tii intr-una cu ale tale fara sa iti dai seama ca nu te joci cu chestiile astea. Iti sugerez, daca vrei, incearca sa citesti din cartea Valkiriile a lui Paolo Coelho. Indiferent daca ai auzit sau nu de el in tinerete a fost rocker si a ajuns pe marginea prapastiei pentru niste chestii facute desi nici el nu prea credea in ele. Pareau ceva cool si cand a dat cu capul de realitate era s-o incurce. Vezi de la pagina 99  ca povesteste in vreo 10 pagini episodul acela autobiografic. Daca vei decide sa continui in directia asta nu o sa poti spune ca nu ai stiut.

#185
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

View Postrichelieu, on 07 iulie 2018 - 11:46, said:

Asta acum. Așteaptă sa mori.....
Pai dupa moarte pasim in lumea spirituala, alta dimensiune, viata vesnica Posted Image  unde ne vom regasi cu totii.
In functie de cum esti ca om asa o sa fie si viata vesnica, esti om rau o sa ai viata vesnica cu chinuri, esti om bun sa ai viata vesnica fericita Posted Image , chestia cu religiile sunt doar pentru controlul maselor, un creator exista dar asta nu inseamna ca este unul din actualele religii Posted Image

View Postarsmundis, on 07 iulie 2018 - 11:47, said:

Vad ca o tii intr-una cu ale tale fara sa iti dai seama ca nu te joci cu chestiile astea. Iti sugerez, daca vrei, incearca sa citesti din cartea Valkiriile a lui Paolo Coelho. Indiferent daca ai auzit sau nu de el in tinerete a fost rocker si a ajuns pe marginea prapastiei pentru niste chestii facute desi nici el nu prea credea in ele. Pareau ceva cool si cand a dat cu capul de realitate era s-o incurce. Vezi de la pagina 99  ca povesteste in vreo 10 pagini episodul acela autobiografic. Daca vei decide sa continui in directia asta nu o sa poti spune ca nu ai stiut.
Am cautat acum cartea si ce sa zic, povesteste despre un dans de scena....

#186
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postdiegodanny, on 07 iulie 2018 - 12:04, said:

Pai dupa moarte pasim in lumea spirituala, alta dimensiune, viata vesnica Posted Image  unde ne vom regasi cu totii.
nu.
dupa moarte nu mai este nimic.
decat pentru premianţi...

#187
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

View PostDude_2nd, on 07 iulie 2018 - 12:12, said:

nu.
dupa moarte nu mai este nimic.
decat pentru premianţi...
Cine zice ?

#188
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
toata omenirea, de la Adam incoace.

#189
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018

View Postdiegodanny, on 07 iulie 2018 - 12:04, said:

Pai dupa moarte pasim in lumea spirituala, alta dimensiune, viata vesnica Posted Image  unde ne vom regasi cu totii.
In functie de cum esti ca om asa o sa fie si viata vesnica, esti om rau o sa ai viata vesnica cu chinuri, esti om bun sa ai viata vesnica fericita Posted Image , chestia cu religiile sunt doar pentru controlul maselor, un creator exista dar asta nu inseamna ca este unul din actualele religii Posted Image


Am cautat acum cartea si ce sa zic, povesteste despre un dans de scena....
Poi citeste partea pe care ti-am indicat-o e vorba de un alt tip de dans.

#190
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

View PostDude_2nd, on 07 iulie 2018 - 12:23, said:

toata omenirea, de la Adam incoace.
Si tu ce vrei sa spui ? ca cine nu crede in dumnezeu nu il asteapta nimic dupa moarte ? aia care au crezut in religiile pre crestine cu mii de ani unde crezi ca s-au dus ? nu in viata vesnica ? budistii care cred in buda unde se duc dupa moarte ?

View Postarsmundis, on 07 iulie 2018 - 12:23, said:

Poi citeste partea pe care ti-am indicat-o e vorba de un alt tip de dans.
Am cautat-o online si de la pag 99 zice ceva de un teatru si un dans de scena....ce sa inteleg din dansul ala ?

#191
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,695
  • Înscris: 16.03.2004

View Postdiegodanny, on 07 iulie 2018 - 10:54, said:

El a fost copiat/inventat dupa religiile antice, vezi trinitatea:  https://bit.ly/2LxofBF
Da, trinitatea este un concept păgân, apare în toate religiile antice.

#192
RazvanBercea

RazvanBercea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 23.06.2018
Exista totusi niste contradictii. Crestinii sunt numiti nu numai robi ci si miei/fii ai lui Dumnezeu. Sa inteleg ca filiatia in acceptiunea crestina coincide cu robia?

#193
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,695
  • Înscris: 16.03.2004
Toți sunt robii lui Dumnezeu, inclusiv Isus.Isaia 42:1

#194
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postdark, on 07 iulie 2018 - 15:33, said:

Toți sunt robii lui Dumnezeu, inclusiv Isus.Isaia 42:1
Attached File  facepalm (1).jpg   57.75K   1 downloads

Edited by mario_bril, 07 July 2018 - 16:40.


#195
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

View Postdark, on 07 iulie 2018 - 15:33, said:

Toți sunt robii lui Dumnezeu, inclusiv Isus.Isaia 42:1
Eu nu sunt robul lui.
Ce zeu este ala care te considera rob ????

#196
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018

View Postdiegodanny, on 07 iulie 2018 - 13:01, said:

Si tu ce vrei sa spui ? ca cine nu crede in dumnezeu nu il asteapta nimic dupa moarte ? aia care au crezut in religiile pre crestine cu mii de ani unde crezi ca s-au dus ? nu in viata vesnica ? budistii care cred in buda unde se duc dupa moarte ?


Am cautat-o online si de la pag 99 zice ceva de un teatru si un dans de scena....ce sa inteleg din dansul ala ?
De la 99 pana la 108 vorbeste de ceea ce ti-am recomandat sa citesti, daca nu doresti e in regula. Nu cred ca difera paginatia intre editia tiparita si cea electronica.

View Postdiegodanny, on 07 iulie 2018 - 16:47, said:

Eu nu sunt robul lui.
Ce zeu este ala care te considera rob ????
Chiar faptul ca nu accepti ca esti rob arata ca de fapt chiar esti. Se spun e ca, cel mai mare truc al diavolului e sa te faca sa nu crezi ca el exista.

#197
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

View Postarsmundis, on 07 iulie 2018 - 21:08, said:

De la 99 pana la 108 vorbeste de ceea ce ti-am recomandat sa citesti, daca nu doresti e in regula. Nu cred ca difera paginatia intre editia tiparita si cea electronica.


Chiar faptul ca nu accepti ca esti rob arata ca de fapt chiar esti. Se spun e ca, cel mai mare truc al diavolului e sa te faca sa nu crezi ca el exista.
Am aruncat un ochi pe paginile de care spuneai si scrie ceva de un teatru....daca vrei spune-mi tu ce ar trebui sa inteleg, ca eu nu prea am timp sa citesc toate paginile alea.

#198
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostRazvanBercea, on 07 iulie 2018 - 14:42, said:

Exista totusi niste contradictii. Crestinii sunt numiti nu numai robi ci si miei/fii ai lui Dumnezeu. Sa inteleg ca filiatia in acceptiunea crestina coincide cu robia?
Stimabile, asa pe scurt, robia inseamna ca nu merge cu Dumnezeu cu democratia. Noi vrem numai bagabonteli, iar ce e bine oricum Dumnezeu nu porunceste sa nu facem.
Pe la biserici e cu democratia, ca ei zic ca numai daca vrea muschiu' lor se mantuiesc. Pe scurt, asa.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate